Olof Östling

Vikt: Weltervikt, Mellanvikt
Född: 1905-11-20
Död: 1961-10-30
Klubb: Stockholms Atletklubb, Djurgårdens IF (Stockholm), BK 28 (Stockholm), IF Linnéa (Stockholm), IK Balder (Stockholm)
SM: SM-Guld 1931, 1933
Landskamper: 5 (1-4)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
113 Manne Johansson IK Balder W 3 Stockholm 1934-04-07 Final Klubbmästerskap
112 Artur Litzén Djurgårdens IF Draw Stockholm 1933-10-08 IK Balder-Djurgårdens IF 15-5
111 Evert "Nockeby" Andersson BK Örnen L 3 Stockholm 1933-09-22 IK Balder-BK Örnen 10-10
110 Hennelly Garda, IRL L 6 Bray, IRL 1933-08-15 6x2
109 WG Blackwell Garda, IRL L 6 Dublin, IRL 1933-08-11 6x2
108 Tex Edner IK Balder W 3 Stockholm 1933-07-28 Uttagning inför Irland
107 Henning Dahlin IF Linnéa W 3 Stockholm 1933-07-26 Uttagning inför Irland
106 Knud Jensen (mv) DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1933-03-25 Landskamper 1933 SWE-DEN 3-5
105 Sven Ekendahl IK Balder 3 - 0 Stockholm 1933-03-02 SM 1933 SM-final
104 Edmund Törnqvist Borlänge SK 3 - 0 Stockholm 1933-03-01 SM 1933 1/2
103 Harry Gustafsson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1933-02-28 SM 1933 1/4
102 Sandor Farkas Budapest, HUN W 3 Stockholm 1933-02-09 Stockholm-Budapest 2-6
101 Henryk Chmielewski IKP, POL L 3 Stockholm 1933-01-14
100 Harry Eklund Borlänge SK L 3 Avesta 1933-01-06
99 Henryk Chmielewski POL L 3 Poznan, POL 1932-12-04 Landskamper 1932 SWE-POL 4-4
98 Bruch Heros, GER L 3 Eskilstuna 1932-11-04
97 Harry Eklund Borlänge SK L 3 Borlänge 1932-10-30
96 Arne Häggberg Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1932-10-21
95 Henning Dahlin IF Linnéa W 3 Stockholm 1932-10-10 IF Linnéa-IK Balder 4-4
94 Henning Dahlin IF Linnéa W 3 Ingentingskogen 1932-07-22 Utomhus
93 Harry Gustafsson IF Linnéa W 3 Södra Folkparken 1932-07-21 Utomhus
92 André Nielsen BK Hermod, DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1932-03-24
91 Åke Johnsson IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1932-03-06 SM 1932 1/4
