Gösta Lindqvist

Vikt: Bantamvikt, Fjädervikt, Lättvikt
Född:
Död:
Klubb: BK Örnen (Stockholm), Telegrafverkets i Stockholm IF
SM: -
Landskamper: 2 (0-2)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
56 Caj Pamp BK Björnen 0 - 3 Stockholm 1945-03-03 SM 1945 1/4
55 Einar Hammar Djurgårdens IF W Dsq 2 Stockholm 1936-11-01
54 Erik Ågren Narva BK L TKO 1 Stockholm 1936-06-18 OS-uttagning
53 Karl Gustaf Norén Redbergslids BK 0 - 3 Stockholm 1936-03-06 SM 1936 1/8
52 Henry Pettersson (Palmryd) Huvudsta BK L TKO 2 Stockholm 1936-01-12
51 Arthur Büttner Reichbahn-TSV, GER L TKO 2 Stockholm 1935-11-01
50 Henry Norell IK Balder L KO 2 Stockholm 1935-03-04 SM 1935 SM-final
49 Sven Nyström Kristianstads BK 3 - 0 Stockholm 1935-03-03 SM 1935 1/2
48 Arne Eliasson IK Ymer W Stockholm 1935-03-02 SM 1935 1/4
47 Henry Norell IK Balder - - - Stockholm 1934-03-03 Final DM-Stockholm (båda cut)
46 Zygmunt Bakowski POL L TKO 3 Stockholm 1934-01-14 Landskamper 1934 SWE-POL 5-3
45 Allan Carlsson BK Kelly/Landsorten W Dsq Stockholm 1933-12-03 Stockholm-Landsorten 5-3
44 Kurt Hedlund (b) IK Balder W 3 Stockholm 1933-09-22 IK Balder-BK Örnen 10-10
43 Allan Carlsson BK Kelly 0 - 3 Stockholm 1933-02-27 SM 1933 1/4
42 Bertil Nilsson Sundsvalls BK KO 2 Stockholm 1933-02-26 SM 1933 1/8
41 Nils Karlsson IK Balder L 3 Stockholm 1933-01-14
40 Czeslaw Banasiak Lodz, POL L TKO 1 Lodz, POL 1932-12-08 Lodz-"Sthlm" 7-9
39 Henryk Klimzak POL L 3 Poznan, POL 1932-12-04 Landskamper 1932 SWE-POL 4-4
38 Herbert Baechler Heros, GER W 3 Stockholm 1932-11-07
37 Gösta Karlsson (lv) BK Kelly W 3 Stockholm 1932-11-06
36 Herbert Baechler Heros, GER L 3 Göteborg 1932-10-30
35 Evert Wessberg Redbergslids BK W TKO 2 Göteborg 1932-10-28
34 Nils Karlsson IK Balder L 3 Södra Folkparken 1932-07-21 Utomhus
33 Thure Ahlqvist IK Ymer L 3 Ingentingskogen 1932-07-01
32 Henry Hallberg Hisingens BK L TKO 3 Stockholm 1932-03-05 SM 1932 1/4
31 Gerhard Pettersson IF Linnéa L 3 Stockholm 1931-12-04
30 Kurt Wigander Huvudsta IS W TKO 2 Stockholm 1931-12-03
29 Lennart Andersson (dif) Djurgårdens IF KO 2 Stockholm 1931-12-03
28 Henry Pettersson (Palmryd) Huvudsta IS W 3 Sundbyberg 1931-11-22
27 Allan Carlsson Örebro AK W Dsq 3 Stockholm 1931-10-25
26 Gerhard Pettersson Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1931-02-27 SM 1931 1/4
25 Nils Karlsson IK Balder L 3 Stockholm 1931-02-22 BK Örnen-IK Balder 4-4
24 Kurt Liljedahl Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1931-02-15
23 Bill Hellsberg Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1931-02-14
22 Allan Carlsson Örebro AK W Stockholm 1930-12-01
21 Thure Ahlqvist IK Ymer L 3 Stockholm 1930-12-01
20 Gösta Löfgren BK Örnen L 3 Stockholm 1930-11-09
19 Sigurd Larsen Oslo BK, NOR L 3 Stockholm 1930-11-08
18 Björn Axell General Motors IF L 3 Stockholm 1930-03-29
17 Ekenberg IK Balder W 3 Stockholm 1930-03-07 (j) BKÖ-IKB 5-3
16 Lars Mellström Hammarby IF L 3 Stockholm 1930-02-24 SM 1930 1/2
15 S Svensson IF Linnéa KO 2 Stockholm 1930-02-23 SM 1930 1/4
14 Fredrik Johansen Oslo, NOR L 3 Stockholm 1930-01-27 (j) Stockholm-Oslo 5-3
13 Gösta Löfgren Enköpings BK L 3 Stockholm 1930-01-17
12 Kurt Liljedahl BK 28 L 3 Stockholm 1929-12-01
11 Stellan Hedström Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1929-11-30
10 Björn Rahm Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1929-11-29
9 Viggo Petersson GAK Enighet L 3 Malmö 1929-04-12
8 Schultz HBC Heros, GER W 3 Bremen, GER 1929-04-10
7 Friedländer Maccabi, GER L 3 Berlin, GER 1929-04-08
6 Olav Nielsen Sp.09, NOR L TKO 1 Oslo, NOR 1929-01-13
5 Henry Norell IK Balder L TKO 2 Stockholm 1928-12-02
4 Nils Karlsson (f) Hammarby IF W 3 Stockholm 1928-12-01
3 Henry Norell IK Balder L TKO 2 Stockholm 1928-11-05
2 Gösta Palm BK 28 L 3 Stockholm 1928-11-04
1 Stellan Hedström Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1928-10-26
Sammanfattande statistik

"Linkan".
1929 Svensk juniormästare.
1935 SM-Silver.