Einar Sjöberg

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt, Fjädervikt
Född: 1913-09-26
Död: 1994-03-18
Klubb: Skövde AIK, BK Rapid (Västerås), Eskilstuna BK
SM: 1941 SM-Guld (B)
Landskamper: 4 (0-4)
Nordisk: -
EM: *)
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
110 Evert Högberg Hisingens BK 1 - 2 Skövde 1951-01-21
109 Tage Pagård (Persson) Alingsås BK 3 - 0 Skövde 1950-02-19
108 Torsten Sigfridsson Landala AK/Göteborg L TKO 2 Eskilstuna 1949-11-11 Eskilstuna-Göteborg 2-8
107 Joseph Janssens [BEL] 3 - 0 Eskilstuna 1949-10-16
106 Bertil Ahlin BK Akilles 0 - 3 Malmö 1949-03-25
105 Sixten Andersson Kungsörs BK W TKO 2 Skövde 1949-01-06
104 Tage Lundgren Hisingens BK W TKO 3 ? 1948-12-10
103 V Makkonen [FIN] 3 - 0 Stockholm 1948-03-24
102 Kalevi Alanne FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1948-03-21 Landskamper 1948 SWE-FIN 2-6
101 Svend Aage Sörensen DEN 1 - 2 Stockholm 1948-03-14 Landskamper 1948 SWE-DEN 3-5
100 Lennart Claesén Värnamo BK L Stockholm 1948-03-02 SM 1948 1/2
99 Hugo Adamsson Uddevalla BK 3 - 0 Stockholm 1948-02-29 SM 1948 1/4
98 Antonio Ladisi ITA 1 - 2 Stockholm 1947-12-12 Landskamper 1947 SWE-ITA 7-9
97 Tore Håkansson IFK Linköping 0 - 3 Linköping 1947-12-07
96 Tage Lundgren Hisingens BK 3 - 0 ? 1947-10-31
95 Francois van Houcke [BEL] 0 - 3 Örebro 1946-10-20
94 Georg Andersson BK Örnen/ Stockholm B 3 - 0 Stockholm 1946-10-11 Stockholm B-Landsorten B 2-6
93 Fredrik Johansen BK Pugilist, NOR 0 - 3 Stockholm 1946-02-11
92 Harry Almberg BK 30/Östergötland 2 - 1 Motala 1945-12-16 Östergötland-Södermanland 4-4
91 Arvo Ouvinen HeTa, FIN 1 - 2 Jönköping 1945-12-09
90 Arvo Ouvinen HeTa, FIN W 3 Eskilstuna 1945-11-29
89 Åke Sandholm BK Örnen 3 - 0 Finspång 1945-11-25
88 Erik Nielsen (l) IF Sparta, DEN W 3 Göteborg 1945-11-02
87 Matti Tilikainen HeNy, FIN KO 2 Linköping 1945-10-29
86 Toivo Rytkönen Mikkelin Nyrkkeilijät, FIN 2 - 1 Skövde 1945-10-10
85 Aulis Harju Helsingin Tarmo, FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1945-09-13
84 Olle Nilsson (fj) Landskrona BK 2 - 1 Landskrona 1944-11-20
83 Nils Wennbo IK Ymer W 3 Borås 1944-11-12
82 Tage Lundgren Hisingens BK W TKO 3 ? 1944-11-03
81 Jan Pamp BK Björnen 3 - 0 Skövde 1944-10-22 Skövde AIK 25 år
80 Allan Jeppsson Hälsingborgs BS 0 - 3 Eskilstuna 1944-03-24
79 Evert Abrahamsson Redbergslids BK/Göteborg 3 - 0 Eskilstuna 1944-01-09 Eskilstuna-Göteborg 4-4
78 Olle Hägg Åmåls SK 3 - 0 Stockholm 1943-12-10
77 Sven Asplund Redbergslids BK 3 - 0 Skövde 1943-10-24
76 Kurt Kreüger IF Linnéa /Stockholm A L TKO 2 Stockholm 1943-10-15 Stockholm A-Landsorten A 6-2
