Börje Nordström

Vikt: Fjädervikt - Mellanvikt
Mästerskap:
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
35 Tage Larsson (w) IF Linnéa 1 - 2 Stockholm 1946-10-18
34 Bölja Jansson IF Älgarna 0 - 3 Stockholm 1946-03-01 SM 1946 1/8
33 Sixten Lindqvist Djurgårdens IF 1 - 2 Stockholm 1946-02-11
32 Gunnar Wetterkvist IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1946-01-25 1/2 DM-Stockholm
31 Sixten Lindqvist Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1946-01-24 1/4 DM-Stockholm
30 Ahti Kurki VaNy, FIN 0 - 3 Stockholm 1945-10-16
29 Johnny Blomqvist IK Balder W 3 Stockholm 1944-11-10
28 Sten Johansson IK Balder/Norr W 3 Stockholm 1944-10-27 Östermalm-Norr 7-1
27 Börje Hansson BK Örnen/Söder L 3 Alvik 1944-10-06 Söder-Östermalm 6-2
26 S Ahlin Enköpings BK 3 - 0 Stockholm 1944-01-20
25 Thure Mörk Hallstahammars SK 3 - 0 Stockholm 1943-12-10
24 Einar Hammar Djurgårdens IF L TKO 1 Stockholm 1943-11-12
23 Bernhard Engström BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1943-11-01
22 Gösta Karlsson (l) BK Sparta 3 - 0 Stockholm 1942-09-25
21 Henry Pettersson (Palmryd) Huvudsta BK L TKO 2 Stockholm 1941-03-03 SM 1941 1/4
20 Willy Johansson BK 1925 3 - 0 Stockholm 1941-03-01 SM 1941 1/8
19 Gunnar Eriksson (w) Hedemora BK 3 - 0 Långshyttan 1940-12-15
18 Göte Carlsson Värnamo BK L 3 Stockholm 1939-08-24 +5000 åskådare
17 Birger Staffansson Djurgårdens IF W TKO 3 Stockholm 1939-03-26
16 Börje Wretman BK Örnen L 3 Stockholm 1939-03-21
15 Göte Carlsson Värnamo BK 0 - 3 Stockholm 1939-03-03 SM 1939 1/8
14 Ivar Johansson (w) BK 36 3 - 0 Södertälje 1939-02-05
13 Allan Ekwall BK Björnen 0 - 3 Stockholm 1938-12-27 1/32 JSM
12 Gösta Haraldsson Eskilstuna BK L 3 Stockholm 1936-12-01 1/8 JSM
11 B Sjölander BK Örnen W TKO 2 Stockholm 1936-11-29 1/16 JSM
10 Sigurd Gyhlenius IF Linnéa W TKO 3 Stockholm 1936-10-14 Narva BK-IF Linnéa 12,5-7,5
9 Göte Karlsson Upsala IF L 3 Uppsala 1936-03-13 Upsala IF-Narva BK 5-4
8 Arne Ekholm BK Kelly L 3 Örebro 1936-02-28
7 Arne Larsson (bkö) BK Örnen 1 - 2 Stockholm 1935-11-16 1/4 JSM
6 Runo Kreüger IF Linnéa 2 - 1 Stockholm 1935-11-15 1/8 JSM
5 Gunnar Enström BK Örnen W TKO 3 Stockholm 1935-11-14 1/16 JSM
4 B Hall IK Trimer W TKO 3 Lidingö 1935-03-31 IFK Lidingö-IK Trimer 5-3
3 Verner Jacobsen Narva BK W TKO 2 Stockholm 1935-03-18. Final Nybörjarnas
2 Einar Friström IK Trimer W TKO 1 Stockholm 1935-03-18 1/2 Nybörjarnas
1 Olle Lundblad IK Balder W 3 Stockholm 1935-03-14 1/4 Nybörjarnas
Sammanfattande statistik

"Butta".
IFK Lidingö. Narva BK (Stockholm). 
1935 Nybörjarmästare. 


Litteratur: Christer Franzén, Narva Boxningsklubb. Visby 2014.