Allan Hansson

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt
Född: 1914-08-30
Död: 1996-02-19
Klubb: Redbergslids BK (Göteborg), Trollhättans BK, Landala AK (Göteborg)
SM: 1937 SM-Guld
Landskamper: 11 (3-7-1)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
112 Tage Pagård (Persson) Alingsås BK 0 - 3 Stockholm 1948-03-01 SM 1948 1/2
111 Curt Andersson BK Älgen 3 - 0 Stockholm 1948-02-27 SM 1948 1/4
110 Tage Pagård (Persson) Skövde AIK 0 - 3 Stockholm 1947-03-03 SM 1947 SM-final
109 Ingmar Burjström BK Örnen 2 - 1 Stockholm 1947-03-02 SM 1947 1/2
108 Kurt Lundvall Redbergslids BK W TKO 1 Göteborg 1947-02-14 Final DM-Göteborg
107 Odd Ingvaldsen Kristiansand, NOR 1 - 2 Kristiansand, NOR 1947-02-02
106 Verner Pedersen [DEN] W 3 Kristiansand, NOR 1947-02-01
105 Stig Kreüger IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1946-03-04 SM 1946 SM-final
104 Sten Karlsson Södertälje BS W TKO 2 Stockholm 1946-03-03 SM 1946 1/2
103 Ingmar Burjström BK Örnen 2 - 1 Stockholm 1946-03-01 SM 1946 1/4
102 Stig Kreüger IF Linnéa L TKO 2 Göteborg 1945-11-02
101 Olli Lehtinen HNS, FIN 0 - 3 Linköping 1945-10-29
100 Reino Nyberg Helsingin Tarmo, FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1945-09-13
99 Tage Pagård (Persson) Alingsås BK/ Förbundet 0 - 3 Stockholm 1945-04-02 Förbundet-Pressen 4-4
98 Jan Pahmp BK Björnen 2 - 1 Göteborg 1945-03-16
97 Jan Pahmp BK Björnen 0 - 3 Stockholm 1945-03-05 SM 1945 1/2
96 Evert Abrahamsson Redbergslids BK L 3 Göteborg 1945-02-16 Final DM-Göteborg
95 Carl Axel Karlsson Hisingens BK 3 - 0 Trollhättan 1944-09-22
94 Erik Alfredsson Narva BK 3 - 0 Trollhättan 1944-03-12
93 Bertil Ahlin BK Akilles 1 - 2 Stockholm 1944-03-06 SM 1944 1/2
92 Carl Axel Karlsson Hisingens BK 3 - 0 Trollhättan 1944-01-16
91 Nils Nilsson Halmstads BS 2 - 1 Trollhättan 1943-12-26
90 Georg Andersson BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1943-12-10
89 Allan Danielsson Oskarshamns BK /Småland 3 - 0 Jönköping 1943-12-05 Småland-Västergötland 4-4
88 Tage Persson BK Örnen 1 - 2 Trollhättan 1943-11-19
87 Stig Kreüger IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1943-11-12
86 Tage Pagård (Persson) Alingsås BK 0 - 3 Stockholm 1943-11-01
85 Evert Abrahamsson Redbergslids BK 3 - 0 Trollhättan 1943-10-24
84 Sven Karlsson (f) AIF/Stockholm B W TKO 1 Stockholm 1943-10-15 Stockholm B-Landsorten B 4-4
83 Knut Ramzén Huskvarna BK L 3 Huskvarna 1943-10-10
82 Knut Ramzén Huskvarna BK 3 - 0 Trollhättan 1943-09-17
81 Allan Jeppsson Hälsingborgs BS 0 - 3 Halmstad 1943-03-19
80 Stig Gustafsson Alingsås BK 0 - 3 Alingsås 1943-03-14
79 Tage Pagård (Persson) Alingsås BK 0 - 3 Stockholm 1943-03-02 SM 1943 SM-final
78 Stig Gustafsson Alingsås BK 3 - 0 Stockholm 1943-02-28 SM 1943 1/2
