Alvar Andersson

Vikt: Bantamvikt, Fjädervikt, Lättvikt
Född: 1911-09-23
Död: 1991-06-21
Klubb: Sundsvalls BK, Lucksta IF, Solna BK
SM: 1937 SM-Guld (Fj)
Landskamper: 1 (0-1)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
34 Gustav Lööv Narva BK W 3 Hagalund 1938-09-04
33 Tore Håkansson BK 35 Wifstavarf L 3 Sundsvall 1938-02-20. Final Norrländska
32 Helge Ramstedt Redbergslids BK 3 - 0 Stockholm 1937-03-08 SM 1937 SM-final
31 Karl Lundbom Flottans IF (Sthlm) KO 1 Stockholm 1937-03-07 SM 1937 1/2
30 Carl Erik Gerkens IK Ymer 3 - 0 Stockholm 1937-03-06 SM 1937 1/4
29 Einar Westerberg Narva BK W 3 Stockholm 1937-02-19 Narva BK-Solna BK 13,5-6,5
28 Erik Ågren Narva BK L 3 Stockholm 1936-06-19 OS-uttagning
27 Kurt Kreüger IF Linnéa L 3 Stockholm 1936-06-18 OS-uttagning
26 Asbjörn Forseth Nordnorge, NOR 2 - 1 Kramfors 1936-03-22 Nordsverige-Nordnorge 5-3
25 Percy Almström BK Primo 0 - 3 Stockholm 1936-03-09 SM 1936 1/2
24 Bertil Andersson BK Masen 2 - 1 Stockholm 1936-03-08 SM 1936 1/4
23 Harry Rydell IF Linnéa W TKO 2 Stockholm 1936-03-07 SM 1936 1/8
22 Åke Karlsson (fin) FIN L TKO 2 Helsingfors, FIN 1936-02-02 Landskamper 1936 SWE-FIN 2-6
21 Herbert Andersson BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1935-12-01
20 John Alm Sandvikens AIK 3 - 0 Stockholm 1935-12-01
19 Kurt Kreüger IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1935-11-03
18 Herbert Andersson BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1935-11-02
17 Artur Blixt Säters BK 3 - 0 Stockholm 1935-01-02. JSM-final
16 Holger Ekholm BK Kelly 3 - 0 Stockholm 1935-01-02 1/2 JSM
15 Gösta Sundell BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1934-12-30. 1/4 JSM
14 Helmuth Jacobsen Narva BK 3 - 0 Stockholm 1934-12-30 1/8 JSM
13 Eskil Engstrand BK Sparta 3 - 0 Stockholm 1934-12-28 1/16 JSM
12 Alfons "Affa" Eriksson Kramfors IF L 3 Härnöstrand 1934-03-04 Final Norrländska
11 S Nyman Härnösands BK KO 1 Härnöstrand 1934-03-03 1/2 Norrländska
10 Sixten Berglund Narva BK L 3 Stockholm 1933-12-15 1/4 JSM
9 Tore Eriksson Huvudsta IS KO 1 Stockholm 1933-12-14 1/8 JSM
8 Eivind Habicht Narva BK W 3 Stockholm 1933-12-12 1/16 JSM
7 Kurt Kreüger IF Linnéa/Stockholm L 3 Sundsvall 1933-01-22 Sundsvall-Stockholm 5-3
6 Alfons "Affa" Eriksson Kramfors IF L 3 Sundsvall 1933-01-08
5 Göte Lantz BK Kelly 1 - 2 Stockholm 1932-12-16 1/4 JSM
4 Sixten Mossberg Sandvikens AIK W 3 Stockholm 1932-12-15 1/8 JSM
3 Harry Malmstedt IK Balder W 3 Stockholm 1932-12-13 1/16 JSM
2 Alfons "Affa" Eriksson Kramfors IF 0 - 3 Sundsvall 1932-02-15 1/2 Norrländska
1 F Ekstrand Uppsala AIK L 3 Stockholm 1931-12-28 1/8 JSM
Sammanfattande statistik

1934 Svensk juniormästare (L).