Kurt Kreüger

Vikt: Fjädervikt, Lättvikt
Född: 1913-12-22
Död: 2005-01-16
Klubb: Djurgårdens IF (Stockholm), IF Linnéa (Stockholm)
SM: 1938-39, 1941-1942-1943-1944 SM-Guld
Landskamper: 33 (24-8-1)
Nordisk: -
EM: 4 (4-0), 1947 EM-Guld
VM: -
OS: -
Professionell: Debut 1947-09-21. Som proffs 6 (5-1)
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
184 Eddie Marotta USA L 3 Chicago, USA 1947-05-29 Europa-USA 1-7
183 Peter Maguire IRL 3 - 0 Dublin, IRL 1947-05-17 EM 1947 EM-final
182 Lajos Fehér HUN 3 - 0 Dublin, IRL 1947-05-16 EM 1947 1/2
181 Aleksy Antkiewicz POL 2 - 1 Dublin, IRL 1947-05-14 EM 1947 1/4
180 G Pérez ESP KO 2 Dublin, IRL 1947-05-13 EM 1947 1/8
179 Tore Håkansson IFK Linköping 3 - 0 Motala 1947-04-13
178 Tore Håkansson IFK Linköping W 3 Stockholm 1947-03-28
177 Sixten Lindqvist Djurgårdens IF L Stockholm 1947-01-22. Final DM-Stockholm
176 Sven Karlsson BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1947-01-22 1/2 DM-Stockholm
175 O Östlund Solna BK KO 2 Stockholm 1947-01-21 1/4 DM-Stockholm
174 Kalevi Alanne FIN 3 - 0 Stockholm 1947-01-10 Landskamper 1947 SWE-FIN 5-3
173 Olle Hägg IF SAAB 3 - 0 Trollhättan 1946-12-26
172 Sarn Straws US Army, FRG KO 3 Stockholm 1946-12-18 Stockholm-US Army 5-4
171 Aleksy Antkiewicz POL W Dsq 3 Stockholm 1946-12-15 Landskamper 1946 SWE-POL 4-4
170 Jörgen Nielsen (l) [DEN] KO 2 Stockholm 1946-12-06
169 Victor Cervin IF SAAB 3 - 0 Stockholm 1946-11-15
168 Jan Pamp BK Björnen W TKO 2 Helsingborg 1946-11-08
167 Helmuth Negendahl DEN 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1946-11-01 Landskamper 1946 SWE-DEN 3-5
166 Kid Arthur [BEL] 3 - 0 Örebro 1946-10-20
165 Robert Kjerrulf IF 32 Glostrup, DEN KO 1 Stockholm 1946-10-18
164 Aage Johansen DEN 3 - 0 Stockholm 1946-03-17 Landskamper 1946 SWE-DEN 4-4
163 Allan Jeppsson Hälsingborgs BK L TKO 2 Stockholm 1946-03-04. SM 1946 SM-final
162 Birger Svensson Oskarshamns BK 3 - 0 Stockholm 1946-03-04 SM 1946 1/2
161 Oskar Alm BK Stål 3 - 0 Stockholm 1946-03-03 SM 1946 1/4
160 Wilhelm Wilhelmsen BK Pugilist, NOR 3 - 0 Stockholm 1946-02-11
159 Nils Wennbo Redbergslids BK 3 - 0 Nässjö 1946-01-20
158 Aulis Harju FIN 2 - 1 Helsingfors, FIN 1946-01-16 Landskamper 1946 SWE-FIN 5-3
157 Arne "Lill-Arne" Andersson BK Masen 2 - 1 Borlänge 1945-12-16
156 Allan Karlsson BK Sparta 3 - 0 Finspång 1945-11-25
155 Conny Blom Haga AK L 3 Stockholm 1945-11-16
154 Birger Svensson Oskarshamns BK 3 - 0 Linköping 1945-11-11
153 Conny Blom Haga AK L 3 Göteborg 1945-11-02
152 Helmuth Negendahl DEN W 3 Köpenhamn, DEN 1945-10-31 Landskamper 1945 SWE-DEN 10-6
151 Matti Tilikainen HeNy, FIN 3 - 0 Stockholm 1945-10-26
150 Veikko Iskanius Metsolan Kiri, FIN 3 - 0 Stockholm 1945-09-21
149 Hannes Oras Porin Pyrintö, FIN W TKO 3 Stockholm 1945-03-19
