Tore Håkansson

159 (123-36, 39 KO)

Vikt: Flugvikt - Weltervikt
Född: 1916-12-13
Död: 1962-04-21
Klubb: Lucksta IF, BK 35 Wifstavarv, Alnö IF, BK Fram (Sundsvall), IFK Linköping
SM: 1944-1945-1946 SM-Guld
Landskamper: 6 (3-3)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
159 Rune Sandberg Upsala IF 2 - 1 Linköping 1948-03-20 IFK:s boxsektion 30 år
158 Karl Gunnar Boiardt BK Akilles L Dsq 2 Linköping 1948-02-15. Final Östsvenska
157 Arne Lindholm Malmö BK L TKO 2 Malmö 1947-12-08
156 Einar Sjöberg Eskilstuna BK 3 - 0 Linköping 1947-12-07
155 Bertil Larsson BK Akilles L TKO 2 Norrköping 1947-11-30
154 Klas Lindholm Malmö BK 3 - 0 Jönköping 1947-11-16
153 Tore Berglund BK Trim 0 - 3 Kristinehamn 1947-11-09
152 Sivert "Simba" Karlsson Eskilstuna BK 1 - 2 Norrköping 1947-11-02
151 Bernt Holgersson Karlskrona BK/Vimmerby BK 3 - 0 Vimmerby 1947-10-19 Vimmerby BK-IFK Linköping
150 Sivert "Simba" Karlsson Eskilstuna BK 3 - 0 Linköping 1947-10-12
149 Kurt Kreüger IF Linnéa 0 - 3 Motala 1947-04-13
148 Kurt Kreüger IF Linnéa L 3 Stockholm 1947-03-28
147 Arne Jakobsen Odense, DEN KO 2 Linköping 1947-03-23 IFK Linköping-Odense
146 Tore Berglund BK Trim 0 - 3 Stockholm 1947-03-03. SM 1947 SM-final
145 Conny Blom Landala AK 3 - 0 Stockholm 1947-03-02 SM 1947 1/2
144 Tage Larsson (lv) Malmö BK 3 - 0 Stockholm 1947-02-28 SM 1947 1/4
143 Birger Svensson Oskarshamns BK 2 - 1 Värnamo 1947-02-09 Final Östsvenska
142 Gustav Carlsson (Clovell) BK 30 KO 3 Värnamo 1947-02-08 1/2 Östsvenska
141 Conny Blom Haga AK 1 - 2 Göteborg 1947-01-17
140 Veikko Iskanius FIN 0 - 3 Stockholm 1947-01-10 Landskamper 1947 SWE-FIN 5-3
139 Edmund Sowinski POL 0 - 3 Stockholm 1946-12-15 Landskamper 1946 SWE-POL 4-4
138 Bernhard Engström Örnsköldsviks SK 3 - 0 Stockholm 1946-12-06 Landslagsuttagning
137 Sven Wad IK Semper, DEN 0 - 3 Nässjö 1946-11-17
136 Bernhard Engström Örnsköldsviks SK L TKO 3 Örnsköldsvik 1946-10-13
135 Åke Sandholm IF Linnéa/Stockholm A 3 - 0 Stockholm 1946-10-11 Stockholm A-Landsorten A 3-5
134 Jörgen Johansen IK Valby, DEN L TKO 3 Linköping 1946-09-29
133 Sivert "Simba" Karlsson Eskilstuna BK 3 - 0 Eskilstuna 1946-09-27
132 Veikko Iskanius Metsolan Kiri, FIN 2 - 1 Alnö 1946-07-07
131 Ole Olsen Sp.09, NOR W TKO 2 Linköping 1946-04-01
130 Asger Warburg DEN 2 - 1 Linköping 1946-03-18 SWE sel-DEN
129 Asger Warburg DEN 2 - 1 Stockholm 1946-03-17 Landskamper 1946 SWE-DEN 4-4
128 Birger Svensson Oskarshamns BK 1 - 2 Norrköping 1946-03-10
127 Bernhard Engström Örnsköldsviks BK 3 - 0 Stockholm 1946-03-04 SM 1946 SM-final
126 Åke Sandholm BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1946-03-03 SM 1946 1/2