90 Sixten Henriksson Redbergslids BK/Göteborg W 3 Göteborg 1931-12-13 Göteborg-Stockholm 4-4
89 Helge Nilsson Sundsvalls BK L 3 Sundsvall 1931-12-06
88 Albert Widén IF Linnéa W TKO 2 Stockholm 1931-11-14
87 Armand Christensen DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1931-03-22 Landskamper 1931 SWE-DEN 4-4
86 Harry Gustafsson IF Linnéa W 3 Stockholm 1931-03-03 SM 1931 SM-final
85 Sven Persson Alnö IF W 3 Stockholm 1931-03-02 SM 1931 1/2
84 Erik Liedholm Hälsingborgs BS W 3 Stockholm 1931-02-28 SM 1931 1/4
83 Olavi Suhonen FIN 0 - 2 Helsingfors, FIN 1931-02-15 Landskamper 1931 SWE-FIN 5-11
82 Kristian Olsen NOR W 3 Stockholm 1931-01-25 Landskamper 1931 SWE-NOR 7-1
81 B Böhm Bayern, GER W Dsq 3 Stockholm 1931-01-18
80 Gösta Sköld BK Örnen W 3 Stockholm 1931-01-17
79 Gerhard Karlsson Djurgårdens IF 2 - 1 Stockholm 1931-01-06 IF Linnéa-Djurgårdens IF 5-3
78 Andrea Borzone [ITA] 0 - 3 Borås 1930-12-10
77 Gerhard Karlsson Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1930-12-01
76 Åke Johnsson IF Linnéa KO 2 Stockholm 1930-11-09
75 Gerhard Karlsson Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1930-11-08
74 Johan Nilsson Oslo AK, NOR W Stockholm 1930-11-08
73 Gunnar Johansson (gbk) Göteborgs AK W TKO 3 Borås 1930-10-26
72 Gösta Karlsson (m) Vänersborgs IF W TKO 2 Borås 1930-10-25
71 Johan Nilsson Oslo AK, NOR W 3 Oslo, NOR 1930-10-12
70 John Andersson Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1930-05-13 EM-testmatch
69 Raoul Berg IK Balder W 3 Stockholm 1930-04-16 BK 28-IK Balder 4-4
68 Ångström IF Linnéa W TKO Uppsala 1930-04-11
67 Albert Widén IF Linnéa W 3 Stockholm 1929-10-13 BK 28-IF Linnéa 7-1
66 Wigmore [ENG] L 3 Stockholm 1929-01-22
65 Stig Thorp BK Örnen W 3 Stockholm 1929-01-19
64 Erik Mångelin IF Linnéa L 3 Stockholm 1929-01-06
63 Herbert "Gibbons" Karlsson BK Örnen W 3 Stockholm 1928-12-03
62 Helge Skog IF Linnéa W 3 Stockholm 1928-12-02
61 Harry Eriksson Hammarby IF W 3 Stockholm 1928-12-01
60 John Andersson Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1928-11-08
59 Albin Hansén Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1928-10-18
58 Erik Hasselholm Vänersborgs IF W 3 Karlstad 1928-03-18
57 Gunnar Forsell BK 1925 L 3 Karlstad 1928-03-18
56 Olof Falk BK Örnen L 3 Stockholm 1928-03-03 SM 1928 1/4
55 Harald Andersson (m) Nicolai IK W 3 Stockholm 1928-03-01 SM 1928 1/8
54 Bertil Ågren Sandvikens AIK W 3 Stockholm 1928-01-23.
53 Raoul Berg IK Balder W 3 Stockholm 1928-01-23
52 Ragnar Hagelberg HNS, FIN W 3 Stockholm 1928-01-22
51 Ragnar Hagelberg HNS, FIN L 3 Helsingfors, FIN 1928-01-15.
50 Väino Ekström HeNy, FIN W 3 Helsingfors, FIN 1928-01-15
49 Toivo Tirinen Viipurin Voimailijat, FIN W Dsq 1 Helsingfors, FIN 1928-01-14
48 Thure Westerberg IF Linnéa L 3 Stockholm 1928-01-05 Djurgårdens IF-IF Linnéa 6-2
47 Anders Mångelin Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1927-12-11
46 Gunnar Berggren Hammarby IF L 3 Stockholm 1927-12-11
45 Robert Westblom Sandvikens AIK W 3 Stockholm 1927-12-10
