Per Eriksson

Vikt: Lätt tungvikt
Född:
Död:
Klubb: IF Linnéa (Stockholm)
SM: 1939, 1941 SM-Guld
Landskamper: 12 (7-4-1)
Nordisk: -
EM: 1 (0-1)
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
66 Arvid Claesson Majornas BK/Göteborg L KO 2 Stockholm 1943-01-08 Stockholm-Göteborg 4-4
65 Svend Aage Christensen DEN 1 - 2 Stockholm 1942-03-15 Landskamper 1942 SWE-DEN 5-3
64 Olle Lindkvist Djurgårdens IF L KO 3 Stockholm 1942-03-02 SM 1942 1/2
63 E Bäckström BK Viking W TKO 1 Stockholm 1942-03-01 SM 1942 1/4
62 Folke Ekman Upsala IF 3 - 0 Stockholm 1942-02-27 SM 1942 1/8
61 Herbert Kleinwächter GER 3 - 0 Stockholm 1941-12-12 Landskamper 1941 SWE-GER 5-3
60 "Svarte"-Per Andersson Narva BK L KO 1 Stockholm 1941-11-07
59 Herbert André Oskarshamns BK 3 - 0 Lund 1941-11-03
58 Carl-Erik Sjöblom Hisingen/Landsorten A 3 - 0 Stockholm 1941-10-10 Stockholm A-Landsorten A 5-3
57 Adolf Baumgarten GER W 3 Königsberg, GER 1941-03-30 Landskamper 1941 SWE-GER 2-6
56 Carl-Erik Sjöblom Hisingens BK 2 - 1 Stockholm 1941-03-05. SM 1941 SM-final
55 Kurt Stehlin Huvudsta BK 3 - 0 Stockholm 1941-03-04 SM 1941 1/2
54 William Andersson Solna BK KO 2 Stockholm 1941-03-02 SM 1941 1/4
53 Hannes Koivunen Helsingin VS, FIN W 3 Helsingfors, FIN 1941-01-21
52 Aatos Lundell FIN 1 - 1 Helsingfors, FIN 1941-01-19 Landskamper 1941 SWE-FIN 3-13
51 Svend Aage Christensen IF Sparta, DEN 3 - 0 Stockholm 1941-01-10
50 Oiva Pakarinen FIN 2 - 0 Stockholm 1940-12-15 Landskamper 1940 SWE-FIN 10-6
49 Nils Frisk IFK Linköping W 3 Stockholm 1940-11-15
48 Karl Simonsson Landala AK W 3 Göteborg 1940-11-08 Landala AK-IF Linnéa 4-4
47 Christian Christensen (m) DEN W 3 Köpenhamn, DEN 1940-11-01 Landskamper 1940 SWE-DEN 3,5-4,5 (7-9)
46 E Bäckström BK Viking KO 1 Stockholm 1940-10-18
45 Otto Winther DEN 3 - 0 Jönköping 1940-03-17 Landskamper 1940 SWE-DEN 4-4
44 "Svarte"-Per Andersson Narva BK 0 - 3 Stockholm 1940-02-17. Final DM-Stockholm
43 Robert Ståhl Flottans IF W Stockholm 1940-02-17 1/2 DM-Stockholm
42 Olle Trulsson Djurgårdens IF KO 1 Stockholm 1940-02-15 1/4 DM-Stockholm
41 Luigi Musina ITA 1 - 2 Stockholm 1940-02-02 Landskamper 1940 SWE-ITA 4-4
40 Aage Andersen (t) NOR W 3 Köpenhamn, DEN 1940-01-21 DABU 25 år
39 Henry Nielsen DEN A L 3 Köpenhamn, DEN 1940-01-20 DABU 25 år
38 Björn Johnsen NOR KO 2 Oslo, NOR 1939-12-17 Landskamper 1939 SWE-NOR 4-4
37 Carl-Erik Sjöblom Hisingens BK/Göteborg 0 - 3 Stockholm 1939-11-03 Göteborg-Stockholm 5-2
36 Knud Jarnved IF Sparta, DEN 3 - 0 Stockholm 1939-10-20
