Kurt Stehlin

Vikt: Lätt tungvikt, Tungvikt
Född: 1917-10-24
Död: 2001-04-06
Klubb: Huvudsta BK
SM: 1944-1945 SM-Guld (LT)
Landskamper: 8 (5-3)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
80 Gunnar Nilsson Redbergslids BK L KO 3 Stockholm 1948-03-02 SM 1948 SM-final
79 Carl Nilsson Svedala BK 3 - 0 Stockholm 1948-03-01 SM 1948 1/2
78 Torsten "Djungel-Jack" Andersson Luleå SK 3 - 0 Stockholm 1948-02-28 SM 1948 1/4
77 Claes Jönsson BK Örnen W TKO 2 Stockholm 1948-01-16 Final DM-Stockholm
76 Göte Fridell Landala AK/Göteborg 3 - 0 Göteborg 1948-01-06 Göteborg-Stockholm 3-5
75 Remo Giovanni ITA 1 - 2 Stockholm 1947-12-12 Landskamper 1947 SWE-ITA 7-9
74 Kalevi Pekola LaKa, FIN L 3 Norrköping 1947-11-16
73 Hans Steppacker [SUI] KO 2 Örebro 1947-11-13
72 Gearoid O'Colmain [IRL] W Dsq 2 Stockholm 1947-10-17 Huvudsta BK 25 år
71 Jones (t) [WAL] KO 2 Jönköping 1946-12-01 BK Ringen 20 år
70 Knud Christoffersen DEN L KO 2 Köpenhamn, DEN 1946-11-01 Landskamper 1946 SWE-DEN 3-5
69 Carl-Erik Cederqvist BK Ringen W TKO 3 Örebro 1946-10-20
68 Carl Nilsson Svedala BK /Landsorten 3 - 0 Stockholm 1946-10-11 Stockholm-Landsorten 3-5
67 Johannes Niemans NED 3 - 0 Örebro 1946-10-06 Landskamper 1946 SWE-NED 5-3
66 Oivo Poikolainen ViipurinToverit, FIN 3 - 0 Eskilstuna 1946-09-27
65 Hubert Mak [NED] 3 - 0 Stockholm 1946-09-17
64 Knud Christoffersen IF Sparta, DEN L TKO 1 Köpenhamn, DEN 1946-09-14
63 Donald Knudsen Kolding IF, DEN 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1946-09-12
62 Erik Jensen FAK, DEN 3 - 0 Stockholm 1946-01-18
61 Kalevi Pekola FIN 2 - 1 Helsingfors, FIN 1946-01-16 Landskamper 1946 SWE-FIN 5-3
60 Svend Aage Christensen IF Sparta, DEN W 3 Stockholm 1945-11-16
59 William Heineman Söborg IF, DEN 3 - 0 Helsingborg 1945-11-02
58 Svend Aage Christensen DEN W Dsq 3 Köpenhamn, DEN 1945-10-31 Landskamper 1945 SWE-DEN 10-6
57 Knud Christoffersen IF Sparta, DEN W TKO 1 Stockholm 1945-10-19
56 Carl-Erik Cederqvist BK Ringen/Landsorten 3 - 0 Stockholm 1945-10-12 Stockholm-Landsorten 4-4
55 Svend Aage Christensen IF Sparta, DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1945-09-21
54 Sune Olsson IF Linnéa/Pressen 1 - 2 Stockholm 1945-04-02 Förbundet-Pressen 4-4
53 Sune Olsson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1945-03-06 SM 1945 SM-final
52 Bror Andersson Laholms BS 3 - 0 Stockholm 1945-03-05 SM 1945 1/2
51 Karl-Erik Löfman BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1945-03-02 SM 1945 1/4
50 A Juselius [FIN] W TKO 2 Villmansstrand, FIN 1945-02-18
49 Sulo Gustafsson FIN W 3 Helsingfors, FIN 1945-02-16 Landskamper 1945 SWE-FIN 3-5
48 Per Pedersen Landskrona BK W TKO 3 Stockholm 1945-01-22
47 Kurt Ljunggren Hisingens BK/Göteborg 3 - 0 Stockholm 1945-01-12 Stockholm-Göteborg 6-2
46 Sulo Gustafsson FIN W 3 Stockholm 1944-12-08 Landskamper 1944 SWE-FIN 6-2
45 Kurt Phalén BK Örnen W TKO 2 Stockholm 1944-11-20 Solna BK 25 år
44 Sune Olsson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1944-11-10
43 Nils Andersson IF Linnéa/Söder 1 - 2 Stockholm 1944-10-27 Söder-Förstäderna 7-1
42 Lennart Österberg IFK Linköping/Landsorten W 3 Stockholm 1944-10-13 Stockholm B-Landsorten B 3-5
