Bertil Carlsson

Vikt: Bantamvikt, Fjädervikt
Född:
Död:
Klubb: BK 32 (Vänersborg). Vänersborgs BK.
SM: -
Landskamper: 1 (0-0-1)
Nordisk: -
EM: *)
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
42 Ture Lydén Skene AK W w.o Vänersborg 1947-02-09. Final Västsvenska
41 Sune Åkerström IK Ymer 2 - 1 Vänersborg 1947-02-09 1/2 Västsvenska
40 Ingvald Karlsson Skene AK W TKO 2 Vänersborgs BK 1947-02-09 1/4 Västsvenska
39 Birger Svensson Oskarshamns BK /Småland 0 - 3 Jönköping 1945-10-28 Småland-Västergötland 4-4
38 Helge Ramstedt Redbergslids BK/Göteborg 2 - 1 Göteborg 1944-03-31 Göteborg-Västergötland 6-1
37 Allan Jeppsson Hälsingborgs BS 1 - 2 Helsingborg 1944-02-25
36 Allan Jeppsson Hälsingborgs BS 2 - 1 Vänersborg 1944-02-06
35 Gustaf Friberg Kalmar BK/Småland 3 - 0 Jönköping 1943-12-05 Småland-Västergötland 4-4
34 Sivert "Simba" Karlsson Eskilstuna BK 3 - 0 Vänersborg 1943-03-07
33 Olle Hägg Åmåls SK 2 - 1 Trollhättan 1943-02-14 Final Västsvenska
32 Nils Wennbo IK Ymer 3 - 0 Alingsås 1943-01-31 Final DM-Västergötland
31 Helge Ramstedt Redbergslids BK/Göteborg L TKO 3 Skövde 1943-01-10 Västergötland-Göteborg 5-3
30 Arturo Paoletti ITA 0 - 3 Stockholm 1942-12-14 SWE sel-ITA 1-7
29 Ejnar Sjöberg Eskilstuna BK W TKO 3 Skövde 1942-11-23
28 Yngve Claesén Värnamo BK /Småland 3 - 0 Trollhättan 1942-11-15 Västergötland-Småland 4-4
27 Helge Ramstedt Redbergslids BK 2 - 1 Lidköping 1942-10-25
26 Kurt Kreüger IF Linnéa/Stockholm L KO 2 Stockholm 1942-10-09 Stockholm-Landsorten 4-4
25 Börje Hansson BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1942-03-01 SM 1942 1/4
24 Olle Hägg Åmåls SK 3 - 0 Skövde 1942-02-10
23 Istvan Csapogya HUN L 3 Breslau, GER 1942-01-22 "Krigs-EM"
22 Helge Ramstedt Redbergslids BK W TKO 2 Trollhättan 1941-11-16
21 Helge Ramstedt Redbergslids BK W 3 Göteborg 1941-10-24
20 Kurt Kreüger IF Linnéa/Stockholm 0 - 3 Stockholm 1941-10-10 Stockholm-Landsorten 5-3
19 Eino Pelkonen Helsingin VS, FIN L TKO 1 Helsingfors, FIN 1941-01-21
18 Lauri Kostamo FIN 1 - 1 Helsingfors, FIN 1941-01-19 Landskamper 1941 SWE-FIN 3-13
17 Olof Vinlöf Långshyttans AIK 1 - 2 Stockholm 1940-12-29 Landslagsuttagning
16 Evert Abrahamsson Redbergslids BK W 3 Göteborg 1940-12-06
15 Evert Abrahamsson Redbergslids BK 1 - 2 Trollhättan 1940-11-17
14 Nils Wennbo IK Ymer 3 - 0 Göteborg 1940-03-31. Final Västsverige (j)
13 Bengt Lextberg Skoftebyns AIS W Göteborg 1940-03-31 1/2 Västsverige (j)
12 Karl-Erik Jonasson Hisingens BK W TKO 2 Göteborg 1940-03-30 1/4 Västsverige (j)
11 Harry Rydell IF Linnéa 1 - 2 Stockholm 1940-03-03 SM 1940 1/2
10 Gunnar Karlsson Kalmar BK 2 - 1 Stockholm 1940-03-01 SM 1940 1/4
9 Helge Ramstedt Redbergslids BK 3 - 0 Trollhättan 1940-01-28
8 Evert Abrahamsson Redbergslids BK 1 - 2 Trollhättan 1939-11-19
7 Ejnar Sjöberg Skövde AIK 2 - 1 Lidköping 1939-03-19
6 Rudolf Mångelin Narva BK KO 1 Lidköping 1939-03-19
5 Ejnar Sjöberg Skövde AIK 0 - 3 Borås 1939-02-11 1/2 Västsvenska
4 Carl Axel Karlsson Hisingens BK 3 - 0 Uddevalla 1939-01-29
3 Nils Wennbo IK Ymer 0 - 3 Stockholm 1938-12-30 1/8 JSM
2 L Johansson (b) BK Örnen W TKO 1 Stockholm 1938-12-29 1/16 JSM
1 Carl Erik Gerkens IK Ymer L 3 Skövde 1938-02-13 1/2 Västsvenska
Sammanfattande statistik

*) Uttagen till det annullerade Europamästerskapet (Krigs-EM) i tysk/polska Breslau 1942 - (0-1).
1943 Distriktsmästare Västergötland.
1943, 1947 Västsvensk mästare.