77 Stig Kreüger IF Linnéa L Lidköping 1943-02-21
76 Nikolaus Obermauer GER L 3 Breslau, GER 1943-01-24 Landskamper 1943 SWE-GER 4-12
75 Carl Axel Karlsson Hisingens BK/Göteborg W TKO 2 Skövde 1943-01-10 Västergötland-Göteborg 5-3
74 Tage Pagård (Persson) Alingsås BK 3 - 0 Trollhättan 1942-12-19
73 Erik Alfredsson Eskilstuna BK 2 - 1 Eskilstuna 1942-12-13
72 Amleto Falcinelli ITA D - D Stockholm 1942-12-11 Landskamper 1942 SWE-ITA 2,5-5,5 (5-11)
71 Sven Lindahl Huvudsta BK/ Stockholm 3 - 0 Göteborg 1942-12-04 Göteborg-Stockholm 4-4
70 Stig Pettersson Värnamo BK/Småland 3 - 0 Trollhättan 1942-11-15 Västergötland-Småland 4-4
69 Erik H Nielsen DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1942-11-06 Landskamper 1942 SWE-DEN 3-5
68 Erik Grahn Hälsingborgs BK W TKO 2 Göteborg 1942-10-23
67 Knut Nordström Narva BK 3 - 0 Trollhättan 1942-10-18
66 Knut Nordström Narva BK/Stockholm 3 - 0 Stockholm 1942-10-09 Stockholm-Landsorten 4-4
65 Amleto Falcinelli ITA B L 3 Pistoia, ITA 1942-05-19 SWE B-ITA B 5-9
64 Constante Paesani ITA L 3 Milano, ITA 1942-05-17 Landskamper 1942 SWE-ITA 2,5-5,5 (5-11)
63 Emil Rosvall BK Amatör 3 - 0 Trelleborg 1942-03-29
62 Alf Bertelsen DEN 3 - 0 Stockholm 1942-03-15 Landskamper 1942 SWE-DEN 5-3
61 Stig Pettersson Värnamo BK 0 - 3 Stockholm 1942-03-03 SM 1942 SM-final
60 Einar Axell IFK Linköping 3 - 0 Stockholm 1942-03-02 SM 1942 1/2
59 Gösta Bergelin Landala AK W TKO 2 Göteborg 1942-02-13. Final DM-Göteborg
58 Heinz Götzke GER W Göteborg 1941-12-14 Göteborg-GER 2-6
57 Heinz Götzke GER 0 - 3 Stockholm 1941-12-12 Landskamper 1941 SWE-GER 5-3
56 Evert Sandberg Hisingens BK 3 - 0 Göteborg 1941-12-07
55 Sivert "Simba" Karlsson Eskilstuna BK W 3 Göteborg 1941-11-28
54 Alf Bertelsen DEN 1 - 2 Köpenhamn, DEN 1941-11-02 Landskamper 1941 SWE-DEN 2-6
53 Stig Pettersson Värnamo BK W 3 Göteborg 1941-10-24
52 Nils Wessman Narva BK/Stockholm A W TKO 1 Stockholm 1941-10-10 Stockholm A-Landsorten A 5-3
51 Evert Abrahamsson Redbergslids BK 1 - 2 Göteborg 1941-10-03
50 Gunnar Wahlsten IFK Linköping /Mellansverige 3 - 0 Göteborg 1941-03-14 Göteborg-Mellansverige 5-3
49 Stig Gustafsson Alingsås BK L Stockholm 1941-03-04 SM 1941 1/2
48 Knut Nordström Narva BK 3 - 0 Stockholm 1941-03-03 SM 1941 1/4
47 Stig Gustafsson Alingsås BK 3 - 0 Halmstad 1941-01-06
46 Olli Lehtinen Helsingin Voimailijat, FIN L 3 Göteborg 1940-12-17 Göteborg sel-FIN 4-4
45 Olli Lehtinen FIN L KO 2 Stockholm 1940-12-15 Landskamper 1940 SWE-FIN 10-6
44 Gunnar Wahlsten IFK Linköping W 3 Göteborg 1940-09-27
43 Christian Christensen (f) IK 99, DEN 3 - 0 Halmstad 1940-03-17
42 Gunnar Wahlsten IFK Linköping 0 - 3 Stockholm 1940-03-03 SM 1940 1/2
41 Guido Nardecchia [ITA] L 3 Göteborg 1940-02-04 5.000 åskådare
40 Stig Pettersson Värnamo BK/ Östsverige 3 - 0 Kalmar 1940-01-28 Östsverige-Västsverige 4-4
