Bertil Andersson

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt, Fjädervikt
Född:
Död:
Klubb: Borlänge Sportklubb, BK Masen (Borlänge)
SM: -
Landskamper: 1 (0-1)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
32 Antoni Czortek [POL] 0 - 3 Borlänge 1939-01-18 "Dalarna"-Polen 1-6
31 Einar Westerberg Narva BK 3 - 0 Borlänge 1938-12-11 BK Masen-Narva BK 2-6
30 Bert Andersson (Aspelin) Sandvikens AIK 2 - 1 Borlänge 1938-03-27
29 Kurt Kreüger IF Linnéa L Stockholm 1938-03-06 SM 1938 1/2
28 Rune Johansson (hbs) Halmstads BS 3 - 0 Stockholm 1938-03-05 SM 1938 1/4
27 Percy Almström Huvudsta BK L 3 Stockholm 1936-11-15
26 Alvar Andersson Lucksta IF 1 - 2 Stockholm 1936-03-08 SM 1936 1/4
25 Helge Ramstedt Redbergslids BK 3 - 0 Stockholm 1936-03-07 SM 1936 1/8
24 Olle Lundblad IK Balder W 3 Borlänge 1935-10-27
23 Gösta Alm BK Örnen L TKO 2 Göteborg 1934-03-19 SM 1934 SM-final
22 Helge Ramstedt Redbergslids BK W 3 Göteborg 1934-03-18 SM 1934 1/2
21 Arne Ekholm Eskilstuna BK W 3 Eskilstuna 1934-03-09
20 Carl-Erik Lindblad BK Kelly KO 2 Motala 1934-03-04. Final Mellansvenska
19 Erik "Kelly" Andersson BK Kelly W TKO 2 Motala 1934-03-04 1/2 Mellansvenska
18 Karl Mattsson BK 30 W TKO 1 Motala 1934-03-03 1/4 Mellansvenska
17 Evert Lindblom Huvudsta IS W 3 Borlänge 1934-01-12 Borlänge SK-Huvudsta IS 3-5
16 Kurt Kreüger IF Linnéa L 3 Borlänge 1934-01-06 Borlänge SK-IF Linnéa 3-5
15 Sture Fagerström IK Balder W 3 Borlänge 1933-04-02 Borlänge SK-IK Balder 5-3
14 Stig Cederberg IF Linnéa L 3 Stockholm 1933-01-13
13 Leseczynski Lodz, POL W 3 Lodz, POL 1932-12-08 Lodz-"Sthlm"
12 Alexander Polus POL L 3 Poznan, POL 1932-12-04 Landskamper 1932 SWE-POL 4-4
11 Stellan Hedström Djurgårdens IF W 3 Borlänge 1932-10-30
10 Herbert Andersson BK Örnen W 3 Stockholm 1932-10-21
9 Kristian Torvund Bergens AK, NOR W 3 Oslo, NOR 1932-04-18 Fyrkantsturnering
8 Kaare Olsen Torshaug IF, NOR W 3 Oslo, NOR 1932-04-16 Fyrkantsturnering
7 Per Björk Redbergslids BK 0 - 3 Stockholm 1932-03-06 SM 1932 1/4
6 Nils Palm Djurgårdens IF W TKO 1 Borlänge 1931-10-25
5 Stig Johnsson IF Linnéa W 3 Sandviken 1931-03-29
4 A Krutzkoff Avesta AIK KO 1 Borlänge 1931-02-15 Final Mellansvenska
3 Valter Rådberg Sandvikens AIK W 3 Sandviken 1931-01-25
2 Stig Cederberg IF Linnéa L 3 Stockholm 1930-12-17. JSM-final
1 Harry Andersson (f) BK Örnen W 3 Stockholm 1930-12-17 1/2 JSM
Sammanfattande statistik

1930 JSM-Silver.
1934 SM-Silver. 
1931, 1934 Mellansvensk mästare.