SM 1939

F, Knut Nordström (Narva BK) - Stig Pettersson (Värnamo BK) 1939-03-03, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/8
F, Erik Grahn (Hälsingborgs BS) - Allan Hansson (Landala AK) 1939-03-03, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/8
B, Einar Sjöberg (Skövde AIK) - Birger Svensson (Oskarshamns BK) 1939-03-03, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
Fj, Harry Rydell (IF Linnéa) - Bengt Almkvist (Landala AK) 1939-03-03, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
L, Göte Carlsson (Värnamo BK) - Börje Nordström (Narva BK) 1939-03-03, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
W, Evert Ahlin (Enköpings BK) - Erik Nordqvist (Kristianstads BK) 1939-03-03, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/8
W, Gösta Löfgren (Enköpings BK) - Gustaf Carlsson (Värnamo BK) 1939-03-03, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
W, Harry Åstrand (IK Ymer) - Karl Linné (Narvall) (Narva BK) 1939-03-03, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
M, Allan Granelli (Narva BK) - Ruben Genberg (BK Örnen) 1939-03-03, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
M, Per Bengtsson (BK Örnen) - John Kjell (Skoftebyns AIS) 1939-03-03, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/8
M, Henry Pettersson (Palmryd) (Huvudsta BK) - Harry Eklund (BK Masen) 1939-03-03, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
M, Einar Hammar (Djurgårdens IF) - Tage Ahlstrand (Svaneholm-Viskafors IF) 1939-03-03, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
LT, Per Eriksson (IF Linnéa) - Kurt Stehlin (Huvudsta BK) 1939-03-03, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
LT, Stig Johnsson (IF Linnéa) - Harry Swärd (BK Masen) 1939-03-03, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
LT, Harry Bäckström (Kalmar BK) - Gustaf Storm (Upsala IF) 1939-03-04, Stockholm, Resultat KO 3
Kommentar: 1/4
F, Stig Kreüger (IF Linnéa) - Stig Gustafsson (Alingsås BK) 1939-03-04, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
B, Rudolf Mångelin (Narva BK) - Henry Smedlund (Wifstavarvs BK) 1939-03-04, Stockholm, Resultat W TKO 1
Kommentar: 1/4
Fj, Kurt Kreüger (IF Linnéa) - Olle Larsson (hbs) (Halmstads BS) 1939-03-04, Stockholm, Resultat KO 1
Kommentar: 1/4
Fj, Tore Håkansson (Wifstavarvs BK) - Helge Ramstedt (Redbergslids BK) 1939-03-04, Stockholm, Resultat W TKO 1
Kommentar: 1/4
L, Rune Johansson (hbs) (Halmstads BS) - Sven Nyström (Kristianstads BK) 1939-03-04, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
L, Ove Andersson (Narva BK) - Artur Blixt (BK Kelly) 1939-03-04, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
W, Nils Fogelberg (IF Linnéa) - Oskar Ågren (Narva BK) 1939-03-04, Stockholm, Resultat W Dsq 2
Kommentar: 1/8
W, Ture Ågren (Narva BK) - Roland Ahlstrand (Hisingens BK) 1939-03-04, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
M, Folke Ekman (IF Linnéa) - Allan Hammar (Djurgårdens IF) 1939-03-04, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/8
M, Olle Lindkvist (Djurgårdens IF) - Sven Bengtsson (GAK Enighet) 1939-03-04, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
LT, Tage Johansson (t) (Värmlands Reg:tes IF) - Gustaf Persson (Stockholms AIF) 1939-03-04, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
LT, Per Eriksson (IF Linnéa) - Åke Håkansson (GAK Enighet) 1939-03-04, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
LT, Carl-Erik Sjöblom (Hisingens BK) - Anders Göransson (Hudiksvalls ABK) 1939-03-04, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
T, Helge Gustafsson (Värnamo BK) - Arne Häggberg (Djurgårdens IF) 1939-03-04, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
LT, Carl-Erik Sjöblom (Hisingens BK) - Harry Bäckström (Kalmar BK) 1939-03-05, Stockholm, Resultat KO 1
Kommentar: 1/2
F, Birger Staffansson (Djurgårdens IF) - Rune Karlsson (f) (Södertälje BS) 1939-03-05, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/4
F, Knut Nordström (Narva BK) - Erik Grahn (Hälsingborgs BS) 1939-03-05, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
F, Arne Lindström (BK Örnen) - Bengt Gustafsson (Alingsås BK) 1939-03-05, Stockholm, Resultat W Dsq 2
Kommentar: 1/4
B, Harry Larsson-Ljushammar (Djurgårdens IF) - Evert Abrahamsson (Redbergslids BK) 1939-03-05, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
B, Erik Persson (IF Linnéa) - Kurt Svensson (Huvudsta BK) 1939-03-05, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
