Gösta Löfgren

Vikt: Bantamvikt - Weltervikt
Mästerskap:
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
54 Göte Andersson Redbergslids BK 0 - 3 Stockholm 1941-03-02 SM 1941 1/8
53 Erik Ågren Narva BK L 3 Örebro 1939-11-30
52 Oskar Ågren Narva BK L 3 Stockholm 1939-03-21
51 Oskar Ågren Narva BK 0 - 3 Nyköping 1939-03-17
50 Harry Åstrand IK Ymer 1 - 2 Stockholm 1939-03-05 SM 1939 1/4
49 Gustaf Carlsson Värnamo BK 3 - 0 Stockholm 1939-03-03 SM 1939 1/8
48 John Gustavsson Huvudsta BK W TKO 3 Enköping 1939-01-20 Enköpings BK-Huvudsta BK 4-6
47 Sven Ekenberg BK Rapid 3 - 0 Enköping 1938-07-31 Idrottsmässa
46 Oskar Ågren Narva BK 0 - 3 Eskilstuna 1938-02-04
45 Erik Ågren Narva BK L 3 Uppsala 1936-03-13 Upsala IF-Narva BK 5-4
44 Charles Fredriksson IF Linnéa W 3 Uppsala 1935-03-29
43 Henry Norell IK Balder 0 - 3 Stockholm 1935-03-03 SM 1935 1/2
42 Kurt Kreüger IF Linnéa 1 - 2 Stockholm 1933-02-27 SM 1933 1/8
41 Sixten Svanström Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1933-01-15
40 Nils Hörnfeldt Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1933-01-14
39 Tor Almér Djurgårdens IF L 3 Uppsala 1932-11-18
38 Allan Carlsson BK Kelly 0 - 3 Stockholm 1932-03-05 SM 1932 1/4
37 Erik Pettersson Norrtälje BK W 3 Uppsala 1932-02-26
36 Kurt Liljedahl Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1932-01-31
35 Thure Ahlqvist IK Ymer L 3 Stockholm 1932-01-18
34 Gunnar Andersson (lbk) Landskrona BK W 3 Stockholm 1932-01-16
33 Bertil Nilsson Sundsvalls BK L 3 Stockholm 1931-11-15
32 Erik Johansson (ifkl) IFK Linköping W 3 Linköping 1931-04-06
31 Anker Poulsen IF Sparta, DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1931-04-02
30 Yngve Svane GAK Enighet W 3 Svedala 1931-03-29
29 Viggo Petersson GAK Enighet W 3 Svedala 1931-03-29
28 Svend Christensen IK Sport, DEN L 3 Helsingborg 1931-03-28
27 Kurt Liljedahl Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1931-03-02 SM 1931 1/2
26 Sven Asplund Redbergslids BK W 3 Stockholm 1931-03-01 SM 1931 1/4
25 Henry Norell IK Balder L 3 Stockholm 1931-02-22 BK Örnen-IK Balder 4-4
24 Kurt Liljedahl Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1931-02-15
23 Henry Norell IK Balder W 3 Stockholm 1931-02-15
22 Gösta Lindqvist BK Örnen W 3 Stockholm 1930-11-09
21 Arne Jansson IF Linnéa L 3 Stockholm 1930-11-08
20 David Engström IF Linnéa W 3 Stockholm 1930-11-08
19 Sture Nilsson Hälsingborgs BS 3 - 0 Helsingborg 1930-10-12
18 Anker Poulsen IF Sparta, DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1930-10-10
17 Bertil Nilsson Sundsvalls BK L 3 Enköping 1930-05-17
16 Bertil Nilsson Sundsvalls BK L 3 Stockholm 1930-02-21 SM 1930 1/8
15 Kurt Liljedahl BK 28 L 3 Stockholm 1930-01-19
14 Henry Norell IK Balder W Dsq 3 Stockholm 1930-01-18
13 Gösta Lindqvist BK Örnen W 3 Stockholm 1930-01-17
12 Gerhard Pettersson BK 28 W 3 Stockholm 1929-11-17
11 Gunnar Johansson (ifl) IF Linnéa W 3 Stockholm 1929-11-16
10 Allan Carlsson Örebro AK L 3 Enköping 1929-11-10
9 Henry Norell IK Balder L 3 Enköping 1929-03-24
8 Henry Norell IK Balder L 3 Stockholm 1929-03-01 SM 1929 1/8
7 Gunnar Johansson (ifl) IF Linnéa W 3 Enköping 1929-02-17
6 Oskar Pihl Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1928-12-14 1/4 JSM
5 Knut Palm Solna BK W 3 Stockholm 1928-12-13 1/8 JSM
4 Gunnar Johansson (fj) Stockholms AIF W Dsq 3 Stockholm 1928-12-12 1/16 JSM
3 Thure Gustavsson Upsala IF L 3 Uppsala 1928-11-11 Upsala IF-Enköpings BK 7-0
2 Hellgren (uif) Upsala IF W 3 Enköping 1928-09-30
1 Gösta Dahlberg Djurgårdens IF L TKO 2 Stockholm 1926-12-16 1/16 JSM
Sammanfattande statistik

"Knatten".
(1909-1979)
Enköpings Boxarklubb. BK Örnen (Stockholm).