Gösta Alm

Vikt: Bantamvikt, Fjädervikt, Lättvikt
Född: 1911-03-05
Död: 1976-10-17
Klubb: Gefle IF, BK Falken (Gävle), BK Örnen (Stockholm)
SM: 1931 SM-Guld (B), 1933-1934-1935 SM-Guld (Fj)
Landskamper: 5 (4-1)
Nordisk: -
EM: 1 (0-1)
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
82 Allan Carlsson IFK Nyköping 0 - 3 Stockholm 1936-03-08. SM 1936 1/2
81 Sven Nyström Kristianstads BK 3 - 0 Stockholm 1936-03-08 SM 1936 1/4
80 Rudolf Johansson Oskarshamns BK 3 - 0 Oskarshamn 1936-03-01
79 Gunnar Roskvist Landskrona BK 3 - 0 Landskrona 1936-01-24 Landskrona BK 10 år
78 Erik Ågren Narva BK 0 - 3 Stockholm 1935-12-01
77 Per Östlund Solna BK 3 - 0 Stockholm 1935-12-01
76 B Bergling BK Ringen W 3 Jönköping 1935-11-24
75 Gustav Haglund IF Linnéa W 3 Stockholm 1935-11-23 BK Örnen-IF Linnéa 13-7
74 Allan Carlsson IFK Nyköping L 3 Örebro 1935-11-08
73 Erik Ågren Narva BK 1 - 2 Stockholm 1935-11-02
72 Gillis Lindqvist Huvudsta BK W 3 Sundbyberg 1935-10-18 Huvudsta BK-BK Örnen 9-3
71 Karl Linné (Narvall) Narva BK W 3 Stockholm 1935-09-27 Fyrklubbsturnering
70 Erik Samuelsson BK Primo W 3 Stockholm 1935-09-26 Fyrklubbsturnering
69 Erik Ågren Narva BK 2 - 1 Stockholm 1935-04-26
68 Arthur Persson Svedala BK 3 - 0 Malmö 1935-03-30
67 Axel Svanberg BK Amatör W 3 Malmö 1935-03-25
66 Aage Petersen DEN 2 - 1 Köpenhamn, DEN 1935-03-24 Landskamper 1935 SWE-DEN 1-7
65 Alfons "Affa" Eriksson Kramfors IF 3 - 0 Stockholm 1935-03-04 SM 1935 SM-final
64 Stig Johnsson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1935-03-03 SM 1935 1/2
63 Charles Fredriksson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1935-03-03 SM 1935 1/4
62 Sixten Berglund Narva BK 3 - 0 Stockholm 1935-03-01 SM 1935 1/8
61 Paavo Savolainen FIN 3 - 0 Stockholm 1935-02-10 Landskamper 1935 SWE-FIN 6-2
60 Fredrik Johansen NOR 3 - 0 Stockholm 1935-01-27 Landskamper 1935 SWE-NOR 6-2
59 Fredrik Johansen BK Pugilist, NOR W 3 Stockholm 1934-11-09 BK Örnen-BK Pugilist 6-2
58 Deszö Frigyes HUN L 3 Budapest, HUN 1934-04-12 EM 1934 1/4
57 Bertil Andersson BK Masen W TKO 2 Göteborg 1934-03-19 SM 1934 SM-final
56 Alfons "Affa" Eriksson Kramfors IF W 3 Göteborg 1934-03-18 SM 1934 1/2
55 Alfred Sedin Redbergslids BK W 3 Göteborg 1934-03-16 SM 1934 1/4
54 Åke Karlsson (fin) [FIN] L TKO 2 Stockholm 1934-03-09
53 Fritz Pedersen BK Hermod, DEN W 3 Svedala 1934-02-18
52 Gyula Szabó [HUN] 2 - 1 Landskrona 1934-02-16
51 Arne Eliasson IK Ymer/Landsorten W 3 Stockholm 1933-12-03 Stockholm-Landsorten 5-3
50 Lennart Bohman Örnsköldsviks SK /IK Balder L 3 Stockholm 1933-09-22 IK Balder-BK Örnen 10-10
49 Kurt Kreüger IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1933-03-02 SM 1933 SM-final
48 Stig Johnsson IF Linnéa 2 - 1 Stockholm 1933-03-01 SM 1933 1/2
47 Edvin Andersson BK Kelly 3 - 0 Stockholm 1933-02-28 SM 1933 1/4
46 Rolf Berg AK Björgvin, NOR L 3 Oslo, NOR 1933-02-13
45 Olav Nielsen Sp.09, NOR W 3 Oslo, NOR 1933-02-11
