Allan Jeppsson

Vikt: Bantamvikt, Fjädervikt, Lättvikt
Född: 1923-10-26
Död: 2013-06-30
Klubb: BK Björnen (Helsingborg), Hälsingborgs BS
SM: 1945-1946 SM-Guld (Fj)
Landskamper: 3 (0-3)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
83 Arvid Persson (Pernebratt) Malmö BK 3 - 0 Bjuv 1952-02-11 Final Sydsvenska
82 Preben Andersen BK Gefion, DEN KO 1 Helsingborg 1952-02-01
81 Leif "Baggis" Hansen Sp 09, NOR L 3 Oslo, NOR 1952-01-06
80 Erik Nielsen (l) Sparta, DEN 3 - 0 Lund 1951-11-17
79 Martinez Arostequi [ESP] L TKO 3 Halmstad 1951-10-29
78 Frank Madsen BK Enighed, DEN 3 - 0 Helsingborg 1951-10-19
77 Ulf Lindqvist Hisingens BK 2 - 1 Trelleborg 1950-12-14
76 Bert Aspelin Halmstads BS 3 - 0 Malmö 1950-10-27
75 Tore Berglund BK Trim 0 - 3 Stockholm 1950-02-26 SM 1950 1/2
74 Nils Nilsson Halmstads BS W TKO Stockholm 1950-02-25 SM 1950 1/4
73 Jan Pamp Bjuvs BS 3 - 0 Malmö 1950-02-13 Final Sydsvenska
72 Poul Johnsen CIK, DEN KO 2 Helsingborg 1950-02-03
71 Nils Lindgren [FIN] 3 - 0 Halmstad 1950-01-31
70 Bert Aspelin Halmstads AIS 2 - 1 Halmstad 1950-01-08
69 Karl-Erik Törnqvist Värnamo BK/Småland KO 1 Växjö 1949-12-04 Småland-Skåne 3-5
68 Bert Aspelin Halmstads AIS 3 - 0 Helsingborg 1949-11-27
67 Verner Johansen BK Hermod, DEN W Dsq 2 Helsingborg 1949-11-04
66 Edvin Adolfsson Kalmar BK KO 1 Lund 1949-11-02
65 Lennart Claesén Värnamo BK 1 - 2 Stockholm 1949-04-20 EM-uttagning
64 Rune Sandberg Upsala IF L Dsq 2 Göteborg 1949-02-27 SM 1949 1/2
63 Lennart Zachrisson Haga AK W TKO 2 Göteborg 1949-02-26 SM 1949 1/4
62 Lennart Binnberg Halmstads AIS 3 - 0 Halmstad 1949-01-28
61 A Hansen (den) Själland, DEN W TKO 2 Landskrona 1949-01-09 Skåne-Själland 7-1
60 Stefan Kolacenki Fensmark, DEN W TKO 2 Helsingborg 1948-11-19
59 A McDermott IRL W 3 Dublin, IRL 1948-11-09 Landskamper 1948 SWE-IRL 6-2
58 Ronnie Latham ENG L 3 London, UK 1948-11-05 Landskamper 1948 SWE-ENG 3-5
57 Olle Larsson BK Örnen L KO 2 Stockholm 1948-03-02 SM 1948 SM-final
56 Edvin Palm Hudiksvalls ABK 3 - 0 Stockholm 1948-03-01 SM 1948 1/2
55 Erik Dahlberg IF Linnéa W TKO 3 Stockholm 1948-02-28 SM 1948 1/4
54 Lennart Claesén Värnamo BK 3 - 0 Lund 1948-01-30
53 Rune Sandberg Upsala IF 3 - 0 Helsingborg 1948-01-23
52 Kurt Kreüger IF Linnéa W TKO 2 Stockholm 1946-03-04. SM 1946 SM-final
51 Erik Dahlberg IF Linnéa W TKO 2 Stockholm 1946-03-04 SM 1946 1/2
50 Stig Larsson (b) Kramfors IF 3 - 0 Stockholm 1946-03-03 SM 1946 1/4
49 Birger Svensson Oskarshamns BK /Småland 1 - 2 Kalmar 1946-01-27 Småland-Skåne 4-4
48 Aulis Harju FIN 0 - 3 Stockholm 1945-12-09 Landskamper 1945 SWE-FIN 6-2
47 Arne Alsterlind Redbergslids BK 3 - 0 Malmö 1945-11-30
46 Helge Rasmussen BK Hermod, DEN W TKO 3 Helsingborg 1945-11-16
45 Åke Sandholm BK Örnen/Stockholm 3 - 0 Stockholm 1945-10-12 Stockholm-Landsorten 4-4
44 Birger Svensson Oskarshamns BK 3 - 0 Stockholm 1945-03-06 SM 1945 SM-final
43 Erik Dahlberg IF Linnéa W Dsq 3 Stockholm 1945-03-05 SM 1945 1/2
42 Åke Sandholm BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1945-03-04 SM 1945 1/4
