SM 1931

F, Bertil Ljung (BK Örnen) - Harry Jansson (IF Linnéa) 1931-02-27, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/8
F, Herbert Andersson (BK Örnen) - Gösta Åberg (BK 1925) 1931-02-27, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/8
B, Gösta Alm (BK Örnen) - Björn Rahm (Djurgårdens IF) 1931-02-27, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/8
B, Sixten Svanström (Djurgårdens IF) - Percy Almström (IF Linnéa) 1931-02-27, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/8
L, Gerhard Pettersson (Djurgårdens IF) - Gösta Lindqvist (BK Örnen) 1931-02-27, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
L, Per Edlund (Härnösands ABK) - Nils Fogelberg (BK Örnen) 1931-02-27, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
W, Artur Litzén (Djurgårdens IF) - Lennart Dahlqvist (BK Atlas) 1931-02-27, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
W, Helge Nilsson (Sundsvalls BK) - Lars Johansson (w) (Avesta AIK) 1931-02-27, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/8
W, Georg Pettersson (Sundsvalls BK) - Erik Blomberg (IK Balder) 1931-02-27, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/8
W, Albert Widén (IF Linnéa) - G Lindroth (Örnsköldsviks SK) 1931-02-27, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/8
M, Åke Johnsson (IF Linnéa) - Gerhard Karlsson (Djurgårdens IF) 1931-02-27, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/8
M, Edmund Törnqvist (BK Mars) - Erik Hillerström (Redbergslids BK) 1931-02-27, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/8
LT, Edgar Holtz (IK Balder) - Sven Andersson (Djurgårdens IF) 1931-02-27, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/8
T, Karl Sundström (Redbergslids BK) - Gunnar Lövblad (Sundsvalls BK) 1931-02-27, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
F, Karl Adelsson (Redbergslids BK) - Björn Axell (General Motors IF) 1931-02-28, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
F, Alfons "Affa" Eriksson (Kramfors IF) - Gösta Andersson (f) (GAK Enighet) 1931-02-28, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
B, Arne Eliasson (IK Ymer) - Evert Rådberg (Sandvikens AIK) 1931-02-28, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
B, V "Pysen" Vestlund (Skönviks BK) - Gösta Palm (Djurgårdens IF) 1931-02-28, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
Fj, Lars Mellström (Hammarby IF) - Thure Ahlqvist (IK Ymer) 1931-02-28, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
Fj, Henry Norell (IK Balder) - Arne Jansson (IF Linnéa) 1931-02-28, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/4
L, Sven Modigh (Djurgårdens IF) - Georg Wahlström (IF Linnéa) 1931-02-28, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
W, Gösta Sandberg (Landskrona BK) - Karl Westblom (Sandvikens AIK) 1931-02-28, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/4
W, Artur Litzén (Djurgårdens IF) - Harry Aldén (BK Örnen) 1931-02-28, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
M, Olof Östling (IF Linnéa) - Erik Liedholm (Hälsingborgs BS) 1931-02-28, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
LT, John Andersson (Djurgårdens IF) - Tage Eriksson (BK Celtic) 1931-02-28, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
LT, Östen Olsson (Sundsvalls BK) - Harry Eriksson (Hammarby IF) 1931-02-28, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/4
T, Erik "Vagnis" Eriksson (IF Linnéa) - Arvid Söderberg (IK Balder) 1931-02-28, Stockholm, Resultat KO 2
Kommentar: 1/4
F, Bertil Ljung (BK Örnen) - Ale Engström (Alnö IF) 1931-03-01, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
F, Herbert Andersson (BK Örnen) - Stig Cederberg (IF Linnéa) 1931-03-01, Stockholm, Resultat KO 2
Kommentar: 1/4
B, Landry Bengtsson (IK Ymer) - Kurt Kreüger (Djurgårdens IF) 1931-03-01, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/4
B, Gösta Alm (BK örnen) - Sixten Svanström (Djurgårdens IF) 1931-03-01, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
Fj, Gösta Löfgren (BK Örnen) - Sven Asplund (Redbergslids BK) 1931-03-01, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
Fj, Kurt Liljedahl (Djurgårdens IF) - Kurt Hedlund (b) (IK Balder) 1931-03-01, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
