Rudolf Mångelin

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt
Född: 1914-12-17
Död: 1976-05-22
Klubb: BK Tigern (Stockholm), IF Linnéa (Stockholm), BK Primo (Stockholm), Narva BK (Stockholm)
SM: 1940 SM-Guld
Landskamper: 5 (3-2)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
88 Svensson Signalregementet 3 - 0 Stockholm 1942-03-27 Final Militärmästerskap
87 Ejnar Sjöberg Eskilstuna BK L TKO 2 Stockholm 1941-03-04 SM 1941 1/2
86 Sven Johansson (b) IFK Linköping 3 - 0 Stockholm 1941-03-02 SM 1941 1/4
85 Stig Kreüger IF Linnéa 1 - 2 Stockholm 1941-01-03 Landslagsuttagning
84 Stig Kreüger IF Linnéa W 3 Stockholm 1940-11-15
83 Harry Larsson-Ljushammar Landala AK W 3 Göteborg 1940-09-27
82 Ejnar Sjöberg Eskilstuna BK 3 - 0 Stockholm 1940-06-20
81 Stig Kreüger IF Linnéa 3 - 0 Linköping 1940-04-07
80 Viggo Frederiksen DEN 0 - 3 Jönköping 1940-03-17 Landskamper 1940 SWE-DEN 4-4
79 Ejnar Sjöberg Eskilstuna BK 3 - 0 Stockholm 1940-03-04 SM 1940 SM-final
78 Hans Hultman BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1940-03-03 SM 1940 1/2
77 Erik Alfredsson BK Kelly 3 - 0 Stockholm 1940-03-02 SM 1940 1/4
76 Rune Hansson (bkö) BK Örnen W TKO 1 Stockholm 1940-02-17 Final DM-Stockholm
75 Arturo Paoletti [ITA] L 3 Göteborg 1940-02-04 5.000 åskådare
74 Arturo Paoletti ITA 0 - 3 Stockholm 1940-02-02 Landskamper 1940 SWE-ITA 4-4
73 Viggo Frederiksen DEN A L 3 Köpenhamn, DEN 1940-01-19 DABU 25 år
72 Arvid Sunde BK 1930, NOR 3 - 0 Stockholm 1940-01-14
71 Bjarne Jansen (b) BK Pugilist, NOR 3 - 0 Stockholm 1939-12-08 Narva BK-BK Pugilist 5-3
70 Helmer Cederfeldt IK Balder 3 - 0 Stockholm 1939-11-25 Uttagning landslaget
69 Bjarne Jansen (b) BK Pugilist, NOR L 3 Stockholm 1939-11-10
68 Allan Hansson Landala AK/Göteborg L 3 Göteborg 1939-11-03 Göteborg-Stockholm 5-2
67 Wilfred Sjögren [NOR] 3 - 0 Oslo, NOR 1939-10-29
66 Bjarne Jansen (b) BK Pugilist, NOR 1 - 2 Oslo, NOR 1939-10-28
65 Erik Persson IF Linnéa 3 - 0 Nyköping 1939-04-28
64 Nils Wennbo IK Ymer 3 - 0 Lidköping 1939-03-19
63 Bertil Carlsson Vänersborgs BK L KO 1 Lidköping 1939-03-19
62 Kurt Svensson Huvudsta IS 0 - 3 Nyköping 1939-03-17
61 Harry Larsson-Ljushammar Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1939-03-06. SM 1939 SM-final
60 Erik Persson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1939-03-06 SM 1939 1/2
59 Henry Smedlund Wifstavarvs BK W TKO 1 Stockholm 1939-03-04 SM 1939 1/4
58 Bror Sild IF Linnéa W TKO 3 Nyköping 1939-02-10
57 Finn Wislöff B-30, NOR 3 - 0 Eskilstuna 1939-02-09 Eskilstuna BK 20 år
56 Ruben Wolf BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1939-02-07
55 Harry Larsson-Ljushammar Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1939-01-20
54 Allan Hansson Landala AK 1 - 2 Stockholm 1939-01-03 Landslagsuttagning
53 Olof Vinlöf LAIK/BK Masen 3 - 0 Borlänge 1938-12-11 BK Masen-Narva BK 2-6
52 Ejnar Sjöberg Skövde AIK 2 - 1 Skövde 1938-11-27
51 Birger Staffansson Djurgårdens IF W TKO 3 Stockholm 1938-11-05
50 Harry Larsson-Ljushammar Landala AK L TKO 2 Stockholm 1938-10-16
49 Ejnar Sjöberg Skövde AIK L TKO 2 Stockholm 1938-10-14
48 Tage Malmgren Narva BK W 3 Stockholm 1938-09-09 Klubbmästerskap
47 Erik Alfredsson Eskilstuna BK L Eskilstuna 1938-03-18
46 Percy Almström Huvudsta BK 0 - 3 Stockholm 1938-03-06 SM 1938 1/2
45 Olof Vinlöf Långshyttans AIK 3 - 0 Stockholm 1938-03-04 SM 1938 1/4
44 Stig Cederberg Eskilstuna BK L 3 Eskilstuna 1938-01-21 Eskilstuna BK-Narva BK 3-7