41 Tage Lindström BK Örnen W 3 Alvik 1944-10-06 Förstäderna-Norr 6-2
40 Nils Andersson IF Linnéa L 3 Sundbyberg 1944-03-31
39 Sune Olsson IF Linnéa 1 - 2 Eskilstuna 1944-03-24
38 Nils Andersson IF Linnéa/Pressen 0 - 3 Stockholm 1944-03-19 Förbundet-Pressen 2-6
37 John Nilsson Malmö BK 2 - 1 Stockholm 1944-03-07 SM 1944 SM-final
36 Göte Fridell Landala AK 3 - 0 Stockholm 1944-03-06 SM 1944 1/2
35 Sune Olsson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1944-03-03 SM 1944 1/4
34 Sune Olsson IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1944-02-01 IK Balder 20 år
33 Lennart Österberg BK Stål 3 - 0 Stockholm 1944-01-20
32 Olle Bengtsson Skoftebyns AIS 1 - 2 Trollhättan 1944-01-16
31 Göte Fridell Landala AK/Göteborg 0 - 3 Göteborg 1943-12-10 Göteborg-Stockholm 3-5
30 Olle Bengtsson Skoftebyns AIS /Landsorten A L 3 Stockholm 1943-10-15 Stockholm A-Landsorten A 6-2
29 John Nilsson GAK Enighet 0 - 3 Malmö 1942-11-08 Sydsverige (sel)-Landslaget 1-5
28 Svend Aage Christensen DEN L KO 2 Köpenhamn, DEN 1942-11-06 Landskamper 1942 SWE-DEN 3-5
27 Herbert André Oskarshamns BK/Landsorten B 3 - 0 Stockholm 1942-10-09 Stockholm B-Landsorten B 6-2
26 Bo Below Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1942-02-13
25 Gustaf Storm Uppsala IF/ Landsorten 2 - 1 Stockholm 1941-10-10 Stockholm-Landsorten 5-3
24 Bo Below Djurgårdens IF 1 - 2 Stockholm 1941-03-21
23 Per Eriksson IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1941-03-04 SM 1941 1/2
22 Tage "Maggie" Johansson IF Linnéa 2 - 1 Stockholm 1941-03-03 SM 1941 1/4
21 Jan Phalén Narva BK W 3 Stockholm 1940-10-18
20 "Svarte"-Per Andersson Narva BK L 3 Sundbyberg 1940-10-11
19 Bo Below Djurgårdens IF 1 - 2 Stockholm 1940-03-02 SM 1940 1/4
18 Gustaf Storm Upsala IF 3 - 0 Stockholm 1940-03-01 SM 1940 1/8
17 Robert Ståhl Flottans IF 0 - 3 Stockholm 1940-02-15 1/4 DM-Stockholm
16 "Svarte"-Per Andersson Narva BK L 3 Sundbyberg 1940-01-26
15 Axel Haraldsson IF Linnéa 2 - 1 Stockholm 1940-01-14
14 Bertil Eriksson Narva BK W 3 Stockholm 1939-11-17
13 Per Eriksson IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1939-03-03 SM 1939 1/8
12 Valle Leet [EST] 0 - 3 Stockholm 1939-02-07
11 Knut Sjögren (lt) Enköpings BK W 3 Enköping 1939-01-20 Enköpings BK-Huvudsta BK 4-6
10 William Andersson Solna BK L TKO 2 Stockholm 1938-11-06
9 Robert Ståhl BK 36 L w.o. Stockholm 1938-03-06 SM 1938 1/4
8 Olle Rystedt Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1938-03-05 SM 1938 1/8
7 Lars Meurling Kalmar BK 3 - 0 Kalmar 1938-01-23
6 Bo Below BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1937-10-25
5 Robert Ståhl Narva BK W 3 Stockholm 1937-03-24 Narva BK-Huvudsta BK 11-9
4 Folke Aller Narva BK 0 - 3 Stockholm 1936-12-03. JSM-final
3 Gösta Johansson (bkm) BK Mars 3 - 0 Stockholm 1936-12-03 1/2 JSM
2 Karl Simonsson Landala AK W 3 Stockholm 1936-12-02 1/4 JSM
1 Tore Hansen BK Sparta W TKO 3 Stockholm 1936-12-01 1/8 JSM
Sammanfattande statistik

Började boxas 1936.
1936 JSM-Silver.
1948 Distriktsmästare Stockholm.
1948 SM-Silver.


Stor Grabb nr 39. 
Fem svenska mästerskap i kanot