Allan Granelli

Vikt: Mellanvikt
Född: 1917-03-26
Död: 1990-12-20
Klubb: GAK Enighet (Malmö), Narva BK (Stockholm), IF Linnéa (Stockholm), BK Örnen (Stockholm)
SM: 1938 SM-Guld (M)
Landskamper: 6 (1-4-1)
Nordisk: -
EM: * )
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
66 Rune Tancred Huvudsta BK W 3 Sundbyberg 1944-03-31
65 Raimond Bengtsson Redbergslids BK/Göteborg 3 - 0 Stockholm 1944-01-07 Stockholm-Göteborg 7-1
64 Arne Norén Redbergslids BK/Göteborg 1 - 2 Göteborg 1943-12-10 Göteborg-Stockholm 3-5
63 Bert Bergqvist Nyköpings BS W TKO 2 Stockholm 1943-11-01
62 Ture Ågren Narva BK 0 - 3 Stockholm 1943-03-02 SM 1943 SM-final
61 Allan Hammar Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1943-03-01 SM 1943 1/2
60 Holger Nordholm Kramfors IF KO 1 Stockholm 1943-02-28 SM 1943 1/4
59 Olle Sjöblom IF Linnéa KO 1 Stockholm 1943-01-08 Landslagsuttagning
58 Riccardo Battaglia ITA 0 - 3 Stockholm 1942-12-14 SWE-sel-ITA 1-7
57 Herbert André Oskarshamns BK 0 - 3 Oskarshamn 1942-12-06
56 Pellegrini ITA B L 3 Pistoia, ITA 1942-05-19 SWE B-ITA B 5-9
55 Riccardo Battaglia ITA L 3 Milano, ITA 1942-05-17 Landskamper 1942 SWE-ITA 2,5-5,5 (5-11)
54 Ture Ågren Narva BK 0 - 3 Stockholm 1942-02-28 SM 1942 1/4
53 Carl Schmidt GER L 3 Breslau, GER 1942-01-25 Bronsmatch "Krigs-EM"
52 Adolf Baumgarten GER L 3 Breslau, GER 1942-01-24 1/2 "Krigs-EM"
51 Emil Krleza CRO KO 3 Breslau, GER 1942-01-22 1/4 "Krigs-EM"
50 Axel Brems Kolding IF, DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1942-01-09
49 Gunnar Petersen Sparta, DEN W 3 Köpenhamn, DEN 1942-01-07
48 Karl Gustaf Norén Redbergslids BK L 3 Stockholm 1941-11-07
47 Arvid Claesson RBK/Landsorten A 3 - 0 Stockholm 1941-10-10 Stockholm A-Landsorten A 5-3
46 Aarne Piiparinen Sunilan Sisu, FIN W 3 Helsingfors, FIN 1941-01-21
45 Ville Urhonen FIN 1 - 1 Helsingfors, FIN 1941-01-19 Landskamper 1941 SWE-FIN 3-13
44 Willy Jensen IF Sparta, DEN 0 - 3 Stockholm 1941-01-10
43 Karl Gustaf Norén Redbergslids BK L 3 Göteborg 1940-12-06
42 Rune Tancred Huvudsta BK W TKO 3 Stockholm 1940-11-15
41 Arne Thell Landala AK KO 1 Göteborg 1940-11-08 Landala AK-IF Linnéa 4-4
40 Rune Tancred Huvudsta BK L 3 Stockholm 1940-10-18
39 Henry Pettersson (Palmryd) Huvudsta BK L 3 Sundbyberg 1940-10-11
38 Rune Tancred Huvudsta BK L 3 Stockholm 1940-10-04
37 Svein Övergaard BK Pugilist, NOR W TKO 2 Stockholm 1939-12-08
36 Olof Norrman Eskilstuna BK W 3 Örebro 1939-11-30
35 Karl Gustaf Norén Redbergslids BK 0 - 3 Trollhättan 1939-11-19
34 Henry Tiller B-30, NOR L 3 Stockholm 1939-11-10
