Gösta Lindqvist

Vikt: Bantamvikt, Fjädervikt, Lättvikt
Född:
Död:
Klubb: BK Örnen (Stockholm), Telegrafverkets i Stockholm IF
SM: -
Landskamper: 2 (0-2)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
57 Caj Pamp BK Björnen 0 - 3 Stockholm 1945-03-03 SM 1945 1/4
56 Einar Hammar Djurgårdens IF W Dsq 2 Stockholm 1936-11-01
55 Erik Ågren Narva BK L TKO 1 Stockholm 1936-06-18 OS-uttagning
54 Karl Gustaf Norén Redbergslids BK 0 - 3 Stockholm 1936-03-06 SM 1936 1/8
53 Henry Pettersson (Palmryd) Huvudsta BK L TKO 2 Stockholm 1936-01-12
52 Arthur Büttner Reichbahn-TSV, GER L TKO 2 Stockholm 1935-11-01
51 Henry Norell IK Balder L KO 2 Stockholm 1935-03-04 SM 1935 SM-final
50 Sven Nyström Kristianstads BK 3 - 0 Stockholm 1935-03-03 SM 1935 1/2
49 Arne Eliasson IK Ymer W Stockholm 1935-03-02 SM 1935 1/4
48 Henry Norell IK Balder - - - Stockholm 1934-03-03 Final DM-Stockholm (båda cut)
47 Zygmunt Bakowski POL L TKO 3 Stockholm 1934-01-14 Landskamper 1934 SWE-POL 5-3
46 Allan Carlsson BK Kelly/Landsorten W Dsq Stockholm 1933-12-03 Stockholm-Landsorten 5-3
45 Kurt Hedlund (b) IK Balder W 3 Stockholm 1933-09-22 IK Balder-BK Örnen 10-10
44 Allan Carlsson BK Kelly 0 - 3 Stockholm 1933-02-27 SM 1933 1/4
43 Bertil Nilsson Sundsvalls BK KO 2 Stockholm 1933-02-26 SM 1933 1/8
42 Nils Karlsson IK Balder L 3 Stockholm 1933-01-14
41 Czeslaw Banasiak Lodz, POL L TKO 1 Lodz, POL 1932-12-08 Lodz-"Sthlm" 7-9
40 Henryk Klimczak POL L 3 Poznan, POL 1932-12-04 Landskamper 1932 SWE-POL 4-4
39 Herbert Baechler Heros, GER W 3 Stockholm 1932-11-07
38 Gösta Karlsson (lv) BK Kelly W 3 Stockholm 1932-11-06
37 Herbert Baechler Heros, GER L 3 Göteborg 1932-10-30
36 Evert Wessberg Redbergslids BK W TKO 2 Göteborg 1932-10-28
35 Nils Karlsson IK Balder L 3 Södra Folkparken 1932-07-21 Utomhus
34 Thure Ahlqvist IK Ymer L 3 Ingentingskogen 1932-07-01
33 Henry Hallberg Hisingens BK L TKO 3 Stockholm 1932-03-05 SM 1932 1/4
32 Gerhard Pettersson IF Linnéa L 3 Stockholm 1931-12-04
31 Kurt Wigander Huvudsta IS W TKO 2 Stockholm 1931-12-03
30 Lennart Andersson (dif) Djurgårdens IF KO 2 Stockholm 1931-12-03
29 Henry Pettersson (Palmryd) Huvudsta IS W 3 Sundbyberg 1931-11-22
28 Allan Carlsson Örebro AK W Dsq 3 Stockholm 1931-10-25
27 Gerhard Pettersson Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1931-02-27 SM 1931 1/4
26 Nils Karlsson IK Balder L 3 Stockholm 1931-02-22 BK Örnen-IK Balder 4-4
25 Kurt Liljedahl Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1931-02-15
24 Bill Hellsberg Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1931-02-14
23 Allan Carlsson Örebro AK W Stockholm 1930-12-01
22 Thure Ahlqvist IK Ymer L 3 Stockholm 1930-12-01
21 Gösta Löfgren BK Örnen L 3 Stockholm 1930-11-09
20 Sigurd Larsen Oslo BK, NOR L 3 Stockholm 1930-11-08
19 Björn Axell General Motors IF L 3 Stockholm 1930-03-29
18 Ekenberg IK Balder W 3 Stockholm 1930-03-07 (j) BKÖ-IKB 5-3
17 Lars Mellström Hammarby IF L 3 Stockholm 1930-02-24 SM 1930 1/2
16 S Svensson IF Linnéa KO 2 Stockholm 1930-02-23 SM 1930 1/4
15 Fredrik Johansen Oslo, NOR L 3 Stockholm 1930-01-27 (j) Stockholm-Oslo 5-3
14 Gösta Löfgren Enköpings BK L 3 Stockholm 1930-01-17
13 Kurt Liljedahl BK 28 L 3 Stockholm 1929-12-01
12 Stellan Hedström Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1929-11-30
11 Björn Rahm Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1929-11-29
10 Viggo Petersson GAK Enighet L 3 Malmö 1929-04-12
9 Schultz HBC Heros, GER W 3 Bremen, GER 1929-04-10
8 Friedländer Maccabi, GER L 3 Berlin, GER 1929-04-08
7 Olav Nilsen Sp.09, NOR L TKO 1 Oslo, NOR 1929-01-13
6 Henry Norell IK Balder L TKO 2 Stockholm 1928-12-02
5 Nils Karlsson (f) Hammarby IF W 3 Stockholm 1928-12-01
4 Henry Norell IK Balder L TKO 2 Stockholm 1928-11-05
3 Gösta Palm BK 28 L 3 Stockholm 1928-11-04
2 Stellan Hedström Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1928-10-26
1 Gerhard Pettersson BK 28 L 3 Stockholm 1928-10-14 BK 28-BK Örnen 8-8
Sammanfattande statistik

"Linkan".
1929 Svensk juniormästare.
1935 SM-Silver.