125 Ulf Yngvesson IFK Linköping 3 - 0 Jönköping 1946-02-10. Final Östsvenska
124 Martin Pettersson (l) Ljungby BK W TKO 2 Jönköping 1946-02-10 1/2 Östsvenska
123 Anders Sjögren Nässjö BK KO 1 Jönköping 1946-02-09 1/4 Östsvenska
122 Jörgen Jensen (w) Redbergslids BK W 3 Linköping 1946-02-03
121 Bertil Lundin Skuru IK 2 - 1 Stockholm 1946-01-18
120 Hannes Oras FIN 2 - 1 Helsingfors, FIN 1946-01-16 Landskamper 1946 SWE-FIN 5-3
119 Jean Berglund Oxelösunds BK/ Södermanland 3 - 0 Motala 1945-12-16 Östergötland-Södermanland 4-4
118 Hannes Oras FIN W TKO 3 Stockholm 1945-12-09 Landskamper 1945 SWE-FIN 6-2
117 Axel Jensen Halmstads BS 1 - 2 Norrköping 1945-11-25.
116 Birger Svensson Oskarshamns BK 3 - 0 Finspång 1945-11-25
115 Lennart Johansson Djurgårdens IF W TKO 2 Sundsvall 1945-11-18
114 Knud Karlsen [DEN] W Dsq 3 Stockholm 1945-11-16
113 Willy Johansson Malmö BK 3 - 0 Linköping 1945-11-11
112 Caj Pamp IF Linnéa 3 - 0 Helsingborg 1945-11-02
111 Ralf Larsen DEN L Dsq 2 Köpenhamn, DEN 1945-10-31 Landskamper 1945 SWE-DEN 10-6
110 Bertil Lundin Skuru IK/Stockholm L TKO 2 Stockholm 1945-10-12 Stockholm-Landsorten 4-4
109 Veikko Iskanius Metsolan Kiri, FIN 3 - 0 Linköping 1945-09-23
108 Tage Larsson (w) IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1945-09-21
107 Egon Nilsson BK Fram 3 - 0 Bergeforsen 1945-07-22 Utomhus
106 Bernhard Engström BK Örnen/Förbundet 3 - 0 Stockholm 1945-04-02 Förbundet-Pressen 4-4
105 Bengt Almkvist Landala AK W TKO 2 Göteborg 1945-03-16
104 Bernhard Engström BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1945-03-06 SM 1945 SM-final
103 Sivert "Simba" Karlsson BK Kelly 3 - 0 Stockholm 1945-03-05 SM 1945 1/2
102 Lars-Erik Carlström BK 30 KO 1 Linköping 1945-02-11 Final Östsvenska
101 Sune Krieger Nässjö BK/Småland W TKO 3 Norrköping 1945-02-04 Östergötland-Småland
100 Lars Johansson (l) Hallstahammars SK W TKO 3 Linköping 1945-01-28
99 Orwar Olausson Flottans IF (K-a) 1 - 2 Malmö 1945-01-26
98 Edvin Palm Hudiksvalls ABK W TKO 3 Stockholm 1945-01-22
97 Agne Johansson BK Akilles 3 - 0 Norrköping 1945-01-21 IFK Linköping-BK Akilles
96 Nils Lundkvist Majornas BK/Göteborg W TKO 1 Linköping 1945-01-14 Linköping-Göteborg
95 Birger Svensson Oskarshamns BK 3 - 0 Oskarshamn 1944-12-10
94 Birger Svensson Oskarshamns BK 3 - 0 Linköping 1944-12-09
93 Sivert "Simba" Karlsson BK Kelly W TKO 2 Motala 1944-12-03
92 Egil Wold BK Älgen W TKO 2 Sundsvall 1944-11-24
91 Ivar Helander Arjeplogs SK W 3 Luleå 1944-11-19
90 Ingemar Claesén Södermanland W TKO 1 Eskilstuna 1944-10-20 Södermanland-Östergötland
89 Börje Hansson BK Örnen/Stockholm 1 - 2 Stockholm 1944-10-13 Stockholm-Landsorten
88 Sten Ahnelöv Landskrona BK 3 - 0 Linköping 1944-10-01
87 Sivert "Simba" Karlsson Eskilstuna BK/ Södermanland 3 - 0 Norrköping 1944-04-02 Östergötland-Södermanland
86 Bertil Jansson BK 30 L KO 3 Linköping 1944-03-26
85 Lennart Boqvist IF Linnéa 2 - 1 Stockholm 1944-03-07 SM 1944 SM-final
84 Lennart Johansson Djurgårdens IF W TKO 2 Stockholm 1944-03-06 SM 1944 1/2