43 Sixten Landgren Hälsingborgs BS 1 - 2 Helsingborg 1937-10-08
42 Helmer Cederfeldt IK Balder 1 - 2 Stockholm 1937-03-07. SM 1937 1/2
41 Gunnar Karlsson Kalmar BK 3 - 0 Stockholm 1937-03-07 SM 1937 1/4
40 Erik Alfredsson Eskilstuna BK 2 - 1 Stockholm 1937-03-06 SM 1937 1/8
39 Rudolf Nilsson BK Sparta W 3 Stockholm 1936-11-25
38 Oskar Alm Sandvikens AIK 3 - 0 Sandviken 1936-11-23
37 Harry Wallberg BK Örnen L 3 Stockholm 1936-11-15
36 Helmer Cederfeldt IK Balder L TKO 2 Stockholm 1936-01-10
35 Erik Alfredsson EBK/IK Balder W 3 Stockholm 1935-09-26 Fyrklubbsturnering
34 Folke Pettersson IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1935-03-03 SM 1935 1/4
33 Runar Dickman FIN 3 - 0 Stockholm 1935-02-10 Landskamper 1935 SWE-FIN 6-2
32 Oskar Alm Sandvikens AIK W 3 Gävle 1935-01-20
31 Per Björk Redbergslids BK L 3 Stockholm 1935-01-11
30 Erik Ågren Narva BK W 3 Stockholm 1934-11-01 BK Primo-Narva BK 6-2
29 Orfeo Pettinelli Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1934-10-19 BK Primo-Djurgårdens IF 5-3
28 Sven Lindahl Huvudsta IS L 3 Göteborg 1934-03-16 SM 1934 1/8
27 Sven Lindahl Huvudsta IS W 3 Stockholm 1934-03-03 Final DM-Stockholm
26 Harry Wallberg BK Örnen 2 - 1 Stockholm 1934-03-02 1/2 DM-Stockholm
25 Folke Österlund IK Balder W 3 Stockholm 1934-02-23 IK Balder-IF Linnéa 6-2
24 Harry Wallberg BK Örnen W 3 Stockholm 1934-02-16 BK Örnen-IF Linnéa 6-2
23 Runar Dickman FIN 2 - 1 Helsingfors, FIN 1934-02-04 Landskamper 1934 SWE-FIN 3-5
22 Bernard Jarzabek POL W 3 Stockholm 1934-01-14 Landskamper 1934 SWE-POL 5-3
21 Hugo Andersson (f) Borlänge SK W TKO 2 Borlänge 1934-01-06 Borlänge SK-IF Linnéa 3-5
20 Gunnar Larsson (f) Mölndals BK/Landsorten W 3 Stockholm 1933-12-03 Stockholm-Landsorten 5-3
19 Folke Österlund IK Balder W 3 Stockholm 1933-11-10 IF Linnéa-IK Balder 12,5-7,5
18 Alf Löfgren Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1933-10-20 IF Linnéa-Djurgårdens IF 13,5-6,5
17 Allan Schager BK Primo W 3 Stockholm 1933-10-14 BK Primo-BK Tigern 4-2
16 Tage Larsson Hisingens BK 0 - 3 Stockholm 1933-03-02 SM 1933 SM-final
15 Evert Vinlöf Långshyttans AIK 3 - 0 Stockholm 1933-03-01 SM 1933 1/2
14 Erik Ågren Narva BK W 3 Stockholm 1933-02-10 Narva BK-BK Tigern 5-3
13 Frigyes Kubinyi Budapest, HUN L 3 Stockholm 1933-02-09 Stockholm-Budapest 2-6
12 Reidar Karlsen Oslo, NOR 3 - 0 Oslo, NOR 1933-01-29 (j) Oslo-Stockholm 4-4
11 A Kungsman Alnö IF/Sundsvall W 3 Sundsvall 1933-01-22 Sundsvall-Stockholm 5-3
10 Sven Lidström Södertälje BS W 3 Stockholm 1933-01-15
9 Gösta Andersson (f) GAK Enighet L 3 Stockholm 1933-01-14
8 Hugo Trygg Huvudsta IS 3 - 0 Stockholm 1932-12-17. JSM-final
7 Edvin "Lappen" Andersson IK Balder 3 - 0 Stockholm 1932-12-17 1/2 JSM
6 Sven Karlsson (ifl) IF Linnéa 2 - 1 Stockholm 1932-12-16 1/4 JSM
5 Åke Forsell IK Balder W 3 Stockholm 1932-12-14 1/8 JSM
4 I Gaurwitsch IF Linnéa W 3 Stockholm 1932-11-11 (j) IF Linnéa-BK Tigern 6-1
3 Harry Wallberg BK Örnen W 3 Stockholm 1932-11-06
2 Anton Pettersson Narva BK W 3 Stockholm 1932-01-22 Narva BK-BK Tigern 5-3
1 Nils Andersson (f) Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1931-12-17 1/8 JSM
Sammanfattande statistik

1932 Svensk uniormästare (F). Rudolf fyllde 18 år på finaldagen. 
1933, 1939 SM-Silver.
1934, 1940 Distriktsmästare Stockholm.
1942 Militärmästare.
Även fotboll i Eriksdal. 


Litteratur: Christer Franzén, Narva Boxningsklubb. Visby 2014.