Harry Larsson-Ljushammar

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt
Född: 1916-11-17
Död: 1988-04-02
Klubb: Narva BK (Stockholm), Skövde AIK, Djurgårdens IF (Stockholm), Landala AK (Göteborg)
SM: 1936, 1938-1939 SM-Guld
Landskamper: 8 (3-5)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
68 Emil Rosvall BK Amatör 3 - 0 Halmstad 1941-01-06
67 Veikko Huuskonen Helsingin Voimailijat, FIN L 3 Göteborg 1940-12-17 Göteborg sel-FIN 4-4
66 Knut Ramzén Huskvarna BK KO 1 Jönköping 1940-12-15
65 Rudolf Mångelin Narva BK L 3 Göteborg 1940-09-27
64 R Kjerrulf IF 32 Glostrup, DEN 2 - 1 Halmstad 1940-03-17
63 Einar Sjöberg Eskilstuna BK 1 - 2 Stockholm 1940-03-03 SM 1940 1/2
62 Ernst Helsing Alnö IF 2 - 1 Stockholm 1940-03-01 SM 1940 1/4
61 Ragnar Jensen Oslo, NOR 3 - 0 Göteborg 1939-12-01 Göteborg-Oslo 2-6
60 Axel Jensen Valby IK, DEN 3 - 0 Halmstad 1939-11-12
59 Veikko Huuskonen FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1939-04-10 Landskamper 1939 SWE-FIN 4-4
58 Nils Jern Narva BK KO 1 Stockholm 1939-03-26
57 Renato Gagliardi AS Monti, ITA 1 - 2 Stockholm 1939-03-21
56 Sven Johansson (b) IFK Linköping W TKO 3 Linköping 1939-03-19
55 Rudolf Mångelin Narva BK 3 - 0 Stockholm 1939-03-06. SM 1939 SM-final
54 Einar Sjöberg Skövde AIK 3 - 0 Stockholm 1939-03-06 SM 1939 1/2
53 Evert Abrahamsson Redbergslids BK 3 - 0 Stockholm 1939-03-05 SM 1939 1/4
52 Asbjörn Berg-Hansen NOR 2 - 1 Stockholm 1939-02-19 Landskamper 1939 SWE-NOR 8-0
51 Kurt Svensson Huvudsta BK W TKO 2 Stockholm 1939-02-07
50 Gustaf Östberg BK Tigern 3 - 0 Stockholm 1939-01-27
49 Bjarne Jansen (b) Oslo, NOR L 3 Göteborg 1938-12-09 Göteborg-Oslo 5-3
48 Percy Almström IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1938-11-05
47 Helmer Cederfeldt IK Balder 3 - 0 Stockholm 1938-11-04
46 Rudolf Mångelin Narva BK W TKO 2 Stockholm 1938-10-16
45 Allan Hansson Landala AK 3 - 0 Göteborg 1938-04-13
44 Kaj Frederiksen Hillerød SK, DEN 2 - 1 Skövde 1938-04-03
43 Kaj Frederiksen DEN 0 - 3 Stockholm 1938-03-20 Landskamper 1938 SWE-DEN 4-4
42 Allan Hansson Landala BK 3 - 0 Stockholm 1938-03-07 SM 1938 SM-final
41 Malte Larsson Hälsingborgs BS W TKO 2 Stockholm 1938-03-05 SM 1938 1/2
40 Stig Gustafsson Alingsås BK 3 - 0 Trollhättan 1938-02-27
39 Evert Abrahamsson Redbergslids BK 3 - 0 Vänersborg 1938-02-20
38 Karl Grahn Mölndals BK W TKO 3 Skövde 1938-02-13. Final Västsvenska
37 Stig Gustafsson Alingsås BK W 3 Skövde 1938-02-12 1/2 Västsvenska
36 Werner Preiss [GER] 3 - 0 Sandviken 1938-01-18
35 Veikko Huuskonen Helsingin Vo, FIN 0 - 3 Stockholm 1937-12-05
34 Sven Lindahl Huvudsta BK W 3 Stockholm 1937-03-24 Narva BK-Huvudsta BK 11-9
