Gösta Eriksson

Vikt: Lättvikt, Weltervikt, Mellanvikt
Mästerskap:
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
46 Aeslovs Robert [BEL] 0 - 3 Eskilstuna 1949-10-16
45 Berndt Palmqvist BK Kelly 0 - 3 Eskilstuna 1949-08-31 Utomhus. EXH med Jersey-Joe Walcott
44 Erkki Laiho [FIN] 3 - 0 Eskilstuna 1946-10-22
43 Charles Rasmussen [DEN] 3 - 0 Stockholm 1946-10-18
42 Pentti Koivuniemi Järvenpään Isku, FIN 0 - 3 Stockholm 1946-02-11
41 Bertil Jansson BK 30/Östergötland 2 - 1 Motala 1945-12-16 Östergötland-Södermanland 4-4
40 Ville Urhonen Helsingin Tarmo, FIN 2 - 1 Eskilstuna 1945-11-30
39 Aarne Lehto Helsingin Tarmo, FIN W 3 Eskilstuna 1945-11-29
38 Bertil Jansson BK 30 2 - 1 Finspång 1945-11-25
37 Aarne Lehto Helsingin Tarmo, FIN 1 - 2 Helsingfors, FIN 1945-09-13
36 Hilding Sandgren Hisingens BK 0 - 3 Göteborg 1944-11-24
35 Kurt Kreüger IF Linnéa L KO 1 Stockholm 1944-09-15
34 Lennart Boqvist IF Linnéa/Pressen 0 - 3 Stockholm 1944-03-19 Förbundet-Pressen 2-6
33 Lennart Levin BK Akilles 1 - 2 Stockholm 1944-03-06 SM 1944 1/4
32 Åke Carlberg Narva BK 3 - 0 Stockholm 1944-03-04 SM 1944 1/8
31 Gunnar Stendahl Landala AK 2 - 1 Halmstad 1944-02-20
30 Göte Andersson Redbergslids BK/Göteborg 3 - 0 Eskilstuna 1944-01-09 Göteborg-Eskilstuna 4-4
29 Olof Elfving Huvudsta BK KO 2 Stockholm 1943-12-10
28 Börje Wretman BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1943-11-01
27 Olof Elfving Huvudsta BK /Stockholm B W 3 Stockholm 1943-10-15 Stockholm B-Landsorten B 4-4
26 Kurt Sahlberg BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1943-03-01 SM 1943 1/2
25 Einar Hammar Djurgårdens IF W Stockholm 1943-02-28 SM 1943 1/4
24 Gunnar Stendahl Landala AK 3 - 0 Eskilstuna 1943-02-12
23 Börje Wretman BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1943-01-08 Landslagskval
22 Göte Andersson Redbergslids BK 3 - 0 Eskilstuna 1942-12-13
21 Johnny Blomqvist IK Balder 3 - 0 Stockholm 1942-09-25
20 Arne Norén Redbergslids BK 3 - 0 Stockholm 1942-03-27
19 Börje Wretman BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1942-03-01 SM 1942 1/4
18 Kjell Helldén Vänersborgs BK 3 - 0 Stockholm 1942-02-28 SM 1942 1/8
17 Evert Ahlin Enköpings BK 1 - 2 Stockholm 1941-03-02 SM 1941 1/4
16 Bölja Jansson BK Örnen W 3 Eskilstuna 1940-10-18
15 Lennart Tancred Huvudsta BK L 3 Sundbyberg 1940-10-11
14 Erik Ågren Narva BK L TKO 2 Stockholm 1940-03-03 SM 1940 1/2
13 Gunnar Hammarsten Hedemora BK 3 - 0 Stockholm 1940-03-02 SM 1940 1/4
12 Carl-Erik Lindblad BK Kelly W 3 Örebro 1939-11-30
11 Poul Topp IF Sparta, DEN W 3 Eskilstuna 1939-10-22
10 Harald Kanepi [EST] L 3 Eskilstuna 1939-02-10
9 Asbjörn Henriksen B-30, NOR W 3 Eskilstuna 1939-02-09 Eskilstuna BK 20 år
8 Evert Johansson (l) BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1939-01-03 1/2 JSM
7 Knut Larsson (w) BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1939-01-02 1/4 JSM
6 N Edvardsson Upsala IF 3 - 0 Stockholm 1938-12-30 1/8 JSM
5 Folke Johansson IF Linnéa W TKO 1 Stockholm 1938-12-28 1/16 JSM
4 Börje Wretman BK Örnen 1 - 2 Eskilstuna 1938-11-25
3 S Lundén BK Rapid W 3 Eskilstuna 1938-10-14
2 Alfred Lövgren BK Masen W 3 Eskilstuna 1938-03-18
1 Asbjörn Henriksen B-30, NOR L 3 Eskilstuna 1938-02-04
Sammanfattande statistik

Eskilstuna BK. Narva BK (Stockholm).
(1919-2009). Född i Stora Kopparberg. Han avled på julafton i Eskilstuna 90 år gammal!