Stig Kreüger

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt
Född: 1919-09-01
Död: 2008-12-15
Klubb: IF Linnéa (Stockholm)
SM: 1939-1940, 1942-1943, 1945-1946
Landskamper: 23 (8-12-3)
Nordisk: -
EM: * )
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
94 Alf Bertelsen DEN 3 - 0 Stockholm 1946-03-17 Landskamper 1946 SWE-DEN 4-4
93 Allan Hansson Landala BK 3 - 0 Stockholm 1946-03-04 SM 1946 SM-final
92 Allan Renström Arjeplogs SK KO 1 Stockholm 1946-03-02 SM 1946 1/4
91 Åke Olsson (sbk) Solna BK 3 - 0 Stockholm 1946-01-25 Final DM-Sthlm
90 Elis Ask FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1946-01-16 Landskamper 1946 SWE-FIN 5-3
89 Stig Gustafsson Alingsås BK 3 - 0 Finspång 1945-11-25
88 Stig Gustafsson Alingsås BK 3 - 0 Linköping 1945-11-11
87 Allan Hansson Landala AK W TKO 2 Göteborg 1945-11-02
86 Werner Schöne DEN Draw Köpenhamn, DEN 1945-10-31 Landskamper 1945 SWE-DEN 10-6
85 Olli Lehtinen HeNy, FIN 0 - 3 Stockholm 1945-10-26
84 Bertil Ahlin BK Akilles/Landsorten 3 - 0 Stockholm 1945-10-12 Stockholm-Landsorten 4-4
83 Bertil Ahlin BK Akilles/Pressen 0 - 3 Stockholm 1945-04-02 Förbundet-Pressen 4-4
82 Elis Ask Helsingin Tarmo, FIN 3 - 0 Stockholm 1945-03-19
81 Gösta Bergelin Landala AK 2 - 1 Göteborg 1945-03-16
80 Ryno Ohlsén IFK Linköping W Stockholm 1945-03-06 SM 1945 SM-final
79 Gösta Bergelin Landala AK 3 - 0 Stockholm 1945-03-04 SM 1945 1/2
78 Elis Ask FIN L 3 Helsingfors, FIN 1945-02-16 Landskamper 1945 SWE-FIN 3-5
77 Conny Blom Haga AK 0 - 3 Malmö 1945-01-26
76 Georg Andersson BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1945-01-22
75 Gösta Bergelin Landala AK/Göteborg KO 3 Stockholm 1945-01-12 Stockholm-Göteborg 6-2
74 Elis Ask FIN W 3 Stockholm 1944-12-08 Landskamper 1944 SWE-FIN 6-2
73 Torsten Persson Halmstads BS 3 - 0 Stockholm 1944-11-10
72 Åke Olsson (sbk) Solna B/Förstäderna W 3 Stockholm 1944-10-27 Söder-Förstäderna 7-1
71 Georg Andersson BK Örnen W 3 Alvik 1944-10-06 Söder-Östermalm 6-2
70 John Damberg BK Rapid KO 3 Stockholm 1944-09-15
69 Arne Lindström BK Örnen L KO 1 Stockholm 1944-03-03 SM 1944 1/4
68 Erik Alfredsson Narva BK 3 - 0 Stockholm 1944-01-20
67 Evert Abrahamsson Redbergslids BK/Göteborg 3 - 0 Stockholm 1944-01-07 Stockholm-Göteborg 7-1
66 Edvard Hilden FIN W 3 Helsingfors, FIN 1943-12-15 Landskamper 1943 SWE-FIN 5,5-2,5 (11-5)
65 Evert Abrahamsson Redbergslids BK/Göteborg 3 - 0 Göteborg 1943-12-10 Göteborg-Stockholm 3-5
64 Allan Hansson Trollhättans BK 3 - 0 Stockholm 1943-11-12
63 Karl Gunnar Boiardt BK Akilles W TKO 3 Stockholm 1943-11-01