35 Franciszek Szymura POL L 3 Dublin, IRL 1939-04-20 EM 1939 1/4
34 Aleksi Lehtinen FIN 1 - 2 Helsingfors, FIN 1939-04-10 Landskamper 1939 SWE-FIN 4-4
33 Carl-Erik Sjöblom Hisingens BK 3 - 0 Stockholm 1939-03-06 SM 1939 SM-final
32 Tage Johansson (t) Värmlands Reg:tes IF 3 - 0 Stockholm 1939-03-05 SM 1939 1/2
31 Åke Håkansson GAK Enighet 3 - 0 Stockholm 1939-03-04 SM 1939 1/4
30 Kurt Stehlin Huvudsta BK 3 - 0 Stockholm 1939-03-03 SM 1939 1/8
29 Björn Johnsen NOR 2 - 1 Stockholm 1939-02-19 Landskamper 1939 SWE-NOR 8-0
28 Karl Simonsson Landala AK 3 - 0 Eskilstuna 1939-02-10
27 Sven Wallberg Kallhälls BK W TKO 2 Stockholm 1939-02-07
26 Gunnar Berglin Hudiksvalls ABK 3 - 0 Hudiksvall 1938-03-13
25 Robert Ståhl BK 36 1 - 2 Stockholm 1938-03-06 SM 1938 1/2
24 Tex Edner IK Balder 3 - 0 Stockholm 1938-03-06 SM 1938 1/4
23 Olle Lindkvist Narva BK W TKO 3 Stockholm 1938-02-14 IF Linnéa-Narva BK 4-3
22 Knud Jarnved IF Sparta, DEN 3 - 0 Stockholm 1938-02-07
21 Bo Below BK Örnen W 3 Stockholm 1937-10-18
20 Tore Löfgren Eskilstuna BK W 3 Eskilstuna 1937-04-09
19 Erik Kellerman Landskrona BK 2 - 1 Landskrona 1937-02-12
18 Arvid Nordin Kristianstads BK KO 2 Kristianstad 1937-01-31
17 Jack Svensson Flottans IF L KO 3 Karlskrona 1937-01-30 Flottans IF-IF Linnéa 4-3
16 Hannes Koivunen HeVo, FIN L KO 3 Eskilstuna 1937-01-11
15 Jack Svensson Flottans IF Karlskrona 0 - 3 Stockholm 1936-03-07 SM 1936 1/4
14 Gustav "Gugge" Andersson BK Kelly W 3 Örebro 1936-02-28
13 Tex Edner IK Balder L KO 3 Stockholm 1935-11-02
12 Lars Söderberg BK Kelly L 3 Eskilstuna 1935-10-25
11 Gerhard Karlsson Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1933-03-10
10 Lars Söderberg BK Kelly 0 - 3 Stockholm 1933-03-01 SM 1933 1/2
9 Anders Göransson Hudiksvalls BK 3 - 0 Stockholm 1933-02-27 SM 1933 1/4
8 Karl Pettersson Upsala IF W 3 Uppsala 1933-02-10
7 S Lundström BK Tigern W 3 Stockholm 1932-11-11 (j) IF Linnéa-BK Tigern 6-1
6 Tage "Maggie" Johansson IK Balder L 3 Ingentingskogen 1932-07-22 Utomhus
5 Arvid Jansson AK Atlas L KO 2 Stockholm 1931-12-19 1/2 JSM
4 Sven Palm Södertälje IF W 3 Stockholm 1931-12-18 1/4 JSM
3 Erik Wilhelmsson Säffle BK W 3 Stockholm 1931-12-17 1/8 JSM
2 Harry Aldén BK Örnen L TKO 2 Stockholm 1930-12-28 1/16 JSM
1 Alf Johnsson IK Balder W TKO 2 Stockholm 1930-12-27 1/32 JSM
Sammanfattande statistik

"Lill-Vagnis" eller "Pelle-Vagnis". Yngre bror till Erik "Vagnis" Eriksson.
Stor Grabb nr 31. 


Vänsterback i fotbollslaget Swithiod.