Percy Almström

Vikt: Bantamvikt, Fjädervikt
Född: 1909-12-20
Död: 1976-03-06
Klubb: Djurgårdens IF (Stockholm), BK 1928 (Stockholm), BK Primo (Stockholm), Huvudsta BK, IF Linnéa (Stockholm)
SM: 1928, 1938 SM-Guld (B), 1936 SM-Guld (Fj)
Landskamper: 13 (8-5)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
93 Tage Åbom BK Örnen 1 - 2 Stockholm 1940-02-16 1/2 DM-Stockholm
92 Rolf Nilsen NOR 2 - 1 Stockholm 1939-02-19 Landskamper 1939 SWE-NOR 8-0
91 Hans Gutman [EST] 3 - 0 Stockholm 1939-02-07
90 August Schubert [GER] 3 - 0 Bremen, GER 1939-01-31
89 Erich Wilke GER W 3 Hamburg, GER 1939-01-28 Landskamper 1939 SWE-GER 2-6
88 Zygmunt Koziolek POL 3 - 0 Stockholm 1939-01-16 Landskamper 1939 SWE-POL 2-6
87 H Klahre [GER] 0 - 3 Eskilstuna 1938-11-26
86 Sixten Landgren Hälsingborgs BS 3 - 0 Helsingborg 1938-11-20
85 Viggo Frederiksen DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1938-11-18 Landskamper 1938 SWE-DEN 4-4
84 Werner Preiss [GER] 3 - 0 Stockholm 1938-11-06
83 Harry Larsson-Ljushammar Landala AK 3 - 0 Stockholm 1938-11-05
82 Einar Sjöberg Skövde AIK 3 - 0 Stockholm 1938-11-04
81 Helmer Cederfeldt IK Balder 3 - 0 Stockholm 1938-03-07 SM 1938 SM-final
80 Rudolf Mångelin BK Tigern 3 - 0 Stockholm 1938-03-06 SM 1938 1/2
79 Evert Abrahamsson Redbergslids BK 3 - 0 Stockholm 1938-03-06 SM 1938 1/4
78 Arne Norrman Värnamo BK 3 - 0 Stockholm 1938-03-04 SM 1938 1/8
77 Erik Alfredsson Eskilstuna BK 3 - 0 Kalmar 1938-02-20
76 Erik Alfredsson Eskilstuna BK L 3 Eskilstuna 1938-02-04
75 Olle Karlsson Kalmar BK 3 - 0 Kalmar 1938-01-23
74 Erich Wilke GER 0 - 3 Stockholm 1938-01-16 Landskamper 1938 SWE-GER 4-4
73 Frigyes Kubinyi HUN-sel L 3 Stockholm 1937-03-21 SWE sel-HUN sel 4-4
72 Viggo Frederiksen DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1937-02-12 Landskamper 1937 SWE-DEN 2-6
71 Rolf Nilsen NOR 3 - 0 Stockholm 1937-01-31 Landskamper 1937 SWE-NOR 6-2
70 Veikko Huuskonen FIN 3 - 0 Stockholm 1937-01-10 Landskamper 1937 SWE-FIN 5-3
69 Rudolf Nilsson BK Sparta W 3 Stockholm 1936-12-14
68 Erik Alfredsson Eskilstuna BK W 3 Stockholm 1936-12-13
67 Oskar Lundgren IK Balder L 3 Stockholm 1936-11-16
66 Bertil Andersson BK Masen W 3 Stockholm 1936-11-15
65 Gunnar Enström BK Örnen W TKO 1 Stockholm 1936-11-15
64 Herbert Andersson BK Örnen 1 - 2 Stockholm 1936-11-01
63 Erik Sörensen DEN 3 - 0 Malmö 1936-03-29 Landskamper 1936 SWE-DEN 4-4
62 Herbert Andersson BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1936-03-09. SM 1936 SM-final
61 Alvar Andersson Lucksta IF 3 - 0 Stockholm 1936-03-09 SM 1936 1/2
60 Oskar Lundgren IK Balder 3 - 0 Stockholm 1936-03-08 SM 1936 1/4
59 Folke Svanberg BK Amatör 3 - 0 Stockholm 1936-03-06 SM 1936 1/8
58 Harry Rydell IF Linnéa 1 - 2 Stockholm 1936-01-12
57 Harry Wallberg BK Örnen W 3 Stockholm 1935-09-27 Fyrklubbsturnering
56 Erik Ågren Narva BK W 3 Stockholm 1935-09-26 Fyrklubbsturnering
55 Kurt Kreüger IF Linnéa L 3 Södertälje 1935-03-29
54 Kurt Kreüger IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1935-03-01 SM 1935 1/8
53 Josef Tischicaja IF Sparta, DEN L 3 Stockholm 1934-11-09
52 Olof Forsberg Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1934-10-19 Primo-Djurgårdens IF 5-3
51 William Pettersson Solna BK W TKO 2 Stockholm 1934-10-05 BK Primo-Solna BK 6-2
50 Åke Karlsson (fin) Turun UL, FIN W 3 Stockholm 1931-05-31 IF Linnéa-TUL/Hfors 6-2
49 Charles Fredriksson IF Linnéa L 3 Stockholm 1931-03-27 Final KM
48 Sixten Svanström Djurgårdens IF 1 - 2 Stockholm 1931-02-27 SM 1931 1/8
