Einar Hammar

Vikt: Weltervikt, Mellanvikt
Född: 1907-06-24
Död: 1977-06-17
Klubb: Örebro AIF. Eskilstuna BK. Örebro Atletklubb. BK Kelly (Örebro). BK 30 (Motala). Djurgårdens IF (Stockholm).
SM: 1936, 1939-1940-1941 SM-Guld
Landskamper: 4 (0-4)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
107 Bölja Jansson Alnö IF/Förbundet 3 - 0 Stockholm 1944-03-19 Förbundet-Pressen 2-6
106 Tore Karlsson BK Akilles 1 - 2 Stockholm 1944-03-07 SM 1944 1/2
105 Eric Svensson Redbergslids BK W w.o. Stockholm 1944-03-06 SM 1944 1/4
104 Gunnar Stendahl Landala AK 3 - 0 Stockholm 1944-03-04 SM 1944 1/8
103 Börje Nordström Narva BK W TKO 1 Stockholm 1943-11-12
102 Georg Jonasson Landala AK/Landsorten B W 3 Stockholm 1943-10-15 Stockholm B-Landsorten B 4-4
101 Gösta Eriksson Eskilstuna BK L w.o. Stockholm 1943-02-28 SM 1943 1/4
100 Evert Ahlin Enköpings BK W TKO 3 Stockholm 1943-02-26 SM 1943 1/8
99 Rolf Zahl Eskilstuna BK W 3 Stockholm 1943-01-22
98 Guglielmo Poli ITA 1 - 2 Stockholm 1942-12-14 SWE sel-ITA 1-7
97 Riccardo Battaglia ITA 0 - 3 Stockholm 1942-12-11 Landskamper 1942 SWE-ITA 2,5-5,5 (5-11)
96 Gunnar Stendahl Landala AK/Göteborg W 3 Göteborg 1942-12-04 Göteborg-Stockholm 4-4
95 Karl-Erik Nyström BK Viking KO 3 Stockholm 1942-11-13
94 Gustaf Carlsson BK Ringen/Landsorten B 3 - 0 Stockholm 1942-10-09 Stockholm B-Landsorten B 6-2
93 Gösta Pettersson BK Örnen/ Söder W 3 Stockholm 1942-10-02 Söder-Östermalm 6-2
92 Börje Wretman BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1942-03-03 SM 1942 1/2
91 Johnny Blomqvist IK Balder 3 - 0 Stockholm 1942-03-02 SM 1942 1/4
90 Gustaf Carlsson Värnamo BK 3 - 0 Stockholm 1942-02-28 SM 1942 1/8
89 John Nilsson GAK Enighet 2 - 1 Stockholm 1942-01-16
88 Henry Pettersson (Palmryd) Huvudsta BK 3 - 0 Stockholm 1941-03-05. SM 1941 SM-final
87 Börje Wretman BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1941-03-05 SM 1941 1/2
86 Kurt Sahlberg Kramfors IF 2 - 1 Stockholm 1941-03-03 SM 1941 1/4
85 Sven Ekman IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1941-03-01 SM 1941 1/8
84 Arvid Claesson Redbergslids BK L 3 Göteborg 1940-12-06
83 Willy Jensen DEN L TKO 2 Jönköping 1940-03-17 Landskamper 1940 SWE-DEN 4-4
82 Oskar Ågren Narva BK 2 - 1 Stockholm 1940-03-04. SM 1940 SM-final
81 Raimond Bengtsson Redbergslids BK 3 - 0 Stockholm 1940-03-04 SM 1940 1/2
80 Axel Haraldsson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1940-03-02 SM 1940 1/4
79 Ruben Bengtsson BK Örnen 1 - 2 Stockholm 1940-02-16 1/2 DM-Stockholm
78 Ingolf Relling Ålesunds BK, NOR 3 - 0 Stockholm 1940-01-14
