Erik Ågren

Vikt: Bantamvikt, Lättvikt
Född: 1916-01-03
Död: 1985-07-03
Klubb: Narva BK (Stockholm)
SM: 1937-1938-1939-1940-1941 SM-Guld
Landskamper: 15 (14-1)
Nordisk: -
EM: 5 (3-2)
VM: -
OS: 5 (4-1)
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
138 Börje Wretman BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1942-03-03. SM 1942 SM-final
137 Göte Andersson Redbergslids BK 3 - 0 Stockholm 1942-03-03 SM 1942 1/2
136 Arne Norén Redbergslids BK 3 - 0 Stockholm 1942-03-02 SM 1942 1/4
135 Lennart Levin BK Akilles 3 - 0 Stockholm 1942-02-27 SM 1942 1/8
134 Börje Wretman BK Örnen W 3 Stockholm 1942-02-13
133 Horst Garz GER 2 - 1 Stockholm 1941-12-12 Landskamper 1941 SWE-GER 5-3
132 Göte Carlsson Värnamo/Landsorten B W TKO 3 Stockholm 1941-10-10 Landsorten B-Stockholm B 6-2
131 Gerhard Pedersen DEN 2 - 0 Stockholm 1941-03-16 Landskamper 1941 SWE-DEN 4,5-3,5 (9-7)
130 Hugo Andersson Hisingens BK 3 - 0 Stockholm 1941-03-05. SM 1941 SM-final
129 Gunnar Hammarsten Hedemora BK 3 - 0 Stockholm 1941-03-04 SM 1941 1/2
128 Tage Lindblom Huvudsta BK W TKO 2 Stockholm 1941-03-02 SM 1941 1/4
127 Åke Holmberg (w) Enköpings BK W TKO 3 Stockholm 1941-03-01 SM 1941 1/8
126 Henry Pettersson (Palmryd) Huvudsta BK 2 - 1 Huvudsta 1940-09-21
125 Veikko Backman HyPo, FIN 3 - 0 Stockholm 1940-09-05
124 Arvid Claesson Redbergslids BK 3 - 0 Stockholm 1940-06-20
123 Charles Easley Team USA W 3 Nashville, USA 1940-04-17 USA-Europa 1-7
122 Savior Canadeo Team USA L 3 Chicago, USA 1940-04-10 USA-Europa 4-4
121 Domenico Di Stefano AS Monti, ITA W 3 Rom, ITA 1940-03-20
120 Imre Mandi FTC, HUN Draw Budapest, HUN 1940-03-17
119 Hugo Andersson Hisingens BK 3 - 0 Stockholm 1940-03-04 SM 1940 SM-final
118 Gösta Eriksson Eskilstuna BK W TKO 2 Stockholm 1940-03-03 SM 1940 1/2
117 Bölja Jansson Alnö IF 3 - 0 Stockholm 1940-03-02 SM 1940 1/4
116 Ture Ågren Narva BK 3 - 0 Stockholm 1940-02-17 Final DM-Stockholm
115 Sture Karlsson (dif) Djurgårdens IF W TKO 1 Stockholm 1940-02-16 1/2 DM-Stockholm
114 Emilio Proietti ITA 3 - 0 Stockholm 1940-02-02 Landskamper 1940 SWE-ITA 4-4
113 Gunnar Jensen DEN B W 3 Köpenhamn, DEN 1940-01-21 DABU 25 år
112 Poul Kops DEN A W 3 Köpenhamn, DEN 1940-01-19 DABU 25 år
111 Rolf Eriksen BK-30, NOR W Dsq 3 Stockholm 1940-01-14
110 Jens Christoffersen [DEN] W TKO 2 Halmstad 1940-01-06
109 Gerhard Pedersen Esbjerg BBK W 3 Köpenhamn, DEN 1939-12-26
108 Ingolf Relling NOR W Dsq 3 Oslo, NOR 1939-12-17 Landskamper 1939 SWE-NOR 4-4
