Gösta Pettersson

Vikt: Bantamvikt - Lättvikt
Född: 1922-04-14
Död: 2010-05-13
Klubb: Stockholms AIF, BK Örnen (Stockholm)
SM: 1942 SM-Guld (L)
Landskamper: 5 (0-5)
Nordisk: -
EM: * )
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
35 Alfred Hansen DEN 0 - 3 Stockholm 1943-03-21 Landskamper 1943 SWE-DEN 6-2
34 Karl Zeilhofer [GER] KO 1 Görlitz, GER 1943-01-26 GER sel-SWE sel 3,5-4,5
33 Herbert Nürnberg GER L 3 Breslau, GER 1943-01-24 Landskamper 1943 SWE-GER 4-12
32 Rune Johansson (hbs) Halmstads BS 1 - 2 Halmstad 1943-01-06
31 Duilio Bianchini ITA 1 - 2 Stockholm 1942-12-11 Landskamper 1942 SWE-ITA 2,5-5,5 (5-11)
30 Yngve Rehnlund BK Viking W TKO 1 Stockholm 1942-11-13
29 Lennart Boqvist BK Sparta/ Norr 1 - 2 Stockholm 1942-10-23 Norr-Söder 4-4
28 Gunnar Hammarsten Hedemora BK/Landsorten 3 - 0 Stockholm 1942-10-09 Stockholm-Landsorten 4-4
27 Einar Hammar Djurgårdens IF/ Östermalm L 3 Stockholm 1942-10-02 Söder-Östermalm 6-2
26 Stenlund Skellefteå IF W TKO 3 Skellefteå 1942-08-19
25 Bror Wäppling Malmbergets AIF 3 - 0 Malmberget 1942-08-14
24 Harald Bergqvist BK Winter 3 - 0 Kiruna 1942-08-12
23 Florindo Tiberi ITA B L 3 Pistoia, ITA 1942-05-19 SWE B-ITA B 5-9
22 Florindo Tiberi ITA L 3 Milano, ITA 1942-05-17 Landskamper 1942 SWE-ITA 2,5-5,5 (5-11)
21 Lennart Boqvist BK Sparta 2 - 1 Stockholm 1942-05-?? Uttagning Italien
20 Victor Cervin DEN 0 - 3 Stockholm 1942-03-15 Landskamper 1942 SWE-DEN 5-3
19 Rune Johansson (hbs) Halmstads BS 3 - 0 Stockholm 1942-03-03 SM 1942 SM-final
18 Gunnar Hammarsten Hedemora BK 3 - 0 Stockholm 1942-03-02 SM 1942 1/2
17 Melvin Westling Eskilstuna BK KO 3 Stockholm 1942-03-01 SM 1942 1/4
16 Willy Johansson BK 1925 3 - 0 Stockholm 1942-02-27 SM 1942 1/8
15 Kurt Kreüger IF Linnéa L 3 Stockholm 1942-02-13
14 Florindo Tiberi ITA L 3 Breslau, GER 1942-01-22 "Krigs-EM"
13 Horst Garz GER 0 - 3 Göteborg 1941-12-14 Göteborg-GER 2-6
12 Olof Vinlöf Långshyttans AIK /Landsorten B 0 - 3 Stockholm 1941-10-10 Landsorten B-Stockholm B 6-2
11 Nils Jern Narva BK W TKO 2 Stockholm 1941-03-21
10 Karl-Erik Lindkvist Landala AK 3 - 0 Stockholm 1941-01-03. JSM-final
9 Alf Dahlström Hedemora BK W w.o Stockholm 1941-01-03 1/2 JSM
8 Thure Larsson Eskilstuna BK KO 2 Stockholm 1941-01-02 1/4 JSM
7 Olof Johnsson Karlskrona BK W TKO 2 Stockholm 1940-12-30 1/8 JSM
6 Folke Andersson Skene AK W TKO 2 Stockholm 1940-12-28 1/16 JSM
5 Thure Larsson Eskilstuna BK 0 - 3 Eskilstuna 1940-12-06
4 Georg Kreüger IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1940-10-11
3 V Tjernberg BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1940-03-22 Klubbmästerskap
2 Carl Axel Karlsson Hisingens BK 1 - 2 Stockholm 1939-12-29 1/4 JSM
1 Bror Sild IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1939-12-28 1/8 JSM
Sammanfattande statistik

1940 Svensk juniormästare (B). 


*) Uttagen till det annullerade Europamästerskapet (Krigs-EM) i tysk/polska Breslau 1942 - (0-1).

Efter boxarkarriären bar det utför. Ett tröstlöst liv i olika anstaltsformer väntade. I mitten på 1960-talet ansågs han vara huvudman för en stor narkotikaliga.