Gösta Eriksson

Vikt: Lättvikt, Weltervikt, Mellanvikt
Mästerskap:
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
49 Aeslovs Robert [BEL] 0 - 3 Eskilstuna 1949-10-16
48 Berndt Palmqvist BK Kelly 0 - 3 Eskilstuna 1949-08-31 Utomhus. EXH med Jersey-Joe Walcott
47 Erkki Laiho [FIN] 3 - 0 Eskilstuna 1946-10-22
46 Charles Rasmussen [DEN] 3 - 0 Stockholm 1946-10-18
45 Pentti Koivuniemi Järvenpään Isku, FIN 0 - 3 Stockholm 1946-02-11
44 Bertil Jansson BK 30/Östergötland 2 - 1 Motala 1945-12-16 Östergötland-Södermanland 4-4
43 Ville Urhonen Helsingin Tarmo, FIN 2 - 1 Eskilstuna 1945-11-30
42 Aarne Lehto Helsingin Tarmo, FIN W 3 Eskilstuna 1945-11-29
41 Bertil Jansson BK 30 2 - 1 Finspång 1945-11-25
40 Aarne Lehto Helsingin Tarmo, FIN 1 - 2 Helsingfors, FIN 1945-09-13
39 Hilding Sandgren Hisingens BK 0 - 3 Göteborg 1944-11-24
38 Tore Karlsson BK Akilles/Östergötland 0 - 3 Eskilstuna 1944-10-20 Södermanland-Östergötland 4-4
37 Kurt Kreüger IF Linnéa L KO 1 Stockholm 1944-09-15
36 Lennart Boqvist IF Linnéa/Pressen 0 - 3 Stockholm 1944-03-19 Förbundet-Pressen 2-6
35 Lennart Levin BK Akilles 1 - 2 Stockholm 1944-03-06 SM 1944 1/4
34 Åke Carlberg Narva BK 3 - 0 Stockholm 1944-03-04 SM 1944 1/8
33 Gunnar Stendahl Landala AK 2 - 1 Halmstad 1944-02-20
32 Göte Andersson Redbergslids BK/Göteborg 3 - 0 Eskilstuna 1944-01-09 Göteborg-Eskilstuna 4-4
31 Olof Elfving Huvudsta BK KO 2 Stockholm 1943-12-10
30 Börje Wretman BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1943-11-01
29 Olof Elfving Huvudsta BK /Stockholm B W 3 Stockholm 1943-10-15 Stockholm B-Landsorten B 4-4
28 Kurt Sahlberg BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1943-03-01 SM 1943 1/2
27 Einar Hammar Djurgårdens IF W Stockholm 1943-02-28 SM 1943 1/4
26 Gunnar Stendahl Landala AK 3 - 0 Eskilstuna 1943-02-12
25 Börje Wretman BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1943-01-08 Landslagskval
24 Göte Andersson Redbergslids BK 3 - 0 Eskilstuna 1942-12-13
23 Johnny Blomqvist IK Balder 3 - 0 Stockholm 1942-09-25
22 Arne Norén Redbergslids BK 3 - 0 Stockholm 1942-03-27
21 Börje Wretman BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1942-03-01 SM 1942 1/4
20 Kjell Helldén Vänersborgs BK 3 - 0 Stockholm 1942-02-28 SM 1942 1/8
19 Evert Ahlin Enköpings BK 1 - 2 Stockholm 1941-03-02 SM 1941 1/4
18 Bölja Jansson BK Örnen W 3 Eskilstuna 1940-10-18
17 Lennart Tancred Huvudsta BK L 3 Sundbyberg 1940-10-11
16 Erik Ågren Narva BK L TKO 2 Stockholm 1940-03-03 SM 1940 1/2
15 Gunnar Hammarsten Hedemora BK 3 - 0 Stockholm 1940-03-02 SM 1940 1/4
14 Carl-Erik Lindblad BK Kelly W 3 Örebro 1939-11-30
13 Poul Topp IF Sparta, DEN W 3 Eskilstuna 1939-10-22
12 Harald Kanepi [EST] L 3 Eskilstuna 1939-02-10
11 Asbjörn Henriksen B-30, NOR W 3 Eskilstuna 1939-02-09 Eskilstuna BK 20 år
10 Evert Johansson (l) BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1939-01-03 1/2 JSM
9 Knut Larsson (w) BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1939-01-02 1/4 JSM
8 N Edvardsson Upsala IF 3 - 0 Stockholm 1938-12-30 1/8 JSM
7 Folke Johansson IF Linnéa W TKO 1 Stockholm 1938-12-28 1/16 JSM
6 Börje Wretman BK Örnen 1 - 2 Eskilstuna 1938-11-25
5 S Lundén BK Rapid W 3 Eskilstuna 1938-10-14
4 Alfred Lövgren BK Masen W 3 Eskilstuna 1938-03-18
3 Asbjörn Henriksen B-30, NOR L 3 Eskilstuna 1938-02-04
2 E Söder BK Rapid W 3 Västerås 1937-11-12.
1 Erik Lundén BK Rapid W TKO 1 Västerås 1937-11-12
Sammanfattande statistik

Eskilstuna BK. Narva BK (Stockholm).
(1919-2009). Född i Stora Kopparberg. Han avled på julafton i Eskilstuna 90 år gammal!