107 Elof Larsson Skene AK W TKO 2 Borås 1939-12-12
106 Harry Åstrand IK Ymer 3 - 0 Borås 1939-12-11
105 Hans Nielsen (nor) BK Pugilist, NOR W TKO 2 Stockholm 1939-12-08 Narva BK-BK Pugilist 5-3
104 Gustaf Carlsson Värnamo BK 3 - 0 Varberg 1939-12-03
103 Gösta Löfgren Enköpings BK W 3 Örebro 1939-11-30
102 Rolf Eriksen B-30, NOR W TKO 3 Stockholm 1939-11-10
101 Alfred Herchenbach [GER] 3 - 0 Stockholm 1939-08-24 +5000 åskådare
100 Antoni Kolczynski POL L 3 Dublin, IRL 1939-04-22 EM 1939 EM-final
99 Robert Thomas ENG W 3 Dublin, IRL 1939-04-21 EM 1939 1/2
98 Konstantin Tiasto LAT W TKO 1 Dublin, IRL 1939-04-19 EM 1939 1/4
97 Ahti Lehtinen FIN KO 3 Helsingfors, FIN 1939-04-10 Landskamper 1939 SWE-FIN 4-4
96 Emilio Proietti AS Monti, ITA 2 - 1 Stockholm 1939-03-21
95 Carl Dehn BK Pugilist, NOR W 3 Karlstad 1939-03-19
94 Gerhard Pedersen Esbjerg BBK, DEN 3 - 0 Esbjerg, DEN 1939-03-12
93 Göte Carlsson Värnamo BK KO 3 Stockholm 1939-03-06 SM 1939 SM-final
92 Henry Svensson IF Linnéa W TKO 2 Stockholm 1939-03-05 SM 1939 1/2
91 Börje Wretman BK Örnen W TKO 3 Stockholm 1939-03-05 SM 1939 1/4
90 Erik Nordqvist Kristianstads BK 3 - 0 Halmstad 1939-02-26
89 Gunnar Hansen NOR 3 - 0 Stockholm 1939-02-19 Landskamper 1939 SWE-NOR 8-0
88 Rolf Eriksen B-30, NOR 3 - 0 Eskilstuna 1939-02-09 Eskilstuna BK 20 år
87 Leopold Nielender [EST] W Dsq 3 Stockholm 1939-02-07
86 Nils Fogelberg IF Linnéa W 4 Södertälje 1939-02-05 4x3
85 Michael Murach FC Schalke 04, GER 3 - 0 Eskilstuna 1938-11-26
84 Jens Nielsen (b) DEN W 3 Köpenhamn, DEN 1938-11-18 Landskamper 1938 SWE-DEN 4-4
83 Poul Kops Odense ABK, DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1938-10-22
82 Egisto Peyre [ITA] 2 - 1 Stockholm 1938-10-14
81 Urban Lundberg Skive AC, DEN W TKO 2 Köpenhamn, DEN 1938-10-07
80 Henry Svensson IF Linnéa W 3 Stockholm 1938-09-25
79 Einar Hammar Djurgårdens IF W TKO 2 Stockholm 1938-09-09
78 Herbert Nürnberg GER L KO 1 Berlin, GER 1938-04-29 Europakval USA-resa
77 Nils Fogelberg IF Linnéa 3 - 0 Hudiksvall 1938-03-13
76 Henry Svensson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1938-03-07 SM 1938 SM-final
75 Stig Johnsson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1938-03-06 SM 1938 1/2
74 Lars Borg Upsala IF KO 1 Stockholm 1938-03-06 SM 1938 1/4
73 Olof Forsberg Solna BK W TKO 2 Stockholm 1938-03-04 SM 1938 1/8
72 Stig Johnsson IF Linnéa W 3 Stockholm 1938-02-14 IF Linnéa-Narva BK 4-3
71 Kaare Barsten NOR KO 1 Oslo, NOR 1938-01-30 Landskamper 1938 SWE-NOR 6-2