77 Otello Binazzi AS Monti, ITA 2 - 1 Stockholm 1939-03-21
76 Eskil Strand BK Akilles W TKO 2 Linköping 1939-03-19
75 Allan Granelli Narva BK 3 - 0 Stockholm 1939-03-06 SM 1939 SM-final
74 Henry Pettersson (Palmryd) Huvudsta BK 3 - 0 Stockholm 1939-03-05 SM 1939 1/2
73 Folke Ekman IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1939-03-05 SM 1939 1/4
72 Tage Ahlstrand Svaneholm-Viskafors IF 3 - 0 Stockholm 1939-03-03 SM 1939 1/8
71 Allan Tollstam Flottans IF 3 - 0 Stockholm 1939-02-05
70 Birger Johansson IFK Linköping 3 - 0 Motala 1939-02-05
69 Harry Åstrand IK Ymer 3 - 0 Borås 1939-01-29
68 Arne Norén Redbergslids BK 3 - 0 Borås 1939-01-28
67 Antoni Kolczynski [POL] 0 - 3 Borlänge 1939-01-18 "Dalarna"-Polen 1-6
66 Antoni Kolczynski POL L TKO 2 Stockholm 1939-01-16 Landskamper 1939 SWE-POL 2-6
65 Oskar Ågren Narva BK L 3 Södertälje 1938-12-02
64 Bertil Hedberg Narva BK 1 - 2 Stockholm 1938-11-11
63 Henry Svensson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1938-11-06
62 Karl Linné (Narvall) Narva BK 3 - 0 Stockholm 1938-11-05
61 Otello Binazzi AS Monti, ITA 3 - 0 Stockholm 1938-10-14
60 Erik Ågren Narva BK L TKO 2 Stockholm 1938-09-09
59 Oskar Ågren Narva BK 0 - 3 Stockholm 1938-03-07 SM 1938 SM-final
58 Roland Ahlstrand Hisingens BK 3 - 0 Stockholm 1938-03-06 SM 1938 1/2
57 Erik Nordqvist Kristianstads BK 3 - 0 Stockholm 1938-03-05 SM 1938 1/4
56 Emanuel Knudsen IF Sparta, DEN 1 - 2 Stockholm 1938-02-06
55 Michael Murach FC Schalke 04, GER 0 - 3 Sandviken 1938-01-18
54 Oskar Ågren Narva BK 0 - 3 Stockholm 1937-12-17
53 Sulo Rossi Lappeenrannan Vo, FIN W TKO 3 Stockholm 1937-12-05
52 Henry Svensson IF Linnéa 2 - 1 Stockholm 1937-10-25
51 Nils Fogelberg IF Linnéa 2 - 1 Stockholm 1937-10-24
50 Oskar Ågren Narva BK 1 - 2 Stockholm 1937-03-08 SM 1937 SM-final
49 Gösta Carlsson BK Kelly 3 - 0 Stockholm 1937-03-07 SM 1937 1/2
48 Nils Fogelberg IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1937-03-07 SM 1937 1/4
47 Bruno Ahlberg Helsingin Atleetklubi, FIN L 3 Eskilstuna 1937-01-11
46 Oskar Ågren Narva BK L 3 Stockholm 1936-11-25 Uttagning till Londonturn
45 Henry Pettersson (Palmryd) Huvudsta BK L 3 Stockholm 1936-11-16
44 Valle Bengtsson BK Örnen W 3 Stockholm 1936-11-15
43 Gösta Lindqvist BK Örnen L Dsq 2 Stockholm 1936-11-01
42 Gerhard Pedersen DEN 0 - 3 Malmö 1936-03-29 Landskamper 1936 SWE-DEN 4-4
41 Oscar Persson Flottans IF Karlskrona 3 - 0 Stockholm 1936-03-09 SM 1936 1/2
40 Henry Pettersson (Palmryd) Huvudsta BK 3 - 0 Stockholm 1936-03-09 SM 1936 SM-final
39 Roland Ahlstrand BK Pugilist 3 - 0 Stockholm 1936-03-08 SM 1936 1/4
