Jan Pamp

Vikt: Bantamvikt, Fjädervikt, Lättvikt
Född: 1927-04-15
Död: 2016-10-20
Klubb: BK Björnen (Helsingborg), F 5 (Ängelholm). Bjuv Boxningssällskap, Malmö BK
SM: 1944-1945, 1947 SM-Guld
Landskamper: 6 (2-4)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
106 Göran Lindström Lindås BK 2 - 1 Helsingborg 1955-01-20
105 Sven Nilsson BK Primo 0 - 3 Malmö 1953-02-09 Final Sydsvenska
104 Jan Gustavsson GAK Enighet W TKO 3 Malmö 1953-02-08 1/2 Sydsvenska
103 Berndt "Mike" Johansson IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1952-03-02 SM 1952 1/2
102 Tage Karlsson Finspångs AIK 3 - 0 Stockholm 1952-02-29 SM 1952 1/4
101 Pat Duffy RAF, UK 0 - 3 Malmö 1952-02-24
100 Sven Nilsson BK Primo 2 - 1 Bjuv 1952-02-11 Final Sydsvenska
99 Bertil Frick Lunds BS 3 - 0 Bjuv 1952-02-10 1/2 Sydsvenska
98 Kurt Johansson Lindås BK 0 - 3 Lindås 1951-12-16
97 Bengt Thorlin Majornas BK/Göteborg W 3 Göteborg 1951-12-14 Göteborg-Skåne 7-3
96 Niels Berthelsen IF Sparta, DEN 0 - 3 Lund 1951-11-17
95 Berndt "Mike" Johansson Hälsingborgs BS 0 - 3 Helsingborg 1951-10-19
94 Karl Warnecke SV Polizei Hamburg, FRG 1 - 2 Malmö 1951-03-16
93 Lennart Claesén Värnamo BK 0 - 3 Stockholm 1951-03-02 SM 1951 1/4
92 Åke Svensson Karlskrona BK 3 - 0 Malmö 1951-02-23
91 Claus Jürgens [FRG] L TKO 2 Åstorp 1951-02-20
90 Berndt "Mike" Johansson Hälsingborgs BS L TKO 2 Helsingborg 1951-02-12 Final Sydsvenska
89 Lennart Jönsson Malmö BK 3 - 0 Helsingborg 1951-02-11 1/2 Sydsvenska
88 Åke Svensson Karlskrona BK 3 - 0 Halmstad 1951-01-28
87 Berndt "Mike" Johansson Hälsingborgs BS 0 - 3 Helsingborg 1950-10-19
86 Per Andersen (l) CIK, DEN 3 - 0 Malmö 1950-03-10
85 Allan Jeppsson Hälsingborgs BS 0 - 3 Malmö 1950-02-13 Final Sydsvenska
84 Åke Bizzozero Karlskrona BK KO 2 Malmö 1950-02-12 1/2 Sydsvenska
83 Erik Nielsen (l) IF Sparta, DEN 2 - 1 Lund 1950-02-03
82 Bengt Bengtsson GAK Enighet 3 - 0 Bjuv 1950-01-30
81 Lennart Binnberg Halmstads AIS L TKO Helsingborg 1950-01-22
80 Kalevi Alanne TVS, FIN 2 - 1 Malmö 1950-01-08
79 Berndt Palmqvist Djurgårdens IF 3 - 0 Lund 1949-11-02
78 Gunnar Andersson (Gerdsdorff) Alnö IF 0 - 3 Göteborg 1949-02-25 SM 1949 1/4
77 Tore Samuelsson Hälsingborgs BS 3 - 0 Lund 1949-02-14 Final Sydsvenska
76 Bert Aspelin Halmstads BS 2 - 1 Halmstad 1949-01-06
75 Bernt Holgersson Karlskrona BK L KO 1 Hässleholm 1948-11-29
74 Arne Lindholm Landskrona BK 2 - 1 Landskrona 1948-11-20
73 Gunnar Grehn Hisingens BK 3 - 0 Borås 1948-10-31
72 Leif "Baggis" Hansen NOR 0 - 3 Oslo, NOR 1948-05-27 Landskamper 1948 SWE-NOR 5-3
71 Francois Barbiaux BEL 2 - 1 Stockholm 1948-04-18 Landskamper 1948 SWE-BEL 6-2
70 Börje Jedholt BK Örnen/Marinen W TKO 3 Kalmar 1948-04-04 Flygvapnet-Marinen 5-3