148 Hannes Oras FIN L KO 3 Helsingfors, FIN 1945-02-16 Landskamper 1945 SWE-FIN 3-5
147 Lars Hansson Lunds BS 3 - 0 Lund 1945-02-02
146 Erik Nordqvist Kristianstads BK 3 - 0 Skövde 1945-01-21
145 Nils Lundkvist Landala AK/Göteborg W TKO 3 Stockholm 1945-01-12 Stockholm-Göteborg 6-2
144 Yrjö Piitulainen Viipurin Nyrkkeilijät, FIN 3 - 0 Stockholm 1944-12-15 YP 6 kg tyngre
143 Veikko Iskanius Metsolan Kiri, FIN 3 - 0 Västerås 1944-12-10
142 Yrjö Anttila FIN KO 3 Stockholm 1944-12-08 Landskamper 1944 SWE-FIN 6-2
141 Olof Vinlöf Långshyttans AIK KO 1 Hedemora 1944-11-12
140 Bertil Lundin Skuru IK 3 - 0 Stockholm 1944-11-10
139 Sven Hagelbäck Huvudsta BK/Förstäderna KO 1 Stockholm 1944-10-27 Söder-Förstäderna 7-1
138 Lennart Johansson Djurgårdens IF W 3 Alvik 1944-10-06 Söder-Östermalm 6-2
137 Gösta Eriksson Eskilstuna BK KO 1 Stockholm 1944-09-15
136 Olle Hägg Åmåls SK 3 - 0 Stockholm 1944-03-07 SM 1944 SM-final
135 Birger Svensson Oskarshamns BK 3 - 0 Stockholm 1944-03-06 SM 1944 1/2
134 Allan Jeppsson Hälsingborgs BS 3 - 0 Stockholm 1944-03-05 SM 1944 1/4
133 Olof Vinlöf Långshyttans AIK 3 - 0 Stockholm 1944-03-03 SM 1944 1/8
132 Bertil Jansson BK 30 3 - 0 Lund 1944-02-06
131 Allan Jeppsson Hälsingborgs BS 3 - 0 Helsingborg 1944-02-04
130 Birger Svensson Oskarshamns BK 3 - 0 Stockholm 1944-02-01 IK Balder 20 år
129 Birger Svensson Oskarshamns BK 3 - 0 Stockholm 1944-01-20
128 Unto Rask FIN W 3 Helsingfors, FIN 1943-12-15 Landskamper 1943 SWE-FIN 5,5-2,5 (11-5)
127 Einar Sjöberg Eskilstuna /Landsorten A W TKO 2 Stockholm 1943-10-15 Stockholm A-Landsorten A 6-2
126 Helge Rasmussen DEN 1 - 2 Stockholm 1943-03-21 Landskamper 1943 SWE-DEN 6-2
125 Börje Hansson BK Örnen KO 3 Stockholm 1943-03-02. SM 1943 SM-final
124 Sigge Johansson BK Örnen KO 1 Stockholm 1943-03-02 SM 1943 1/2
123 Olle Hägg Åmåls SK W TKO 2 Stockholm 1943-03-01 SM 1943 1/4
122 Sivert "Simba" Karlsson Eskilstuna BK W TKO 3 Stockholm 1943-02-26 SM 1943 1/8
121 David Paltiel BK Limo 3 - 0 Norrköping 1943-01-24
120 David Paltiel BK Limo KO 1 Stockholm 1943-01-22
119 Helge Ramstedt Redbergslids BK/Göteborg L TKO 2 Göteborg 1942-12-04 Göteborg-Stockholm 4-4
118 Börje Hansson BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1942-11-13
117 Olle Nilsson (fj) Landskrona BK KO 1 Malmö 1942-11-09
116 Helge Rasmussen DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1942-11-06 Landskamper 1942 SWE-DEN 3-5
115 Helge Ramstedt Redbergslids BK 3 - 0 Göteborg 1942-10-23
114 Bertil Carlsson Vänersborgs BK/Landsorten KO 2 Stockholm 1942-10-09 Stockholm-Landsorten 4-4
113 Birger Svensson Oskarshamns BK 3 - 0 Stockholm 1942-09-25
112 Giagnoni ITA B W 3 Pistoia, ITA 1942-05-19 SWE B-ITA B 5-9
111 Ermano Bonetti ITA D - D Milano, ITA 1942-05-17 Landskamper 1942 SWE-ITA 2,5-5,5 (5-11)
110 Caj Pamp Björnen/Flottans IF 3 - 0 Stockholm 1942-03-27 Final Militärmästerskapen
