SM 1933

Fj, Stig Johnsson (IF Linnéa) - H "Pyret" Sjödin (Hudiksvalls BK) 1933-02-26, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
Fj, Arne Jansson (IF Linnéa) - Sixten Svanström (Djurgårdens IF) 1933-02-26, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/8
L, Gösta Lindqvist (BK Örnen) - Bertil Nilsson (Sundsvalls BK) 1933-02-26, Stockholm, Resultat KO 2
Kommentar: 1/8
L, Allan Carlsson (BK Kelly) - Johan Anderberg (GAK Enighet) 1933-02-26, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
L, Thure Ahlqvist (IK Ymer) - Gustaf Rosvall (BK Amatör) 1933-02-26, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
L, Nils Fogelberg (BK Örnen) - Folke Bergman (Svartvik BK) 1933-02-26, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/8
W, Uno Alsterlind (Redbergslids BK) - Kurt Andersson (BK Örnen) 1933-02-26, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
W, Einar Hammar (BK Kelly) - Lars Johansson (ikb) (IK Balder) 1933-02-26, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/8
M, Bertil Tjäder (Redbergslids BK) - Lennart Dahlqvist (BK Rimner) 1933-02-26, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/8
M, Edmund Törnqvist (Borlänge SK) - Nils Persson (bka) (BK Amatör) 1933-02-26, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/8
LT, Gunnar Fernström (Huvudsta IS) - Sixten Henriksson (Redbergslids BK) 1933-02-26, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
LT, Herbert Karlsson (Djurgårdens IF) - Eugen Wallbom (IF Linnéa) 1933-02-26, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/8
T, Arne Häggberg (Djurgårdens IF) - Olle Fischer (Solna BK) 1933-02-26, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/8
T, Gerhard Karlsson (Djurgårdens IF) - Arne Andersson (t) (Borlänge SK) 1933-02-26, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/8
T, Erik "Vagnis" Eriksson (IF Linnéa) - Rune Ström (BK Örnen) 1933-02-26, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
B, Herbert Andersson (BK Örnen) - Per Björk (Redbergslids BK) 1933-02-27, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
Fj, Arne Eliasson (IK Ymer) - Arthur Persson (Svedala IK) 1933-02-27, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
L, Daniel Johansson (Redbergslids BK) - Nils Eriksson (BK Örnen) 1933-02-27, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
W, Gösta Sandberg (Landskrona BK) - Bengt Alm (BK Örnen) 1933-02-27, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/8
M, Sven Persson (Alnö IF) - Tex Edner (IK Balder) 1933-02-27, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
LT, Åke Johnsson (IF Linnéa) - Harald Eriksson (Solna BK) 1933-02-27, Stockholm, Resultat W
Kommentar: 1/4
Fj, Kurt Kreüger (IF Linnéa) - Gösta Löfgren (BK Örnen) 1933-02-27, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/8
L, Allan Carlsson (BK Kelly) - Gösta Lindqvist (BK Örnen) 1933-02-27, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
T, Herbert Nilsson (IK Balder) - John Friberg (Landskrona BK) 1933-02-27, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
Fj, Alfons "Affa" Eriksson (Kramfors IF) - Sture Fagerström (IK Balder) 1933-02-27, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
L, Thure Ahlqvist (IK Ymer) - Nils Fogelberg (BK Örnen) 1933-02-27, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
W, Harry Åstrand (IK Ymer) - Helge Nilsson (Sundsvalls BK) 1933-02-27, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
M, Sven Ekendahl (IK Balder) - Henning Dahlin (IF Linnéa) 1933-02-27, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
LT, Per Eriksson (IF Linnéa) - Anders Göransson (Hudiksvalls BK) 1933-02-27, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
T, Arvid Jansson (AK Atlas) - Anders Mångelin (BK Tigern) 1933-02-27, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
Fj, Gösta Alm (BK Örnen) - Edvin Andersson (BK Kelly) 1933-02-28, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
Fj, Arne Eliasson (IK Ymer) - Arne Jansson (IF Linnéa) 1933-02-28, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
Fj, Kurt Kreüger (IF Linnéa) - Alfons "Affa" Eriksson (Kramfors IF) 1933-02-28, Stockholm, Resultat KO 3
Kommentar: 1/4
Fj, Stig Johnsson (IF Linnéa) - Helge Ramstedt (Redbergslids BK) 1933-02-28, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
L, Gustaf Ekberg (Hälsingborgs BS) - Henry Norell (IK Balder) 1933-02-28, Stockholm, Resultat W Dsq 3
