Harry Eklund

Vikt: Weltervikt, Mellanvikt
Född:
Död:
Klubb: Borlänge SK, BK Masen (Borlänge)
SM: 1932-1933 SM-Guld
Landskamper: 7 (4-3)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
66 Henry Pettersson (Palmryd) Huvudsta BK 0 - 3 Stockholm 1939-03-03 SM 1939 1/8
65 Josef Pisarski [POL] 0 - 3 Borlänge 1939-01-18 "Dalarna"-Polen 1-6
64 Oskar Ågren Narva BK 0 - 3 Borlänge 1938-12-11 BK Masen-Narva BK 2-6
63 Allan Granelli Narva BK L TKO 2 Eskilstuna 1938-11-25
62 Oskar Ågren Narva BK 3 - 0 Borlänge 1938-03-27
61 Olof Norrman Eskilstuna BK 3 - 0 Eskilstuna 1938-03-18
60 Oskar Ågren Narva BK 0 - 3 Stockholm 1938-03-06 SM 1938 1/2
59 Ragnar Berglin BK Fram W TKO 1 Stockholm 1938-03-04 SM 1938 1/4
58 Åke Håkansson GAK Enighet 1 - 2 Stockholm 1936-03-08 SM 1936 1/4
57 Sten Andersson Redbergslids BK W TKO 3 Stockholm 1936-03-06 SM 1936 1/8
56 Henry Tiller NOR L TKO 1 Oslo, NOR 1936-02-09 Landskamper 1936 SWE-NOR 2-6
55 Bertil Tjäder Redbergslids BK W 3 Borlänge 1936-01-19
54 Tage Ahlstrand BK 1932 W 3 Borlänge 1935-12-29
53 Georg Sjöberg IK Balder - - - Stockholm 1935-03-02 SM 1935 1/8 (bägge cut)
52 Henning Dahlin IF Linnéa 2 - 1 Stockholm 1935-03-01 SM 1935 1/16
51 Evert "Nockeby" Andersson BK Örnen W 3 Stockholm 1934-08-17
50 Jack Chase Garda, IRL L 6 Bray, IRL 1933-08-15 6x2
49 Jack Chase Garda, IRL L 6 Dublin, IRL 1933-08-11 6x2
48 Manne Johansson IK Balder W 3 Borlänge 1933-04-02 Borlänge SK-IK Balder 5-3
47 Aksel Sörensen DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1933-03-25 Landskamper 1933 SWE-DEN 3-5
46 Harry Åstrand IK Ymer 2 - 1 Stockholm 1933-03-02 SM 1933 SM-final
45 Henry Hallberg Hisingens BK 3 - 0 Stockholm 1933-03-01 SM 1933 1/2
44 Bruno Ahlberg Helsingin AK, FIN 0 - 3 Stockholm 1933-01-14
43 Olof Östling IK Balder W 3 Avesta 1933-01-06
42 Jozef Garncarek Lodz, POL Draw Lodz, POL 1932-12-08 Lodz-"Stockholm" 7-9
41 Jozef Garncarek POL W 3 Poznan, POL 1932-12-04 Landskamper 1932 SWE-POL 4-4
40 Helge Nilsson Sundsvalls BK W 3 Sundsvall 1932-11-06
39 Olof Östling IK Balder W 3 Borlänge 1932-10-30
38 Henning Dahlin IF Linnéa W 3 Stockholm 1932-10-21
37 Kurt Andersson BK Örnen W 3 Stockholm 1932-03-07 SM 1932 SM-final
36 Oscar Persson Flottans IF (K-a) 3 - 0 Stockholm 1932-03-06 SM 1932 1/2
35 Nils Fogelberg BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1932-03-05 SM 1932 1/4
34 Gert Lindström BK Amatör KO 1 Stockholm 1932-03-04 SM 1932 1/8
33 Bruno Ahlberg FIN 2 - 0 Stockholm 1932-02-21 Landskamper 1932 SWE-FIN 6,5-2,5
32 Carl Dehn NOR W 3 Oslo, NOR 1932-02-07 Landskamper 1932 SWE-NOR 4-4
31 Lars Johansson (ikb) IK balder W 3 Stockhlm 1932-01-31
30 Kurt Andersson BK Örnen W 3 Stockholm 1932-01-30
29 Gösta Sandberg Landskrona BK W TKO 1 Borlänge 1931-12-12
28 Bertil Lundin (uif) Upsala IF W 3 Sandviken 1931-11-08
27 Charles Cravotta [USA] 1 - 2 Stockholm 1931-11-05 I Cirkustält
26 Svante Sällberg IF Linnéa W TKO 3 Göteborg 1931-11-01
25 Gustav Berglund Hisingens BK W 3 Göteborg 1931-10-31
24 Paul Grade BC Union, GER W 3 Göteborg 1931-10-30
23 Bertil Edlund Sandvikens AIK W TKO 3 Borlänge 1931-10-25
22 Robert Westblom Sandvikens AIK W 3 Sandviken 1931-03-29
21 Bertil Lundin (uif) Upsala IF W TKO 2 Sandviken 1931-03-28
20 Lennart Dahlqvist BK Rimner W TKO 3 Göteborg 1931-03-22
19 Stig Åhrman Mölndals BK KO 1 Göteborg 1931-03-21
18 T Schmidt Bayern, GER W 3 Eskilstuna 1931-01-21
17 Robert Westblom Sandvikens AIK L 3 Stockholm 1931-01-17
16 Ragnar Falstad Upsala IF W TKO 2 Stockholm 1931-01-16
15 Bruno Ahlberg KIF, FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1931-01-04
14 Selfrid Johansson General Motors IF L 3 Stockholm 1930-02-23 SM 1930 1/4
13 Urho Leskinen FIN L 3 Stockholm 1930-02-09 Landskamper 1930 SWE-FIN 4-4
12 Reidar Olafsen NOR W 3 Oslo, NOR 1930-01-26 Landskamper 1930 SWE-NOR 4-4
11 Maurice Michielsen [BEL] W 3 Stockholm 1930-01-19
10 Selfrid Johansson General Motors IF W 3 Stockholm 1930-01-18
9 Harald Flodström Djurgårdens IF W 3 Borlänge 1930-01-12
8 Edmund Törnqvist BK 29 W TKO 2 Falun 1930-01-06
7 Viktor Andersson (w) BK 29 W TKO 2 Falun 1930-01-06
6 Rune Ljungkvist Djurgårdens IF W TKO 1 Stockholm 1929-12-14. JSM-final
5 Sven Larsson (aif) Stockholms AIF W Stockholm 1929-12-14 1/2 JSM
4 Gösta Sköld BK Örnen W TKO 2 Stockholm 1929-12-13 1/4 JSM
3 William Pettersson IF Linnéa W TKO 2 Stockholm 1929-12-12 1/8 JSM
2 Bror Persson (l) Djurgårdens IF W TKO 2 Stockholm 1929-12-11 1/16 JSM
1 Jonas Höijer Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1927-12-15 1/16 JSM
Sammanfattande statistik

Stor Grabb nr 15.
1929 Svensk juniormästare. 



Porträtt tecknat av Georg Lagerstedt (1892-1982).