Birger Svensson

Vikt: Flugvikt - Lättvikt
Född: 1920-09-16
Död: 2003-04-10
Klubb: Oskarshamns BK, IK Balder (Stockholm)
SM: -
Landskamper: 1 (1-0)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
103 Bernt Olofsson BK Värend L 3 Oskarshamn 1953-02-23
102 Bernt Holgersson Karlskrona BK 0 - 3 Växjö 1948-10-28
101 Rune Sörbom Hallstahammars SK 3 - 0 Vimmerby 1948-10-10
100 Kurt Wallander BK Örnen 3 - 0 Oskarshamn 1948-03-14
99 Lennart Claesén Värnamo BK 0 - 3 Linköping 1948-02-15. Final Östsvenska
98 Roland Mohlin IFK Linköping 3 - 0 Linköping 1948-02-15 1/2 Östsvenska
97 Tore Håkansson IFK Linköping 1 - 2 Värnamo 1947-02-09 Final Östsvenska
96 Folke Carlsson Nässjö BK W TKO 2 Värnamo 1947-02-08 1/2 Östsvenska
95 Jörgen Nielsen (l) [DEN] 2 - 1 Växjö 1946-10-20
94 Sven Wad DEN 2 - 1 Malmö 1946-04-07 Landskamper 1946 SWE-DEN 5-3 (extra lk)
93 Rune Svensson Vimmerby BK 3 - 0 Växjö 1946-03-24
92 Bertil Larsson BK Akilles 3 - 0 Oskarshamn 1946-03-17
91 Tore Håkansson IFK Linköping 2 - 1 Norrköping 1946-03-10
90 Kurt Kreüger IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1946-03-04 SM 1946 1/2
89 Nils Nilsson Halmstads BS 3 - 0 Stockholm 1946-03-02 SM 1946 1/4
88 Erik Breitholtz BK Örnen 3 - 0 Värnamo 1946-02-17
87 Gösta Danielsson Oskarshamns BK 3 - 0 Jönköping 1946-02-10. Final Östsvenska
86 Harry Almberg BK 30 3 - 0 Jönköping 1946-02-10 1/2 Östsvenska
85 Lennart Claesén Värnamo BK 3 - 0 Jönköping 1946-02-09 1/4 Östsvenska
84 Allan Jeppsson Hälsingborgs BS /Skåne 2 - 1 Kalmar 1946-01-27 Småland-Skåne 4-4
83 Knut Larsson Eskilstuna BK 1 - 2 Eskilstuna 1945-11-30
82 Tore Håkansson IFK Linköping 0 - 3 Finspång 1945-11-25
81 Kurt Kreüger IF Linnéa 0 - 3 Linköping 1945-11-11
80 Hans Öberg BK Ringen 3 - 0 Oskarshamn 1945-11-04
79 Bertil Carlsson Vänersborgs BK /Västergötland 3 - 0 Jönköping 1945-10-28 Småland-Västergötland 4-4
78 Helge Ramstedt Redbergslids BK 3 - 0 Nybro 1945-03-29
77 Gösta Danielsson Oskarshamns BK 3 - 0 Oskarshamn 1945-03-18
76 Sune Krieger Nässjö BK 3 - 0 Oskarshamn 1945-03-17
75 Arne "Lill-Arne" Andersson BK Masen 0 - 3 Stockholm 1945-03-16
74 Allan Jeppsson Hälsingborgs BS 0 - 3 Stockholm 1945-03-06 SM 1945 SM-final
73 Helge Ramstedt Redbergslids BK 3 - 0 Stockholm 1945-03-05 SM 1945 1/2
72 Karl Engström IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1945-03-03 SM 1945 1/4
71 Lennart Jeppsson Hälsingborgs BS/Skåne 3 - 0 Helsingborg 1945-01-14 Skåne-Småland 7-1
70 Tore Håkansson IFK Linköping 0 - 3 Oskarshamn 1944-12-10
69 Tore Håkansson IFK Linköping 0 - 3 Linköping 1944-12-09
68 Sivert Karlsson Eskilstuna BK 3 - 0 Oskarshamn 1944-03-26
