Arne "Lill-Arne" Andersson

Vikt: Bantamvikt, Fjädervikt
Född:
Död:
Klubb: BK Masen (Borlänge)
SM: -
Landskamper: 2 (0-2)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
26 Axel Jensen Halmstads BS KO 1 Borlänge 1946-02-10
25 Wladimir Fedko Huvudsta BK L 3 Stockholm 1946-01-18
24 Kurt Kreüger IF Linnéa 1 - 2 Borlänge 1945-12-16
23 Harry Jonsson Upsala IF/Uppland KO 2 Enköping 1945-12-09 Uppland-Dalarna 5-3
22 Sture Larsson (ifl) IF Linnéa KO 3 Stockholm 1945-11-25
21 Åke Sandholm BK Örnen 2 - 1 Stockholm 1945-11-16
20 Gösta Nordlund Solna BK/ Stockholm B KO 1 Stockholm 1945-10-12 Stockholm B-Landsorten B 3-5
19 Conny Blom Haga AK/Pressen L TKO 3 Stockholm 1945-04-02 Förbundet-Pressen 4-4
18 Birger Svensson Oskarshamns BK 3 - 0 Stockholm 1945-03-16
17 Wladimir Fedko Huvudsta BK 3 - 0 Stockholm 1945-01-22
16 Erik Dahlberg IF Linnéa W TKO 1 Borlänge 1944-12-10
15 Hans Hultman BK Örnen W TKO Stockholm 1944-11-20 Solna BK 25 år
14 Lorenzo Dani ITA 0 - 3 Stockholm 1942-12-14 SWE sel-ITA 1-7
13 Lennart Johansson Djurgårdens IF KO 1 Borlänge 1941-12-26
12 Carl Axel Karlsson Hisingens BK/ Göteborg W TKO 2 Göteborg 1941-03-14 Göteborg-Mellansverige 5-3
11 Bengt Olsson BK Fram 1 - 2 Sundsvall 1940-12-01
10 Viggo Frederiksen DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1940-11-01 Landskamper 1940 SWE-DEN 3,5-4,5 (7-9)
9 Stig Kreüger IF Linnéa W 3 Stockholm 1940-10-18
8 Rolf Nilsen NOR 0 - 3 Oslo, NOR 1939-12-17 Landskamper 1939 SWE-NOR 4-4
7 Zygmunt Koziolek [POL] 0 - 3 Borlänge 1939-01-18 "Dalarna"-Polen 1-6
6 Erik Persson IF Linnéa 1 - 2 Stockholm 1939-01-03 1/2 JSM
5 Lennart Rehn BK Örnen W w.o Stockholm 1939-01-02 1/4 JSM
4 Harry Almberg BK 30 W Stockholm 1938-12-30 "1/8 JSM" *)
3 Birger Svensson Oskarshamns BK 1 - 2 Stockholm 1938-12-29 1/16 JSM *)
2 Tore Wass BK Tigern 2 - 1 Stockholm 1938-12-27 1/32 JSM
1 Gunnar Hammarsten Hofors AIF W TKO 2 Borlänge 1935-12-29
Sammanfattande statistik

*) Birger Svensson (Oskarshamns BK) ansågs överkvalificerad för junior-SM och stoppades. Hans motståndare Berglund (MAIF), Andersson (BK Masen) och Almberg (BK 30) fick fortsätta i turneringen. Berglund hade dock redan hunnit åka hem.