62 Knut Ramzén Huskvarna BK/Landsorten A W 3 Stockholm 1943-10-15 Stockholm A-Landsorten A 6-2
61 Viggo Frederiksen DEN 2 - 1 Stockholm 1943-03-21 Landskamper 1943 SWE-DEN 6-2
60 Allan Jeppsson Hälsingborgs BS 3 - 0 Stockholm 1943-03-02. SM 1943 SM-final
59 Stig Larsson (b) Kramfors IF W TKO 2 Stockholm 1943-03-02 SM 1943 1/2
58 Erik Alfredsson IFK Linköping 3 - 0 Stockholm 1943-03-01 SM 1943 1/4
57 Allan Hansson Trollhättans BK W Lidköping 1943-02-21
56 Heinz Götzke GER Draw Breslau, GER 1943-01-24 Landskamper 1943 SWE-GER 4-12
55 Carl Axel Karlsson Hisingens BK/Göteborg 3 - 0 Göteborg 1943-01-08 Göteborg-Stockholm 4-4
54 Lorenzo Dani ITA 0 - 3 Stockholm 1942-12-11 Landskamper 1942 SWE-ITA 2,5-5,5 (5-11)
53 Evert Abrahamsson Redbergslids BK/Göteborg 3 - 0 Göteborg 1942-12-04 Göteborg-Stockholm 4-4
52 Georg Andersson BK Sparta 3 - 0 Stockholm 1942-11-13
51 Stig Pettersson Värnamo BK KO 1 Malmö 1942-11-09
50 Viggo Frederiksen DEN W 3 Köpenhamn, DEN 1942-11-06 Landskamper 1942 SWE-DEN 3-5
49 Evert Abrahamsson Redbergslids BK/Landsorten 3 - 0 Stockholm 1942-10-09 Stockholm-Landsorten 4-4
48 Lorenzo Dani ITA B D - D Pistoia, ITA 1942-05-19 SWE B-ITA B 5-9
47 Arturo Paoletti ITA L 3 Milano, ITA 1942-05-17 Landskamper 1942 SWE-ITA 2,5-5,5 (5-11)
46 Viggo Frederiksen DEN 0 - 3 Stockholm 1942-03-15 Landskamper 1942 SWE-DEN 5-3
45 Erik Persson IF Linnéa W TKO 2 Stockholm 1942-03-03 SM 1942 SM-final
44 Heinz Schims GER W 3 Breslau, GER 1942-01-25 Bronsmatch "Krigs-EM"
43 Arturo Paoletti ITA L 3 Breslau, GER 1942-01-24 1/2 "Krigs-EM"
42 Laszlo Bogacs HUN W 3 Breslau, GER 1942-01-23 "Krigs-EM"
41 Lorenzo Dani ITA W 3 Breslau, GER 1942-01-21 "Krigs-EM"
40 Heinz Schims GER W Dsq 2 Stockholm 1941-12-12 Landskamper 1941 SWE-GER 5-3
39 Arne Lindström BK Örnen W 3 Stockholm 1941-11-07
38 Carl Axel Borglin BK Amatör 3 - 0 Lund 1941-11-03
37 Viggo Frederiksen DEN 1 - 2 Köpenhamn, DEN 1941-11-02 Landskamper 1941 SWE-DEN 2-6
36 Einar Sjöberg Eskilstuna BK/Landsorten A 2 - 1 Stockholm 1941-10-10 Stockholm A-Landsorten A 5-3
35 Günther Seidel GER W 3 Königsberg, GER 1941-03-30 Landskamper 1941 SWE-GER 2-6
34 Einar Sjöberg Eskilstuna BK 0 - 3 Stockholm 1941-03-05. SM 1941 SM-final
33 Börje Hansson BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1941-03-04 SM 1941 1/2
32 Hans Hultman BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1941-03-03 SM 1941 1/4
31 Evert Abrahamsson Redbergslids BK 3 - 0 Stockholm 1941-02-28 SM 1941 1/8
30 Erkki Savolainen Helsingin VS, FIN W 3 Helsingfors, FIN 1941-01-21