39 Gunnar Wahlsten IFK Linköping L TKO 2 Stockholm 1940-01-14
38 Bjarne Jansen (b) Oslo, NOR 0 - 3 Göteborg 1939-12-01 Göteborg-Oslo 2-6
37 Sven Ekengren Skoftebyns AIS W TKO 2 Trollhättan 1939-11-19
36 Rudolf Mångelin Narva BK/Stockholm W 3 Göteborg 1939-11-03 Göteborg-Stockholm 5-2
35 Knut Ramzén BK All-Round 1 - 2 Huskvarna 1939-10-10
34 Stig Pettersson Värnamo BK L TKO 1 Värnamo 1939-10-08
33 Orla Dahlsgaard Aalborg, DEN W TKO 2 Aalborg, DEN 1939-04-07 Aalborg-Göteborg 3-5
32 Erik Grahn Hälsingborgs BS 1 - 2 Stockholm 1939-03-03 SM 1939 1/8
31 Stig Gustafsson Alingsås BK 3 - 0 Borås 1939-01-29
30 Erik Dahlqvist Skene AK W TKO 2 Borås 1939-01-28
29 Stig Kreüger IF Linnéa L Stockholm 1939-01-0x Hemlig uttagning inför LK mot Polen
28 Rudolf Mångelin Narva BK 2 - 1 Stockholm 1939-01-03 Landslagsuttagning
27 Asbjörn Berg-Hansen Oslo W 3 Göteborg 1938-12-09 Göteborg-Oslo 5-3
26 Kaj Frederiksen DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1938-11-18 Landskamper 1938 SWE-DEN 4-4
25 Åke Olsson Narva BK W TKO 1 Stockholm 1938-10-16
24 Knut Nordström Narva BK 3 - 0 Stockholm 1938-10-14
23 Harry Larsson-Ljushammar Skövde AIK 0 - 3 Göteborg 1938-04-13
22 Harry Larsson-Ljushammar Skövde AIK 0 - 3 Stockholm 1938-03-07 SM 1938 SM-final
21 Sandor Podany [HUN] L 3 Göteborg 1938-02-26
20 Arvid Sunde B-30, NOR L TKO 2 Göteborg 1938-02-09
19 Ivar Olsen NOR 2 - 1 Oslo, NOR 1938-01-30 Landskamper 1938 SWE-NOR 6-2
18 Werner Preiss GER 3 - 0 Stockholm 1938-01-16 Landskamper 1938 SWE-GER 4-4
17 Åke Zetterlund Hisingens BK W TKO 2 Göteborg 1937-11-12
16 Poul Bremer BK Hermod, DEN W 3 Göteborg 1937-10-10
15 Alf Bertelsen IF Sparta, DEN W 3 Göteborg 1937-04-16
14 Evert Axell IFK Linköping 3 - 0 Stockholm 1937-03-08 SM 1937 SM-final
13 Göte Åberg Halmstads BS 3 - 0 Stockholm 1937-03-07 SM 1937 1/2
12 Einar Sjöberg BK Rapid L 3 Skövde 1937-01-31
11 Shaw British Army W 3 Göteborg 1936-11-18
10 Sven Lindahl Huvudsta BK 0 - 3 Stockholm 1936-03-08 SM 1936 1/2
9 Strangfeld Westfalen, GER 0 - 3 Stockholm 1935-11-02
8 Folke Pettersson IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1935-03-03. SM 1935 1/2
7 Sören Rehnlund Kramfors IF W TKO 1 Stockholm 1935-03-03 SM 1935 1/4
6 Harry Wallberg BK Örnen/ Stockholm L 3 Stockholm 1935-02-01 Stockholm-Göteborg 7-1
5 Sven Lindahl Huvudsta BK L 3 Stockholm 1935-01-11
4 Evert Pettersson Hälsingborgs BS /Skåne 3 - 0 Kristianstad 1934-10-21 Skåne-Göteborg 6-2
3 Sven Lindahl Huvudsta BK L 3 Göteborg 1934-03-18 SM 1934 1/2
2 Nils Jansson Alnö IF W 3 Göteborg 1934-03-17 SM 1934 1/4
1 Tage Larsson Hisingens BK L 3 Göteborg 1932-12-16 Hisingens BK-Redbergslids BK 4-4
Sammanfattande statistik
Stor Grabb nr 35.
1934 Västsvensk juniormästare.
1943, 1946-1947 SM-Silver