Åke Håkansson

Vikt: Mellanvikt
Född: 1910-06-01
Död: 1990-03-02
Klubb: GAK Enighet (Malmö)
SM: 1935 SM-Guld
Landskamper: 5 (1-4)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
38 Gösta Borg Mölndals BK 2 - 1 Malmö 1944-02-18
37 "Svarte"-Per Andersson Narva BK L Dsq 3 Stockholm 1940-03-02 SM 1940 1/4
36 Bror Svensson (lt) Hälsingborgs BS 3 - 0 Landskrona 1940-02-12 Final Sydsvenska
35 Per Eriksson IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1939-03-04 SM 1939 1/4
34 Jack Svensson Flottans IF L Dsq 1 Malmö 1939-02-20 Final Sydsvenska
33 Hans Johnson GAK Enighet W TKO 2 Malmö 1939-02-19 1/2 Sydsvenska
32 Christian Bonde IK 99, DEN W 3 Malmö 1937-10-25
31 Carl Christiansen Valby IK, DEN L Dsq 3 Köpenhamn, DEN 1937-10-18
30 Olle Lindkvist Hisingens BK 3 - 0 Stockholm 1936-03-09 SM 1936 1/2
29 Gösta Sandberg Landskrona BK 0 - 3 Stockholm 1936-03-09 SM 1936 SM-final
28 Harry Eklund Borlänge SK 2 - 1 Stockholm 1936-03-08 SM 1936 1/4
27 Bertil Tjäder Redbergslids BK W Dsq 2 Stockholm 1936-03-06 SM 1936 1/8
26 Valle Resko FIN L 3 Helsingfors, FIN 1936-02-02 Landskamper 1936 SWE-FIN 2-6
25 Alf Shawyer ENG 0 - 3 Stockholm 1935-12-10 Landskamper 1935 SWE-ENG 3-5
24 Alf Höglund Narva BK W TKO 1 Stockholm 1935-12-01
23 Gustaf Storm Upsala IF dsq - dsq Stockholm 1935-12-01 Dubbeldiskning
22 Henry Nielsen AK Thor, DEN 3 - 0 Malmö 1935-10-27
21 Knud Jensen (mv) DEN 1 - 2 Köpenhamn, DEN 1935-03-24 Landskamper 1935 SWE-DEN 1-7
20 Gösta Borg Mölndals BK 3 - 0 Stockholm 1935-03-04 SM 1935 SM-final
19 Kurt Andersson BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1935-03-03. SM 1935 1/2
18 Bertil Tjäder Redbergslids BK 3 - 0 Stockholm 1935-03-03 SM 1935 1/4
17 Ragnar Berglin Svartviks BK 3 - 0 Stockholm 1935-03-02 SM 1935 1/8
16 Onni Saari FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1934-11-04 Landskamper 1934 SWE-FIN 3-5
15 Evert "Battling" Eriksson Huvudsta IS L TKO 1 Stockholm 1934-08-17
14 Sven Ekendahl IK Balder L 3 Göteborg 1934-03-19 SM 1934 1/2
13 Lennart Dahlqvist BK Rimner W TKO 2 Göteborg 1934-03-18 SM 1934 1/4
12 Henning Dahlin IF Linnéa W 3 Göteborg 1934-03-16 SM 1934 1/8
11 Arvid Nordin Flottans IF 3 - 0 Karlskrona 1934-02-24 Final Sydsvenska
10 Reidar Olafsen NOR W 3 Oslo, NOR 1934-01-28 Landskamper 1934 SWE-NOR 5-3
9 Artur Litzén Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1934-01-19
8 Witold Majchrzycki [POL] W TKO 2 Örebro 1934-01-17
7 Svend Larsen Hälsingborgs BS W 3 Helsingborg 1933-11-26 Hälsingborgs BS-GAK Enighet 3,5-4,5
6 Arvid Nordin Flottans IF L Malmö 1933-02-05 Bronsmatch Sydsvenska
5 Nils Persson (bka) BK Amatör L 3 Malmö 1933-02-04. 1/2 Sydsvenska
4 Erik Liedholm Hälsingborgs BS W 3 Malmö 1933-02-04 1/4 Sydsvenska
3 Erik Liedholm Hälsingborgs BS L 3 Trelleborg 1932-02-21 1/2 Sydsvenska
2 A Hansen (m) BK Hermod, DEN L 3 Lund 1932-02-07
1 Erik "Joe" Eriksson IK Amatören 3 - 0 Halmstad 1932-01-17
Sammanfattande statistik

1934, 1940 Sydsvensk mästare.
1939 Silver Sydsvenska mästerskapet. 
1936 SM-Silver.


Malmös förste svenska mästare i boxning.