109 Freddy Svendsen DEN 3 - 0 Stockholm 1942-03-15 Landskamper 1942 SWE-DEN 5-3
108 Harry Rydell IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1942-03-03. SM 1942 SM-final
107 Birger Svensson Oskarshamns BK 3 - 0 Stockholm 1942-03-03 SM 1942 1/2
106 Olof Vinlöf Långshyttans AIK W TKO 1 Stockholm 1942-03-02 SM 1942 1/4
105 Per Hasselberg Flottans IF (K-a) W TKO 3 Stockholm 1942-02-27 SM 1942 1/8
104 Gösta Pettersson BK Örnen W 3 Stockholm 1942-02-13
103 Lennart Boqvist BK Sparta W 3 Borlänge 1941-12-26
102 Ludwig Petri GER 3 - 0 Stockholm 1941-12-12 Landskamper 1941 SWE-GER 5-3
101 Artur Blixt IFK Linköping 3 - 0 Stockholm 1941-11-07
100 Folke Svanberg BK Amatör 3 - 0 Lund 1941-11-03
99 Erik Sörensen DEN 2 - 1 Köpenhamn, DEN 1941-11-02 Landskamper 1941 SWE-DEN 2-6
98 Bertil Carlsson Vänersborgs BK/Landsorten 3 - 0 Stockholm 1941-10-10 Stockholm-Landsorten 5-3
97 Alfred Graaf GER L 3 Königsberg, GER 1941-03-30 Landskamper 1941 SWE-GER 2-6
96 Helge Rasmussen DEN 2 - 0 Stockholm 1941-03-16 Landskamper 1941 SWE-DEN 4,5-3,5 (9-7)
95 Olle Larsson (hbs) Halmstads BS KO 1 Stockholm 1941-03-05. SM 1941 SM-final
94 Oskar Alm BK Stål 3 - 0 Stockholm 1941-03-04 SM 1941 1/2
93 Olle Nilsson IFK Linköping 3 - 0 Stockholm 1941-03-02 SM 1941 1/4
92 Nils Wennbo IK Ymer W TKO 2 Stockholm 1941-03-01 SM 1941 1/8
91 Lauri Kostamo FIN 2 - 0 Stockholm 1940-12-15 Landskamper 1940 SWE-FIN 10-6
90 Gunnar Hammarsten Hedemora BK 3 - 0 Borlänge 1940-12-08
89 Hugo Andersson Hisingens BK L TKO 2 Stockholm 1940-11-15
88 Sigfred Madsen DEN KO 1 Köpenhamn, DEN 1940-11-01 Landskamper 1940 SWE-DEN 3,5-4,5 (7-9)
87 Karl-Erik Nyström BK Viking W 3 Stockholm 1940-10-18
86 Viljo Salminen FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1939-04-10 Landskamper 1939 SWE-FIN 4-4
85 Oreste Baiocco AS Monti, ITA 3 - 0 Stockholm 1939-03-21
84 Knut Eliasson Svaneholm-Viskafors IF KO 2 Stockholm 1939-03-06 SM 1939 SM-final
83 Tore Håkansson Wifstavars BK KO 1 Stockholm 1939-03-05 SM 1939 1/2
82 Olle Larsson (hbs) Halmstads BS KO 1 Stockholm 1939-03-04 SM 1939 1/4
81 Svend Pedersen NOR 3 - 0 Stockholm 1939-02-19 Landskamper 1939 SWE-NOR 8-0
80 Simansky [GER] KO 1 Bremen, GER 1939-01-31
79 Antoni Czortek POL 0 - 3 Stockholm 1939-01-16 Landskamper 1939 SWE-POL 2-6
78 Erik Sörensen BK Hermod, DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1938-12-25
77 Erik Sörensen DEN W 3 Köpenhamn, DEN 1938-11-18 Landskamper 1938 SWE-DEN 4-4
76 Georg Krafft [GER] 3 - 0 Stockholm 1938-11-06
75 Harald Kanepi [EST] W TKO 1 Stockholm 1938-11-05
74 Erik Sörensen Hermod, DEN W 3 Eskilstuna 1938-10-14
73 Börje Wretman BK Örnen W TKO 2 Stockholm 1938-09-25
72 Antoni Czortek POL L 3 Berlin, GER 1938-04-29 Europakval USA-resa
71 Manfred Madsen DEN W Dsq 3 Stockholm 1938-03-20 Landskamper 1938 SWE-DEN 4-4
