Hugo Andersson

Vikt: Lättvikt
Född: 1917-11-12
Död: 2004-06-23
Klubb: BK Mars (Falun), Redbergslids BK (Göteborg), Hisingens BK (Göteborg)
SM: -
Landskamper: 4 (2-2)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Debut 1942-01-16, Som proffs 23 (10-10-3, 2 KO)
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
51 Lennart Boqvist BK Sparta/Stockholm A 3 - 0 Stockholm 1941-10-10 Stockholm A-Landsorten A 5-3
50 Lennart Boqvist BK Sparta 3 - 0 Stockholm 1941-08-21
49 Bengt Nilsson (lak) Landala AK 3 - 0 Kungälv 1941-07-25
48 Birger Petersen DEN 2 - 0 Stockholm 1941-03-16 Landskamper 1941 SWE-DEN 4,5-3,5 (9-7)
47 Erik Ågren Narva BK 0 - 3 Stockholm 1941-03-05. SM 1941 SM-final
46 Ove Andersson Narva BK 2 - 1 Stockholm 1941-03-04 SM 1941 1/2
45 Erik Karlsson (bkö) BK Örnen W TKO 3 Stockholm 1941-03-03 SM 1941 1/4
44 Evert Johansson Djurgårdens IF W TKO 3 Stockholm 1941-03-01 SM 1941 1/8
43 Rune Johansson (hbs) Halmstads BS W TKO 1 Halmstad 1941-02-16
42 David Paltiel BK Limo/Norrköping KO 1 Göteborg 1941-02-14 Göteborg-Norrköping
41 Knut Eliasson IK Ymer W TKO 2 Borås 1941-02-09
40 Gunnar Hammarsten Hedemora BK 3 - 0 Hedemora 1941-02-02
39 Ahti Lehtinen Helsingin VS, FIN W 3 Helsingfors 1941-01-21
38 Yrjö Piitulainen FIN 0 - 2 Helsingfors, FIN 1941-01-19 Landskamper 1941 SWE-FIN 3-13
37 Toivo Asikainen [FIN] 3 - 0 Stockholm 1941-01-10
36 Yrjö Piitulainen HeNy, FIN W 3 Göteborg 1940-12-17 Göteborg sel-FIN 4-4
35 Yrjö Piitulainen FIN 0 - 2 Stockholm 1940-12-15 Landskamper 1940 SWE-FIN 10-6
34 David Paltiel BK Limo W 3 Göteborg 1940-12-06
33 Bölja Jansson Alnö IF 3 - 0 Alnö 1940-11-17
32 Kurt Kreüger IF Linnéa W TKO 2 Stockholm 1940-11-15
31 Ove Andersson Narva BK W TKO 3 Stockholm 1940-10-18
30 Bölja Jansson BK Örnen 2 - 1 Göteborg 1940-09-27
29 Birger Petersen DEN 3 - 0 Jönköping 1940-03-17 Landskamper 1940 SWE-DEN 4-4
28 Erik Ågren Narva BK 0 - 3 Stockholm 1940-03-04 SM 1940 SM-final
27 Stig Johnsson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1940-03-03 SM 1940 1/2
26 Erik Karlsson (bkö) BK Örnen KO 1 Stockholm 1940-03-02 SM 1940 1/4
25 Arne Larsson (bkö) BK Örnen W Dsq 3 Stockholm 1940-03-01 SM 1940 1/8
24 Rune Johansson (hbs) Halmstads BS 3 - 0 Vänersborg 1940-02-18 Final Västsvenska
23 Roberto Proietti [ITA] L 3 Göteborg 1940-02-04 5.000 åskådare
22 Rune Johansson (hbs) Halmstads BS 3 - 0 Halmstad 1940-01-06
21 Knut Eliasson IK Ymer 1 - 2 Borås 1939-12-12
20 Nils Lagerqvist IK Ymer 3 - 0 Borås 1939-12-11
19 Gunnar Hansen Oslo, NOR 1 - 2 Göteborg 1939-12-01 Göteborg-Oslo 2-6
18 Artur Blixt IFK Linköping 3 - 0 Kalmar 1939-11-26
17 Stig Johnsson IF Linnéa/Stockholm 0 - 3 Göteborg 1939-11-03 Göteborg-Stockholm 5-2
16 Henry Svensson IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1939-03-05 SM 1939 1/4
15 Karl-Erik Winbladh Halmstads BS 3 - 0 Halmstad 1939-02-05
14 Knut Eliasson Svaneholm-Viskafors IF W 3 Borås 1939-01-29
13 Olle Larsson (l) Skene AK KO 3 Borås 1939-01-28
12 Nils Lundkvist Landala AK W TKO 2 Göteborg 1939-01-20
11 Helge Ramstedt Redbergslids BK 0 - 3 Vänersborg 1938-02-20
10 K Henning BK Rimner 3 - 0 Vänersborg 1938-02-20
9 Erik Karlsson (bkö) BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1937-11-22. JSM-final
8 Karl Lidström BK 34 3 - 0 Stockholm 1937-11-22 1/2 JSM
7 Göte Karlsson Upsala IF W TKO 3 Stockholm 1937-11-21 1/4 JSM
6 Karl-Erik Nyström BK Viking W TKO 2 Stockholm 1937-11-20 1/8 JSM
5 Kurt Svensson Huvudsta BK 2 - 1 Stockholm 1937-11-18 1/16 JSM
4 Bengt Almkvist Landala AK 1 - 2 Göteborg 1937-11-13
3 Lars Karlsson (fj) BK Tigern KO 1 Stockholm 1936-03-27 1/2 Nybörjarnas
2 Erik Karlsson (bkö) BK Örnen W TKO 2 Stockholm 1936-03-27 Final Nybörjarnas
1 Tore Axelsson Huvudsta BK W TKO 1 Stockholm 1936-03-26 1/4 Nybörjarnas
Sammanfattande statistik

1936 Nybörjarmästare.
1937 Svensk juniormästare.
1940 Västsvensk mästare. 


Arbetslöshet drev honom till proffslägret. Han borde lagt av tidigare, men behövde gagen (om än låga) till familjens försörjning.  


Bror till Algot Andersson Hisingens BK (Göteborg).