Gösta Alm

Vikt: Bantamvikt, Fjädervikt, Lättvikt
Född: 1911-03-05
Död: 1976-10-17
Klubb: Gefle IF, BK Falken (Gävle), BK Örnen (Stockholm)
SM: 1931 SM-Guld (B), 1933-1934-1935 SM-Guld (Fj)
Landskamper: 5 (4-1)
Nordisk: -
EM: 1 (0-1)
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
86 Allan Carlsson IFK Nyköping 0 - 3 Stockholm 1936-03-08. SM 1936 1/2
85 Sven Nyström Kristianstads BK 3 - 0 Stockholm 1936-03-08 SM 1936 1/4
84 Rudolf Johansson Oskarshamns BK 3 - 0 Oskarshamn 1936-03-01
83 Gunnar Roskvist Landskrona BK 3 - 0 Landskrona 1936-01-24 Landskrona BK 10 år
82 Erik Ågren Narva BK 0 - 3 Stockholm 1935-12-01
81 Per Östlund Solna BK 3 - 0 Stockholm 1935-12-01
80 B Bergling BK Ringen W 3 Jönköping 1935-11-24
79 Gustav Haglund IF Linnéa W 3 Stockholm 1935-11-23 BK Örnen-IF Linnéa 13-7
78 Allan Carlsson IFK Nyköping L 3 Örebro 1935-11-08
77 Erik Ågren Narva BK 1 - 2 Stockholm 1935-11-02
76 Gillis Lindqvist Huvudsta BK W 3 Sundbyberg 1935-10-18 Huvudsta BK-BK Örnen 9-3
75 Karl Linné (Narvall) Narva BK W 3 Stockholm 1935-09-27 Fyrklubbsturnering
74 Erik Samuelsson BK Primo W 3 Stockholm 1935-09-26 Fyrklubbsturnering
73 Erik Ågren Narva BK 2 - 1 Stockholm 1935-04-26
72 Arthur Persson Svedala BK 3 - 0 Malmö 1935-03-30
71 Axel Svanberg BK Amatör W 3 Malmö 1935-03-25
70 Aage Petersen DEN 2 - 1 Köpenhamn, DEN 1935-03-24 Landskamper 1935 SWE-DEN 1-7
69 Alfons "Affa" Eriksson Kramfors IF 3 - 0 Stockholm 1935-03-04 SM 1935 SM-final
68 Stig Johnsson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1935-03-03 SM 1935 1/2
67 Charles Fredriksson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1935-03-03 SM 1935 1/4
66 Sixten Berglund Narva BK 3 - 0 Stockholm 1935-03-01 SM 1935 1/8
65 Paavo Savolainen FIN 3 - 0 Stockholm 1935-02-10 Landskamper 1935 SWE-FIN 6-2
64 Fredrik Johansen NOR 3 - 0 Stockholm 1935-01-27 Landskamper 1935 SWE-NOR 6-2
63 K Eliasson Upsala IF W 3 Uppsala 1934-12-07
62 Fredrik Johansen BK Pugilist, NOR W 3 Stockholm 1934-11-09 BK Örnen-BK Pugilist 6-2
61 Henry Norell IK Balder W 3 Stockholm 1934-10-26 BK Örnen-IK Balder 13-7
60 Deszö Frigyes HUN L 3 Budapest, HUN 1934-04-12 EM 1934 1/4
59 Bertil Andersson BK Masen W TKO 2 Göteborg 1934-03-19 SM 1934 SM-final
58 Alfons "Affa" Eriksson Kramfors IF W 3 Göteborg 1934-03-18 SM 1934 1/2
57 Alfred Sedin Redbergslids BK W 3 Göteborg 1934-03-16 SM 1934 1/4
56 Åke Karlsson (fin) [FIN] L TKO 2 Stockholm 1934-03-09
55 Fritz Pedersen BK Hermod, DEN W 3 Svedala 1934-02-18
54 Gyula Szabó [HUN] 2 - 1 Landskrona 1934-02-16
53 Arne Eliasson IK Ymer/Landsorten W 3 Stockholm 1933-12-03 Stockholm-Landsorten 5-3
52 Lennart Bohman Örnsköldsviks SK /IK Balder L 3 Stockholm 1933-09-22 IK Balder-BK Örnen 10-10
51 Kurt Kreüger IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1933-03-02 SM 1933 SM-final
50 Stig Johnsson IF Linnéa 2 - 1 Stockholm 1933-03-01 SM 1933 1/2
49 Edvin Andersson BK Kelly 3 - 0 Stockholm 1933-02-28 SM 1933 1/4
48 Rolf Berg AK Björgvin, NOR L 3 Oslo, NOR 1933-02-13
47 Olav Nielsen Sp.09, NOR W 3 Oslo, NOR 1933-02-11