83 Karl-Axel Haglund IF Linnéa 2 - 1 Stockholm 1944-03-03 SM 1944 1/4
82 Artur Blixt IFK Linköping 3 - 0 Nybro 1944-02-13 Final Östsvenska
81 Gustaf Friberg Kalmar BK W TKO 1 Nybro 1944-02-12 1/2 Östsvenska
80 Karl-Erik Winbladh BK Kelly 3 - 0 Linköping 1944-01-23
79 Lars-Erik Carlström BK 30 W TKO 1 Motala 1944-01-16
78 Birger Svensson Oskarshamns BK 3 - 0 Linköping 1944-01-09
77 Börje Hansson BK Örnen 2 - 1 Linköping 1943-11-28
76 Lennart Boqvist IF Linnéa 1 - 2 Linköping 1943-11-07
75 Harry Rydell IF Linnéa KO 3 Sundsvall 1943-11-04
74 Dagfin Karlsson Lv 5 W TKO 3 Hudiksvall 1943-10-15
73 Harald Schyll Solna BK W TKO 3 Hudiksvall 1943-07-10 Hudiksvalls ABK-Solna BK
72 Bengt Selin Alnö IF W TKO 1 Alnö 1943-06-03 Idrottens Dag
71 Harald Stenberg Luleå SK 3 - 0 Umeå 1943-04-18
70 Bernhard Engström BK Örnen W 3 Linköping 1943-03-28
69 Bernhard Engström BK Örnen 3 - 0 Sundsvall 1943-03-07
68 Rune Johansson (hbs) Halmstads BS 1 - 2 Stockholm 1943-03-01 SM 1943 1/2
67 Lennart Johansson Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1943-02-27 SM 1943 1/4
66 Kurt Kungsman BK Fram W TKO 1 Sundsvall 1943-02-14 Final Nedre Norrland
65 Klas Kerslow Solna BK 3 - 0 Sundsvall 1943-01-29 Sundsvall-Solna
64 Olof Vinlöf Långshyttans AIK /Gästrikland 3 - 0 Sandviken 1943-01-17 Gästrikland-Medelpad
63 Holger Söderqvist BK Stål W TKO 2 Sundsvall 1942-04-12
62 Edvin Palm Hudiksvalls ABK W TKO 3 Hudiksvall 1942-03-22
61 Karl-Erik Nyström BK Viking 2 - 1 Sundsvall 1942-02-22
60 Sören Rehnlund Kramfors IF W w.o Örnsköldsvik 1942-02-08. Final Norrländska
59 Erik Öberg Örnsköldsviks SK KO Örnsköldsvik 1942-02-08 1/2 Norrländska
58 Oskar Alm BK Stål 3 - 0 Sandviken 1942-02-01
57 Bert Andersson (Aspelin) BK Stål W TKO 3 Sundsvall 1941-12-07
56 Bölja Jansson Alnö IF 3 - 0 Sundsvall 1941-10-05.
55 Gunnar Hammarsten Hedemora BK 3 - 0 Sundsvall 1941-10-05
54 Lars Erik Dahl BK Rapid W 3 Stockholm 1941-08-21
53 Oskar Alm BK Stål 1 - 2 Stockholm 1941-03-02 SM 1941 1/4
52 Karl Dahlberg Kramfors IF 3 - 0 Kramfors 1941-02-09 Kramfors-Alnö
51 Sven Helsing Alnö IF 2 - 1 Alnö 1940-12-22
50 Ove Andersson Narva BK 2 - 1 Sundsvall 1940-12-01
49 Stig Cederberg Eskilstuna BK L 3 Alnö 1940-08-18
48 Bölja Jansson Alnö IF W 3 Sundsvall 1940-02-25 Final Norrländska
47 Kurt Haglund BK Fram W TKO 1 Sundsvall 1940-02-24 1/2 Norrländska
46 Sven Helsing Alnö IF W 3 Nordmaling 1939-07-30 Utomhus
45 Olavi Turja Vaasan NK, FIN W 3 Alnö 1939-07-09 Utomhus
44 Kurt Hedlund Eskilstuna BK 0 - 3 Eskilstuna 1939-03-17 Eskilstuna-Sundsvall
43 Ernst Helsing Alnö IF W 3 Alnö 1939-03-12
42 Kurt Kreüger IF Linnéa L KO 1 Stockholm 1939-03-05 SM 1939 1/2
41 Helge Ramstedt Redbergslids BK W TKO 1 Stockholm 1939-03-04 SM 1939 1/4
40 Bengt Olsson BK Fram W 3 Hudiksvall 1939-02-19 Final Norrländska
39 Pelle Johansson Hudiksvalls ABK 3 - 0 Hudiksvall 1939-02-18 1/2 Norrländska
38 Asbjörn Henriksen B 30, NOR W 3 Trondheim, NOR 1939-02-14
37 Sture Hållberg Kramfors IF W 3 Kramfors 1938-12-18
36 Karl Sandström BK Fram W Dsq Vivstavarv 1938-12-04