Fj, Knut Eliasson (Svaneholm-Viskafors IF) - Arvid Karlsson (Eskilstuna BK) 1939-03-05, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/4
Fj, Kurt Kreüger (IF Linnéa) - Tore Håkansson (Wifstavars BK) 1939-03-05, Stockholm, Resultat KO 1
Kommentar: 1/2
L, Henry Svensson (IF Linnéa) - Hugo Andersson (Hisingens BK) 1939-03-05, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
L, Erik Ågren (Narva BK) - Börje Wretman (BK Örnen) 1939-03-05, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/4
L, Ove Andersson (Narva BK) - Rune Johansson (hbs) (Halmstads BS) 1939-03-05, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
L, Göte Carlsson (Värnamo BK) - Stig Johnsson (IF Linnéa) 1939-03-05, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
L, Göte Carlsson (Värnamo BK) - Ove Andersson (Narva BK) 1939-03-05, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
L, Erik Ågren (Narva BK) - Henry Svensson (IF Linnéa) 1939-03-05, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/2
W, Elof Larsson (Skene AK) - Kurt Sahlberg (Kramfors IF) 1939-03-05, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
W, Harry Åstrand (IK Ymer) - Gösta Löfgren (Enköpings BK) 1939-03-05, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
W, Ture Ågren (Narva BK) - Evert Ahlin (Enköpings BK) 1939-03-05, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
W, Nils Fogelberg (IF Linnéa) - Gillis Lindqvist (Djurgårdens IF) 1939-03-05, Stockholm, Resultat W TKO 1
Kommentar: 1/4
W, Harry Åstrand (IK Ymer) - Ture Ågren (Narva BK) 1939-03-05, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
W, Elof Larsson (Skene AK) - Nils Fogelberg (IF Linnéa) 1939-03-05, Stockholm, Resultat KO 1
Kommentar: 1/2
M, Jörgen Råberg (GAK Enighet) - Kurt Andersson (BK Örnen) 1939-03-05, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
M, Einar Hammar (Djurgårdens IF) - Folke Ekman (IF Linnéa) 1939-03-05, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
M, Allan Granelli (Narva BK) - Olle Lindkvist (Djurgårdens IF) 1939-03-05, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
M, Henry Pettersson (Palmryd) (Huvudsta BK) - Per Bengtsson (BK Örnen) 1939-03-05, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/4
M, Einar Hammar (Djurgårdens IF) - Henry Pettersson (Palmryd) (Huvudsta BK) 1939-03-05, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
M, Allan Granelli (Narva BK) - Jörgen Råberg (GAK Enighet) 1939-03-05, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
LT, Per Eriksson (IF Linnéa) - Tage Johansson (t) (Värmlands Reg:tes IF) 1939-03-05, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
Fj, Knut Eliasson (Svaneholm-Viskafors IF) - Harry Rydell (IF Linnéa) 1939-03-05, Stocholm, Resultat W TKO 1
Kommentar: 1/2
T, Olle Tandberg (Djurgårdens IF) - Bo Johansson (t) (Solna BK) 1939-03-05, Stockholm, Resultat W TKO 1
Kommentar: 1/2
Fj, Kurt Kreüger (IF Linnéa) - Knut Eliasson (Svaneholm-Viskafors IF) 1939-03-06 , Stockholm, Resultat KO 2
Kommentar: SM-final
L, Erik Ågren (Narva BK) - Göte Carlsson (Värnamo BK) 1939-03-06 , Stockholm, Resultat KO 3
Kommentar: SM-final
W, Harry Åstrand (IK Ymer) - Elof Larsson (Skene BK) 1939-03-06 , Stockholm, Resultat W
Kommentar: SM-final
M, Einar Hammar (Djurgårdens iF) - Allan Granelli (Narva BK) 1939-03-06 , Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
LT, Per Eriksson (IF Linnéa) - Carl-Erik Sjöblom (Hisingens BK) 1939-03-06 , Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
T, Olle Tandberg (Djurgårdens IF) - Helge Gustafsson (Värnamo BK) 1939-03-06 , Stockholm, Resultat KO 1
Kommentar: SM-final
F, Stig Kreüger (IF Linnéa) - Birger Staffansson (Djurgårdens IF) 1939-03-06, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
F, Knut Nordström (Narva BK) - Arne Lindström (BK Örnen) 1939-03-06, Stockholm, Resultat KO 2
Kommentar: 1/2
B, Harry Larsson-Ljushammar (Djurgårdens IF) - Einar Sjöberg (Skövde AIK) 1939-03-06, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
B, Rudolf Mångelin (Narva BK) - Erik Persson (IF Linnéa) 1939-03-06, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
F, Stig Kreüger (IF Linnéa) - Knut Nordström (Narva BK) 1939-03-06. , Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
B, Harry Larsson-Ljushammar (Djurgårdens IF) - Rudolf Mångelin (Narva BK) 1939-03-06., Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
SM nr 20. Stockholm (Cirkus) 3-6 mars 1939. 78 deltagare. Åtta viktklasser. Inga direktfinaler. Bästa finalmatchen gick i lättvikt mellan Erik Ågren och Göte Carlsson. Bästa klubb: IF Linnéa (Stockholm).