Allan Carlsson

Vikt: Fjädervikt, Lättvikt
Född: 1910-11-08
Död: 1983-11-17
Klubb: Örebro Atletklubb, BK Kelly (Örebro), IFK Nyköping, Nyköpings Boxningssällskap.
SM: 1932 SM-Guld (Fj), 1933-1934 SM-Guld (L), 1936 SM-Guld (L)
Landskamper: 12 (10-2)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: 4 (3-1); OS-Brons 1932
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
75 Harald Stenberg BK Örnen 3 - 0 Motala 1939-03-29
74 Börje Wretman BK Örnen L TKO 2 Nyköping 1938-12-09
73 Kurt Hedlund Eskilstuna BK 3 - 0 Eskilstuna 1938-10-14
72 Erik Ågren Narva BK 3 - 0 Stockholm 1936-03-09 SM 1936 SM-final
71 Gösta Alm BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1936-03-08. SM 1936 1/2
70 Artur Blixt Säters BK 3 - 0 Stockholm 1936-03-08 SM 1936 1/4
69 Erik Ågren Narva BK 3 - 0 Örebro 1936-02-28
68 Tauno Lehikoinen FIN W 3 Helsingfors, FIN 1936-02-02 Landskamper 1936 SWE-FIN 2-6
67 Gösta Alm BK Örnen W 3 Örebro 1935-11-08
66 Sixten Svanström SK Pugilist 3 - 0 Nyköping 1935-10-27
65 Stig Johnsson IF Linnéa W 3 Eskilstuna 1935-10-25
64 Kjell Ståhlberg GAK Enighet W Dsq 2 Malmö 1935-03-25
63 Jörgen Pedersen DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1935-03-24 Landskamper 1935 SWE-DEN 1-7
62 Åke Karlsson (fin) FIN 3 - 0 Stockholm 1935-02-10 Landskamper 1935 SWE-FIN 6-2
61 Judolf Torgersen NOR 3 - 0 Stockholm 1935-01-27 Landskamper 1935 SWE-NOR 6-2
60 Thure Ahlqvist IK Ymer L TKO 1 Stockholm 1935-01-11
59 Josef Tischicaja IF Sparta, DEN 3 - 0 Halmstad 1935-01-06 1 412 betalande!
58 Thure Ahlqvist IK Ymer W 3 Göteborg 1934-03-19 SM 1934 SM-final
57 Knut Eliasson IK Ymer W 3 Göteborg 1934-03-17 SM 1934 1/2
56 Erik Blom Mölndals BK W TKO 3 Göteborg 1934-03-16 SM 1934 1/4
55 Sven Wall IFK Linköping 3 - 0 Motala 1934-03-04. Final Mellansvenska
54 Erik Pettersson Norrtälje BK W TKO 2 Motala 1934-03-04 1/2 Mellansvenska
53 S Ekman Norrtälje BK KO 1 Motala 1934-03-03 1/4 Mellansvenska
52 Ragnar Haugen NOR W 3 Oslo, NOR 1934-01-28 Landskamper 1934 SWE-NOR 5-3
51 Zygmunt Bakowski [POL] W 3 Örebro 1934-01-17
50 Roland Ahlstrand Hisingens BK W 3 Örebro 1933-12-09
49 Gösta Lindqvist BK Örnen/Stockholm L Dsq Stockholm 1933-12-03 Stockholm-Landsorten 5-3
48 Sigurd Myken DEN W 3 Köpenhamn, DEN 1933-03-25 Landskamper 1933 SWE-DEN 3-5
47 Gustaf Ekberg Hälsingborgs BS W TKO 3 Stockholm 1933-03-02 SM 1933 SM-final
46 Thure Ahlqvist IK Ymer 3 - 0 Stockholm 1933-03-01 SM 1933 1/2
45 Gösta Lindqvist BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1933-02-27 SM 1933 1/4
44 Johan Anderberg GAK Enighet 3 - 0 Stockholm 1933-02-26 SM 1933 1/8
43 István Énekes BVSC, HUN W 3 Eskilstuna 1933-02-10
42 Ole Röisland NOR L 3 Stockholm 1933-01-29 Landskamper 1933 SWE-NOR 2-6