33 Viljo Suhonen FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1939-04-10 Landskamper 1939 SWE-FIN 4-4
32 Einar Hammar Djurgårdens iF 0 - 3 Stockholm 1939-03-06 SM 1939 SM-final
31 Jörgen Råberg GAK Enighet 3 - 0 Stockholm 1939-03-05 SM 1939 1/2
30 Olle Lindkvist Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1939-03-05 SM 1939 1/4
29 Ruben Genberg BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1939-03-03 SM 1939 1/8
28 Oddvar Gulbrandsen NOR KO 3 Stockholm 1939-02-19 Landskamper 1939 SWE-NOR 8-0
27 B Jonsson [FIN] 3 - 0 Stockholm 1939-02-05
26 Adolf Baumgarten GER L 3 Hamburg, GER 1939-01-28 Landskamper 1939 SWE-GER 2-6
25 Folke Ekman IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1939-01-03 Landslagsuttagning
24 Olov Lindblå BK Masen 3 - 0 Borlänge 1938-12-11 BK Masen-Narva BK 2-6
23 Gösta Borg Mölndals BK L 3 Mölndal 1938-12-02
22 E Garmeister [GER] 2 - 1 Eskilstuna 1938-11-26
21 Harry Eklund BK Masen W TKO 2 Eskilstuna 1938-11-25
20 Anders Göransson Hudiksvalls ABK 3 - 0 Hudiksvall 1938-11-13
19 Olle Lindkvist Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1938-11-11
18 Gösta Sandberg Landskrona BK 0 - 3 Stockholm 1938-11-05
17 Olof Norrman Eskilstuna BK 3 - 0 Stockholm 1938-11-04
16 Haakon Rognaas [NOR] L 3 Oslo, NOR 1938-10-29
15 Oscar Persson Flottans IF Karlskrona 3 - 0 Stockholm 1938-10-14
14 Christian Christensen (m) DEN L TKO 2 Stockholm 1938-03-20 Landskamper 1938 SWE-DEN 4-4
13 Tore Löfgren Eskilstuna BK 3 - 0 Stockholm 1938-03-07 SM 1938 SM-final
12 Gustaf Storm Upsala IF 3 - 0 Stockholm 1938-03-06 SM 1938 1/2
11 Åke Karlsson Nybro BK 3 - 0 Stockholm 1938-03-05 SM 1938 1/4
10 Bror Nordin IF Linnéa W 3 Stockholm 1938-02-14 IF Linnéa-Narva BK 4-3
9 Axel Haraldsson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1938-02-06
8 Olle Sjöblom BK Tiger 3 - 0 Stockholm 1938-01-03. JSM-final
7 Bror Forslund BK Sparta W TKO 2 Stockholm 1938-01-03 1/2 JSM
6 Olov Lindblå BK Masen 3 - 0 Stockholm 1938-01-02 1/4 JSM
5 Erik Hansson BK Amatör 2 - 1 Trelleborg 1937-01-24
4 Egon Andersen BK Hermod, DEN W 3 Köpenhamn, DEN 1936-12-25
3 Oscar Persson Flottans IF L TKO 1 Kristianstad 1936-02-09. 1/2 Sydsvenska
2 Nils Andersson (bka) BK Amatör 2 - 1 Kristianstad 1936-02-09 1/4 Sydsvenska
1 Svend Lysgaard BK Hermod, DEN L KO 2 Köpenhamn, DEN 1934-12-26 BK Hermod-GAK Enighet 6-2
Sammanfattande statistik

1937 JSM-Guld.
1939, 1943 SM-Silver.
*) Uttagen till det annullerade Europamästerskapet (Krigs-EM) i tysk/polska Breslau 1942 - förlustmatch om bronset (1-2).


 Litteratur: Christer Franzén, Narva Boxningsklubb. Visby 2014.