Fj, Nils Karlsson (IK Balder) - Henry Hallberg (Hisingens BK) 1931-03-01, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
W, Helge Nilsson (Sundsvalls BK) - Sixten Pettersson (Härnösands BK) 1931-03-01, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/4
W, Georg Pettersson (BK Fram) - Albert Widén (IF Linnéa) 1931-03-01, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
M, Sven Persson (Alnö IF) - Raoul Berg (IK Balder) 1931-03-01, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/4
M, Edmund Törnqvist (BK Mars) - Åke Johnsson (IF Linnéa) 1931-03-01, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
LT, Gottfrid Johansson (Luleå BK) - Gustav Glans (BK Trimner) 1931-03-01, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/4
LT, Edgar Holtz (IK Balder) - John Sjöö (GAK Enighet) 1931-03-01, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
T, Herbert Nilsson (IK Balder) - "Svarte"-Per Andersson (Flottans IF Karlskrona) 1931-03-01, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/4
F, Bertil Ljung (BK Örnen) - Karl Adelsson (Redbergslids BK) 1931-03-02, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
F, Alfons "Affa" Eriksson (Kramfors IF) - Herbert Andersson (BK Örnen) 1931-03-02, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
B, V "Pysen" Vestlund (Skönviks BK) - Arne Eliasson (IK Ymer) 1931-03-02, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
B, Gösta Alm (BK Örnen) - Landry Bengtsson (IK Ymer) 1931-03-02, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
Fj, Henry Norell (IK Balder) - Lars Mellström (Hammarby IF) 1931-03-02, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
Fj, Kurt Liljedahl (Djurgårdens IF) - Gösta Löfgren (BK Örnen) 1931-03-02, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
L, Per Edlund (Härnösands BK) - Gerhard Pettersson (Djurgårdens IF) 1931-03-02, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
L, Sven Modigh (Djurgårdens IF) - Nils Karlsson (IK Balder) 1931-03-02, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
W, Helge Nilsson (Sundsvalls BK) - Artur Litzén (Djurgårdens IF) 1931-03-02, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
W, Georg Pettersson (Sundsvalls BK) - Gösta Sandberg (Landskrona BK) 1931-03-02, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
M, Harry Gustafsson (IF Linnéa) - Edmund Törnqvist (BK Mars) 1931-03-02, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/2
M, Olof Östling (IF Linnéa) - Sven Persson (Alnö IF) 1931-03-02, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
LT, John Andersson (Djurgårdens IF) - Östen Olsson (Sundsvalls BK) 1931-03-02, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
LT, Gottfrid Johansson (Luleå SK) - Edgar Holtz (IK Balder) 1931-03-02, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/2
T, Karl Sundström (Redbergslids BK) - Herbert Nilsson (IK Balder) 1931-03-02, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
T, Erik "Vagnis" Eriksson (IF Linnéa) - Folke Eriksson (IK Balder) 1931-03-02, Stockholm, Resultat W
Kommentar: 1/2
Fj, Kurt Liljedahl (Djurgårdens IF) - Henry Norell (IK Balder) 1931-03-03, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: SM-final
L, Per Edlund (Härnösands BK) - Sven Modigh (Djurgårdens IF) 1931-03-03, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: SM-final
W, Helge Nilsson (Sundsvalls BK) - Georg Pettersson (Sundsvalls BK) 1931-03-03, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: SM-final
M, Olof Östling (IF Linnéa) - Harry Gustafsson (IF Linnéa) 1931-03-03, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: SM-final
LT, John Andersson (Djurgårdens IF) - Gottfrid Johansson (Luleå BK) 1931-03-03, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: SM-final
T, Erik "Vagnis" Eriksson (IF Linnéa) - Karl Sundström (Redbergslids BK) 1931-03-03, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: SM-final
F, Alfons "Affa" Eriksson (Kramfors IF) - Bertil Ljung (BK Örnen) 1931-03-03, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: SM-final
B, Gösta Alm (BK Örnen) - V "Pysen" Vestlund (Skönvik) 1931-03-03, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: SM-final
SM nr 12. Stockholm (Cirkus) 27 februari-3 mars 1931. Åtta viktklasser. 73 deltagare. Dåligt med publik. Inte ens finalpasset drog fullt hus. Gösta Alm (BK Örnen) erhöll stilpriset.