Conny Blom

Vikt: Lättvikt, Weltervikt
Född: 1926-06-17
Död: 2005-01-30
Klubb: Haga Atletklubb (Göteborg), Landala Atletklubb (Göteborg)
SM: 1951 SM-Guld
Landskamper: 10 (5-5)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
73 Günther Heidemann Neuköllner SF, FRG W 3 Göteborg 1954-01-08
72 Sven Larsson BK Primo/Skåne W TKO 3 Göteborg 1953-11-20 Göteborg-Skåne 7-3
71 W Collins [ENG] KO 2 Göteborg 1953-11-06
70 Henning Knudsen AK Hermod DEN W TKO 2 Göteborg 1952-11-14
69 Rudolph Gwin Team AAU, USA 0 - 3 Göteborg 1951-08-31 Utomhus 12.298 åskådare
68 Gert Stråhle Bjuvs BS 3 - 0 Stockholm 1951-03-04 SM 1951 SM-final
67 Rune Lindström BK Akilles W TKO 3 Stockholm 1951-03-03 SM 1951 1/2
66 Heinz Roeder Hamburg, FRG 3 - 0 Göteborg 1951-02-16 Göteborg-Hamburg 7-3
65 Sergej Sjerbakov [URS] 2 - 1 Göteborg 1951-02-05 Göteborg sel-URS 1-7
64 Ivar Malmikoski FIN 2 - 1 Helsingfors, FIN 1951-01-28 Landskamper 1951 SWE-FIN 5-5
63 Sven Ahnelöv Malmö BK/Skåne W TKO 2 Helsingborg 1951-01-21 Skåne-Göteborg 5-3
62 John Turgood English Army, ENG W 3 Göteborg 1951-01-12 Gbg sel-Eng Army 5-2
61 Jochen Plumhoff VFL Wolfsburg, FRG W 3 Wolfsburg, FRG 1950-12-30 Gbg sel-Wolfsburg 7-0
60 Heinz Roeder HBC Heros, FRG W 3 Hamburg, FRG 1950-12-29 Gbg sel-Heros
59 Sven Ahnelöv Malmö BK W TKO 2 Malmö 1950-12-15
58 Ebbe Kops DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1950-12-08 Landskamper 1950 SWE-DEN 5-3
57 Öivind Breiby NOR 3 - 0 Göteborg 1950-12-01 Landskamper 1950 SWE-NOR 6-2
56 André Caucino Paris, FRA 0 - 3 Göteborg 1950-11-01 "Göteborg"-Paris 4-4
55 Franco Vescovi ITA A/B 1 - 2 Rom, ITA 1950-10-26 Landskamper 1950 SWE-ITA A/B 3-4 (extra lk)
54 Aristide Dal Piaz ITA 1 - 2 Milano, ITA 1950-10-23 Landskamper 1950 SWE-ITA 2-6
53 Åke Stenberg BK Örnen 3 - 0 Göteborg 1950-10-06
52 Berndt Palmqvist Kumla BK W Dsq 3 Stockholm 1950-09-29
51 Sergej Sjerbakov URS 0 - 3 Warsawa, POL 1950-05-14
50 Leif Madsen (l) DEN 2 - 1 Stockholm 1950-03-19 Landskamper 1950 SWE-DEN 4-4
49 Sven Ahnelöv Malmö BK W TKO 3 Malmö 1950-03-10
48 Sven Svensson (w) Falkenbergs BS W TKO 2 Falkenberg 1950-02-05
47 Kalevi Jussila Halmstads BS 3 - 0 Halmstad 1950-01-31
46 Vagn Johansen Haslev BK, DEN W TKO 2 Landskrona 1950-01-22
45 Albert McLaughlin British Army 1 - 2 Jönköping 1950-01-15 SWE sel-Army 3-6
44 Leo Lindberg FIN 1 - 2 Stockholm 1949-12-09 Landskamper 1949 SWE-FIN 3-5
43 Gunnar Andersson (Gerdsdorff) BK Örnen/ Stockholm W TKO 1 Norrköping 1949-11-21 Akilles-"Stockholm" 4-4
42 Aage Wad [DEN] W TKO 2 Borås 1949-11-20
41 Börje Larsson BK Trim/Eskilstuna W TKO 3 Eskilstuna 1949-11-11 Eskilstuna-Göteborg 2-8
40 Öivind Breiby Fagen 26, NOR 2 - 1 Trollhättan 1949-11-07
39 Lennart Claesén Värnamo BK 2 - 1 Växjö 1949-10-31
38 Tore Berglund BK Trim L 3 Göteborg 1949-10-21