69 Olle Larsson BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1948-03-01 SM 1948 1/2
68 Arne Lindholm Malmö BK 3 - 0 Stockholm 1948-02-28 SM 1948 1/4
67 Lennart Jeppsson Hälsingborgs BS 3 - 0 Helsingborg 1948-02-09 Final Sydsvenska
66 Tore Samuelsson Hälsingborgs BS W TKO 2 Helsingborg 1948-02-08 1/2 Sydsvenska
65 Allan Lantz I 6 W Karlskrona 1948-01-31 Final Militärmästerskapen syd
64 Åke Lundström F 12 IF 3 - 0 Karlskrona 1948-01-30 1/2 Militärmästerskapen syd
63 Sivert Karlsson Eskilstuna BK 3 - 0 Helsingborg 1948-01-23
62 Arne Lindholm Malmö BK 2 - 1 Malmö 1948-01-20
61 Sivert "Simba" Karlsson Eskilstuna BK 3 - 0 Helsingborg 1947-11-07
60 Wilhelmus Boeyen NED 0 - 3 Haag, NED 1947-10-06 Landskamper 1947 SWE-NED 5-3
59 Frank Madsen DEN 1 - 2 Köpenhamn, DEN 1947-10-03 Landskamper 1947 SWE-DEN 3-5
58 Jean Berglund Oxelösunds BK/ Pressen 3 - 0 Stockholm 1947-09-19 Landslaget-Pressen 7-1
57 Aleksy Antkiewicz MK Sportowy Gdynia, POL L 3 Gdansk, POL 1947-03-30
56 Stanislaw Wozniakiewicz POL L 3 Lodz, POL 1947-03-28 Landskamper 1947 SWE-POL 3-5
55 Hans E Jensen DEN-B 3 - 0 Odense, DEN 1947-03-15 SWE B-DEN B 5-3
54 Sven Jacobsson Hisingens BK 3 - 0 Stockholm 1947-03-03 SM 1947 SM-final
53 Harry Jonsson Upsala IF 3 - 0 Stockholm 1947-03-02 SM 1947 1/2
52 Rune Sandberg Upsala IF W TKO 3 Stockholm 1947-03-01 SM 1947 1/4
51 Alfredo Pescatore [ITA] 2 - 1 Stockholm 1947-02-17
50 Nils Nilsson Halmstads BS 3 - 0 Landskrona 1947-02-10 Final Sydsvenska
49 Åke Rosengren Malmö BK 3 - 0 Landskrona 1947-02-09 1/2 Sydsvenska
48 Ivor Davenport [ENG] 3 - 0 Helsingborg 1946-12-29
47 Robert Kjerrulf Själland, DEN 2 - 1 Trelleborg 1946-12-08 Skåne-Själland 4-4
46 Kurt Kreüger IF Linnéa L TKO 2 Helsingborg 1946-11-08
45 Wladimir Fedko Huvudsta BK/ Stockholm 2 - 1 Stockholm 1946-10-11 Stockholm-Landsorten 3-5
44 Walter Kraus NED 2 - 1 Örebro 1946-10-06 Landskamper 1946 SWE-NED 5-3
43 Ejnar Sjöberg Eskilstuna BK 2 - 1 Stockholm 1946-09-27
42 Erik Dahlberg IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1946-03-01 SM 1946 1/4
41 Nils Roslund BK Amatör 3 - 0 Helsingborg 1946-02-15
40 Nils Nilsson Halmstads BS 3 - 0 Halmstad 1946-02-11 Final Sydsvenska
39 Allan Bengtsson Parterr 3 - 0 Halmstad 1946-02-10 1/2 Sydsvenska
38 Eiler Andersen AIK Roskilde, DEN 3 - 0 Malmö 1945-11-30
37 Jörgen Rasmussen Ringsted BK, DEN 3 - 0 Helsingborg 1945-11-16
36 Kaj Frederiksen Söborg IF, DEN 2 - 1 Helsingborg 1945-11-02
35 Allan Hansson Landala AK 1 - 2 Göteborg 1945-03-16
34 Evert Abrahamsson Redbergslids BK 3 - 0 Stockholm 1945-03-06 SM 1945 SM-final
33 Allan Hansson Landala AK 3 - 0 Stockholm 1945-03-05 SM 1945 1/2