33 István Énekes HUN-sel L 3 Stockholm 1937-03-21 SWE sel-HUN sel 4-4
32 Helmer Cederfeldt IK Balder 1 - 2 Stockholm 1937-03-05 SM 1937 1/8
31 Agne Kungsman Eskilstuna BK KO 1 Eskilstuna 1937-02-26
30 Evert Pettersson Hälsingborgs BS W TKO 3 Helsingborg 1937-02-14
29 Alf Bertelsen DEN W 3 Köpenhamn, DEN 1937-02-12 Landskamper 1937 SWE-DEN 2-6
28 Asbjörn Berg-Hansen NOR KO 1 Stockholm 1937-01-31 Landskamper 1937 SWE-NOR 6-2
27 Olli Lehtinen FIN 0 - 3 Stockholm 1937-01-10 Landskamper 1937 SWE-FIN 5-3
26 Sven Lindahl Huvudsta BK W 3 Stockholm 1936-12-14
25 Alfred Russel Rotherham Boys, ENG KO 3 London, ENG 1936-12-01
24 Shaw British Army W 3 Stockholm 1936-11-15
23 Robert Guilotte BK Örnen KO 1 Stockholm 1936-10-06 Narva BK-BK Örnen 11,5-8,5
22 Kaj Frederiksen DEN 0 - 3 Malmö 1936-03-29 Landskamper 1936 SWE-DEN 4-4
21 Isidor Pettersson Upsala IF W 3 Uppsala 1936-03-13 Upsala IF-Narva BK 5-4
20 Sven Lindahl Huvudsta BK 2 - 1 Stockholm 1936-03-09 SM 1936 SM-final
19 Sture Hållberg Kramfors IF 2 - 1 Stockholm 1936-03-08. SM 1936 1/2
18 Evert Pettersson Hälsingborgs BS 3 - 0 Stockholm 1936-03-08 SM 1936 1/4
17 Evert Stenborg BK Kelly W 3 Örebro 1936-02-28
16 Asbjörn Berg-Hansen NOR 0 - 3 Oslo, NOR 1936-02-09 Landskamper 1936 SWE-NOR 2-6
15 Axel Ljungqvist Solna BK W 3 Stockholm 1936-01-31
14 Gösta Olsson Flottans IF (Karlskrona) W TKO 1 Stockholm 1936-01-12
13 Agne Kungsman Eskilstuna BK 3 - 0 Stockholm 1936-01-10
12 Sven Lindahl Huvudsta BK 0 - 3 Stockholm 1935-12-01
11 Jan Eneberg GAK Enighet W 3 Stockholm 1935-12-01
10 Logren Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1935-11-24
9 Gustaf Östberg Narva BK 3 - 0 Stockholm 1935-11-17. JSM-final
8 Birger Staffansson Djurgårdens IF W TKO 3 Stockholm 1935-11-17 1/2 JSM
7 Lennart Borggren BK Pugilist W TKO 2 Stockholm 1935-11-15 1/4 JSM
6 Gorwitz Primo/IK Balder W TKO 2 Stockholm 1935-09-26 BK Primo-Narva BK 6-2
5 Axel Ljungqvist Solna BK W 3 Stockholm 1935-02-15 (j) Narva BK-Solna BK 4-4
4 Folke Pettersson IF Linnéa L 3 Stockholm 1934-12-01 1/4 JSM
3 Birger Staffansson BK Tigern W 3 Stockholm 1934-11-30 1/8 JSM
2 Nils Fahlberg Solna BK W 3 Stockholm 1934-10-19 Narva BK-Solna BK 6-2
1 Allan Hammar Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1934-10-05 Narva BK-Djurgårdens IF 6-2
Sammanfattande statistik

1935 Svensk juniormästare.
1938 Västsvensk mästare. 

Stor Grabb nr 29. 


Författare till Från landslagsboxare till gangster. Dynamit i nävarna (1956). Boken är främst en uppgörelse med hans kriminella liv, men innehåller även en del boxningshistoria. 
Avled som Harry Vingebratt på Bäckagårds sjukhem i Halmstad. 


Litteratur: Christer Franzén, Narva Boxningsklubb. Visby 2014.