67 Sivert Karlsson Eskilstuna BK 2 - 1 Eskilstuna 1944-03-24
66 Kurt Kreüger IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1944-03-06 SM 1944 1/2
65 Sivert "Simba" Karlsson Eskilstuna BK 3 - 0 Stockholm 1944-03-05 SM 1944 1/4
64 Helge Ramstedt Redbergslids BK 3 - 0 Stockholm 1944-03-04 SM 1944 1/8
63 Lennart Jeppsson Hälsingborgs BS 3 - 0 Malmö 1944-02-18
62 Ernst Nykvist Nybro BK 3 - 0 Nybro 1944-02-13 Final Östsvenska
61 Olle Pettersson Anderstorps BK 3 - 0 Nybro 1944-02-12 1/2 Östsvenska
60 Lennart Johansson Djurgårdens IF 3 - 0 Vimmerby 1944-02-06
59 Kurt Kreüger IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1944-02-01 IK Balder 20 år
58 Sune Krieger Nässjö BK 3 - 0 Nybro 1944-01-30
57 Caj Pamp BK Björnen/Skåne 3 - 0 Nässjö 1944-01-23 Småland-Skåne 3-5
56 Kurt Kreüger IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1944-01-20
55 Roland Mohlin IFK Linköping 3 - 0 Kalmar 1944-01-16
54 Tore Håkansson IFK Linköping 0 - 3 Linköping 1944-01-09
53 Artur Blixt IFK Linköping 3 - 0 Kalmar 1943-12-12
52 Knut Eliasson BK Stjärnan/ Västergötland 3 - 0 Jönköping 1943-12-05 Småland-Västergötland 4-4
51 Evert Eklund Kalmar BK 3 - 0 Oskarshamn 1943-11-14 BS match nr 100
50 T Lidén Flottans IF/Blekinge W TKO 1 Oskarshamn 1943-11-14 Småland-Blekinge 8-0
49 Artur Blixt IFK Linköping 3 - 0 Jönköping 1943-10-24
48 Lennart Boqvist IF Linnéa/Stockholm A L 3 Stockholm 1943-10-15 Stockholm A-Landsorten A 6-2
47 Rune Johansson (hbs) Halmstads BS 0 - 3 Nybro 1943-03-07
46 Rune Johansson (hbs) Halmstads BS L Stockholm 1943-02-28 SM 1943 1/4
45 Hugo Nilsson Flottans IF (K-a) W TKO 3 Oskarshamn 1943-01-31
44 Börje Hansson BK Örnen 1 - 2 Oskarshamn 1942-12-06
43 Arne Alsterlind Flottans IF/Blekinge 3 - 0 Karlskrona 1942-11-29 Blekinge-Småland 2-6
42 Melvin Westling Skövde AIK 3 - 0 Skövde 1942-11-23
41 Melvin Westling SkövdeAIK /Västergötland 2 - 1 Trollhättan 1942-11-15 Västergötland-Småland 4-4
40 Gunnar Hammarsten Hedemora BK 3 - 0 Stockholm 1942-11-13
39 Carl Axel Borglin BK Amatör 3 - 0 Trelleborg 1942-11-01
38 Karl-Axel Haglund IF Linnéa/Stockholm B 0 - 3 Stockholm 1942-10-09 Stockholm B-Landsorten B 6-2
37 Kurt Kreüger IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1942-03-03 SM 1942 1/2
36 Helge Ramstedt Redbergslids BK 2 - 1 Stockholm 1942-03-02 SM 1942 1/4
35 Gustaf Östberg IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1942-02-27 SM 1942 1/8
34 Sture Bengtsson Landskrona BK/Skåne 3 - 0 Jönköping 1942-01-11 Småland-Skåne 5-3
33 Sune Krieger BK 1925 3 - 0 Jönköping 1941-11-09 BK Ringen 15 år