70 Stig Cederberg Eskilstuna BK 2 - 1 Stockholm 1938-03-07 SM 1938 SM-final
69 Bertil Andersson BK Masen W Stockholm 1938-03-06 SM 1938 1/2
68 Helge Ramstedt Redbergslids BK 3 - 0 Stockholm 1938-03-06 SM 1938 1/4
67 Kaj Franck IF Sparta, DEN W TKO 1 Stockholm 1938-02-07
66 Sverre Stensland NOR W TKO 2 Oslo, NOR 1938-01-30 Landskamper 1938 SWE-NOR 6-2
65 Erwin Völker GER 2 - 1 Stockholm 1938-01-16 Landskamper 1938 SWE-GER 4-4
64 Arvo Siponen Viipurin Vo, FIN W TKO 2 Stockholm 1937-12-05
63 Harry Christiansen Randers AC, DEN KO 1 Aalborg, DEN 1937-11-28
62 Evald Seepere [EST] 3 - 0 Stockholm 1937-10-25
61 Harry Olofsson Eskilstuna BK W TKO 2 Eskilstuna 1937-04-09
60 Willenberg BK Athen, GER KO 3 Görlitz, GER 1937-02-21 BK Athen, GER-IF Linnéa 2,5-4,5
59 Rolle ABC Breslau, GER W w.o Hirschberg, GER 1937-02-20 KBV Germania-IF Linnéa 1,5-5,5
58 Miner Reichbahn-TSV, GER L TKO 2 Breslau, GER 1937-02-19 Reichbahn, GER-IF Linnéa 4-4
57 Anders Hallberg Hälsingborgs BS W TKO 2 Helsingborg 1937-02-14
56 Jens Nielsen (b) DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1937-02-12 Landskamper 1937 SWE-DEN 2-6
55 Ottar Larsen NOR 3 - 0 Stockholm 1937-01-31 Landskamper 1937 SWE-NOR 6-2
54 March British Army W 3 Stockholm 1936-11-16
53 Oskar Ågren Narva BK L TKO 2 Stockholm 1936-10-14 Narva BK-IF Linnéa 12,5-7,5
52 Herbert Andersson BK Örnen W 3 Stockholm 1936-06-19 OS-uttagning
51 Alvar Andersson Lucksta IF W 3 Stockholm 1936-06-18 OS-uttagning
50 Leo Leventhal NOR 3 - 0 Oslo, NOR 1936-02-09 Landskamper 1936 SWE-NOR 2-6
49 Edward Ryan ENG 0 - 3 Stockholm 1935-12-10 Landskamper 1935 SWE-ENG 3-5
48 Herbert Andersson BK Örnen W 3 Stockholm 1935-11-23 BK Örnen-IF Linnéa 13-7
47 Alvar Andersson Lucksta IF 3 - 0 Stockholm 1935-11-03
46 Büttner II Breslau, GER 3 - 0 Stockholm 1935-11-02
45 Erik Ågren Narva BK W 3 Stockholm 1935-10-18
44 Percy Almström BK Primo W 3 Södertälje 1935-03-29
43 Alfons "Affa" Eriksson Kramfors IF 1 - 2 Stockholm 1935-03-03 SM 1935 1/2
42 Göte Lantz BK Kelly KO 1 Stockholm 1935-03-02 SM 1935 1/4
41 Percy Almström BK Primo 3 - 0 Stockholm 1935-03-01 SM 1935 1/8
40 Helge Ramstedt Redbergslids BK /Göteborg W TKO 3 Stockholm 1935-02-01 Stockholm-Göteborg 7-1
39 Åke Karlsson (fin) FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1934-11-04 Landskamper 1934 SWE-FIN 3-5
38 Helmer Cederfeldt IK Balder L TKO 1 Stockholm 1934-02-23 IK Balder-IF Linnéa 6-2
37 Rolf Berg NOR W 3 Oslo, NOR 1934-01-28 Landskamper 1934 SWE-NOR 5-3
36 Czeslaw Kajnar [POL] W 3 Stockholm 1934-01-19
35 Bertil Andersson Borlänge SK W 3 Borlänge 1934-01-06 Borlänge SK-IF Linnéa 3-5
34 Sture Fagerström IK Balder W w.o Stockholm 1933-11-10 IF Linnéa-IK Balder 12,5-7,5
33 Olof Forsberg Djurgårdens IF W TKO 1 Stockholm 1933-10-20 IF Linnéa-Djurgårdens IF 13,5-6,5