38 Folke Bergman Svartviks BK 3 - 0 Stockholm 1936-03-06 SM 1936 1/8
37 Sture Petrini Solna BK 3 - 0 Motala 1936-01-19
36 N Kapustin [EST] 2 - 1 Stockholm 1936-01-12
35 Thure Ahlqvist IK Ymer 0 - 3 Stockholm 1935-03-03. SM 1935 1/2
34 Folke Bergman Svartviks BK 3 - 0 Stockholm 1935-03-03 SM 1935 1/4
33 Charles Andersson Värnamo BK W TKO Linköping 1935-02-10 Final Östsvenska
32 John Karlsson Nybro BK W w.o Linköping 1935-02-09 1/2 Östsvenska
31 Erik Eklund (w) Nybro BK W TKO Linköping 1935-02-09 1/4 Östsvenska
30 Olof Norrman Eskilstuna BK L 3 Norrköping 1935-01-19
29 Axel Jansson Solna BK 3 - 0 Motala 1935-01-12 BK 30-Solna BK 5-4
28 Olof Norrman Eskilstuna BK W 3 Örebro 1934-12-07
27 Birger Johansson IFK Linköping W 3 Linköping 1934-11-23
26 Birger Johansson IFK Linköping W 3 Motala 1934-11-09
25 Bertil Andersson (aak) Arboga AK W 3 Arboga 1934-03-25 Arboga AK-BK Kelly 0-8
24 Olof Norrman Eskilstuna BK L 3 Motala 1934-03-04 1/2 Mellansvenska
23 Folke Ekman Norrtälje BK W 3 Motala 1934-03-03 1/4 Mellansvenska
22 Henry Hallberg Hisingens BK L 3 Örebro 1933-12-09
21 Uno Alsterlind Redbergslids BK 1 - 2 Stockholm 1933-02-28 SM 1933 1/4
20 Lars Johansson (ikb) IK Balder 2 - 1 Stockholm 1933-02-26 SM 1933 1/8
19 Laszlo Erdös Budapest, HUN W 3 Eskilstuna 1933-02-10
18 Ragnar Berglin Svartviks BK 1 - 2 Stockholm 1932-12-17. JSM-final
17 Axel Jansson Solna BK 3 - 0 Stockholm 1932-12-17 1/2 JSM
16 G Lindell BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1932-12-16 1/4 JSM
15 Ejlert Hagberg BK Örnen W 3 Stockholm 1932-12-15 1/8 JSM
14 Ivar Eriksson IK Balder W TKO 3 Stockholm 1932-12-14 1/16 JSM
13 Alge Andersson Motala BK W 3 Motala 1932-04-16
12 Bertil Eklöf Uppsala AIF L 3 Stockholm 1931-12-18 1/4 JSM
11 Artur Tegnér Upsala IF W 3 Stockholm 1931-12-17 1/8 JSM
10 E Carlsson IFK Linköping W 3 Stockholm 1931-12-16 1/16 JSM
9 Nils Fogelberg BK Örnen L 3 Stockholm 1931-10-25
8 Tor Almér Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1931-10-02
7 Bror Öhman Luleå BK L 3 Kiruna 1931-04-19 Gonggongen räddade EH
6 Josef Schleinkofer Bayern, GER L 3 Eskilstuna 1931-01-21
5 Stellan Hedström Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1930-12-17. JSM-final
4 Birger Larsson Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1930-12-17 1/2 JSM
3 Thure Gustavsson Upsala IF L 3 Stockholm 1929-12-12 1/8 JSM
2 S Persson (fj) IF Linnéa KO 2 Stockholm 1929-12-11 1/16 JSM
1 Gösta Carlsson Örebro AK L 3 Örebro 1929-03-16
Sammanfattande statistik

1930 Svensk juniormästare.
1932 JSM-Silver. 
1935 Östsvensk mästare. 
1937-1938 SM-Silver.


Stor Grabb nr 37