41 Nils Karlsson IK Balder W 3 Stockholm 1933-01-15
40 Nils Fogelberg BK Örnen W 3 Stockholm 1933-01-14
39 Henry Norell IK Balder W 3 Stockholm 1933-01-13
38 Czeslaw Taborek Lodz, POL Draw Lodz, POL 1932-12-08 Lodz-"Sthlm" 7-9
37 Jozef Cyran POL W 3 Poznan, POL 1932-12-04 Landskamper 1932 SWE-POL 4-4
36 Stig Johnsson IF Linnéa W 3 Stockholm 1932-11-07
35 Gösta Alm BK Örnen W 3 Stockholm 1932-11-06
34 Uuno Miettinen HeVo, FIN W 3 Stockholm 1932-11-05
33 Sachs Heros, GER W 3 Eskilstuna 1932-11-04
32 Gaspare Allesandri ITA W 3 Los Angeles, CA 1932-08-13 OS 1932 Los Angeles Bronsmatch
31 Carmelo Ambrosio Robledo ARG L 3 Los Angeles, CA 1932-08-12 OS 1932 Los Angeles 1/2
30 John Hines USA W 3 Los Angeles, CA 1932-08-11 OS 1932 Los Angeles 1/4
29 Katsuo Kameoka JPN W 3 Los Angeles, CA 1932-08-09 OS 1932 Los Angeles 1/8
28 Lars Mellström BK Örnen W 3 Ingentingskogen 1932-07-01
27 P E Liljedahl Motala BK W TKO 3 Motala 1932-04-16
26 Aage Petersen DEN W 3 Stockholm 1932-04-03 Landskamper 1932 SWE-DEN 5-3
25 Kurt Kreüger IF Linnéa W 3 Stockholm 1932-03-07 SM 1932 SM-final
24 Arne Jansson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1932-03-06 SM 1932 1/2
23 Gösta Löfgren BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1932-03-05 SM 1932 1/4
22 Oiva Johtonen FIN 2 - 0 Stockholm 1932-02-21 Landskamper 1932 SWE-FIN 6,5-1,5
21 Olav Nielsen NOR W 3 Oslo, NOR 1932-02-07 Landskamper 1932 SWE-NOR 4-4
20 Kurt Liljedahl Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1932-02-01
19 Gösta Alm BK Örnen W 3 Stockholm 1932-01-31
18 Uuno Miettinen HeVo, FIN W 3 Stockholm 1932-01-18
17 Henry Norell IK Balder W 3 Stockholm 1932-01-17
16 Stellan Hedström Djurgårdens IF W 3 Eskilstuna 1931-12-18
15 Stellan Hedström Djurgårdens IF W 3 Örebro 1931-11-29
14 Gösta Lindqvist BK Örnen L Dsq 3 Stockholm 1931-10-25
13 Gösta Alm BK Örnen L 3 Linköping 1931-04-06
12 Nils Thorén Upsala IF W TKO 1 Borlänge 1931-02-15. Final Mellansvenska
11 Axel Persson Avesta AIK W TKO 2 Borlänge 1931-02-15 1/2 Mellansvenska
10 Arne Jansson IF Linnéa L 3 Stockholm 1931-01-17
9 Nils Eriksson Hammarby IF W 3 Stockholm 1931-01-16
8 Sven Asplund Redbergslids BK 3 - 0 Göteborg 1930-12-07
7 Gösta Lindqvist BK Örnen L Stockholm 1930-12-01
6 Thure Ahlqvist IK Ymer W 3 Stockholm 1930-11-30
5 Henry Norell IK Balder W 3 Örebro 1930-11-08
4 Thure Ahlqvist IK Ymer L 3 Stockholm 1930-02-23 SM 1930 1/4
3 Gösta Löfgren Enköpings BK W 3 Enköping 1929-11-10
2 Charles Fredriksson IF Linnéa W TKO Örebro 1929-03-17
1 Thure Ahlqvist IK Ymer L 3 Stockholm 1928-06-13 OS-kval
Sammanfattande statistik

Utmärkt tekniker och en av Sveriges bästa amatörboxare.
Stor Grabb nr 1
1934 Mellansvensk mästare. 


Ändrade senare namnet till Allan Ekbäck.