Börje Wretman

Vikt: Lättvikt, Weltervikt, Tungvikt
Född: 1919-01-02
Död: 2002-10-09
Klubb: BK Örnen (Stockholm)
SM: 1942-1943 SM-Guld
Landskamper: 10 (5-2-3)
Nordisk: -
EM: * )
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
72 Roman Lueck [POL] 3 - 0 Norrköping 1946-12-18
71 Sven Berg BK Sparta 3 - 0 Stockholm 1946-11-15
70 Tore Karlsson IF SAAB 0 - 3 Stockholm 1944-11-20 Solna BK 25 år
69 Rune Tancred Huvudsta BK/Förstäderna 1 - 2 Stockholm 1944-10-27 Söder-Förstäderna 7-1
68 Björn Johnsson [FIN] 3 - 0 Stockholm 1944-09-22
67 Hans Södergren BK 1925 3 - 0 Stockholm 1944-02-01 IK Balder 20 år
66 Göte Andersson Redbergslids BK/Göteborg 3 - 0 Stockholm 1944-01-07 Stockholm-Göteborg 7-1
65 Aarno Laaksonen FIN W 3 Helsingfors, FIN 1943-12-15 Landskamper 1943 SWE-FIN 5,5-2,5 (11-5)
64 Gunnar Stendahl Landala AK/Göteborg 3 - 0 Göteborg 1943-12-10 Göteborg-Stockholm 3-5
63 Erik Wold Narva BK W TKO 3 Stockholm 1943-11-12
62 Gösta Eriksson Eskilstuna BK 3 - 0 Stockholm 1943-11-01
61 Göte Andersson Redbergslids BK /Landsorten W 3 Stockholm 1943-10-15 Stockholm-Landsorten 6-2
60 Gunnar Jensen DEN 2 - 1 Stockholm 1943-03-21 Landskamper 1943 SWE-DEN 6-2
59 Kurt Sahlberg BK Örnen 2 - 1 Stockholm 1943-03-02 SM 1943 SM-final
58 Gunnar Stendahl Landala AK 3 - 0 Stockholm 1943-03-01 SM 1943 1/2
57 Ove Andersson Narva BK W TKO 2 Stockholm 1943-02-27 SM 1943 1/4
56 X X [GER] L w.o Görlitz, GER 1943-01-26 GER sel-SWE sel 3,5-4,5
55 Alfred Herchenbach GER Draw Breslau, GER 1943-01-24 Landskamper 1943 SWE-GER 4-12
54 Gösta Eriksson Eskilstuna BK 3 - 0 Stockholm 1943-01-08 Landslagskval
53 Christian Jörgensen DEN W 3 Köpenhamn, DEN 1942-11-06 Landskamper 1942 SWE-DEN 3-5
52 Gunnar Stendahl Landala AK 3 - 0 Göteborg 1942-10-23
51 Göte Andersson Redbergslids BK/Landsorten L TKO 2 Stockholm 1942-10-09 Stockholm-Landsorten 4-4
50 R Eriksson (wv) Skellefteå IF 3 - 0 Skellefteå 1942-08-19
49 Valfrid Stålnacke BK Winter 3 - 0 Kiruna 1942-08-12
48 Kurt Sahlberg I 19 IF KO 3 Boden 1942-08-10
47 Vancini ITA W 3 Milano, ITA 1942-05-17 Landskamper 1942 SWE-ITA 2.5-5,5 (5-11)
46 Göte Andersson Redbergslids BK 3 - 0 Stockholm 1942-03-27
45 Gunnar Jensen DEN 3 - 0 Stocholm 1942-03-15 Landskamper 1942 SWE-DEN 5-3
44 Erik Ågren Narva BK 3 - 0 Stockholm 1942-03-03. SM 1942 SM-final
43 Einar Hammar Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1942-03-03 SM 1942 1/2
42 Gösta Eriksson Eskilstuna BK 3 - 0 Stockholm 1942-03-01 SM 1942 1/4
41 Sten Johansson IK Balder W TKO 2 Stockholm 1942-02-28 SM 1942 1/8
40 Erik Ågren Narva BK L 3 Stockholm 1942-02-13
39 Göte Andersson Redbergslids BK W Breslau, GER 1942-01-25 Bronsmatch "Krigs-EM"
