Jörgen Råberg

Vikt: Mellanvikt, Lätt tungvikt
Mästerskap:
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
38 Nils Hansson BK Amatör 1 - 2 Malmö 1945-02-11 1/2 Sydsvenska
37 Gunnar Grönkvist BK Amatör 3 - 0 Malmö 1945-02-11 1/4 Sydsvenska
36 Gerhard Pedersen BK Kelly 0 - 3 Malmö 1944-03-03
35 Knut Andersson BK Amatör 0 - 3 Trelleborg 1943-10-31
34 Herbert André Oskarshamns BK/Småland 1 - 2 Jönköping 1942-01-11 Småland-Skåne 5-3
33 Yngve Månsson Kristianstads BK 3 - 0 Malmö 1941-12-16
32 Gösta Sandberg Landskrona BK L KO 1 Landskrona 1940-02-12 Final Sydsvenska
31 Stig Johansson (mv) Svedala IK 3 - 0 Landskrona 1940-02-11 1/2 Sydsvenska
30 Allan Granelli Narva BK 0 - 3 Stockholm 1939-03-05 SM 1939 1/2
29 Kurt Andersson BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1939-03-05 SM 1939 1/4
28 Sven Bengtsson GAK Enighet 3 - 0 Malmö 1939-02-20 Final Sydsvenska
27 Erik Nordqvist Kristianstads BK 3 - 0 Malmö 1939-02-19 1/2 Sydsvenska
26 Lennart Andersson (dif) Kristianstads BK 3 - 0 Helsingborg 1938-02-21 Final Sydsvenska
25 Arvid Nordin Kristianstads BK 3 - 0 Helsingborg 1938-02-20 1/2 Sydsvenska
24 Gustaf Nilsson Hälsingborgs BS W TKO 2 Helsingborg 1938-02-20 1/4 Sydsvenska
23 Olof Norrman Eskilstuna BK 2 - 1 Malmö 1938-01-23
22 Christian Bonde IK 99, DEN W 3 Köpenhamn, DEN 1937-10-18
21 Gustaf Storm Upsala IF 3 - 0 Stockholm 1937-03-05 SM 1937 1/8
20 Gösta Sandberg Landskrona BK L TKO 2 Helsingborg 1937-02-14
19 Lennart Andersson (dif) Kristianstads BK 1 - 2 Kristianstad 1937-02-12
18 Walther Wisnewski BC Stettin, GER KO 2 Malmö 1937-02-02
17 Knut Pettersson Flottans IF 3 - 0 Malmö 1937-01-31
16 Caulfield British Army L 3 Stockholm 1936-11-15
15 Gösta Sandberg Landskrona BK L 3 Malmö 1935-03-25
14 Gösta Borg Mölndals BK 0 - 3 Stockholm 1935-03-03 SM 1935 1/2
13 Anders Johansson (m) Huvudsta BK 3 - 0 Stockholm 1935-03-03 SM 1935 1/4
12 Tage Ahlstrand BK 32 3 - 0 Stockholm 1935-03-01 SM 1935 1/8
11 Erik Kellerman Landskrona BK 3 - 0 Landskrona 1935-02-04 Final Sydsvenska
10 Olof Nicklasson Flottans IF W TKO 3 Landskrona 1935-02-03 1/2 Sydsvenska
9 Arthur Stockman BK Hermod, DEN W 3 Köpenhamn, DEN 1934-12-26 BK Hermod-GAK Enighet 6-2
8 Olle Lindkvist Hisingens BK/Göteborg W 3 Kristianstad 1934-10-21 Skåne-Göteborg 6-2
7 Olle Rystedt Flottans IF W TKO 3 Karlskrona 1934-02-25 Final Sydsvenska
6 Bror Nordin Flottans IF 3 - 0 Karlskrona 1934-02-24 1/2 Sydsvenska
5 Erik Liedholm Hälsingborgs BS 2 - 1 Helsingborg 1933-11-26 Hälsingborgs BS-GAK Enighet 3,5-4,5
4 Arvid Lundgren Landskrona BK W w.o Malmö 1933-11-17 GAK Enighet-Landskrona BK 6-2
3 Axel Nordin Flottans IF (Karlskrona) 3 - 0 Malmö 1933-03-19
2 Arvid Nordin Flottans IF L KO 2 Malmö 1933-02-04 1/4 Sydsvenska
1 Sten Svanholm Landskrona BK W 3 Malmö 1932-05-16
Sammanfattande statistik

GAK Enighet (Malmö). 
(1914-2002). 
1934-1935, 1938-1939 Sydsvensk mästare. 
1940 Silver Sydsvenska mästerskapet.