75 Nils Wennbo IK Ymer 3 - 0 Göteborg 1943-03-04
74 Allan Jeppsson Hälsingborgs BS 1 - 2 Stockholm 1943-03-02 SM 1943 1/2
73 Sture Larsson (ifl) IF Linnéa W Dsq 3 Stockholm 1943-03-01 SM 1943 1/4
72 Helge Ramstedt Redbergslids BK 3 - 0 Eskilstuna 1943-02-12
71 Sven Johansson (b) IFK Linköping 3 - 0 Norrköping 1943-01-24
70 Börje Hansson BK Örnen 0 - 3 Eskilstuna 1942-12-13
69 Bertil Carlsson Vänersborgs BK L TKO 3 Skövde 1942-11-23
68 Karl-Axel Haglund IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1942-11-13
67 Olle Hägg Åmåls SK 1 - 2 Åmål 1942-11-08
66 Olle Hägg Åmåls SK 3 - 0 Skövde 1942-10-25
65 Juan Marti ESP L 3 Breslau, GER 1942-01-22 "Krigs-EM"
64 Stig Kreüger IF Linnéa/Stockholm A 1 - 2 Stockholm 1941-10-10 Stockholm A-Landsorten A 5-3
63 Viggo Frederiksen DEN 0 - 2 Stockholm 1941-03-16 Landskamper 1941 SWE-DEN 4,5-3,5 (9-7)
62 Karl-Erik Lindkvist Landala AK/Göteborg 3 - 0 Göteborg 1941-03-14 Göteborg-Mellansverige 5-3
61 Stig Kreüger IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1941-03-05. SM 1941 SM-final
60 Rudolf Mångelin Narva BK W TKO 2 Stockholm 1941-03-04 SM 1941 1/2
59 Arne Lindström BK Örnen W TKO 2 Stockholm 1941-03-02 SM 1941 1/4
58 Rudolf Mångelin Narva BK 0 - 3 Stockholm 1940-06-20
57 Rudolf Mångelin Narva BK 0 - 3 Stockholm 1940-03-04 SM 1940 SM-final
56 Harry Larsson-Ljushammar Landala AK 2 - 1 Stockholm 1940-03-03 SM 1940 1/2
55 Knut Ramzén Huskvarna BK W TKO 2 Stockholm 1940-03-01 SM 1940 1/4
54 Nils Wennbo IK Ymer W 3 Borås 1939-12-12
53 Stig Krieger BK 36 W TKO 1 Skövde 1939-11-19 Skövde AIK-BK 36 3-6
52 Knut Larsson Eskilstuna BK W 3 Skövde 1939-11-05
51 Erik Persson IF Linnéa/Stockholm W 3 Göteborg 1939-11-03 Göteborg-Stockholm 5-2
50 Olle Larsson (l) Skene AK 3 - 0 Örby 1939-08-12 Skene AK-Skövde AIK 2-2 (utomhus)
49 Birger Svensson Oskarshamns BK W 3 Skövde 1939-03-26
48 Nils Wennbo IK Ymer W TKO 2 Lidköping 1939-03-19
47 Bertil Carlsson Vänersborgs BK 1 - 2 Lidköping 1939-03-19
46 Harry Larsson-Ljushammar Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1939-03-06 SM 1939 1/2
45 Birger Svensson Oskarshamns BK 3 - 0 Stockholm 1939-03-03 SM 1939 1/4
44 Nils Wennbo IK Ymer 3 - 0 Borås 1939-02-12 Final Västsvenska
43 Bertil Carlsson Vänersborgs BK 3 - 0 Borås 1939-02-11 1/2 Västsvenska
42 Karl Grahn Mölndals BK KO Borås 1939-02-11 1/4 Västsvenska
41 A Nilsson KK All Round W TKO 1 Lidköping 1938-12-18 Skövde AIK-KK All Round 5-4
40 Rudolf Mångelin Narva BK 1 - 2 Skövde 1938-11-27
39 Evert Abrahamsson Redbergslids BK W 3 Skövde 1938-11-13
38 Werner Preiss [GER] 1 - 2 Stockholm 1938-11-05
37 Percy Almström IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1938-11-04
