Stig Johnsson

Vikt: Bantamvikt, Fjädervikt, Lättvikt
Född: 1915-06-07
Död: 1986-02-09
Klubb: IF Linnéa (Stockholm)
SM: 1932 SM-Guld (B)
Landskamper: 7 (3-4)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
83 Hugo Andersson Hisingens BK 0 - 3 Stockholm 1940-03-03 SM 1940 1/2
82 Rune Johansson (hbs) Halmstads BS 3 - 0 Stockholm 1940-03-02 SM 1940 1/4
81 Erik Karlsson (bkö) BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1940-02-17 Final DM-Stockholm
80 Arne Larsson (bkö) BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1940-02-15 1/2 DM-Stockholm
79 David Paltiel Trondheim BK, NOR 3 - 0 Stockholm 1940-01-14
78 Erik Karlsson (bkö) BK Örnen W 3 Stockholm 1939-12-08
77 Hugo Andersson Hisingens BK/Göteborg 3 - 0 Göteborg 1939-11-03 Göteborg-Stockholm 5-2
76 Artur Blixt IFK Linköping 1 - 2 Linköping 1939-10-22
75 Göte Carlsson Värnamo BK 0 - 3 Värnamo 1939-10-08
74 Göte Carlsson Värnamo BK 1 - 2 Stockholm 1939-03-05 SM 1939 1/4
73 Harry Swärd BK Masen 3 - 0 Stockholm 1939-03-03 SM 1939 1/8
72 Walter Blumenthal [GER] L KO 2 Bremen, GER 1939-01-31
71 Herbert Nürnberg GER L TKO 3 Hamburg, GER 1939-01-28 Landskamper 1939 SWE-GER 2-6
70 Stanislaw Wozniakiewicz POL 0 - 3 Stockholm 1939-01-16 Landskamper 1939 SWE-POL 2-6
69 Kurt Hedlund Eskilstuna BK 3 - 0 Eskilstuna 1938-11-26
68 Nils Ljungberg Linköpings BK W 3 Linköping 1938-11-20
67 Harald Kanepi [EST] 0 - 3 Stockholm 1938-11-06
66 Georg Kraft [GER] 2 - 1 Stockholm 1938-11-05
65 Börje Wretman BK Örnen 2 - 1 Stockholm 1938-11-04
64 Egisto Peyre [ITA] 0 - 3 Stockholm 1938-10-16
63 E Söder BK Rapid 3 - 0 Eskilstuna 1938-10-14
62 Olof Forsberg Solna BK W 3 Hagalund 1938-09-04
61 Göte Carlsson Värnamo BK 1 - 2 Värnamo 1938-04-04
60 Harry Swärd BK Masen 1 - 2 Borlänge 1938-03-27
59 Jens Nielsen (b) DEN 0 - 3 Stockholm 1938-03-20 Landskamper 1938 SWE-DEN 4-4
58 Erik Ågren Narva BK 0 - 3 Stockholm 1938-03-06 SM 1938 1/2
57 Börje Wretman BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1938-03-05 SM 1938 1/4
56 Erik Ågren Narva BK L 3 Stockholm 1938-02-14 IF Linnéa-Narva BK 4-3
55 John Alm Sandvikens AIK 1 - 2 Stockholm 1937-12-17
54 Frank Mirabile [USA] W 3 Örebro 1937-12-12
53 Frank Mirabile [USA] W 3 Eskilstuna 1937-12-09
52 Gösta Haraldsson Eskilstuna BK L 3 Eskilstuna 1937-04-09
51 Büttner II Reichbahn-TSV, GER L 3 Görlitz, GER 1937-02-21 BK Athen, GER-IF Linnéa 2,5-4,5
50 Nagel KBV Germania, GER W 3 Hirschberg, GER 1937-02-20 KBV Germania-IF Linnéa 1,5-5,5
49 Arthur Büttner Reichbahn-TSV, GER L 3 Breslau, GER 1937-02-19 Reichbahn, GER-IF Linnéa 4-4
48 Sven Nyström Kristianstads BK 3 - 0 Kristianstad 1937-01-31
47 Helmer Gelander Flottans IF W 3 Karlskrona 1937-01-30 Flottans IF-IF Linnéa 4-3
46 Urban Lundberg Skive AC, DEN L KO 2 Stockholm 1936-11-15
45 Erik Ågren Narva BK L TKO 3 Stockholm 1936-10-14 Narva BK-IF Linnéa 12,5-7,5
44 Allan Carlsson Nyköpings BS L 3 Örebro 1936-04-03
43 Knut Palm Huvudsta BK 3 - 0 Stockholm 1936-01-12
42 Sven Nyström Kristianstads BK 3 - 0 Stockholm 1936-01-11
41 Erik Ågren Narva BK 0 - 3 Stockholm 1935-12-01