70 Kurt Hedlund Eskilstuna BK 3 - 0 Eskilstuna 1938-01-21 Eskilstuna BK-Narva BK 3-7
69 Heinrich Heese GER 2 - 1 Stockholm 1938-01-16 Landskamper 1938 SWE-GER 4-4
68 Henry Svensson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1937-12-17
67 Frank Mirabile [USA] 3 - 0 Stockholm 1937-12-05
66 Folke Bergman Svartviks BK 3 - 0 Hudiksvall 1937-11-28
65 Biron [BEL] 3 - 0 Eskilstuna 1937-11-08
64 Jens Nielsen (b) Aarhus BK, DEN 3 - 0 Stockholm 1937-11-07
63 Biron [BEL] 3 - 0 Stockholm 1937-11-05
62 Georg Andresen IF Sparta, DEN 3 - 0 Stockholm 1937-10-25
61 Svend Aage Nielsen BK Hermod, DEN W 3 Göteborg 1937-10-09
60 Jens Nielsen (b) Aarhus BK, DEN W 3 Köpenhamn, DEN 1937-10-08
59 Urban Lundberg Skive AC, DEN W 3 Köpenhamn, DEN 1937-09-03
58 Herbert Nürnberg GER L 3 Milano, ITA 1937-05-07 EM 1937 1/4
57 Imre Harangi HUN W 3 Milano, ITA 1937-05-06 EM 1937 1/8
56 Karl Linné (Narvall) Narva BK W 3 Stockholm 1937-04-23 Klubbmästerskap
55 Roland Ahlstrand Hisingens BK 3 - 0 Göteborg 1937-04-16
54 Imre Harangi HUN W 3 Stockholm 1937-03-21 SWE sel-Ungern 4-4
53 Georg Andresen IF Sparta, DEN 3 - 0 Helsingborg 1937-03-14
52 Arne Eliasson IK Ymer W TKO 2 Stockholm 1937-03-08 SM 1937 SM-final
51 Sven Nyström Kristianstads BK KO 1 Stockholm 1937-03-07 SM 1937 1/2
50 Nils Fogelberg IF Linnéa W 3 Eskilstuna 1937-02-26
49 Knut Nordlund Solna BK W TKO 2 Stockholm 1937-02-19 Narva-Solna 13,5-6,5
48 Urban Lundberg DEN KO 2 Köpenhamn, DEN 1937-02-12 Landskamper 1937 SWE-DEN 2-6
47 Rolf Paulsen NOR W TKO 3 Stockholm 1937-01-31 Landskamper 1937 SWE-NOR 6-2
46 Olavi Liekoski FIN 3 - 0 Stockholm 1937-01-10 Landskamper 1937 SWE-FIN 5-3
45 Poul Kops Odense ABK, DEN KO 3 Köpenhamn, DEN 1936-12-25
44 Nikolaj Stepulov Tallinna PK, EST W 3 Stockholm 1936-12-14
43 Butler [ENG] W 3 London, ENG 1936-12-01
42 Freddie Simpson Battersea ABC, ENG 1 - 2 London, ENG 1936-12-01
41 Urban Lundberg Skive AC, DEN W 3 Stockholm 1936-11-16
40 Georg Spears British Army 2 - 1 Stockholm 1936-11-15
39 Urban Lundberg Skive AC, DEN KO 3 Köpenhamn, DEN 1936-11-09
38 Stig Johnsson IF Linnéa W TKO 3 Stockholm 1936-10-14 Narva BK-IF Linnéa 12,5-7,5
37 Tage Lindgren BK Örnen KO 1 Stockholm 1936-10-06 Narva BK-BK Örnen 11,5-8,5
36 Poul Kops DEN W w.o Berlin, GER 1936-08-15 OS 1936 Berlin Bronsmatch
35 Nikolaj Stepulov EST L 3 Berlin, GER 1936-08-14 OS 1936 Berlin 1/2
34 Andrew Scrivani USA W 3 Berlin, GER 1936-08-13 OS 1936 Berlin 1/4
33 Marino Facchin ITA W 3 Berlin, GER 1936-08-12 OS 1936 Berlin 1/8
