Roland Ahlstrand

Vikt: Bantamvikt - Weltervikt
Mästerskap:
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
44 Georg Eliasson Redbergslids BK 2 - 1 Göteborg 1943-02-21 1/2 DM-Göteborg
43 Karl E Lindberg Hisingens BK W 3 Göteborg 1942-11-08
42 Elof Larsson Skene AK 1 - 2 Lidköping 1940-12-01
41 Nils Fogelberg IF Linnéa W 3 Göteborg 1940-11-08
40 Harry Åstrand IK Ymer 0 - 3 Vänersborg 1940-02-17 1/4 Västsvenska
39 Emilio Proietti AS Monti, ITA L TKO 3 Göteborg 1940-02-04 5.000 åskådare
38 Gösta Rohdin Vänersborgs BK 0 - 3 Trollhättan 1939-11-19
37 Ture Ågren Narva BK 0 - 3 Stockholm 1939-03-04 SM 1939 1/8
36 Viktor "Vicke" Andersson Vänersborgs BK 3 - 0 Uddevalla 1939-01-29
35 Karl Gustaf Norén Redbergslids BK 2 - 1 Göteborg 1939-01-20
34 Rolf Eriksen B-30, NOR 2 - 1 Göteborg 1939-01-09
33 Yngve Lander Skövde AIK 3 - 0 Göteborg 1938-10-29
32 Erik Eliasson Viskafors-Svaneholms IF 0 - 3 Mölndal 1938-10-07
31 Einar Hammar Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1938-03-06 SM 1938 1/2
30 Georg Wahlström IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1938-03-04 SM 1938 1/4
29 Imre Mandi FTC, HUN W 3 Göteborg 1938-02-26
28 Rolf Eriksen B-30, NOR 3 - 0 Göteborg 1938-02-09
27 Villy Espensen Valby IK, DEN 2 - 1 Göteborg 1937-11-13
26 Svend Aage Nielsen BK Hermod W 3 Göteborg 1937-10-10
25 G Sörensen BK Hermod, DEN 1 - 2 ? 1937-09-03
24 Erik Ågren Narva BK 0 - 3 Göteborg 1937-04-16
23 Knut Eliasson IK Ymer W TKO 3 Göteborg 1937-01-31
22 Karl Gustaf Norén Redbergslids BK 0 - 3 Borås 1937-01-16
21 Rune Johansson (hbs) Halmstads BS L Dsq 3 Halmstad 1937-01-06
20 Per Östlund Solna BK 3 - 0 Stockholm 1936-12-20
19 Gösta Rohdin BK 32 Vänersborg 1 - 2 Göteborg 1936-11-29
18 Georg Spears British Army 0 - 3 Göteborg 1936-11-18
17 Elias Marjasin IF Linnéa L TKO 2 Örebro 1936-04-03
16 Einar Hammar Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1936-03-08 SM 1936 1/4
15 Nils Fogelberg BK Örnen 2 - 1 Stockholm 1936-03-06 SM 1936 1/8
14 Artur Blixt Säters BK 1 - 2 Stockholm 1935-01-02 1/2 JSM
13 Lennart Aspequist Narva BK W 3 Stockholm 1934-12-30. 1/4 JSM
12 Åke Jansson IF Linnéa W TKO 2 Stockholm 1934-12-30 1/8 JSM
11 Allan Carlsson BK Kelly L 3 Örebro 1933-12-09
10 Fredrik Johansen BK Pugilist, NOR 0 - 3 Göteborg 1933-11-13
9 Vimar Hansson Redbergslids BK W 3 Göteborg 1932-12-16 Hisingens BK-Redbergslids BK 4-4
8 Gunnar Roskvist Landskrona BK W 3 Halmstad 1932-12-11 Premiär för Halmstad BS
7 Evert Johansson (b) Redbergslids BK L 3 Göteborg 1932-10-30
6 Gösta Alm BK Örnen L 3 Göteborg 1932-10-29
5 Vimar Hansson Redbergslids BK W 3 Göteborg 1932-10-28
4 Roland Löf IK Ymer W 3 Borås 1931-12-06 IK Ymer-AK Atlas 4-4
3 Åke Jönsson Hisingens BK L 3 Göteborg 1931-03-21
2 T Uttman IFK Uddevalla W TKO 2 Uddevalla 1931-02-08 IFK Uddevalla-AK Atlas 1-7
1 Evert Johansson (b) Redbergslids BK L TKO 3 Göteborg 1931-01-31 AK Atlas-Redbergslids BK 4-4
Sammanfattande statistik

Atletklubben Atlas (Göteborg). Hisingens BK (Göteborg). BK Pugilist (Göteborg). Landala Atletklubb (Göteborg). Haga Atletklubb (Göteborg). 
(1914-1964).
1935 Guld Västsvenska mästerskapen.


Guldmedaljörerna i västsvenska mästerskapen 1935. Ahlstrand nr fyra från vänster.