40 Allan Carlsson IFK Nyköping L 3 Eskilstuna 1935-10-25
39 Gösta Alm BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1935-03-03 SM 1935 1/2
38 Erik Ågren Narva BK 2 - 1 Stockholm 1935-03-03 SM 1935 1/4
37 Ruben Wolf BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1935-03-01 SM 1935 1/8
36 Erik Ågren Narva BK W 3 Stockholm 1935-02-01
35 Henry Norell IK Balder L 3 Stockholm 1934-02-23 IK Balder-IF Linnéa 6-2
34 Axel Persson BK Masen W TKO 1 Borlänge 1934-01-06 Borlänge SK-IF Linnéa 3-5
33 Oskar Pihl Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1933-10-20 IF Linnéa-Djurgårdens IF 13,5-6,5
32 Aage Petersen DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1933-03-25 Landskamper 1933 SWE-DEN 3-5
31 Gösta Alm BK Örnen 1 - 2 Stockholm 1933-03-01 SM 1933 1/2
30 Helge Ramstedt Redbergslids BK 3 - 0 Stockholm 1933-02-28 SM 1933 1/4
29 H "Pyret" Sjödin Hudiksvalls BK 3 - 0 Stockholm 1933-02-26 SM 1933 1/8
28 Åke Karlsson (fin) Turun Urheilulitto, FIN 2 - 1 Stockholm 1933-01-14
27 Gösta Alm BK Örnen 2 - 1 Stockholm 1933-01-13
26 Allan Carlsson BK Kelly L 3 Stockholm 1932-11-07
25 Sachs Heros, GER W 3 Stockholm 1932-11-05
24 Sture Fagerström IK Balder W 3 Stockholm 1932-10-10 IF Linnéa-IK Balder 4-4
23 Stellan Hedström Djurgårdens IF L 3 Södra Folkparken 1932-07-21 Utomhus
22 Dessendorfer III [GER] W 3 Regensburg, GER 1932-05-08
21 Hans Ziglarski SV 1880, GER L TKO 3 München, GER 1932-05-06
20 Eigil Christensen Helsingör AK, DEN W w.o Oslo 1932-04-17 Fyrkantsturnering
19 Sigurd Larsen Oslo BK, NOR L 3 Oslo, NOR 1932-04-16 Fyrkantsturnering
18 Jens Nielsen (b) DEN W 3 Stockholm 1932-04-03 Landskamper 1932 SWE-DEN 5-3
17 Lennart Bohman Örnsköldsviks SK W 3 Stockholm 1932-03-07 SM 1932 SM-final
16 Wimar Hansson Redbergslids BK 3 - 0 Stockholm 1932-03-06 SM 1932 1/2
15 Alfons "Affa" Eriksson Kramfors IF 3 - 0 Stockholm 1932-03-06 SM 1932 1/4
14 Paavo Savolainen FIN 2 - 0 Stockholm 1932-02-21 Landskamper 1932 SWE-FIN 6,5-1,5
13 Kristian Torvund NOR W 3 Oslo, NOR 1932-02-07 Landskamper 1932 SWE-NOR 4-4
12 Sixten Berglund Narva BK W 3 Stockholm 1932-01-31
11 Sture Fagerström Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1932-01-06 IF Linnéa-Djurgårdens IF 5-3
10 Tage Johnsson IF Linnéa W 3 Stockholm 1932-01-02. JSM-final
9 Helge Lidström Södertälje BS W 3 Stockholm 1932-01-02 1/2 JSM
8 H Eriksson Södertälje BS W TKO 3 Stockholm 1931-12-30 1/4 JSM
7 Erik Johansson (b) Luleå BK W 3 Stockholm 1931-12-29 1/8 JSM
6 Ernst Helsing Alnö IF W 3 Stockholm 1931-12-27 1/16 JSM
5 Yngvar Trovik de Jong BK Pugilist, NOR L 3 Oslo, NOR 1931-12-13
4 Reidar Gulsrud Oslo AK, NOR W 3 Oslo, NOR 1931-12-12
3 Majblom Helsingin Toverit, FIN 3 - 0 Stockholm 1931-05-31 IF Linnéa-TUL/Helsingfors 6-2
2 Bertil Andersson Borlänge SK L 3 Sandviken 1931-03-29
1 Willy Lühnenschloss Oslo BK/Oslo, NOR W 3 Oslo, NOR 1931-01-24 (j) Oslo-Stockholm 2-6
Sammanfattande statistik

1931 Svensk juniormästare.
Uppgavs som 16 år vid JSM 1931. 


Yngre bror till tugviktaren Åke Johnsson IF Linnéa.