36 Evert Abrahamsson Redbergslids BK W 3 Göteborg 1938-10-30
35 Harry Larsson-Ljushammar Landala AK L KO 2 Göteborg 1938-10-29
34 Rudolf Mångelin Narva BK W TKO 2 Stockholm 1938-10-14
33 Viggo Frederiksen Hilleröd SK, DEN 0 - 3 Skövde 1938-04-03
32 Helmer Cederfeldt IK Balder 0 - 3 Stockholm 1938-03-06 SM 1938 1/2
31 Hugo Trygg Huvudsta BK 3 - 0 Stockholm 1938-03-05 SM 1938 1/4
30 Carl Erik Gerkens IK Ymer L 3 Borås 1938-02-27
29 Carl Erik Gerkens IK Ymer W 3 Skövde 1938-02-13. Final Västsvenska
28 Erik Dahlqvist Skene AK KO 1 Skövde 1938-02-13 1/2 Västsvenska
27 Nils Wennbo IK Ymer KO 2 Skövde 1938-02-12 1/4 Västsvenska
26 Erik Dahlqvist Skene AK W TKO 2 Lidköping 1938-02-06
25 Karl Dahlskog BK Sparta KO 2 Stockholm 1938-01-03. JSM-final
24 Evert Abrahamsson Redbergslids BK 3 - 0 Stockholm 1938-01-03 1/2 JSM
23 Alf Lövgren Hallstahammars SK 2 - 1 Stockholm 1938-01-02 1/4 JSM
22 Evert Sandberg Hisingens BK 3 - 0 Stockholm 1937-12-29 1/8 JSM
21 Evert Abrahamsson Redbergslids BK W 3 Skövde 1937-12-13
20 Karl Grahn Mölndals BK KO 2 Skövde 1937-12-12
19 H Svensson KK All Round W TKO Skövde 1937-11-21 Skövde AIK-KK All Round 6-3
18 Olle Andersson (b) KK All Round W TKO Lidköping 1937-10-24 KK All Round-Skövde AIK 4-5
17 Evert Abrahamsson Redbergslids BK W 3 Göteborg 1937-10-09
16 Allan Hansson Redbergslids BK W 3 Skövde 1937-01-31
15 Olle Karlsson Kalmar BK L w.o Stockholm 1936-12-30 1/4 JSM
14 Rune Karlsson (f) BK 34 3 - 0 Stockholm 1936-12-29 1/8 JSM
13 Bror Sild IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1936-12-27 1/16 JSM
12 B Eliasson (b) Svaneholm-Viskafors IF W 3 Skövde 1936-04-05
11 Gösta Olsson IK Atle 1 - 2 Stockholm 1935-12-29 1/8 JSM
10 Bertil Ekblom Solna BK 2 - 1 Stockholm 1935-12-28 1/16 JSM
9 Gunnar Larsson (f) Mölndals BK L TKO 3 Göteborg 1935-04-01 Final DM-Västsverige (j)
8 Bengt Gustafsson Alingsås BK W 3 Göteborg 1935-03-31. 1/2 DM-Västsverige (j)
7 Pelle Gustafsson Redbergslids BK W TKO 1 Göteborg 1935-03-31 1/4 DM-Västsverige (j)
6 CE Karlsson Mölndals BK W 3 Göteborg 1935-03-30 1/8 DM-Västsverige (j)
5 Karl Grahn Mölndals BK 1 - 2 Mölndal 1935-02-09 Västsvenska
4 B Boman Trollhättans BK W 3 Skövde 1933-12-03 Skövde AIK-Trollhättans BK 4-4
3 Olle Karlsson (f) Skövde AIK L 3 Skövde 1933-03-05. Final Skaraborg
2 Ingvar Thurén Tidaholms BK W 3 Skövde 1933-03-05 1/2 Skaraborg
1 Olle Karlsson (f) Skövde AIK 1 - 2 Skövde 1933-01-22
Sammanfattande statistik

1937 Svensk juniormästare.  
1938-1939 Västsvensk mästare.
1940 SM-Silver (B). 


*) Deltog i det annullerade Europamästerskapet (Krigs-EM) i tysk/polska Breslau - (med matchfacit 0-1).