Knut Nordström

Vikt: Flugvikt
Född: 1918-10-13
Död: 1998-04-29
Klubb: IK Trimer (Lidingö). Narva BK (Stockholm)
SM: -
Landskamper: 1 (0-1)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
29 Allan Hansson Landala AK 0 - 3 Trollhättan 1942-10-18
28 Allan Hansson Trollhättans BK/Landsorten 0 - 3 Stockholm 1942-10-09 Stockholm-Landsorten 4-4
27 Stig Pettersson Värnamo BK 0 - 3 Stockholm 1942-03-01 SM 1942 1/4
26 Allan Hansson Landala AK 0 - 3 Stockholm 1941-03-03 SM 1941 1/4
25 Ragnar Jensen Sp. 09, NOR L KO 1 Stockholm 1939-12-08 Narva BK-Pugilist 5-3
24 Olli Lehtinen FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1939-04-10 Landskamper 1939 SWE-FIN 4-4
23 Stig Kreüger IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1939-03-06. SM 1939 SM-final
22 Arne Lindström BK Örnen KO 2 Stockholm 1939-03-06 SM 1939 1/2
21 Erik Grahn Hälsingborgs BS 3 - 0 Stockholm 1939-03-05 SM 1939 1/4
20 Stig Pettersson Värnamo BK W TKO 2 Stockholm 1939-03-03 SM 1939 1/8
19 Arnold Torpel [EST] 0 - 3 Stockholm 1939-02-07
18 Rune Karlsson (f) BK 36 1 - 2 Södertälje 1939-02-05
17 Birger Staffansson Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1938-11-11
16 Allan Hansson Landala AK 0 - 3 Stockholm 1938-10-14
15 Jan Nyhlén Narva BK W 3 Stockholm 1938-09-09 Klubbmästerskap
14 Åke Olsson BK Fram W TKO 1 Stockholm 1938-03-06 SM 1938 1/4
13 Stig Kreüger IF Linnéa L 3 Stockholm 1938-02-14 IF Linnéa-Narva BK 4-3
12 Birger Staffansson Djurgårdens IF KO 1 Stockholm 1938-02-07
11 Hans Hultman BK Örnen W TKO 1 Stockholm 1938-02-06
10 Knut Larsson Eskilstuna BK W 3 Eskilstuna 1938-01-21 Eskilstuna BK-Narva BK 3-7
9 Olli Lehtinen Helsingin Vo, FIN L TKO 2 Stockholm 1937-12-05
8 Evert Axell IFK Linköping L 3 Linköping 1937-02-26
7 Stig Kreüger IF Linnéa L 3 Stockholm 1936-11-25 Narva BK-IF Linnéa 12,5-7,5
6 Valdemar Wolf BK Örnen Draw Stockholm 1936-10-06 Narva BK-BK Örnen 11,5-8,5
5 Stig Kreüger IF Linnéa L 3 Stockholm 1936-03-27. Final Nybörjarnas
4 Robert Guilotte BK Örnen KO 3 Stockholm 1936-03-27 1/2 Nybörjarnas
3 Bertil Björklund (f) Upsala IF W 3 Uppsala 1936-03-13 Upsala IF-Narva BK 5-4
2 Per Östlund IFK Lidingö L TKO 3 Lidingö 1935-03-31 IFK Lidingö-IK Trimer 5-3
1 M Eklund Frigymnasterna L 3 Stockholm 1935-02-14 1/8 Nybörjarnas
Sammanfattande statistik

"Nutte".
1937 Svensk juniormästare.
1939 SM-Silver. 


I klubbmatchen mellan IFK Lidingö och IK Trimer tävlade Per Östlund för IFK, men hade inte övergångspappren klara. IK Trimer erhöll segern trots nederlag i matchen. 


Litteratur: Christer Franzén, Narva Boxningsklubb. Visby 2014.