Olle Hägg

Vikt: Fjädervikt
Född: 1920-06-07
Död: 2011-12-04
Klubb: Åmåls Sportklubb, BK Akilles (Norrköping), IF SAAB (Trollhättan). BK Trim (Kristinehamn). 
SM: -
Landskamper: -
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
47 Lennart Hjerm Eskilstuna BK 1 - 2 Kristinehamn 1950-11-19
46 Börje Larsson BK 1925 3 - 0 Kristinehamn 1950-03-25
45 Holger Eriksson BK Trim 2 - 1 Kristinehamn 1950-03-25
44 Bertil Nilsson (maif) Malmbergets AIF 0 - 3 Stockholm 1950-02-25 SM 1950 1/4
43 Sören Östlund Hisingens BK 2 - 1 Stockholm 1950-02-24 SM 1950 1/8
42 Åke Wärnström Katrineholms BK 0 - 3 Norrköping 1949-11-21 Akilles-"Stockholm" 4-4
41 Börje Larsson BK Trim 3 - 0 Kristinehamn 1949-11-20
40 Sven Jacobsson Hisingens BK 2 - 1 Kristinehamn 1949-10-09
39 Einar Sjöberg Eskilstuna BK 0 - 3 Kristinehamn 1948-12-05
38 Åke Wärnström Katrineholms BK L TKO 3 Kristinehamn 1948-11-07
37 Tage Lundgren Hisingens BK 1 - 2 Kristinehamn 1948-10-10
36 Lennart Claesén Värnamo BK 0 - 3 Stockholm 1948-03-01 SM 1948 1/4
35 Bengt "Pekka" Nilsson Malmbergets AIF 2 - 1 Stockholm 1948-02-28 SM 1948 1/8
34 Kjell Helldén Vänersborgs BK L Dsq Kristinehamn 1948-01-25
33 Willy Nilsson Enköpings BK 3 - 0 Enköping 1948-01-18
32 Karl G Jonasson Mölndals BK 3 - 0 Trollhättan 1947-02-21
31 Kurt Kreüger IF Linnéa 0 - 3 Trollhättan 1946-12-26
30 Hans Öberg BK Ringen/Småland 1 - 2 Jönköping 1945-10-28 Småland-Västergötland 4-4
29 Stig Högberg (l) BK 1925 W TKO 3 Karlstad 1944-12-03 BK 1925-Trollhättan 5-5
28 Olle Nilsson (fj) Landskrona BK 0 - 3 Landskrona 1944-03-12
27 Kurt Kreüger IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1944-03-07 SM 1944 SM-final
26 Georg Kreüger IF Linnéa W TKO 3 Stockholm 1944-03-06 SM 1944 1/2
25 Harry Rydell IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1944-03-05 SM 1944 1/4
24 Erik Alfredsson Narva BK 3 - 0 Åmål 1944-02-20
23 Tage Lundgren Hisingens BK W TKO 1 Åmål 1943-12-12
22 Einar Sjöberg Eskilstuna BK 0 - 3 Stockholm 1943-12-10
21 Erik Alfredsson IFK Linköping 3 - 0 Trollhättan 1943-10-24
20 Harry Rydell IF Linnéa/Stockholm B 3 - 0 Stockholm 1943-10-15 Stockholm B-Landsorten B 4-4
19 Stig Högberg (l) BK 1925 W TKO 3 Säffle 1943-09-24
18 Helge Ramstedt Redbergslids BK 2 - 1 Alingsås 1943-03-14
17 Einar Sjöberg Eskilstuna BK 0 - 3 Åmål 1943-03-07
16 Kurt Kreüger IF Linnéa L TKO 2 Stockholm 1943-03-01 SM 1943 1/4
15 Bengt Olsson BK Fram 3 - 0 Stockholm 1943-02-26 SM 1943 1/8
14 Bertil Carlsson Vänersborgs BK 1 - 2 Trollhättan 1943-02-14 Final Västsvenska
13 Einar Sjöberg Eskilstuna BK 2 - 1 Åmål 1942-11-08
12 Einar Sjöberg Eskilstuna BK 0 - 3 Skövde 1942-10-25
11 Karl-Erik Lindkvist Landala AK 2 - 1 Trollhättan 1942-10-18
10 Helge Ramstedt Redbergslids BK L 3 Göteborg 1942-03-20
9 Helge Ramstedt Redbergslids BK 0 - 3 Trollhättan 1942-03-08
8 Bertil Carlsson Vänersborgs BK 0 - 3 Skövde 1942-02-10
7 Åke Aronsson Trollhättans BK 3 - 0 Åmål 1941-12-14
6 Evert Sandberg Hisingens BK 3 - 0 Åmål 1941-12-14
5 Karl-Axel Haglund IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1941-11-24 1/2 JSM
4 Hilding Sandgren Hisingens BK W TKO 2 Åmål 1941-02-09
3 Åke Wiman Linköpings BK L w.o Stockholm 1940-11-24 1/4 JSM
2 Lennart Åkesson Narva BK 3 - 0 Stockholm 1940-11-23 1/8 JSM
1 S Gustavsson BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1940-11-22 1/16 JSM
Sammanfattande statistik

1944 SM-Silver.
1948 Västsvensk mästare.