Gunnar Johansson

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt, Fjädervikt
Född:
Död:
Klubb: Upsala IF (Uppsala)
SM: -
Landskamper: 1 (1-0)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
33 Kurt Kreüger IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1932-03-06 SM 1932 1/2
32 Sixten Svensson BK Tigern W TKO 1 Stockholm 1932-03-05 SM 1932 1/4
31 Eivind Habicht Narva BK KO 3 Uppsala 1932-01-15
30 Thure Ahlqvist IK Ymer L 3 Stockholm 1929-03-04 SM 1929 1/2
29 Georg Jonsson Porjus IK W 3 Stockholm 1929-03-02 SM 1929 1/4
28 Carl-Erik Häggh Åmåls SK W 3 Stockholm 1929-03-01 SM 1929 1/8
27 John Hallgren Enköpings BK W TKO 2 Uppsala 1928-11-11 Upsala IF-Enköpings BK 7-0
26 Henry Norell IK Balder W Dsq 3 Stockholm 1928-06-15 OS-kval
25 Landry Bengtsson IK Ymer W 3 Stockholm 1928-06-13 OS-kval
24 Viggo Petersson GAK Enighet L 3 Stockholm 1928-03-04 SM 1928 1/4
23 Alvar Andersson (b) IK Sparta W 3 Stockholm 1928-03-01 SM 1928 1/8
22 Eskil Westerberg IK Balder L 3 Stockholm 1927-12-07
21 Ernst Hansson Göteborgs AK L 3 Stockholm 1927-03-01 SM 1927 1/2
20 Bill Hellsberg Maria SK W TKO 2 Stockholm 1927-02-27 SM 1927 1/4
19 E Sundberg Sandvikens AIK W 3 Gävle 1927-01-30
18 Ersa Edman Upsala IF W TKO 2 Uppsala 1926-11-28
17 Svend Kaas DEN W 3 Stockholm 1926-03-29 Landskamper 1926 SWE-DEN 6-2
16 Åke Jacobsson Redbergslids BK L 3 Stockholm 1926-03-02. SM 1926 SM-final
15 Sten Wikblad Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1926-03-02 SM 1926 1/2
14 Helge Pettersson BK Örnen W 3 Stockholm 1926-02-28 SM 1926 1/4
13 John Engstrand Stockholms AK W 3 Stockholm 1925-12-13 Upsala IF-Stockholms AK 5-2
12 John Pihl Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1925-12-06
11 Nils Bengtsson Örgryte IS L TKO 3 Stockholm 1925-03-09 SM 1925 1/2
10 Bertil Nilsson GIF Sundsvall W 3 Stockholm 1925-03-07 SM 1925 1/4
9 Hjalmar Ryding IK Sleipner W TKO 1 Örebro 1925-02-15 Final Mellansvenska
8 Cronje Larsson Örebro AK W 3 Örebro 1925-02-14 1/2 Mellansvenska
7 Erik Andersson (uak) Upsala IF W 4 Stockholm 1925-01-11. En extra rond
6 John Pihl Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1925-01-11
5 Herman Johnsson Stockholms AK W Dsq 3 Stockholm 1925-01-10
4 Herman Johnsson Stockholms AK W 3 Stockholm 1924-12-18. JSM-final
3 Bertil Nilsson GIF Sundsvall W 3 Stockholm 1924-12-18 1/2 JSM
2 John Andersson (b) Nicolai IK W 3 Stockholm 1924-12-18 1/4 JSM
1 Eriksson (ikb) IK Balder W 3 Stockholm 1924-12-17 1/8 JSM
Sammanfattande statistik

1924 Svensk juniormästare. 
1925 Mellansvensk mästare. 
1926 SM-Silver.