Rudolf Mångelin

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt
Född: 1914-12-17
Död: 1976-05-22
Klubb: BK Tigern (Stockholm), IF Linnéa (Stockholm), BK Primo (Stockholm), Narva BK (Stockholm)
SM: 1940 SM-Guld
Landskamper: 5 (3-2)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
77 Svensson Signalregementet 3 - 0 Stockholm 1942-03-27 Final Militärmästerskap
76 Einar Sjöberg Eskilstuna BK L TKO 2 Stockholm 1941-03-04 SM 1941 1/2
75 Sven Johansson (b) IFK Linköping 3 - 0 Stockholm 1941-03-02 SM 1941 1/4
74 Stig Kreüger IF Linnéa W 3 Stockholm 1940-11-15
73 Harry Larsson-Ljushammar Landala AK W 3 Göteborg 1940-09-27
72 Einar Sjöberg Eskilstuna BK 3 - 0 Stockholm 1940-06-20
71 Stig Kreüger IF Linnéa 3 - 0 Linköping 1940-04-07
70 Viggo Frederiksen DEN 0 - 3 Jönköping 1940-03-17 Landskamper 1940 SWE-DEN 4-4
69 Einar Sjöberg Eskilstuna BK 3 - 0 Stockholm 1940-03-04 SM 1940 SM-final
68 Hans Hultman BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1940-03-03 SM 1940 1/2
67 Erik Alfredsson BK Kelly 3 - 0 Stockholm 1940-03-02 SM 1940 1/4
66 Rune Hansson (bkö) BK Örnen W TKO 1 Stockholm 1940-02-17 Final DM-Stockholm
65 Arturo Paoletti [ITA] L 3 Göteborg 1940-02-04 5.000 åskådare
64 Arturo Paoletti ITA 0 - 3 Stockholm 1940-02-02 Landskamper 1940 SWE-ITA 4-4
63 Viggo Frederiksen DEN A L 3 Köpenhamn, DEN 1940-01-19 DABU 25 år
62 Arvid Sunde BK 1930, NOR 3 - 0 Stockholm 1940-01-14
61 Bjarne Jansen (b) BK Pugilist, NOR 3 - 0 Stockholm 1939-12-08 Narva BK-BK Pugilist 5-3
60 Bjarne Jansen (b) BK Pugilist, NOR L 3 Stockholm 1939-11-10
59 Allan Hansson Landala AK/Göteborg L 3 Göteborg 1939-11-03 Göteborg-Stockholm 5-2
58 Wilfred Sjögren [NOR] 3 - 0 Oslo, NOR 1939-10-29
57 Bjarne Jansen (b) BK Pugilist, NOR 1 - 2 Oslo, NOR 1939-10-28
56 Erik Persson IF Linnéa 3 - 0 Nyköping 1939-04-28
55 Bertil Carlsson Vänersborgs BK L KO 1 Lidköping 1939-03-19
54 Nils Wennbo IK Ymer 3 - 0 Lidköping 1939-03-19
53 Kurt Svensson Huvudsta IS 0 - 3 Nyköping 1939-03-17
52 Harry Larsson-Ljushammar Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1939-03-06. SM 1939 SM-final
51 Erik Persson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1939-03-06 SM 1939 1/2
50 Henry Smedlund Wifstavarvs BK W TKO 1 Stockholm 1939-03-04 SM 1939 1/4
49 Bror Sild IF Linnéa W TKO 3 Nyköping 1939-02-10
48 Finn Wislöff B-30, NOR 3 - 0 Eskilstuna 1939-02-09 Eskilstuna BK 20 år
47 Ruben Wolf BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1939-02-07
46 Allan Hansson Landala AK 1 - 2 Stockholm 1939-01-03 Landslagsuttagning
45 Olof Vinlöf LAIK/BK Masen 3 - 0 Borlänge 1938-12-11 BK Masen-Narva BK 2-6
44 Einar Sjöberg Skövde AIK 2 - 1 Skövde 1938-11-27
43 Birger Staffansson Djurgårdens IF W TKO 3 Stockholm 1938-11-05
42 Harry Larsson-Ljushammar Landala AK L TKO 2 Stockholm 1938-10-16
41 Einar Sjöberg Skövde AIK L TKO 2 Stockholm 1938-10-14
40 Tage Malmgren Narva BK W 3 Stockholm 1938-09-09 Klubbmästerskap
39 Erik Alfredsson Eskilstuna BK L Eskilstuna 1938-03-18
