Rune Johansson (hbs)

Vikt: Fjädervikt, Lättvikt
Född:
Död:
Klubb: Halmstads Boxningssällskap
SM: -
Landskamper: -
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
53 Börje Hedenborg BK Björnen 0 - 3 Helsingborg 1948-12-19
52 Caj Pamp BK Björnen 1 - 2 Helsingborg 1943-10-29
51 Caj Pamp BK Björnen 3 - 0 Varberg 1943-03-28
50 Tage Lundgren Hisingens BK 3 - 0 Göteborg 1943-03-26
49 Birger Svensson Oskarshamns BK 3 - 0 Nybro 1943-03-07
48 Lennart Boqvist BK Sparta 0 - 3 Stockholm 1943-03-02 SM 1943 SM-final
47 Tore Håkansson BK Fram 2 - 1 Stockholm 1943-03-01 SM 1943 1/2
46 Birger Svensson Oskarshamns BK W w.o. Stockholm 1943-02-28 SM 1943 1/4
45 Sven Olof Fagerberg Flottans IF KO 2 Karlskrona 1943-02-14 Final Sydsvenska
44 Sten Jönsson Landskrona BK 3 - 0 Karlskrona 1943-02-13 1/2 Sydsvenska
43 Göte Carlsson Värnamo BK 1 - 2 Värnamo 1943-01-31
42 Gösta Pettersson BK Örnen 2 - 1 Halmstad 1943-01-06
41 Bengt Almkvist Landala AK W TKO 1 Skene 1942-12-13
40 Tage Lundgren Hisingens BK 3 - 0 Vänersborg 1942-03-29
39 Gösta Pettersson BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1942-03-03 SM 1942 SM-final
38 Bölja Jansson Eskilstuna BK 3 - 0 Stockholm 1942-03-02 SM 1942 1/2
37 Harald Stenberg Luleå SK W TKO 3 Stockholm 1942-02-28 SM 1942 1/4
36 Folke Svanberg BK Amatör W TKO 2 Helsingborg 1942-02-16 Final Sydsvenska
35 Helmer Selander Flottans IF 2 - 1 Helsingborg 1942-02-15 1/2 Sydsvenska
34 Sture Bengtsson Landskrona BK W TKO 3 Helsingborg 1942-02-15 1/4 Sydsvenska
33 Caj Pamp BK Björnen 3 - 0 Helsingborg 1942-01-30
32 Knut Eliasson BK Stjärnan 1 - 2 Kinna 1941-12-14
31 Ove Andersson Narva BK 1 - 2 Stockholm 1941-03-03 SM 1941 1/4
30 Artur Blixt IFK Linköping 3 - 0 Stockholm 1941-02-28 SM 1941 1/8
29 Hugo Andersson Hisingens BK L TKO 1 Halmstad 1941-02-16
28 Folke Svanberg BK Amatör 2 - 1 Halmstad 1941-01-06
27 Alfred Möller BK Hermod, DEN W 3 Köpenhamn, DEN 1940-12-26
26 Caj Pamp BK Björnen 2 - 1 Halmstad 1940-12-08
25 Helge Ramstedt Redbergslids BK W 3 Göteborg 1940-12-06
24 Knut Eliasson IK Ymer 3 - 0 Halmstad 1940-11-15
23 Sigfred Madsen BK Rolf, DEN 1 - 2 Halmstad 1940-03-17
22 Stig Johnsson IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1940-03-02 SM 1940 1/4
21 Hugo Andersson Hisingens BK 0 - 3 Vänersborg 1940-02-18 Final Västsvenska
20 Hugo Andersson Hisingens BK 0 - 3 Halmstad 1940-01-06
19 Erik Karlsson (bkö) BK Örnen W 3 Stockholm 1939-12-28 Uttagning landslaget
18 Helge Ramstedt Redbergslids BK W TKO 3 Halmstad 1939-12-10
17 Villy Espensen Valby IK, DEN 2 - 1 Halmstad 1939-11-12
16 Ove Andersson Narva BK 0 - 3 Stockholm 1939-03-05 SM 1939 1/4
15 Sven Nyström Kristianstads BK 3 - 0 Stockholm 1939-03-04 SM 1939 1/8
14 Tage Sörensen AK Rolf, DEN 1 - 2 Halmstad 1939-02-26
13 Gösta Andersson (hbs) Halmstads BS W w.o Borås 1939-02-12. Final Västsvenska
12 Gösta Bodin Skövde AIK W TKO 2 Borås 1939-02-12 1/2 Västsvenska
11 Arne Sandin IK Ymer W TKO 3 Borås 1939-02-11 1/4 Västsvenska
10 Nils Lagerqvist IK Ymer W TKO 2 Borås 1939-01-29
9 Olle Eriksson IK Ymer W TKO 1 Borås 1939-01-28
8 Nils Lundqvist IK Ymer 1 - 2 Halmstad 1939-01-06
7 Göte Carlsson Värnamo BK 2 - 1 Halmstad 1938-10-21
6 Bertil Andersson BK Masen 0 - 3 Stockholm 1938-03-05 SM 1938 1/4
5 Arne Eliasson IK Ymer 0 - 3 Stockholm 1937-03-07 SM 1937 1/2
4 John Karlsson Nybro BK 3 - 0 Stockholm 1937-03-06 SM 1937 1/4
3 Roland Ahlstrand Hisingens BK W Dsq 3 Halmstad 1937-01-06
2 Helge Ramstedt Redbergslids BK 2 - 1 Halmstad 1935-01-06 1 412 åskådare!
1 Svend Hansen Söborg IF, DEN L 3 Halmstad 1933-12-03
Sammanfattande statistik

1939 Västsvensk mästare.
1942-1943 SM-Silver. 
1942-1943 Sydsvensk mästare.