Motståndare | Klubb/nation | Resultat | Ort, Land | Datum | Tävling | Kommentar | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
60 | Evert Johansson | Djurgårdens IF | 1 - 2 | Stockholm | 1943-02-26 | SM 1943 | 1/8 |
59 | Arne Johansson | Kalmar BK | 2 - 1 | Kalmar | 1943-02-14 | ||
58 | Rune Johansson (hbs) | Halmstads BS | 2 - 1 | Värnamo | 1943-01-31 | ||
57 | Nils Fogelberg | IF Linnéa | 2 - 1 | Jönköping | 1942-03-29 | ||
56 | Rune Ersson | Narva BK | 3 - 0 | Linköping | 1942-03-22 | ||
55 | Arne Norén | Redbergslids BK | 0 - 3 | Stockholm | 1942-02-27 | SM 1942 | 1/16 |
54 | Lennart Levin | BK Akilles/Östergötland | 1 - 2 | Linköping | 1942-02-08 | Östergötland-Småland 3-6 | |
53 | Gunnar Roskvist | Landskrona BK/Skåne | 3 - 0 | Jönköping | 1942-01-11 | Småland-Skåne 5-3 | |
52 | Bill Andersson | BK Ringen | 3 - 0 | Jönköping | 1941-11-08 | BK Ringen 15 år | |
51 | Erik Ågren | Narva BK/Stockholm B | L TKO 3 | Stockholm | 1941-10-10 | Landsorten B-Stockholm B 6-2 | |
50 | Arne Norén | Redbergslids BK | 2 - 1 | Göteborg | 1941-10-03 | ||
49 | Sven Bengtsson | GAK Enighet | W Dsq 3 | Malmö | 1941-03-18 | ||
48 | Börje Wretman | BK Örnen | L TKO 2 | Stockholm | 1941-03-02 | SM 1941 | 1/8 |
47 | Eric Andersson | BK Kelly | 3 - 0 | Stockholm | 1941-02-28 | SM 1941 | 1/16 |
46 | Ove Landgren | Hälsingborgs BS/Skåne | 2 - 0 | Landskrona | 1941-01-12 | Skåne-Småland 4,5-3,5 | |
45 | Elof Larsson | Skene AK | 1 - 2 | Skene | 1940-12-08 | ||
44 | Eric Svensson | Redbergslids BK | 3 - 0 | Göteborg | 1940-12-06 | ||
43 | Eric Svensson | Redbergslids BK | W TKO 2 | Nässjö | 1940-12-01 | ||
42 | Bill Andersson | BK Ringen | 1 - 2 | Jönköping | 1940-11-10 | ||
41 | Artur Blixt | IFK Linköping | W 3 | Linköping | 1940-10-06 | IFK Linköping-Värnamo BK 4-5 | |
40 | Göte Andersson | Redbergslids BK | 3 - 0 | Göteborg | 1940-10-04 | ||
39 | Gunnar Hansen | NOR | 0 - 3 | Oslo, NOR | 1939-12-17 | Landskamper 1939 | SWE-NOR 4-4 |
38 | Erik Nordqvist | Kristianstads BK | 2 - 1 | Nässjö | 1939-12-03 | ||
37 | Elof Larsson | Skene AK | 3 - 0 | Skene | 1939-11-19 | ||
36 | Artur Blixt | IFK Linköping /Östergötland | 2 - 1 | Linköping | 1939-11-05 | Östergötland-Småland 4-4 | |
35 | Arne Johansson | Kalmar BK | 3 - 0 | Vaggeryd | 1939-10-29 | ||
34 | Tage Andersson | BK 36 | 0 - 3 | Vaggeryd | 1939-10-29 | ||
33 | Nils Ljungberg | Linköpings BK | 3 - 0 | Linköping | 1939-10-22 | ||
32 | Stig Johnsson | IF Linnéa | 3 - 0 | Värnamo | 1939-10-08 | ||