32 Gösta Alm BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1933-03-02 SM 1933 SM-final
31 Arne Eliasson IK Ymer 2 - 1 Stockholm 1933-03-01 SM 1933 1/2
30 Alfons "Affa" Eriksson Kramfors IF KO 3 Stockholm 1933-02-28 SM 1933 1/4
29 Gösta Löfgren BK Örnen 2 - 1 Stockholm 1933-02-27 SM 1933 1/8
28 Alvar Andersson Lucksta IF/Sundsvall W 3 Sundsvall 1933-01-22 Sundsvall-Stockholm 5-3
27 Åke Karlsson (fin) Turun Urheilulitto, FIN L 3 Stockholm 1933-01-13
26 Allan Carlsson Örebro AK L 3 Stockholm 1932-03-07 SM 1932 SM-final
25 Gunnar Johansson Upsala IF 3 - 0 Stockholm 1932-03-06 SM 1932 1/2
24 Landry Bengtsson IK Ymer KO 1 Stockholm 1932-03-05 SM 1932 1/4
23 Stellan Hedström Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1932-01-31
22 Sixten Svanström Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1932-01-06 IF Linnéa-Djurgårdens IF 5-3
21 Ingolf Gulbrandsen IF Örnulf, NOR KO 1 Oslo, NOR 1931-12-13
20 Stein Larsen [NOR] W TKO 2 Oslo, NOR 1931-12-12
19 Landry Bengtsson IK Ymer L TKO 2 Stockholm 1931-03-01 SM 1931 1/4
18 Gösta Alm BK Örnen W Stockholm 1931-01-18
17 Landry Bengtsson IK Ymer L KO 2 Stockholm 1931-01-17
16 Charles Fredriksson IF Linnéa 1 - 2 Stockholm 1931-01-06 Djurgårdens IF-IF Linnéa 3-5
15 Sixten Svanström Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1930-11-08
14 Ottar Tryggve Thronsen Oslo, NOR L 3 Stockholm 1930-01-27 (j) Stockholm-Oslo 5-3
13 Arne Jansson IF Linnéa W 3 Stockholm 1930-01-05 Djurgårdens IF-IF Linnéa 5-3
12 Arne Jansson IF Linnéa L 3 Stockholm 1929-12-14 1/2 JSM
11 K Larsson (f) BK Örnen W 3 Stockholm 1929-12-13 1/4 JSM
10 Alfons "Affa" Eriksson Kramfors IF W 3 Stockholm 1929-12-12 1/8 JSM
9 Åke Zetterberg BK Örnen KO 1 Stockholm 1929-12-01
8 Sixten Svanström Stockholms AIF W 3 Stockholm 1929-12-01
7 Herbert Andersson BK Örnen W TKO 2 Stockholm 1929-11-30
6 F Ekstrand Uppsala AIK KO 1 Uppsala 1929-11-15
5 Tore Karlsson (dif) Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1929-04-12 KM-final (myggvikt)
4 H Eriksson (dif) Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1929-04-11 1/2 Klubbmästerskap
3 Tore Pettersson (lbk) Lidingö BK L 3 Lidingö 1928-11-18 Lidingö BK-Djurgårdens IF (b) 2-3
2 Magnusson (hif) Hammarby IF W 3 Stockholm 1928-10-28
1 Tore Karlsson (dif) Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1928-10-18 KK:s debut
Sammanfattande statistik

Stor Grabb nr  27.
1932-1933, 1946 SM-Silver.
1942 Guld Militära mästerskapen.


En av de fem boxande bröderna Krüger (Harry, Runo, Georg och Stig). 


En av Sveriges främsta amatörer, men misslyckad som proffsboxare. Började som myggviktare hos Djurgårdens IF under hösten 1928.


Litteratur Franzén, Christer, RINGSIDE. Den professionella boxningens historia. Stockholm 2004. Där återfinns referat av alla Kreügers matcher i Sverige plus komplett matchlista.