Ove Andersson

Vikt: Fjädervikt, Lättvikt
Född:
Död:
Klubb: IF Linnéa (Stockholm), BK Primo (Stockholm), Narva BK (Stockholm)
SM: -
Landskamper: 2 (0-2)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
36 Börje Wretman BK Örnen L TKO 2 Stockholm 1943-02-27 SM 1943 1/4
35 Tage Lindblom Huvudsta BK 2 - 1 Stockholm 1942-03-27
34 Gunnar Hammarsten Hedemora BK L TKO 3 Borlänge 1941-12-26
33 Aloys Brand GER L 3 Königsberg, GER 1941-03-30 Landskamper 1941 SWE-GER 2-6
32 Hugo Andersson Hisingens BK 1 - 2 Stockholm 1941-03-04 SM 1941 1/2
31 Rune Johansson (hbs) Halmstads BS 2 - 1 Stockholm 1941-03-03 SM 1941 1/4
30 Knut Eliasson IK Ymer 3 - 0 Stockholm 1941-02-28 SM 1941 1/8
29 Bölja Jansson Alnö IF L TKO 3 Alnö 1940-12-22
28 Lennart Boqvist BK Sparta L TKO 2 Stockholm 1940-12-13 Narva BK-BK Sparta 7-5
27 Bert Andersson (Aspelin) Sandvikens AIK 3 - 0 Borlänge 1940-12-08
26 Tore Håkansson Alnö IF 1 - 2 Sundsvall 1940-12-01
25 Hugo Andersson Hisingens BK L TKO 3 Stockholm 1940-10-18
24 Bölja Jansson BK Örnen W 3 Stockholm 1940-06-20
23 Karl-Erik Nyström BK Viking L KO 2 Stockholm 1940-02-15 1/4 DM-Stockholm
22 Roberto Proietti ITA 0 - 3 Stockholm 1940-02-02 Landskamper 1940 SWE-ITA 4-4
21 Fredrik Johansen NOR L 3 Köpenhamn, DEN 1940-01-21 DABU 25 år
20 Villy Espensen DEN B W 3 Köpenhamn, DEN 1940-01-19 DABU 25 år
19 Gunnar Hansen BK Pugilist, NOR 0 - 3 Stockholm 1939-12-08 Narva BK-Pugilist 5-3
18 Gunnar Hansen BK Pugilist, NOR 0 - 3 Oslo, NOR 1939-10-29
17 H Artzen Sarpsborg, NOR 3 - 0 Oslo, NOR 1939-10-28
16 Göte Carlsson Värnamo BK 0 - 3 Stockholm 1939-03-05 SM 1939 1/2
15 Rune Johansson (hbs) Halmstads BS 3 - 0 Stockholm 1939-03-05 SM 1939 1/4
14 Artur Blixt BK Kelly 3 - 0 Stockholm 1939-03-04 SM 1939 1/8
13 Alfred Lövgren BK Masen 3 - 0 Borlänge 1938-12-11 BK Masen-Narva BK 2-6
12 Allan Hammar Djurgårdens IF L 3 Södertälje 1938-12-02
11 Börje Wretman BK Örnen 0 - 3 Eskilstuna 1938-11-26
10 Kurt Hedlund Eskilstuna BK 1 - 2 Eskilstuna 1938-11-25
9 Harald Kanepi [EST] 0 - 3 Stockholm 1938-11-04
8 Börje Wretman BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1938-10-16
7 John Alm Sandvikens AIK L KO 1 Stockholm 1934-12-02 1/2 JSM
6 Lennart Levin BK Akilles 3 - 0 Stockholm 1934-12-01 1/4 JSM
5 Knut Palm Huvudsta IS W 3 Stockholm 1934-11-30 1/8 JSM
4 Sixten Pettersson (fj) Huvudsta IS W 3 Stockholm 1934-11-27 1/16 JSM
3 Sixten Berglund Narva BK L TKO 3 Stockholm 1933-12-12 1/16 JSM
2 John Alm Sandvikens AIK L 3 Stockholm 1932-12-30 1/8 JSM
1 Kurt Svensson BK Tigern W 3 Stockholm 1932-11-11 (j) IF Linnéa-BK Tigern 6-1
Sammanfattande statistik

Litteratur: Christer Franzén, Narva Boxningsklubb. Visby 2014.