Ture Ågren

Vikt: Weltervikt, Mellanvikt
Född: 1920-04-28
Död: 1977-08-16
Klubb: Narva BK (Stockholm)
SM: 1943 SM-Guld (M)
Landskamper: 1 (0-1)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
67 Lennart Andersson Redbergslids BK/Göteborg 0 - 3 Stockholm 1945-01-12 Stockholm-Göteborg 6-2
66 Georg Jonasson Landala AK 1 - 2 Borås 1944-11-12
65 Kirby O´Donoho Malmö BK 3 - 0 Stockholm 1944-11-10
64 Georg Forselius IK Balder/Norr W 3 Stockholm 1944-10-27 Östermalm-Norr 7-1
63 Sune Olsson IF Linnéa/Söder L 3 Alvik 1944-10-06 Söder-Östermalm 6-2
62 Allan Granelli BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1943-03-02 SM 1943 SM-final
61 Gustaf Carlsson Värnamo BK 3 - 0 Stockholm 1943-03-01 SM 1943 1/2
60 Axel Haraldsson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1943-02-27 SM 1943 1/4
59 Allan Hammar Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1942-10-30
58 Allan Ekwall BK Björnen/Landsorten L TKO 2 Stockholm 1942-10-09 Stockholm-Landsorten 4-4
57 Arvid Nordin Flottans IF 3 - 0 Stockholm 1942-03-27. Final Militärmästerskapet
56 Allan Cederberg Svea artillerireg W TKO 1 Stockholm 1942-03-27 1/2 Militärmästerskapet
55 John Nilsson GAK Enighet L TKO 2 Stockholm 1942-03-27 TÅ 3m samma dag!
54 Nils Johansson (ebk) Enköpings BK 3 - 0 Trolhättan 1942-03-08
53 Karl Gustaf Norén Redbergslids BK 0 - 3 Stockholm 1942-03-03 SM 1942 SM-final
52 Nils Johansson (ebk) Enköpings BK 3 - 0 Stockholm 1942-03-02 SM 1942 1/2
51 Allan Granelli IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1942-02-28 SM 1942 1/4
50 Börje Wretman BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1941-03-04 SM 1941 1/4
49 Lennart Tancred Huvudsta BK 3 - 0 Stockholm 1941-03-02 SM 1941 1/8
48 Åke Granö FIN L KO 2 Helsingfors, FIN 1941-01-19 Landskamper 1941 SWE-FIN 3-13
47 Göte Andersson Redbergslids BK 3 - 0 Stockholm 1941-01-10
46 Nils Åkerdahl Alnö IF 1 - 2 Alnö 1940-12-22
45 Henry Pettersson (Palmryd) Huvudsta BK L KO 1 Sundbyberg 1940-12-06
44 Arvid Claesson Redbergslids BK W 3 Stockholm 1940-10-18
43 Börje Wretman BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1940-10-11 Landslagsuttagning
42 Raimond Bengtsson Redbergslids BK W 3 Göteborg 1940-10-04
41 Einar Hill IFK Linköping 3 - 0 Göteborg 1940-09-27
40 Elving Flottans IF KO 1 Stockholm 1940-09-05
39 Olof Norrman Eskilstuna BK W 3 Stockholm 1940-06-20
38 Harry Åstrand IK Ymer 0 - 3 Stockholm 1940-03-04. SM 1940 SM-final
37 Eric Svensson Redbergslids BK 3 - 0 Stockholm 1940-03-04 SM 1940 1/2
36 Nils Fogelberg IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1940-03-02 SM 1940 1/4
35 Erik Ågren Narva BK 0 - 3 Stockholm 1940-02-17 Final DM-Stockholm
34 Börje Wretman BK Örnen 2 - 1 Stockholm 1940-02-16 1/2 DM-Stockholm
33 Lennart Ask Flottans IF 3 - 0 Stockholm 1940-02-15 1/4 DM-Stockholm
32 Henry Nielsen Thor, DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1940-02-06
31 Henry Pettersson (Palmryd) Huvudsta BK L 3 Sundbyberg 1940-01-26
30 Henry Pettersson (Palmryd) Huvudsta BK L TKO 2 Stockholm 1940-01-14
29 Karl Gustaf Norén Redbergslids BK 0 - 3 Halmstad 1940-01-06
28 Arne Kant BK Pugilist, NOR W TKO 2 Stockholm 1939-12-08 Narva BK-BK Pugilist 5-3
27 B Pettersson (m) Arboga AK 3 - 0 Örebro 1939-11-30
26 Harry Bäckström Kalmar BK 3 - 0 Kalmar 1939-11-26
25 Olov Lindblå BK Masen W 3 Stockholm 1939-11-10
24 Franz Johansen Bergen AK, NOR 2 - 1 Oslo, NOR 1939-10-29
23 Arne Kant BK Pugilist, NOR 1 - 2 Oslo, NOR 1939-10-28
22 Karl Gustaf Norén Redbergslids BK 1 - 2 Stockholm 1939-10-20
21 Valle Leet [EST] W 3 Stockholm 1939-08-24 +5000 åskådare
20 Anders Larsen Pugilist, NOR 0 - 3 Karlstad 1939-03-19
19 Harry Åstrand IK Ymer 0 - 3 Stockholm 1939-03-05 SM 1939 1/2
18 Evert Ahlin Enköpings BK 3 - 0 Stockholm 1939-03-05 SM 1939 1/4
17 Roland Ahlstrand Hisingens BK 3 - 0 Stockholm 1939-03-04 SM 1939 1/8
16 Henry Andersen BK Hermod, DEN W 3 Köpenhamn, DEN 1938-12-25
15 Harry Swärd BK Masen 3 - 0 Borlänge 1938-12-11 BK Masen-Narva BK 2-6
14 Sixten Eriksson BK 36 W 3 Södertälje 1938-12-02
13 Yngve Lander Skövde AIK KO 2 Skövde 1938-11-27
12 Roland Palmberg Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1938-11-11
11 Erik Pedersen [DEN] 0 - 3 Stockholm 1938-10-14
10 Karl Linné (Narvall) Narva BK W 3 Stockholm 1938-09-09 Klubbmästerskap
9 Arne Norström BK Masen 3 - 0 Borlänge 1938-03-27
8 Stig "Ala" Johansson Eskilstuna BK 3 - 0 Eskilstuna 1938-01-21 Eskilstuna BK-Narva BK 3-7
7 Erik Engman BK Björnen L KO 1 Stockholm 1937-11-22. JSM-final
6 Elof Larsson Skene AK 3 - 0 Stockholm 1937-11-22 1/2 JSM
5 Robert Svensson Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1937-11-21 1/4 JSM
4 KG Westling BK 32 3 - 0 Stockholm 1937-11-19 1/8 JSM
3 Olof Vinlöf Långshyttans AIK L 3 Stockholm 1935-03-18. Final Nybörjarnas
2 CG Lade IK Balder W 3 Stockholm 1935-03-18 1/2 Nybörjarnas
1 Robert Guilotte Frigymnasterna W 3 Stockholm 1935-03-15 1/4 Nybörjarnas
Sammanfattande statistik

1935 Silver Nybörjarnas (B).
1937  JSM-Silver.
1940-1941 SM-Silver.
1942 Militär mästare. 


Litteratur: Christer Franzén, Narva Boxningsklubb. Visby 2014.