Anders Mångelin

Vikt: Lättvikt, Weltervikt
Född: 1903-06-06
Död: 1947-09-18
Klubb: SK Standard (Stockholm), Maria SK (Stockholm), Djurgårdens IF (Stockholm), IF Linnéa (Stockholm), BK Tigern (Stockholm)
SM: -
Landskamper: -
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
51 Åke Holmström Narva BK L 3 Stockholm 1933-11-26 Narva BK-BK Tigern 7-1
50 Arvid Jansson AK Atlas 1 - 2 Stockholm 1933-02-27 SM 1933 1/4
49 Åke Holmström Narva BK L 3 Stockholm 1933-02-10 Narva BK-BK Tigern 5-3
48 Gösta Skog Södertälje BS 0 - 3 Stockholm 1932-03-06 SM 1932 1/4
47 Masa Hyvärinen H:gin Nyrkkeilyseura, FIN L 3 Åbo, FIN 1930-03-10
46 Arne "Dempsey" Eriksson Enköpings BK L 3 Stockholm 1930-02-22 SM 1930 1/8
45 Nils Hildeby Djurgårdens IF Draw Stockholm 1928-11-22
44 Allan Melin Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1928-10-18
43 Albin Hansén Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1928-04-04
42 Kurt Hedman Falu SK L TKO 1 Stockholm 1928-03-02 SM 1928 1/8
41 Oscar Broström BK Örnen L 3 Stockholm 1928-02-19
40 John Andersson IK Balder W 3 Stockholm 1928-01-23
39 Gunnar Berggren Hammarby IF L 3 Stockholm 1928-01-22
38 Olof Östling Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1927-12-11
37 John Haraldsson IF Linnéa L 3 Stockholm 1927-11-06
36 Ernst Tofvesson BK Örnen L 3 Stockholm 1927-11-05
35 Olof Aronsson Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1927-11-02
34 Lorentz Olsson Redbergslids BK L 3 Stockholm 1927-02-27 SM 1927 1/8
33 Olof Östling Stockholms AK L 3 Stockholm 1927-01-15
32 Erik Asplund Redbergslids BK W 3 Vänersborg 1926-11-28
31 Gunnar Fridén IK Ymer W 3 Borås 1926-11-12
30 Thure Källström IK Ymer W 3 Borås 1926-11-12
29 Johan Just IK Ymer W 3 Borås 1926-11-12
28 Oscar Kjällander Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1926-02-28 SM 1926 1/4
27 Valdemar Qvist Göteborgs AK W 3 Stockholm 1926-02-28 SM 1926 1/8
26 K Nykvist SK Condor W 3 Stockholm 1926-01-31 SK Condor-SK Standard 5-3
25 Albin Hansén Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1926-01-02. JSM-final
24 Allan Melin Criqui Club W 3 Stockholm 1926-01-02 1/2 JSM
23 K Nilsson (l) IK Balder W Dsq 1 Stockholm 1925-12-30. 1/4 JSM
22 Torsten Höggren Oskarshamns BK W 3 Stockholm 1925-12-30 1/8 JSM
21 Erik Sporrenhjelm Nicolai IK W 3 Stockholm 1925-12-29 1/16 JSM
20 H Holtz IK Balder L 3 Stockholm 1925-12-16 1/32 JSM
19 Curt Schröder HBC Heros, FRG L TKO 3 Stockholm 1925-12-05
18 B Dahlman SK Royal L 4 Stockholm 1925-11-22 En extra rond
17 Bertil Blomberg IF Linnéa L 3 Aspudden 1925-09-13 Utomhus
16 Thure Westerberg Criqui Club L Dsq 3 Stockholm 1925-04-19 Final Södermästerskapet
15 Bertil Ågren IF Linnéa L Dsq 3 Stockholm 1925-03-08 SM 1925 1/4
14 Helge Spångberg BK Örnen W 3 Stockholm 1925-03-07 SM 1925 1/8
13 Selfrid Johansson IF Linnéa L 3 Stockholm 1925-02-15
12 Karl Svensson BK Örnen W 3 Stockholm 1925-02-14
11 E Pettersson (cc) Criqui Club L 3 Stockholm 1924-12-30 1/16 JSM
10 B Ahlstrand IF Linnéa W 3 Stockholm 1924-12-29 1/32 JSM
9 Erik Andersson Hammarby IF L TKO 1 Stockholm 1924-12-18. JSM-final
8 Bertil Blomberg IF Linnéa W 3 Stockholm 1924-12-18 1/2 JSM
7 Emil Johansson (Vallsäter) IK Balder W 3 Stockholm 1924-12-18 1/4 JSM
6 E Bodell Solna BK W 3 Stockholm 1924-12-16 1/8 JSM
5 Thure Westerberg IF Linnéa L 3 Stockholm 1924-03-02 SM 1924 1/2
4 Oskar Karlsson Solna BK L 3 Stockholm 1924-02-09
3 G Andreasson Stockholms AK L 3 Stockholm 1923-12-27 1/16 JSM
2 Nils Sahlström BK Amatör L 3 Stockholm 1923-12-12. 1/4 JSM
1 Egnell Solna BK W TKO 3 Stockholm 1923-12-12 1/8 JSM
Sammanfattande statistik

1924 JSM-Silver.
1925 Svensk juniormästare.  
En i den stora boxarsläkten Mångelin.
Startade BK Tigern där han verkade som ledare och tränare i tio år. Upptäckte Olle Tandberg.
Som sekond var han åskådarnas förtjusning. Han levde sig in i matcherna på ett högst synbart vis.
Avled efter en "längre tids sjukdom".