29 Veikko Huuskonen FIN 0 - 2 Helsingfors, FIN 1941-01-19 Landskamper 1941 SWE-FIN 3-13
28 Veikko Huuskonen FIN 1 - 1 Stockholm 1940-12-15 Landskamper 1940 SWE-FIN 10-6
27 Rudolf Mångelin Narva BK L 3 Stockholm 1940-11-15
26 Arne "Lill-Arne" Andersson BK Masen L 3 Stockholm 1940-10-18
25 Rudolf Mångelin Narva BK 0 - 3 Linköping 1940-04-07
24 Elmer Hultberg DEN 3 - 0 Jönköping 1940-03-17 Landskamper 1940 SWE-DEN 4-4
23 Gunnar Wahlsten IFK Linköping 3 - 0 Stockholm 1940-03-04 SM 1940 SM-final
22 Birger Staffansson Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1940-03-03 SM 1940 1/2
21 Börje Hansson BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1940-03-01 SM 1940 1/4
20 Börje Hansson BK Örnen W TKO 1 Stockholm 1940-02-15. Final DM-Stockholm
19 Birger Staffansson Djurgårdens IF KO 2 Stockholm 1940-02-15 1/2 DM-Stockholm
18 Guido Nardecchia ITA 0 - 3 Stockholm 1940-02-02 Landskamper 1940 SWE-ITA 4-4
17 Kaj Frederiksen DEN A W 3 Köpenhamn, DEN 1940-01-21 DABU 25 år
16 Elmer Hultberg DEN B W 3 Köpenhamn 1940-01-19 DABU 25 år
15 Asbjörn Berg-Hansen NOR 0 - 3 Oslo, NOR 1939-12-17 Landskamper 1939 SWE-NOR 4-4
14 Otello Belardinelli AS Monti, ITA 2 - 1 Stockholm 1939-03-21
13 Knut Nordström Narva BK 3 - 0 Stockholm 1939-03-06. SM 1939 SM-final
12 Birger Staffansson Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1939-03-06 SM 1939 1/2
11 Stig Gustafsson Alingsås BK 3 - 0 Stockholm 1939-03-04 SM 1939 1/4
10 Stig Gustafsson Alingsås BK 3 - 0 Stockholm 1939-02-05
9 Nikolaus Obermauer GER L 3 Hamburg, GER 1939-01-28 Landskamper 1939 SWE-GER 2-6
8 Szapsel Rotholc POL 0 - 3 Stockholm 1939-01-16 Landskamper 1939 SWE-POL 2-6
7 Allan Hansson Redbergslids BK W Stockholm 1939-01-0x Hemlig uttagning inför LK mot Polen
6 Knut Nordström Narva BK W 3 Stockholm 1938-02-14 IF Linnéa-Narva BK 4-3
5 Folke Österlund Solna BK 3 - 0 Stockholm 1936-12-03. JSM-final
4 Einar Edvardsson BK Kelly W TKO 3 Stockholm 1936-12-03 1/2 JSM
3 Knut Nordström Narva BK W 3 Stockholm 1936-11-25 Narva BK-IF Linnéa 12,5-7,5
2 Knut Nordström Narva BK W 3 Stockholm 1936-03-27. Final Nybörjarnas
1 Valdemar Wolf BK Örnen KO 1 Stockholm 1936-03-27 1/2 Nybörjarnas
Sammanfattande statistik

Stor Grabb nr 32. 
1936 Nybörjarmästare.
1936 Svensk juniormästare.
1941 SM-Silver.
1940, 1946 Distriktsmästare Stockholm.


*) 1942 Brons i det annullerade Europamästerskapet (Krigs-EM) i tysk/polska Breslau (3-1). 


En av de fem boxande bröderna Krüger (Harry, Runo, Georg och Kurt). 


Fotot nedan. Stig vs Götzke i landskamp från 1943.