Börje Hansson

Vikt: Fjädervikt, Weltervikt
Född: 1923-10-17
Död: 2012-10-28
Klubb: BK Örnen (Stockholm)
SM: -
Landskamper: 8 (4-4)
Nordisk: -
EM: * )
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
51 Rolf Solberg NOR 3 - 0 Oslo, NOR 1949-12-18 Landskamper 1949 SWE-NOR 4-4
50 Mauno Laine FIN 3 - 0 Stockholm 1949-12-09 Landskamper 1949 SWE-FIN 3-5
49 Viktor Jörgensen DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1949-11-25 Landskamper 1949 SWE-DEN 2-6
48 Viktor Jörgensen DEN W 3 Jönköping 1949-11-13 SWE sel-DEN 4-4
47 Remigio Bollana ITA 1 - 2 Stockholm 1949-11-04 SWE sel-ITA 1-7
46 Uno Andreasson Hisingens BK 3 - 0 Göteborg 1949-10-21
45 Tage Palm Hudiksvalls ABK W Dsq 1 Hudiksvall 1949-10-16
44 Uno Andreasson Hisingens BK 3 - 0 Hudiksvall 1949-10-15
43 J Breslin [SCO] 3 - 0 Stockholm 1949-09-30
42 Jan Remie NED 1 - 2 Örebro 1946-10-06 Landskamper 1946 SWE-NED 5-3
41 Tore Karlsson BK Akilles/Pressen 3 - 0 Stockolm 1945-04-02 Förbundet-Pressen 4-4
40 Veikko Iskanius FIN L 3 Stockholm 1944-12-08 Landskamper 1944 SWE-FIN 6-2
39 Tore Håkansson IFK Linköping/ Landsorten 2 - 1 Stockholm 1944-10-13 Stockholm-Landsorten
38 Börje Nordström Narva BK/Östermalm W 3 Alvik 1944-10-06 Söder-Östermalm 6-2
37 Klas Kerslow Solna BK 3 - 0 Stockholm 1944-09-22
36 Yrjö Piitulainen FIN L 3 Helsingfors, FIN 1943-12-15 Landskamper 1943 SWE-FIN 5,5-2,5 (11-5)
35 Tore Håkansson IFK Linköping 1 - 2 Linköping 1943-11-28
34 Axel Lundén BK Rapid 3 - 0 Stockholm 1943-11-01
33 Alfred Lövgren BK Masen/ Landsorten B W 3 Stockholm 1943-10-15 Stockholm B-Landsorten B 4-4
32 Kurt Kreüger IF Linnéa L KO 3 Stockholm 1943-03-02. SM 1943 SM-final
31 Karl-Erik Lindkvist Landala AK W Stockholm 1943-03-02 SM 1943 1/2
30 Oskar Alm BK Stål 3 - 0 Stockholm 1943-02-28 SM 1943 1/4
29 Herbert Schiller [GER] W 3 Görlitz, GER 1943-01-26 GER sel-SWE sel 3,5-4,5
28 Arthur Büttner GER W 3 Breslau, GER 1943-01-24 Landskamper 1943 SWE-GER 4-12
27 Bengt Almkvist Landala AK/Göteborg 3 - 0 Stockholm 1943-01-08 Stockholm-Göteborg 4-4
26 Gösta Andersson (hbs) Halmstads BS 3 - 0 Halmstad 1943-01-06
25 Einar Sjöberg Eskilstuna BK 3 - 0 Eskilstuna 1942-12-13
24 Arturo Paoletti ITA 2 - 1 Stockholm 1942-12-11 Landskamper 1942 SWE-ITA 2,5-5,5 (5-11)
23 Birger Svensson Oskarshamns BK 2 - 1 Oskarshamn 1942-12-06
22 Kurt Kreüger IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1942-11-13
21 Axel Svanberg BK Amatör/Landsorten B 3 - 0 Stockholm 1942-10-09 Stockholm B-Landsorten B 6-2
20 Erik Brännström Skellefteå IF W TKO 2 Skellefteå 1942-08-19
19 Svante Petrini Malmbergets AIF W TKO 3 Malmberget 1942-08-14
18 Åke Malmgren BK Winter 3 - 0 Kiruna 1942-08-12
17 Tage Johansson (bkw) BK Winter 3 - 0 Boden 1942-08-10
16 Harry Rydell IF Linnéa L TKO 2 Stockholm 1942-03-03 SM 1942 1/2
15 Bertil Carlsson Vänersborgs BK 3 - 0 Stockholm 1942-03-01 SM 1942 1/4
14 Nils Wennbo IK Ymer 3 - 0 Lidköping 1942-02-22
13 Deszö Frigyes HUN L 3 Breslau, GER 1942-01-21 "Krigs-EM"
12 Gunnar Hammarsten Hedemora BK 1 - 2 Stockholm 1941-08-25
11 Stig Kreüger IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1941-03-04 SM 1941 1/2
10 Arne Norrman Värnamo BK 3 - 0 Stockholm 1941-03-03 SM 1941 1/4
9 Sture Hållberg Kramfors IF 3 - 0 Stockholm 1941-03-01 SM 1941 1/8
8 Gunnar Wahlsten IFK Linköping L TKO 3 Jönköping 1940-11-10
7 Gunnar Wahlsten IFK Linköping 0 - 3 Linköping 1940-04-07
6 Stig Kreüger IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1940-03-01 SM 1940 1/4
5 Stig Kreüger IF Linnéa L TKO 1 Stockholm 1940-02-15. Final DM-Stockholm
4 Gunnar Wahlsten IFK Linköping L TKO 1 Stockholm 1939-11-26 1/2 JSM
3 Gunnar Wahlsten IFK Linköping L 3 Linköping 1939-10-22
2 Eino Pelkonen Helsingin Voimailijat, FIN 3 - 0 Stockholm 1939-02-05
1 A Fahlberg Solna BK 2 - 1 Stockholm 1938-11-26 1/8 JSM
Sammanfattande statistik

Började i flugvikt.
Stor Grabb nr 49.
1943 SM-Silver (Fj).


Debuterade som 15-åring på juniormästerskapen 1938. 


*) Uttagen till det annullerade Europamästerskapet (Krigs-EM) i tysk/polska Breslau 1942 - (0-1).  


Fotot nedan. Börje Hansson vs Büttner i landskamp 1943.