Arne Jansson

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt, Fjädervikt
Född: 1912-12-24
Död: 1996-12-14
Klubb: IF Linnéa (Stockholm)
SM: 1930 SM-Guld (F)
Landskamper: 2 (0-1-1)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
44 Arne Eliasson IK Ymer 1 - 2 Stockholm 1933-02-28 SM 1933 1/4
43 Sixten Svanström Djurgårdens IF 2 - 1 Stockholm 1933-02-26 SM 1933 1/8
42 Dessendorfer II [GER] W 3 Regensburg, GER 1932-05-08
41 Josef Schleinkofer [GER] L TKO 1 München, GER 1932-05-06
40 Allan Carlsson BK Kelly 0 - 3 Stockholm 1932-03-06 SM 1932 1/2
39 Arne Eliasson IK Ymer 3 - 0 Stockholm 1932-03-05 SM 1932 1/4
38 Henry Norell IK Balder L TKO 2 Stockholm 1931-02-28 SM 1931 1/4
37 Oiva Johtonen FIN 1 - 1 Helsingfors, FIN 1931-02-15 Landskamper 1931 SWE-FIN 5-11
36 Sigurd Larsen NOR L 3 Stockholm 1931-01-25 Landskamper 1931 SWE-NOR 7-1
35 Josef Schleinkofer Bayern, GER 0 - 3 Stockholm 1931-01-18
34 Allan Carlsson Örebro AK W 3 Stockholm 1931-01-17
33 Henry Norell IK Balder W 3 Stockholm 1931-01-16
32 Gösta Palm Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1931-01-06 IF Linnéa-Djurgårdens IF 5-3
31 Sigurd Larsen Oslo BK, NOR W 3 Stockholm 1930-11-09
30 Gösta Löfgren BK Örnen W 3 Stockholm 1930-11-08
29 Stellan Hedström Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1930-11-08
28 Sigurd Larsen Oslo BK, NOR W 3 Oslo, NOR 1930-10-12
27 Karl Adelsson Redbergslids BK 3 - 0 Stockholm 1930-02-24. SM 1930 SM-final
26 Sven Lidström Södertälje BS W 3 Stockholm 1930-02-23 SM 1930 1/2
25 Alfons "Affa" Eriksson Kramfors IF W 3 Stockholm 1930-02-22 SM 1930 1/4
24 Torstein Myhre Oslo, NOR W 3 Stockholm 1930-01-27 (j) Stockholm-Oslo 5-3
23 Landry Bengtsson IK Ymer W 3 Stockholm 1930-01-19
22 Bertil Ljung BK Örnen W 3 Stockholm 1930-01-18
21 Olle Johansson (f) Upsala IF W 3 Uppsala 1930-01-10
20 Kurt Kreüger Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1930-01-05 Djurgårdens IF-IF Linnéa 5-3
19 Nils Nilsson (f) Borlänge SK W 3 Stockholm 1929-12-14. JSM-final
18 Kurt Kreüger Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1929-12-14 1/2 JSM
17 Helge Lidström Södertälje BS W 3 Stockholm 1929-12-13 1/4 JSM
16 Åke Zetterberg BK Örnen W TKO 2 Stockholm 1929-12-12 1/8 JSM
15 H Andersson (bkö) BK Örnen W Dsq 2 Stockholm 1929-12-11 1/16 JSM
14 David Lindblom BK 28 W 3 Stockholm 1929-11-17
13 Marcus Krutzkoff BK 28 W 3 Stockholm 1929-11-16
12 Gösta Palm BK 28 L 3 Stockholm 1929-10-13 BK 28-IF Linnéa 7-1
11 Valter Andersson Enköpings BK W 3 Enköping 1929-02-17
10 Marcus Krutzkoff Avesta AIK L 3 Stockholm 1928-12-12 1/8 JSM
9 Sven Lidström Södertälje BS W 3 Stockholm 1928-11-19
8 Carlo Cavagnoli [ITA] L TKO 1 Stockholm 1928-11-17
7 Sture Fagerström IK Balder W 3 Stockholm 1928-10-28
6 Bertil Ljung BK Örnen W 3 Stockholm 1928-09-30 IF Linnéa-BK Örnen 4,5-3,5
5 Kurt Hedlund (b) Hammarby IF W 3 Stockholm 1928-09-07
4 John Hedqvist IF Linnéa L 3 Aspudden 1928-07-01 Utomhus
3 K Björk BK Viking W 3 Nynäshamn 1928-04-09
2 Sven Lidström Södertälje BS L TKO 2 Stockholm 1927-12-17 1/8 JSM
1 H Ljungquist IK Balder W 3 Stockholm 1927-12-16 1/16 JSM
Sammanfattande statistik

"Lill-Loppan".
1929 Svensk juniormästare.


Yngre bror till Harry "Loppan" Larsson.
Välkänd tränare.