Henry Pettersson (Palmryd)

Vikt: Weltervikt
Född: 1912-11-09
Död: 1998-06-15
Klubb: Huvudsta IS, Huvudsta BK (Solna)
SM: -
Landskamper: 5 (1-4)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
71 Einar Hammar Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1941-03-05. SM 1941 SM-final
70 Evert Ahlin Enköpings BK 3 - 0 Stockholm 1941-03-05 SM 1941 1/2
69 Börje Nordström Narva BK W TKO 2 Stockholm 1941-03-03 SM 1941 1/4
68 Allan Hammar Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1941-03-01 SM 1941 1/8
67 Ture Ågren Narva BK KO 1 Sundbyberg 1940-12-06
66 Karl Gustaf Norén Redbergslids BK L 3 Stockholm 1940-10-18
65 Allan Granelli IF Linnéa W 3 Sundbyberg 1940-10-11
64 Arvid Claesson Redbergslids BK W 3 Göteborg 1940-10-04
63 Erik Ågren Narva BK 1 - 2 Huvudsta 1940-09-21
62 Morgan Svensson Narva BK W TKO 3 Stockholm 1940-06-20
61 Ruben Bengtsson BK Örnen W TKO 3 Stockholm 1940-02-17 Final DM-Stockholm
60 Allan Hammar Djurgårdens IF 2 - 1 Stockholm 1940-02-16 1/2 DM-Stockholm
59 Erik Eriksson (dif) Djurgårdens IF KO 2 Stockholm 1940-02-16 1/4 DM-Stockholm
58 Henry Tiller B-30, NOR L 3 Trondheim, NOR 1940-02-11
57 Ture Ågren Narva BK W 3 Sundbyberg 1940-01-26
56 Ture Ågren Narva BK W TKO 2 Stockholm 1940-01-14
55 Helge Tärneborg Solna BK W TKO 3 Sundbyberg 1939-12-08
54 Einar Hammar Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1939-03-05 SM 1939 1/2
53 Ruben Bengtsson BK Örnen W TKO 3 Stockholm 1939-03-05 SM 1939 1/4
52 Harry Eklund BK Masen 3 - 0 Stockholm 1939-03-03 SM 1939 1/8
51 Bernhard Salong [EST] 3 - 0 Stockholm 1939-02-07
50 Nils Johansson (ebk) Enköpings BK W TKO 1 Enköping 1939-01-20 Enköpings BK-Huvudsta BK 4-6
49 Oskar Ågren Narva BK Draw Stockholm 1937-03-24 Narva BK-Huvudsta BK 11-9
48 Simpson [ENG] 0 - 3 London, ENG 1936-12-01
47 Oskar Ågren Narva BK W 3 Stockholm 1936-11-25 Uttagning t London
46 Valle Bengtsson BK Örnen W TKO 2 Stockholm 1936-11-25 Uttagning t London
45 Einar Hammar Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1936-11-16
44 Axel Jansson BK 30 W 3 Stockholm 1936-11-15
43 Oskar Ågren Narva BK L TKO 2 Stockholm 1936-06-19 OS-uttagning
42 Arne Norén Redbergslids BK 3 - 0 Stockholm 1936-03-09 SM 1936 1/2
41 Einar Hammar Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1936-03-09 SM 1936 SM-final
40 Verner Gyllin Svedala IK 3 - 0 Stockholm 1936-03-08 SM 1936 1/4
39 Sten Suvio FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1936-02-02 Landskamper 1936 SWE-FIN 2-6
38 Gösta Lindqvist BK Örnen W TKO 2 Stockholm 1936-01-12
37 N Kapustin [EST] 2 - 1 Stockholm 1936-01-11
36 Oscar Persson Flottans IF (Karlskrona) 3 - 0 Stockholm 1936-01-10
35 Dan Lynch ENG 0 - 3 Stockholm 1935-12-10 Landskamper 1935 SWE-ENG 3-5
34 Nils Fogelberg BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1935-12-01
33 Folke Bergman Svartvik BK 3 - 0 Stockholm 1935-12-01
32 Valle Bengtsson BK Örnen W 3 Sundbyberg 1935-10-18 Huvudsta BK-BK Örnen 9-3
31 Henning Dahlin IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1935-04-26
30 Sten Suvio FIN 0 - 3 Stockholm 1935-02-10 Landskamper 1935 SWE-FIN 6-2
29 Evert Wessberg Hisingens BK/Göteborg W 3 Stockholm 1935-02-01 Stockholm-Göteborg 7-1
28 Carl Dehn NOR 1 - 2 Stockholm 1935-01-27 Landskamper 1935 SWE-NOR 6-2
27 Henry Hallberg Hisingens BK L 3 Stockholm 1934-08-17
26 Harry Åstrand IK Ymer L 3 Göteborg 1934-03-18 SM 1934 1/2
25 Sixten Pettersson Härnösands BK W 3 Göteborg 1934-03-17 SM 1934 1/4
24 Lennart Andersson (dif) Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1934-03-03. Final DM-Stockholm
23 Nils Fogelberg BK Örnen W 3 Stockholm 1934-03-03 1/2 DM-Stockholm
22 Helge Helander BK Örnen W TKO 3 Stockholm 1934-03-02 1/4 DM-Stockholm
21 Stig Hedman Borlänge SK W 3 Sandviken 1934-01-21
20 Jozef Garncarek POL W 3 Stockholm 1934-01-14 Landskamper 1934 SWE-POL 5-3
19 Stig Hedman Borlänge SK W 3 Borlänge 1934-01-12 Borlänge SK-Huvudsta IS 3-5
18 Gösta Sandberg Landskrona BK 3 - 0 Stockholm 1934-01-03 Landslagsuttagning
17 Harry Åstrand IK Ymer/Landsorten Draw Stockholm 1933-12-01 Stockholm-Landsorten 3,5-4,5
16 Lennart Andersson (dif) Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1933-11-17 Huvudsta IS-Djurgårdens IF 16-4
15 Nils Fogelberg BK Örnen W 3 Stockholm 1933-10-14 BK Örnen-Huvudsta IS 11,5-8,5
14 Lennart Andersson (dif) Djurgårdens IF W 3 Sundbyberg 1933-02-10 Djurgårdens IF-Huvudsta IS 2-6
13 Kurt Andersson BK Örnen L 3 Stockholm 1932-11-07
12 Lennart Andersson (dif) Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1932-11-06
11 Arvid Bohman BK Örnen W TKO 2 Stockholm 1932-11-05
10 Axel Jansson Solna BK W 3 Ingentingskogen 1932-07-22 Utomhus
9 Nils Karlsson IK Balder W 3 Ingentingskogen 1932-07-01
8 Oskar Pihl Djurgårdens IF W 3 Sundbyberg 1932-02-26 Huvudsta IS-Djurgårdens IF 6-2
7 Lennart Andersson (dif) Djurgårdens IF L 3 Sundbyberg 1932-01-22
6 Gösta Lindqvist BK Örnen L 3 Sundbyberg 1931-11-22
5 Nils Fogelberg BK Örnen L 3 Stockholm 1931-01-16
4 Gerhard Pettersson Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1930-11-29
3 Thure Gustavsson Upsala IF L 3 Stockholm 1929-12-14 1/2 JSM
2 Ersa Edman Upsala IF W 3 Stockholm 1929-12-13 1/4 JSM
1 Allan Ramström IF Linnéa W TKO 2 Stockholm 1929-12-12 1/8 JSM
Sammanfattande statistik
1936, 1941 SM-Silver.
1934, 1940 Distriktsmästare Stockholm.