32 Arne Lindström IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1945-03-04 SM 1945 1/4
31 Kurt Åström Landskrona BK 3 - 0 Malmö 1945-02-12 Final Sydsvenska
30 Nils Nilsson Halmstads BS 2 - 1 Malmö 1945-02-11 1/2 Sydsvenska
29 Åke Rosengren Malmö BK 3 - 0 Malmö 1945-02-11 1/4 Sydsvenska
28 Bertil "Garvis" Hansson GAK Enighet 3 - 0 Malmö 1945-02-11 1/8 Sydsvenska
27 Bror Swahn Landskrona BK 3 - 0 Landskrona 1945-02-02
26 Allan Jeppsson Hälsingborgs BS 0 - 3 Helsingborg 1945-01-26
25 Arne Lindström IF Linnéa 2 - 1 Trelleborg 1945-01-21
24 Karl-Erik Andersson Kalmar BK/Småland W Dsq 2 Helsingborg 1945-01-14 Skåne-Småland 7-1
23 Allan Jeppsson Hälsingborgs BS/Skåne 0 - 3 Landskrona 1945-01-07 Skåne-Skånepressen 6-2
22 Evert Abrahamsson Redbergslids BK 3 - 0 Malmö 1944-11-20
21 Ejnar Sjöberg Eskilstuna BK 0 - 3 Skövde 1944-10-22 Skövde AIK 25 år
20 Hans Hultman BK Örnen 2 - 1 Helsingborg 1944-10-20
19 Olle Nilsson (fj) Landskrona BK 0 - 3 Landskrona 1944-10-13
18 Tage Pagård (Persson) Skövde AIK 3 - 0 Malmö 1944-04-03
17 Stig Pettersson Värnamo BK/Förbundet 3 - 0 Stockholm 1944-03-19 Förbundet-Pressen 2-6
16 Evert Abrahamsson Redbergslids BK/Göteborg W 3 Helsingborg 1944-03-12 Helsingborg-Göteborg 5-3
15 Arne Lindström BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1944-03-07 SM 1944 SM-final
14 Åke Sandholm BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1944-03-06 SM 1944 1/2
13 Gösta Nordlund Solna BK 3 - 0 Stockholm 1944-03-05 SM 1944 1/4
12 Axel Jensen Halmstads BS 1 - 2 Helsingborg 1944-02-25
11 Axel Jensen Halmstads BS 0 - 3 Halmstad 1944-02-20
10 Åke Månsson Hälsingborgs BS 3 - 0 Trelleborg 1944-02-13 Final Sydsvenska
9 Kurt Åström Landskrona BK W TKO 3 Helsingborg 1944-02-04
8 Karl-Erik Lindkvist Landala AK 0 - 3 Varberg 1943-12-12
7 Olle Nilsson (fj) Landskrona BK 0 - 3 Stockholm 1943-11-29. JSM-final
6 Sixten Berlin Malmö BK 3 - 0 Stockholm 1943-11-29 1/2 JSM
5 Arne Ohlsson BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1943-11-28 1/4 JSM
4 Gunnar Kerslow Solna BK KO 1 Stockholm 1943-11-27 1/8 JSM
3 Olof Johnsson Karlskrona BK 2 - 1 Karlskrona 1943-02-14 Final Sydsvenska
2 Allan Jeppsson Hälsingborgs BS W TKO 3 Karlskrona 1943-02-13 1/2 Sydsvenska
1 Nils Nilsson Halmstads BS 0 - 3 Stockholm 1943-01-02 1/4 JSM
Sammanfattande statistik

"Pette".
Svensk mästare vid 16 års ålder. 
1943 JSM-Silver. 
1943-1944-1945-1946-1947-1948, 1952 Sydsvensk mästare. 
1948 Militär mästare Syd
1949-1950 Silver Sydsvenska mästerskapet. I finalen 1949 var Jan Pamp överviktig och Tore Samuelsson erhöll guldet trots förlorad match. 
Stor Grabb nr 43. 


Yngre bror till Caj Pamp. 


Pahmp (2)