31 | Börje Nordström | Narva BK | W 3 | Stockholm | 1939-08-24 | +5000 åskådare | |
30 | Erik Ågren | Narva BK | L KO 3 | Stockholm | 1939-03-06 | SM 1939 | SM-final |
29 | Ove Andersson | Narva BK | 3 - 0 | Stockholm | 1939-03-05 | SM 1939 | 1/2 |
28 | Stig Johnsson | IF Linnéa | 2 - 1 | Stockholm | 1939-03-05 | SM 1939 | 1/4 |
27 | Börje Nordström | Narva BK | 3 - 0 | Stockholm | 1939-03-03 | SM 1939 | 1/8 |
26 | Bertil Jansson | BK 30 | W w.o | Värnamo | 1939-02-12. | Final Östsvenska | |
25 | Sven Holmberg | Oskarshamns BK | W TKO 1 | Värnamo | 1939-02-12 | 1/2 Östsvenska | |
24 | Nils Ljungberg | Linköpings BK | 3 - 0 | Värnamo | 1939-02-11 | 1/4 Östsvenska | |
23 | Börje Wretman | BK Örnen | 2 - 1 | Kalmar | 1939-01-15 | ||
22 | Bertil Jansson | BK 30 | 3 - 0 | Motala | 1938-11-25 | ||
21 | Folke Svanberg | BK Amatör | 0 - 3 | Helsingborg | 1938-11-20 | ||
20 | Gösta Löwenthal | IFK Linköping | W 3 | Linköping | 1938-10-23 | ||
19 | Rune Johansson (hbs) | Halmstads BS | 1 - 2 | Halmstad | 1938-10-21 | ||
18 | Börje Wretman | BK Örnen | 0 - 3 | Stockholm | 1938-10-14 | ||
17 | Stig Johnsson | IF Linnéa | 2 - 1 | Värnamo | 1938-04-04 | ||
16 | Henry Svensson | IF Linnéa | W 3 | Linköping | 1938-03-27 | ||
15 | John Alm | Sandvikens AIK | 0 - 3 | Stockholm | 1938-03-05 | SM 1938 | 1/8 |
14 | Gustaf Carlsson | Värnamo BK | W TKO 3 | Motala | 1938-02-13. | Final Östsvenska | |
13 | Bertil Jansson | BK 30 | 3 - 0 | Motala | 1938-02-13 | 1/2 Östsvenska | |
12 | Karl Mattsson | Motala BK | 3 - 0 | Motala | 1938-02-12 | 1/4 Östsvenska | |
11 | John Alm | Sandvikens AIK | 0 - 3 | Stockholm | 1938-02-07 | ||
10 | Sven Ekenberg | BK Rapid | 3 - 0 | Stockholm | 1938-02-07 | ||
9 | B Bergling | BK Ringen | 1 - 2 | Jönköping | 1938-01-30 | ||
8 | Harry Swärd | BK Masen | 2 - 1 | Stockholm | 1938-01-03. | JSM-final | |
7 | Torsten Nordin | BK Sparta | 3 - 0 | Stockholm | 1938-01-03 | 1/2 JSM | |
6 | Erik Eklund | Kalmar BK | 3 - 0 | Kalmar | 1937-12-12 | ||
5 | E Karlsson (lbk) | Linköpings BK | L Dsq | Jönköping | 1936-02-08 | 1/4 Östsvenska | |
4 | L Engdahl | Nässjö BK | W TKO 3 | Kalmar | 1935-11-11 | ||
3 | P E Liljedahl | Motala BK | W TKO 2 | Motala | 1934-12-09 | ||
2 | Arne Norrman | Värnamo BK | L TKO 1 | Oskarshamn | 1932-02-22 | Final DM-Småland | |
1 | S Widén | Nässjö BK | W TKO 3 | Oskarshamn | 1932-02-21 | 1/2 DM-Småland |
Avled som Göte Collbo.
1932 Silver DM-Småland.
1937 Svensk juniormästare.
1938 Östsvensk mästare. Finalen gick mot broder Gustaf.
1939 SM-Silver.
Bror till Gustaf Carlsson (Värnamo BK).