Kommentar: 1/4
W, Henry Hallberg (Hisingens BK) - Gösta Carlsson (BK Kelly) 1933-02-28, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
W, Uno Alsterlind (Redbergslids BK) - Einar Hammar (BK Kelly) 1933-02-28, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
W, Harry Åstrand (IK Ymer) - Gösta Sandberg (Landskrona BK) 1933-02-28, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
M, Olof Östling (IK Balder) - Harry Gustafsson (IF Linnéa) 1933-02-28, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
M, Edmund Törnqvist (Borlänge SK) - Bertil Tjäder (Redbergslids BK) 1933-02-28, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
LT, Gunnar Fernström (Huvudsta IS) - Herbert Karlsson (Djurgårdens IF) 1933-02-28, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
LT, Lars Söderberg (BK Kelly) - John Sjöö (GAK Enighet) 1933-02-28, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
T, Arne Häggberg (Djurgårdens IF) - Edgar Holtz (IK Balder) 1933-02-28, Stockholm, Resultat KO 1
Kommentar: 1/4
T, Gerhard Karlsson (Djurgårdens IF) - Erik "Vagnis" Eriksson (IF Linnéa) 1933-02-28, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
F, Tage Larsson (Hisingens BK) - S Nordström (IFK Lidingö) 1933-03-01, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
F, Rudolf Mångelin (BK Tigern) - Evert Vinlöf (Långshyttans AIK) 1933-03-01, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
B, Stig Cederberg (IF Linnéa) - Rudolf Nilsson (BK Örnen) 1933-03-01, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/2
B, Herbert Andersson (BK Örnen) - Carl Erik Gerkens (IK Ymer) 1933-03-01, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
Fj, Gösta Alm (BK Örnen) - Stig Johnsson (IF Linnéa) 1933-03-01, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/2
Fj, Kurt Kreüger (IF Linnéa) - Arne Eliasson (IK Ymer) 1933-03-01, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/2
L, Gustaf Ekberg (Hälsingborgs BS) - Daniel Johansson (Redbergslids BK) 1933-03-01, Stockholm, Resultat W Dsq 2
Kommentar: 1/2
L, Allan Carlsson (BK Kelly) - Thure Ahlqvist (IK Ymer) 1933-03-01, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
W, Harry Eklund (Borlänge SK) - Henry Hallberg (Hisingens BK) 1933-03-01, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
W, Harry Åstrand (IK Ymer) - Uno Alsterlind (Redbergslids BK) 1933-03-01, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
M, Sven Ekendahl (IK Balder) - Sven Persson (Alnö IF) 1933-03-01, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
M, Olof Östling (IK Balder) - Edmund Törnqvist (Borlänge SK) 1933-03-01, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
LT, Åke Johnsson (IF Linnéa) - Gunnar Fernström (Huvudsta IS) 1933-03-01, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/2
LT, Lars Söderberg (BK Kelly) - Per Eriksson (IF Linnéa) 1933-03-01, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
T, Herbert Nilsson (IK Balder) - Gerhard Karlsson (Djurgårdens IF) 1933-03-01, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
T, Arne Häggberg (Djurgårdens IF) - Arvid Jansson (AK Atlas) 1933-03-01, Stockholm, Resultat W
Kommentar: 1/2
F, Tage Larsson (Hisingens BK) - Rudolf Mångelin (BK Tigern) 1933-03-02, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
B, Stig Cederberg (IF Linnéa) - Herbert Andersson (BK Örnen) 1933-03-02, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
Fj, Gösta Alm (BK Örnen) - Kurt Kreüger (IF Linnéa) 1933-03-02, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
L, Allan Carlsson (BK Kelly) - Gustaf Ekberg (Hälsingborgs BS) 1933-03-02, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: SM-final
W, Harry Eklund (Borlänge SK) - Harry Åstrand (IK Ymer) 1933-03-02, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: SM-final
M, Olof Östling (IK Balder) - Sven Ekendahl (IK Balder) 1933-03-02, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
LT, Lars Söderberg (BK Kelly) - Åke Johnsson (IF Linnéa) 1933-03-02, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
T, Herbert Nilsson (IK Balder) - Arne Häggberg (Djurgårdens IF) 1933-03-02, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
SM nr 14. Stockholm (Cirkus) 26 februari-2 mars 1933. 76 deltagare. Åtta viktklasser. Minskad publik gav ekonomiskt bakslag för SBF. Sänkta biljettpriser hjälpte ej. Ovanligt jämna finaler. Bästa klubb: IK Balder och IF Linnéa.