41 Karl Gunnar Boiardt BK Akilles W TKO 3 Stockholm 1945-03-02 SM 1945 1/8
40 Jan Pamp BK Björnen 3 - 0 Helsingborg 1945-01-26
39 Åke Sandholm BK Örnen 3 - 0 Trelleborg 1945-01-21
38 Olle Pettersson Gislaveds BK/Småland 3 - 0 Helsingborg 1945-01-14 Skåne-Småland 7-1
37 Jan Pamp BK Björnen 3 - 0 Landskrona 1945-01-07 Skåne-Skånepressen 6-2
36 Toivo Rytkönen Mikkelin Nyrkkeilijät, FIN W TKO 3 Jönköping 1944-12-10
35 Sivert "Simba" Karlsson BK Trim 3 - 0 Malmö 1944-11-20
34 Helge Ramstedt Redbergslids BK 1 - 2 Halmstad 1944-11-12
33 Olof Hillborg IK Balder/Stockholm W 3 Stockholm 1944-10-13 Stockholm B-Landsorten B 3-5
32 Sivert Karlsson Eskilstuna BK 3 - 0 Örebro 1944-03-30
31 Tore Berglund BK Trim 2 - 1 Karlstad 1944-03-25
30 Nils Blomgren BK 1925 3 - 0 Karlstad 1944-03-25
29 Einar Sjöberg Eskilstuna BK 3 - 0 Eskilstuna 1944-03-24
28 Sivert Karlsson Eskilstuna BK/Förbundet 3 - 0 Stockholm 1944-03-19 Förbundet-Pressen 2-6
27 Helge Ramstedt Redbergslids BK/Göteborg W 3 Helsingborg 1944-03-12 Helsingborg-Göteborg 5-3
26 Kurt Kreüger IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1944-03-05 SM 1944 1/4
25 Roland Mohlin IFK Linköping 3 - 0 Stockholm 1944-03-03 SM 1944 1/8
24 Bertil Carlsson BK 32 2 - 1 Helsingborg 1944-02-25
23 Nils Nilsson Halmstads BS 3 - 0 Halmstad 1944-02-20
22 Caj Pamp BK Björnen 1 - 2 Trelleborg 1944-02-13. Final Sydsvenska
21 Olle Nilsson (fj) Landskrona BK 3 - 0 Trelleborg 1944-02-13 1/2 Sydsvenska
20 Bertil Carlsson BK 32 1 - 2 Vänersborg 1944-02-06
19 Kurt Kreüger IF Linnéa 0 - 3 Helsingborg 1944-02-04
18 Gustaf Friberg Kalmar BK/Småland 3 - 0 Nässjö 1944-01-23 Skåne-Småland 5-3
17 Tage Lundgren Hisingens BK 3 - 0 Malmö 1944-01-10
16 Carl Axel Karlsson Hisingens BK 3 - 0 Malmö 1943-10-18
15 Carl Axel Karlsson Hisingens BK 3 - 0 Göteborg 1943-03-26
14 Allan Hansson Trollhättans BK 3 - 0 Halmstad 1943-03-19
13 Carl Axel Karlsson Hisingens BK 3 - 0 Helsingborg 1943-03-12
12 Stig Kreüger IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1943-03-02. SM 1943 SM-final
11 Einar Sjöberg Eskilstuna BK 2 - 1 Stockholm 1943-03-02 SM 1943 1/2
10 Agne Kungsman Eskilstuna BK W TKO 2 Stockholm 1943-02-27 SM 1943 1/4
9 Jan Pamp BK Björnen L TKO 3 Karlskrona 1943-02-13 1/2 Sydsvenska
8 Stig Pettersson Värnamo BK/Småland W TKO 2 Helsingborg 1943-01-24 Skåne-Småland 5-3
7 Yngve Claesén Värnamo BK 3 - 0 Halmstad 1943-01-06
6 Knut Ramzén Huskvarna BK 3 - 0 Göteborg 1942-11-13
5 Alf Bertelsen DEN 1 - 2 Helsingborg 1942-03-17 HBS sel-DEN 2-6
4 Åke Månsson Hälsingborgs BS 2 - 1 Helsingborg 1942-02-16. Final Sydsvenska
3 Erik Grahn Hälsingborgs BS 3 - 0 Helsingborg 1942-02-16 1/2 Sydsvenska
2 Olle Jonsson Karlskrona BK L Dsq 3 Stockholm 1941-11-23 1/4 JSM
1 R Abrahamsson Narva BK 3 - 0 Stockholm 1941-11-20 1/8 JSM
Sammanfattande statistik

"Lill-Jeppe". Började boxas som fjortonåring.
1943, 1948 SM-Silver.
1941 Skånsk juniormästare.
1946 Distriktsmästare (Skåne).
1944 Silver Sydsvenska. 
1942, 1950, 1952 Sydsvensk mästare.