38 Percy Almström Huvudsta BK 0 - 3 Stockholm 1938-03-06 SM 1938 1/2
37 Olof Vinlöf Långshyttans AIK 3 - 0 Stockholm 1938-03-04 SM 1938 1/4
36 Stig Cederberg Eskilstuna BK L 3 Eskilstuna 1938-01-21 Eskilstuna BK-Narva BK 3-7
35 Sixten Landgren Hälsingborgs BS 1 - 2 Helsingborg 1937-10-08
34 Helmer Cederfeldt IK Balder 1 - 2 Stockholm 1937-03-07. SM 1937 1/2
33 Gunnar Karlsson Kalmar BK 3 - 0 Stockholm 1937-03-07 SM 1937 1/4
32 Erik Alfredsson Eskilstuna BK 2 - 1 Stockholm 1937-03-06 SM 1937 1/8
31 Rudolf Nilsson BK Sparta W 3 Stockholm 1936-11-25
30 Oskar Alm Sandvikens AIK 3 - 0 Sandviken 1936-11-23
29 Harry Wallberg BK Örnen L 3 Stockholm 1936-11-15
28 Helmer Cederfeldt IK Balder L TKO 2 Stockholm 1936-01-10
27 Erik Alfredsson EBK/IK Balder W 3 Stockholm 1935-09-26 Fyrklubbsturnering
26 Folke Pettersson IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1935-03-03 SM 1935 1/4
25 Runar Dickman FIN 3 - 0 Stockholm 1935-02-10 Landskamper 1935 SWE-FIN 6-2
24 Per Björk Redbergslids BK L 3 Stockholm 1935-01-11
23 Runar Dickman FIN 2 - 1 Helsingfors, FIN 1934-11-04 Landskamper 1934 SWE-FIN 3-5
22 Erik Ågren Narva BK W 3 Stockholm 1934-11-01 BK Primo-Narva BK 6-2
21 Orfeo Pettinelli Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1934-10-19 BK Primo-Djurgårdens IF 5-3
20 Sven Lindahl Huvudsta IS L 3 Göteborg 1934-03-16 SM 1934 1/8
19 Sven Lindahl Huvudsta IS W 3 Stockholm 1934-03-03 Final DM-Stockholm
18 Harry Wallberg BK Örnen 2 - 1 Stockholm 1934-03-02 1/2 DM-Stockholm
17 Österlund IK Balder W 3 Stockholm 1934-02-23 IK Balder-IF Linnéa 6-2
16 Harry Wallberg BK Örnen W 3 Stockholm 1934-02-16 BK Örnen-IF Linnéa 6-2
15 Bernard Jazabek POL W 3 Stockholm 1934-01-14 Landskamper 1934 SWE-POL 5-3
14 Hugo Andersson (f) Borlänge SK W TKO 2 Borlänge 1934-01-06 Borlänge SK-IF Linnéa 3-5
13 Gunnar Larsson (f) Mölndals BK/Landsorten W 3 Stockholm 1933-12-03 Stockholm-Landsorten 5-3
12 Alf Löfgren Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1933-10-20 IF Linnéa-Djurgårdens IF 13,5-6,5
11 Allan Schager BK Primo W 3 Stockholm 1933-10-14 BK Primo-BK Tigern 4-2
10 Tage Larsson Hisingens BK 0 - 3 Stockholm 1933-03-02 SM 1933 SM-final
9 Evert Vinlöf Långshyttans AIK 3 - 0 Stockholm 1933-03-01 SM 1933 1/2
8 Frigyes Kubinyi Budapest, HUN L 3 Stockholm 1933-02-09 Stockholm-Budapest 2-6
7 Reidar Karlsen Oslo, NOR 3 - 0 Oslo, NOR 1933-01-29 (j) Oslo-Stockholm 4-4
6 A Kungsman Alnö IF/Sundsvall W 3 Sundsvall 1933-01-22 Sundsvall-Stockholm 5-3
5 Sven Lidström Södertälje BS W 3 Stockholm 1933-01-15
4 Gösta Andersson (f) GAK Enighet L 3 Stockholm 1933-01-14
3 I Gaurwitsch IF Linnéa W 3 Stockholm 1932-11-11 (j) IF Linnéa-BK Tigern 6-1
2 Harry Wallberg BK Örnen W 3 Stockholm 1932-11-06
1 Anton Pettersson Narva BK W 3 Stockholm 1932-01-22 Narva BK-BK Tigern 5-3
Sammanfattande statistik

1932 Svensk uniormästare (F).
1933, 1939 SM-Silver.
1934, 1940 Distriktsmästare Stockholm.
1942 Militärmästare.
Även fotboll i Eriksdal. 


Litteratur: Christer Franzén, Narva Boxningsklubb. Visby 2014.