38 Ferdinand Raeschke GER L 3 Breslau, GER 1942-01-24 1/2 "Krigs-EM"
37 Rafaele Boracchia ITA W 3 Breslau, GER 1942-01-22 1/4 "Krigs-EM"
36 Ferdinand Raeschke [GER] 0 - 3 Malmö 1941-12-16
35 Ferdinand Raeschke GER 0 - 3 Stockholm 1941-12-12 Landskamper 1941 SWE-GER 5-3
34 Göte Andersson Redbergslids BK W 3 Göteborg 1941-11-28
33 Heinrich Heese GER L 3 Königsberg, GER 1941-03-30 Landskamper 1941 SWE-GER 2-6
32 Einar Hammar Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1941-03-05 SM 1941 1/2
31 Ture Ågren Narva BK 3 - 0 Stockholm 1941-03-04 SM 1941 1/4
30 Göte Carlsson Värnamo BK W TKO 2 Stockholm 1941-03-02 SM 1941 1/8
29 Sten Johansson IK Balder W TKO 2 Stockholm 1941-02-28 SM 1941 1/16
28 Walter Andersson Landskrona BK W TKO 2 Landskrona 1941-01-26
27 Erkki Jokinen FIN 1 - 1 Stockholm 1940-12-15 Landskamper 1940 SWE-FIN 10-6
26 Gunnar Stendahl Skoftebyns AIS W TKO 3 Trollhättan 1940-11-17
25 Tage Andersson Värnamo BK 3 - 0 Jönköping 1940-11-10
24 Gerhard Pedersen DEN Draw Köpenhamn, DEN 1940-11-01 Landskamper 1940 SWE-DEN 3,5-4,5 (7-9)
23 Tage Andersson Värnamo BK W 3 Stockholm 1940-10-18
22 Ture Ågren Narva BK 3 - 0 Stockholm 1940-10-11 Landslagsuttagning
21 Tage Andersson Värnamo BK W 3 Stockholm 1940-10-04
20 Ture Ågren Narva BK 1 - 2 Stockholm 1940-02-16 1/2 DM-Stockholm
19 Tage Andersson Värnamo BK 2 - 1 Stockholm 1940-01-14
18 Lennart Levin BK Akilles 3 - 0 Norrköping 1939-12-03
17 Poul Kops Odense ABK, DEN 0 - 3 Stockholm 1939-10-20
16 Harald Kanepi [EST] W 3 Stockholm 1939-08-24 +5000 åskådare
15 Börje Nordström Narva BK W 3 Stockholm 1939-03-21
14 Erik Ågren Narva BK L TKO 3 Stockholm 1939-03-05 SM 1939 1/4
13 Harald Kanepi [EST] 0 - 3 Stockholm 1939-02-07
12 Olavi Kaartinen Helsingin Voimailijat, FIN 3 - 0 Stockholm 1939-02-05
11 Göte Carlsson Värnamo BK 1 - 2 Kalmar 1939-01-15
10 Allan Carlsson Nyköpings BS W TKO 2 Nyköping 1938-12-09
9 Ove Andersson Narva BK 3 - 0 Eskilstuna 1938-11-26
8 Gösta Eriksson Eskilstuna BK 2 - 1 Eskilstuna 1938-11-25
7 Stig Johnsson IF Linnéa 1 - 2 Stockholm 1938-11-04
6 Gustaf Carlsson Värnamo BK W 3 Linköping 1938-10-23
5 Ove Andersson Narva BK 3 - 0 Stockholm 1938-10-16
4 Göte Carlsson Värnamo BK 3 - 0 Stockholm 1938-10-14
3 Kurt Kreüger IF Linnéa L TKO 2 Stockholm 1938-09-25
2 Stig Johnsson IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1938-03-05 SM 1938 1/4
1 Harry Swärd BK Masen 0 - 3 Stockholm 1938-01-03 1/2 JSM
Sammanfattande statistik

Stor Grabb nr 34
Gjorde comeback i tungvikt. 


*) 1942 Brons i det annullerade Europamästerskapet (Krigs-EM) i tysk/polska Breslau - (med matchfacit 2-1).