32 Lorenzo Delgado MEX W 3 Berlin, GER 1936-08-11 OS 1936 Berlin 1/16
31 Alvar Andersson Lucksta IF W 3 Stockholm 1936-06-19 OS-uttagning
30 Gösta Lindqvist BK Örnen W TKO 1 Stockholm 1936-06-18 OS-uttagning
29 Poul Kops DEN 3 - 0 Malmö 1936-03-29 Landskamper 1936 SWE-DEN 4-4
28 Gösta Löfgren Enköpings BK/UIF W 3 Uppsala 1936-03-13 Upsala IF-Narva BK 5-4
27 Allan Carlsson IFK Nyköping 0 - 3 Stockholm 1936-03-09 SM 1936 SM-final
26 Harald Stenberg BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1936-03-08. SM 1936 1/2
25 Karl Gustaf Norén Redbergslids BK 3 - 0 Stockholm 1936-03-08 SM 1936 1/4
24 Allan Carlsson IFK Nyköping 0 - 3 Örebro 1936-02-28
23 Fredrik Johansen NOR 1 - 2 Oslo, NOR 1936-02-09 Landskamper 1936 SWE-NOR 2-6
22 Francis Frost ENG 2 - 1 Stockholm 1935-12-10 Landskamper 1935 SWE-ENG 3-5
21 Stig Johnsson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1935-12-01
20 Gösta Alm BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1935-12-01
19 Arthur Büttner Reichbahn-TSV, GER 3 - 0 Stockholm 1935-11-03
18 Gösta Alm BK Örnen 2 - 1 Stockholm 1935-11-02
17 Kurt Kreüger IF Linnéa L 3 Stockholm 1935-10-18
16 Olle Lundblad IK Balder W 3 Stockholm 1935-09-27 Fyrklubbsturnering
15 Percy Almström BK Primo L 3 Stockholm 1935-09-26 Fyrklubbsturnering
14 Gösta Alm BK Örnen 1 - 2 Stockholm 1935-04-26
13 Stig Johnsson IF Linnéa 1 - 2 Stockholm 1935-03-03 SM 1935 1/4
12 Stig Johnsson IF Linnéa L 3 Stockholm 1935-02-01
11 Bert Andersson (Aspelin) Sandvikens AIK W TKO 3 Sandviken 1934-11-11 Sandvikens AIK-Narva BK 5-3
10 Rudolf Mångelin BK Primo L 3 Stockholm 1934-11-01 BK Primo-Narva BK 6-2
9 Helge Eriksson Solna BK W Stockholm 1934-10-19 Narva BK-Solna BK 6-2
8 Sixten Svanström Djurgårdens IF Draw Stockholm 1934-10-05 Narva BK-Djurgårdens IF 6-2
7 Helmer Cederfeldt IK Balder 2 - 1 Stockholm 1934-01-03. JSM-final
6 Lars Borg Upsala IF 3 - 0 Stockholm 1934-01-03 1/2 JSM
5 Evert Ahlin Upsala IF W 3 Stockholm 1934-01-02 1/4 JSM
4 Gustav Ring BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1933-12-30 1/8 JSM
3 Kurt Svensson BK Tigern W 3 Stockholm 1933-11-26 Narva BK-BK Tigern 7-1
2 Harry Wallberg BK Örnen L KO 1 Stockholm 1933-03-31 BK Örnen (j)-Narva BK 7-1
1 Rudolf Mångelin BK Tigern L 3 Stockholm 1933-02-10 Narva BK-BK Tigern 5-3
Sammanfattande statistik

1933 Svensk juniormästare.
1936, 1942 SM-Silver.
1940 Distriktsmästare Stockholm.


Stor Grabb nr 25. 


Litteratur: Christer Franzén, Narva Boxningsklubb. Visby 2014.