46 István Énekes Budapest, HUN L 3 Stockholm 1933-02-09 Stockholm-Budapest 2-6
45 Rolf Berg NOR L 3 Stockholm 1933-01-29 Landskamper 1933 SWE-NOR 2-6
44 Stig Johnsson IF Linnéa 1 - 2 Stockholm 1933-01-13
43 Sachs Heros, GER W 3 Stockholm 1932-11-07
42 Allan Carlsson BK Kelly L 3 Stockholm 1932-11-06
41 Sachs Heros, GER W 3 Göteborg 1932-10-30
40 Roland Ahlstrand Hisingens BK W 3 Göteborg 1932-10-29
39 Sture Fagerström IK Balder W 3 Stockholm 1932-10-21
38 Allan Carlsson Örebro AK L 3 Stockholm 1932-01-31
37 Flodström Borlänge SK W TKO 1 Borlänge 1931-12-12
36 H "Pyret" Sjödin Hudiksvalls BK L 3 Hudiksvall 1931-12-06
35 Stellan Hedström Djurgårdens IF W 3 Sandviken 1931-11-08
34 Mike Belloise [USA] L 3 Stockholm 1931-11-05 I Cirkustält
33 Stellan Hedström Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1931-10-25
32 Carl Andersen IF Sparta, DEN W 3 Helsingborg 1931-09-27
31 Carlos Tandrup BK Hermod, DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1931-09-25 BK Hermod-BK Örnen 6-2
30 Allan Carlsson Örebro AK W 3 Linköping 1931-04-06
29 Henning Jensen (b) IK 99, DEN W 3 Köpenhamn, DEN 1931-04-02
28 Arthur Persson Svedala IK W 3 Svedala 1931-03-29
27 V Radich IK Sport, DEN W TKO 2 Helsingborg 1931-03-27
26 Axel Svanberg BK Amatör W 3 Landskrona 1931-03-23
25 Valdemar Krontoft DEN W 3 Köpenhamn, DEN 1931-03-22 Landskamper 1931 SWE-DEN 4-4
24 V "Pysen" Vestlund Skönvik W 3 Stockholm 1931-03-03 SM 1931 SM-final
23 Landry Bengtsson IK Ymer W 3 Stockholm 1931-03-02 SM 1931 1/2
22 Sixten Svanström Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1931-03-01 SM 1931 1/4
21 Björn Rahm Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1931-02-27 SM 1931 1/8
20 Sture Fagerström IK Balder W 3 Stockholm 1931-02-22 BK Örnen-IK Balder 4-4
19 Björn Rahm Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1931-02-14
18 Kurt Kreüger Djurgårdens IF L Stockholm 1931-01-18
17 Hans Ziglarski Bayern, GER L 3 Stockholm 1931-01-17
16 Henry Norell IK Balder L 3 Stockholm 1930-02-24 SM 1930 1/2
15 V "Pysen" Vestlund Skönviks BK W 3 Stockholm 1930-02-21 SM 1930 1/4
14 V "Pysen" Vestlund Skönviks BK L 3 Sundsvall 1930-02-03
13 Westberg BK 29 W 3 Falun 1930-01-06
12 Nils Thorén Upsala IF L 3 Gävle 1929-04-21
11 Alvar Lööv Svartviks BK W 3 Sundsvalls BK 1929-03-24.
10 Carl Fastén Sundsvalls BK W 3 Sundsvall 1929-03-24
9 A Iversen Nordnorge, NOR W TKO 1 Trondheim, NOR 1929-02-04 Nordnorge-Nordsverige 4-4
8 Landry Bengtsson IK Ymer L 3 Stockholm 1929-01-20
7 Bertil Ljung BK Örnen W 3 Gävle 1928-03-18
6 Evert Rådberg Sandvikens AIK W TKO 2 Sandviken 1928-03-11
5 Kurt Liljedahl Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1928-03-03 SM 1928 1/4
4 E Sundberg Sandvikens AIK W 3 Sandviken 1928-02-02
3 Kurt Liljedahl Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1927-12-17 1/8 JSM
2 V Hansson Redbergslids BK W 3 Stockholm 1927-12-16 1/16 JSM
1 S Söderberg Sandvikens AIK W 3 Gävle 1927-01-30
Sammanfattande statistik
Stor Grabb nr 7.
Började sin boxarbana i Gävle. Kom till Stockholm 1930.