32 Willy Johansson BK 1925 3 - 0 Jönköping 1941-11-08 BK Ringen 15 år
31 Rune Sandberg Upsala IF W 3 Uppsala 1941-11-07
30 Hans Hultman BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1941-08-25
29 Olle Nilsson IFK Linköping /Östergötland 3 - 0 Jönköping 1941-03-23 Småland-Östergötland 5-3
28 Gunnar Karlsson Kalmar BK 0 - 3 Jönköping 1941-01-03
27 Gunnar Karlsson Kalmar BK 0 - 3 Linköping 1940-02-17 1/2 Östsvenska
26 Carl Axel Karlsson Hisingens BK /Västsverige 3 - 0 Kalmar 1940-01-28 Östsverige-Västsverige 4-4
25 Vagn Ibsen IF Sparta, DEN 3 - 0 Nässjö 1939-12-03
24 Sven Johansson (b) IFK Linköping /Östergötland 3 - 0 Linköping 1939-11-05 Östergötland-Småland 4-4
23 Olle Karlsson Kalmar BK 0 - 3 Torsås 1939-08-13
22 Einar Sjöberg Skövde AIK L 3 Skövde 1939-03-26
21 Einar Sjöberg Skövde AIK 0 - 3 Stockholm 1939-03-03 SM 1939 1/4
20 Arne Norrman Värnamo BK W 3 Värnamo 1939-02-12. Final Östsvenska
19 Sture Lindahl BK 36 Vaggeryd W 3 Värnamo 1939-02-12 1/2 Östsvenska
18 Per Östlund (f) BK 30 3 - 0 Värnamo 1939-02-11 1/4 Östsvenska
17 Harry Almberg BK 30 3 - 0 Stockholm 1938-12-30 1/8 JSM *)
16 Arne "Lill-Arne" Andersson BK Masen 2 - 1 Stockholm 1938-12-29 1/16 JSM *)
15 H Berglund Malmbergets AIF 3 - 0 Stockholm 1938-12-27 1/32 JSM *)
14 Werner Preiss [GER] 0 - 3 Stockholm 1938-11-04
13 Evert Axell IFK Linköping 3 - 0 Oskarshamn 1938-03-06
12 Arne Norrman Värnamo BK 0 - 3 Motala 1938-02-13 1/2 Östsvenska
11 Gunnar Karlsson Kalmar BK 0 - 3 Kalmar 1937-11-07
10 Karl Käbi [EST] 0 - 3 Stockholm 1937-10-25
9 Valdemar Wolf BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1937-10-24
8 Evert Axell IFK Linköping 0 - 3 Kalmar 1937-02-14. Final Östsvenska
7 Harald Karlsson (f) Kalmar BK W TKO 2 Kalmar 1937-02-14 1/2 Östsvenska
6 Sven Krieger Nässjö BK 2 - 1 Kalmar 1937-02-13 1/4 Östsvenska
5 Sven Krieger Nässjö BK 3 - 0 Oskarshamn 1936-12-20
4 Göte Karlsson (kbk) Kalmar BK W TKO 3 Kalmar 1936-10-25
3 Sven Krieger Nässjö BK 3 - 0 Oskarshamn 1936-03-01
2 Sven Krieger Nässjö BK 3 - 0 Jönköping 1936-02-09. Final Östsvenska
1 Evert Axell IFK Linköping 3 - 0 Jönköping 1936-02-09 1/2 Östsvenska
Sammanfattande statistik

"Bigge". I folkbokföringen som Svenson.
Debuterade på Östsvenska 1936 i flugvikt.
Tävlade för IK Balder under militärtjänsten.
1945 SM-Silver (Fj).
1936, 1939, 1944, 1946 Östsvensk mästare.
1947 Silver Östsvenska. 


*) "Birger Svensson (Oskarshamns BK) ansågs överkvalificerad för junior-SM 1938 och stoppades. Hans motståndare Berglund (MAIF), Andersson (BK Masen) och Almberg (BK 30) fick fortsätta i turneringen. Berglund hade dock redan hunnit åka hem".