44 István Énekes Budapest, HUN L 3 Stockholm 1933-02-09 Stockholm-Budapest 2-6
43 Rolf Berg NOR L 3 Stockholm 1933-01-29 Landskamper 1933 SWE-NOR 2-6
42 Stig Johnsson IF Linnéa 1 - 2 Stockholm 1933-01-13
41 Sachs Heros, GER W 3 Stockholm 1932-11-07
40 Allan Carlsson BK Kelly L 3 Stockholm 1932-11-06
39 Sachs Heros, GER W 3 Göteborg 1932-10-30
38 Roland Ahlstrand Hisingens BK W 3 Göteborg 1932-10-29
37 Allan Carlsson Örebro AK L 3 Stockholm 1932-01-31
36 Flodström Borlänge SK W TKO 1 Borlänge 1931-12-12
35 H "Pyret" Sjödin Hudiksvalls BK L 3 Hudiksvall 1931-12-06
34 Stellan Hedström Djurgårdens IF W 3 Sandviken 1931-11-08
33 Mike Belloise [USA] L 3 Stockholm 1931-11-05 I Cirkustält
32 Stellan Hedström Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1931-10-25
31 Carl Andersen IF Sparta, DEN W 3 Helsingborg 1931-09-27
30 Carlos Tandrup BK Hermod, DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1931-09-25 BK Hermod-BK Örnen 6-2
29 Allan Carlsson Örebro AK W 3 Linköping 1931-04-06
28 Henning Jensen (b) IK 99, DEN W 3 Köpenhamn, DEN 1931-04-02
27 Arthur Persson Svedala IK W 3 Svedala 1931-03-29
26 V Radich IK Sport, DEN W TKO 2 Helsingborg 1931-03-27
25 Axel Svanberg BK Amatör W 3 Landskrona 1931-03-23
24 Valdemar Krontoft DEN W 3 Köpenhamn, DEN 1931-03-22 Landskamper 1931 SWE-DEN 4-4
23 V "Pysen" Vestlund Skönvik W 3 Stockholm 1931-03-03 SM 1931 SM-final
22 Landry Bengtsson IK Ymer W 3 Stockholm 1931-03-02 SM 1931 1/2
21 Sixten Svanström Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1931-03-01 SM 1931 1/4
20 Björn Rahm Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1931-02-27 SM 1931 1/8
19 Sture Fagerström IK Balder W 3 Stockholm 1931-02-22 BK Örnen-IK Balder 4-4
18 Björn Rahm Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1931-02-14
17 Kurt Kreüger Djurgårdens IF L Stockholm 1931-01-18
16 Hans Ziglarski Bayern, GER L 3 Stockholm 1931-01-17
15 Henry Norell IK Balder L 3 Stockholm 1930-02-24 SM 1930 1/2
14 V "Pysen" Vestlund Skönviks BK W 3 Stockholm 1930-02-21 SM 1930 1/4
13 V "Pysen" Vestlund Skönviks BK L 3 Sundsvall 1930-02-03
12 Westberg BK 29 W 3 Falun 1930-01-06
11 Nils Thorén Upsala IF L 3 Gävle 1929-04-21
10 Alvar Lööv Svartviks BK W 3 Sundsvalls BK 1929-03-24.
9 Carl Fastén Sundsvalls BK W 3 Sundsvall 1929-03-24
8 Landry Bengtsson IK Ymer L 3 Stockholm 1929-01-20
7 Bertil Ljung BK Örnen W 3 Gävle 1928-03-18
6 Evert Rådberg Sandvikens AIK W TKO 2 Sandviken 1928-03-11
5 Kurt Liljedahl Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1928-03-03 SM 1928 1/4
4 E Sundberg Sandvikens AIK W 3 Sandviken 1928-02-02
3 Kurt Liljedahl Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1927-12-17 1/8 JSM
2 V Hansson Redbergslids BK W 3 Stockholm 1927-12-16 1/16 JSM
1 S Söderberg Sandvikens AIK W 3 Gävle 1927-01-30
Sammanfattande statistik
Stor Grabb nr 7.
Började sin boxarbana i Gävle. Kom till Stockholm 1930.