47 Sten Holm IF Örnulf, NOR W 3 Oslo, NOR 1929-02-23
46 Holger Andersson Hammarby IF W TKO 3 Stockholm 1929-02-17 BK 28-Hammarby IF 6-2
45 Erik Blomberg IF Linnéa W 3 Stockholm 1929-02-10 BK 28-IF Linnéa 6-2
44 Vittorio Tamagnini [ITA] L 3 Uppsala 1928-11-21
43 Harry Andersson Hammarby IF W 3 Stockholm 1928-11-19
42 Vittorio Tamagnini [ITA] L 3 Stockholm 1928-11-18
41 Bill Hellsberg Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1928-10-10 BK 28-Djurgårdens IF 8-8
40 E Engstrand Hammarby IF W 3 Stockholm 1928-09-30 BK 28-Hammarby IF 5-3
39 Lars Mellström Hammarby IF L 3 Aspudden 1928-07-01 Utomhus
38 Lars Mellström Hammarby IF L 3 Stockholm 1928-06-13 OS-kval
37 Sixten Pettersson (fj) Huvudsta IS W 3 Huvudsta 1928-05-31 Utomhus
36 Ingvald Bjerke NOR L 3 Stockholm 1928-04-15 Landskamper 1928 SWE-NOR 7-1
35 Knud Christensen DEN W 3 Stockholm 1928-03-18 Landskamper 1928 SWE-DEN 6-2
34 Lennart Bohman Örnsköldsviks BK W 3 Stockholm 1928-03-05. SM 1928 SM-final
33 Viggo Petersson GAK Enighet W 3 Stockholm 1928-03-05 SM 1928 1/2
32 Thure Ahlqvist IK Ymer W 3 Stockholm 1928-03-04 SM 1928 1/4
31 Georg Jonsson Porjus IK W TKO 2 Stockholm 1928-03-02 SM 1928 1/8
30 Hans Ziglarski GER L 3 Berlin, GER 1928-02-13 Landskamper 1928 SWE-GER 3-5
29 Bertil Nilsson Sundsvalls BK L 3 Stockholm 1928-02-05
28 G Lindström BK 1925 W 3 Karlstad 1928-01-31
27 Malvin Ellingsen NOR W 3 Oslo, NOR 1928-01-29 Landskamper 1928 SWE-NOR 7-1
26 Charles Fredriksson Nicolai IK W 3 Stockholm 1928-01-23
25 Gustav Mattsson Hammarby IF W 3 Stockholm 1928-01-22
24 Henry Norell IK Balder W 3 Stockholm 1928-01-21
23 John Hedqvist IF Linnéa W 3 Stockholm 1928-01-05 Djurgårdens IF-IF Linnéa 6-2
22 Fausto Montefiore [ITA] L 3 Stockholm 1927-12-11
21 Gerhard Pettersson Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1927-12-11
20 Harry Pettersson (fj) IK Balder W 3 Stockholm 1927-12-09
19 John Rydberg Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1927-11-02
18 Sven Ramstedt Redbergslids bK W 3 Göteborg 1927-10-30
17 Thure Ahlqvist IK Ymer W 3 Göteborg 1927-10-30
16 Mikkel Laursen IF Sparta, DEN W 3 Göteborg 1927-10-29
15 Ernst Hansson Göteborgs AK W 3 Göteborg 1927-10-28 Göteborgs AK-Djurgårdens IF 4-4
14 Alve Andersson IK Sparta L 3 Malmö 1927-10-16
13 Mikkel Laursen IF Sparta, DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1927-10-15
12 Charles Fredriksson Nicolai IK W 3 Stockholm 1927-09-25 Utomhus
11 Bertil Nilsson Sundsvalls BK L 3 Stockholm 1927-03-01 SM 1927 1/2
10 T Rosengren Gefle IF W 3 Stockholm 1927-02-28 SM 1927 1/4
9 Alve Andersson IK Sparta W 3 Stockholm 1927-02-27 SM 1927 1/8
8 David Engström IF Linnéa W 3 Stockholm 1927-02-19 Final DM-Stockholm (j)
7 Gunnar Storm Nicolai IK W TKO 3 Stockholm 1927-02-18 1/2 DM-Stockholm (j)
6 Kurt Axell BK Örnen W 3 Stockholm 1927-02-16 1/4 DM-Stockholm (j)
5 Harry Pettersson (fj) IK Balder L 3 Stockholm 1927-02-13.
4 Tore Pettersson Falu SK W 3 Stockholm 1927-02-13
3 Gösta Johansson (ifl) IF Linnéa W TKO 2 Stockholm 1927-02-07
2 Harry Pettersson (fj) IK Balder L 3 Stockholm 1927-02-06
1 Tore Wiksell BK Falken W 3 Stockholm 1927-02-05
Sammanfattande statistik

1927 Distriktsmästare Stockholm (juniorer).
SM-Guldet 1928 registrerades under beteckningen "Stockholm". För landskamperna under första halvåret 1928 noterades PA som "Klubblös". Han hade lämnat DIF för BK 28 men övergången var inte giltig förrän andra halvåret av 1928.


Stor Grabb nr 24