37 H Petersen [DEN] 3 - 0 Hudiksvall 1949-10-16
36 Bernhard Engström Örnsköldsviks SK 3 - 0 Hudiksvall 1949-10-15
35 Lennart Claesén Värnamo BK 3 - 0 Göteborg 1949-10-05
34 Ronald Cooper ENG L KO 2 Stockholm 1948-10-16 Landskamper 1948 SWE-ENG 5-3
33 Åke Sandholm IF Linnéa/Stockholm 3 - 0 Göteborg 1948-01-06 Göteborg-Stockholm 3-5
32 Henryk Goracziak POL W 3 Lodz, POL 1947-03-28 Landskamper 1947 SWE-POL 3-5
31 Tore Håkansson IFK Linköping 0 - 3 Stockholm 1947-03-02 SM 1947 1/2
30 Bertil Larsson BK Akilles 3 - 0 Stockholm 1947-03-01 SM 1947 1/4
29 Leif Madsen (l) BK Enighed, DEN 1 - 2 Varberg 1947-02-17
28 Rolf Jonasson (l) Haga AK W TKO 3 Göteborg 1947-02-14 Final DM-Göteborg
27 Asger Warburg Gefion, DEN 3 - 0 Mölndal 1947-02-07
26 Tore Håkansson IFK Linköping 2 - 1 Göteborg 1947-01-17
25 Gunnar Grehn Hisingens BK W TKO 3 Lysekil 1946-12-15
24 Franciscus Beekwilder NED 2 - 1 Örebro 1946-10-06 Landskamper 1946 SWE-NED 5-3
23 Anatole Greiner [URS] 0 - 3 Helsingfors, FIN 1946-06-28 Förbundsfest AIF
22 Erik Wold IF B.F.G., NOR W Helsingfors, FIN 1946-06-28 Förbundsfest AIF
21 Gunnar Hansen BK Pugilist, NOR 0 - 3 Stockholm 1946-02-11
20 Robert Kjaerulf [DEN] 3 - 0 Malmö 1945-11-30
19 Kurt Kreüger IF Linnéa W 3 Stockholm 1945-11-16
18 Kurt Kreüger IF Linnéa W 3 Göteborg 1945-11-02
17 Caj Pamp IF Linnéa/ Stockholm B L Stockholm 1945-10-12 Stockholm B-Landsorten B 3-5
16 Arne "Lill-Arne" Andersson BK Masen/ Förbundet W TKO 3 Stockholm 1945-04-02 Förbundet-Pressen 4-4
15 Hugo Nilsson Flottans IF (K-a) W TKO 1 Kalmar 1945-03-04
14 Per Hasselberg Landala AK W 3 Göteborg 1945-02-16. Final DM-Göteborg
13 Tage Lundgren Hisingens BK 3 - 0 Göteborg 1945-02-16 1/2 DM-Göteborg
12 Rune Hansson Hisingens BK W TKO 2 Göteborg 1945-02-08 DM-Göteborg (j)
11 Stig Kreüger IF Linnéa 3 - 0 Malmö 1945-01-26
10 Hugo Adamsson Uddevalla BK 0 - 3 Stockholm 1944-11-28 1/2 JSM
9 Börje Persson Halmstads BS 3 - 0 Stockholm 1944-11-27 1/4 JSM
8 Harry Johansson (b) Upsala IF 3 - 0 Stockholm 1944-11-26 1/8 JSM
7 Karl-Erik Norén Stockholms AIF 2 - 1 Stockholm 1944-11-23 1/16 JSM
6 Lennart Binnberg Skövde AIK 3 - 0 Skövde 1944-10-22 Skövde AIK 25 år
5 Sven Asplund Redbergslids BK 3 - 0 Göteborg 1944-02-25 Redbergslids BK-Haga AK 6-2
4 Ture Lydén Skene AK 3 - 0 Skene 1944-02-20
3 Bengt Gustafsson Alingsås BK 3 - 0 Göteborg 1944-02-18
2 Stig Börjesson Landala AK 1 - 2 Göteborg 1944-02-01 1/4 DM-Göteborg (j)
1 Roland Boyer Mölndals BK 2 - 1 Mölndal 1943-03-22
Sammanfattande statistik

"Nicke". Började i Bantamvikt. Förnamnet stavas Konny i folkbokföringen.
1943 klubbmästare i Haga AK. Matcher saknas dock för evenemanget 1943-10-29. 
1945-1946-1947 Distriktsmästare Göteborg.
Stor Grabb nr 54.


Mycket populär boxare i Göteborg med omnejd.