35 Arne Åbergsson Svartviks BK W TKO 2 Vivstavarv 1938-12-04
34 Kurt Hedlund Eskilstuna BK W TKO 2 Sundsvall 1938-10-26 Sundsvall-Eskilstuna 4-5
33 Mariano Helsing Alnö IF 3 - 0 Alnö 1938-04-17
32 Alvar Andersson Lucksta IF W 3 Sundsvall 1938-02-20. Final Norrländska
31 Bengt Olsson BK Fram W 3 Sundsvall 1938-02-20 1/2 Norrländska
30 Ivar Brolund Hudiksvalls ABK 0 - 3 Vivstavarv 1938-02-06
29 Sören Rehnlund Kramfors IF KO 2 Kramfors 1938-01-30
28 Mariano Helsing Alnö IF W TKO 2 Alnö 1938-01-16
27 Alvar Lööv Svartviks BK 0 - 3 Svartvik 1937-12-10
26 Sven Helsing Alnö IF KO 2 Alnö 1937-12-05
25 Östen Strandberg BK 35 Wifstavarv 3 - 0 Vivstavarv 1937-11-28
24 Arne Åbergsson Svartviks BK 1 - 2 Vivstavarv 1937-11-28
23 Bengt Olsson BK Fram W 3 Sundsvall 1937-11-05
22 Kurt Haglund BK 35 Wifstavarv L TKO Örnsköldsvik 1937-02-20. Final Norrländska
21 Åke Eklund BK Fram W 3 Örnsköldsvik 1937-02-20 1/2 Norrländska
20 Arne Karlsson BK Fram 2 - 1 Sundsvall 1937-02-05 BK Fram-Distriktet
19 Bert Andersson (Aspelin) Sandvikens AIK 1 - 2 Vivstavarv 1937-01-17
18 Bengt Almkvist Landala AK 0 - 3 Stockholm 1936-12-03 1/2 JSM
17 Nils Lundkvist Landala AK W TKO 2 Stockholm 1936-12-03 1/4 JSM
16 Stig Carlsson Eskilstuna BK W 3 Stockholm 1936-12-01 1/8 JSM
15 Olle Nilsson IFK Linköping W TKO 1 Stockholm 1936-11-29 1/16 JSM
14 Arne Karlsson BK Fram W TKO 2 Vivstavarv 1936-11-22
13 Arne Karlsson Alnö IF L 3 Vivstavarv 1936-03-29
12 Rolf Nilsen B 30/Nordnorge W 3 Kramfors 1936-03-22 Nordsverige-Nordnorge 5-3
11 Arne Karlsson Alnö IF W 3 Alnö 1936-03-07
10 Kurt Nilsson (f) BK Fram W 3 Sundsvall 1936-01-24
9 Åke Eklund Alnö IF 3 - 0 Vifstavarv 1935-11-24
8 Nils Wiklander Kramfors IF/ Ångermanland W TKO 2 Kramfors 1935-11-17 Medelpad-Ångermanland
7 Kurt Sahlberg Kramfors IF W 3 Örnsköldsvik 1935-11-03. Final DM-Västernorrland (j)
6 Nils Wiklander Kramfors IF W 3 Örnsköldsvik 1935-11-03 1/2 DM-Västernorrland (j)
5 Bengt Olsson Alnö IF 1 - 2 Kvissleby 1935-10-27
4 Åke Eklund Alnö IF W 3 Alnö 1935-07-07 Idrottens Dag
3 Åke Eklund Alnö IF W 3 Alnö 1935-04-07
2 Ernst Helsing Alnö IF 0 - 3 Matfors 1935-03-24
1 Helge Nordlund Svartviks BK W 3 Lucksta 1935-02-10
Sammanfattande statistik

"Håkan". Han var endast 45 år när han avled efter ett fall i trappa. 

1935: 9 (7-2, 1 KO) Distriktsmästare Västernorrland (j) 
1936: 9 (7-2, 3 KO) 
1937: 9 (5-4, 1 KO) Silver Norrlandsmästerskapet  
1938: 10 (9-1, 4 KO) Norrlandsmästare 
1939: 9 (7-2, 1 KO) Norrlandsmästare 
1940: 5 (4-1, 1 KO) Norrlandsmästare 
1941: 6 (5-1, 1 KO) 
1942: 6 (6-0, 3 KO) Norrlandsmästare 
1943: 14 (12-2, 5 KO) Mästare Nedre Norrland
1944: 18 (16-2, 6 KO) Svensk mästare, Östsvenskmästare 
1945: 24 (20-4, 9 KO) 2 Landskamper, Svensk mästare, Östsvenskmästare 
1946: 20 (15-5, 2 KO) 3 Landskamper, Svensk mästare, Ötsvenskmästare 
1947: 18 (9-9, 2 KO) 1 landskamp, SM-Silver, Östsvensk mästare
1948: 2 (1-1) Silver Östsvenska mästerskapet

Stor Grabb nr 40. 


Litteratur: Martin Westin, "En prima sportbragd" [2002]. Tore Håkansson var morbror till författaren.