44 Alex Ström Örebro AK W 3 Örebro 1927-11-27.
43 Folke Lifv Örebro AK W 3 Örebro 1927-11-27
42 John Wennberg Vänersborgs IF L 3 Vänersborg 1927-11-20.
41 Elmer Börjesson Redbergslids BK W 3 Vänersborg 1927-11-20
40 Oscar Kjällander Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1927-11-16
39 Selfrid Johansson IF Linnéa L 3 Stockholm 1927-11-06
38 Martin Karlsson BK Örnen W 3 Stockholm 1927-11-05
37 Lorentz Olsson Redbergslids BK W 3 Göteborg 1927-10-30
36 Gunnar "GA" Andersson Göteborgs AK W 3 Göteborg 1927-10-30
35 Gunnar "GA" Andersson Göteborgs Atletklubb L 3 Göteborg 1927-10-28 Göteborgs AK-Djurgårdens IF 4-4
34 Erik Mångelin IF Linnéa W 3 Stockholm 1927-10-23
33 Lorentz Olsson Redbergslids BK L 3 Karlstad 1927-03-20.
32 Frans Schüman Åmåls SK W TKO 3 Karlstad 1927-03-20
31 Lorentz Olsson Redbergslids BK L 3 Stockholm 1927-03-01 SM 1927 1/2
30 Bertil Ljungkvist IK Balder W 3 Stockholm 1927-02-28 SM 1927 1/4
29 Bertil Ågren Sandvikens AIK W 3 Stockholm 1927-02-27 SM 1927 1/8
28 Ragnar Haraldsson IF Linnéa W 3 Stockholm 1927-02-13
27 Ragnar Haraldsson IF Linnéa W 3 Stockholm 1927-01-16
26 Corporal Page UK Army L TKO 2 Stockholm 1927-01-16
25 Anders Mångelin Maria SK W 3 Stockholm 1927-01-15
24 Knut Säflund Hammarby IF W TKO 1 Stockholm 1927-01-09
23 Gösta Hedqvist Luleå SK KO 2 Stockholm 1926-12-19. JSM-final
22 Stig Thorp Sundbybergs BK W 3 Stockholm 1926-12-19 1/2 JSM
21 Robert Westblom Sandvikens AIK W 3 Stockholm 1926-12-18 1/4 JSM
20 Harry Eriksson (ikb) IK Balder W TKO 2 Stockholm 1926-12-17 1/8 JSM
19 Sven Eriksson Maria SK KO 1 Stockholm 1926-12-15 1/16 JSM
18 Rickard Thunström Stockholms AK W 3 Stockholm 1926-12-03 SAK-kval inför JSM
17 Bror Pettersson Stockholms AK W TKO 2 Stockholm 1926-12-03 SAK-kval inför JSM
16 Hugo Kleber Stockholms AK W 3 Stockholm 1926-10-15
15 Erik Dozzi Stockholms AK W 3 Stockholm 1926-10-15
14 J Karlsson Stockholms AK W w.o Stockholm 1926-03-26. Final Klubbmästerskap
13 T Nordin Stockholms AK KO 2 Stockholm 1926-03-26 1/2 Klubbmästerskap
12 Selfrid Johansson IF Linnéa L TKO 3 Stockholm 1926-03-01 SM 1926 1/2
11 Karl Andersson (w) BK Örnen W 3 Stockholm 1926-02-28 SM 1926 1/4
10 Bertil Blomberg IF Linnéa L 4 Stockholm 1925-11-08
9 Rickard Nordlöf Djurgårdens IF W TKO 2 Stockholm 1925-10-29 Stockholms AK-Djurgårdens IF B/(j) 6-2
8 Bertil Blomberg IF Linnéa L TKO 1 Stockholm 1924-12-18 1/4 JSM
7 S Hansson IK Balder W 3 Stockholm 1924-12-17 1/8 JSM
6 Einar Gustavsson Solna BK W 3 Stockholm 1924-12-16 1/16 JSM
5 Erik Andersson Hammarby IF L TKO 3 Stockholm 1923-12-12 1/16 JSM
4 Einar Blomberg IF Linnéa L 3 Stockholm 1923-03-22
3 Erik Eriksson (fj) Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1923-03-21.
2 Sven Säfstrand Huvudsta IS W 3 Stockholm 1923-03-21
1 Roland Morberg IF Linnéa L KO 1 Stockholm 1921-01-29
Sammanfattande statistik

1926 Svensk juniormästare. 


Populär boxare. Beskrevs som en äkta Ekenkis och rolighetsminister.


Litteratur: Christer Franzén, Stockholms Atletklubb 1905-2005. Stockholm 2005.  [Boxningsavsnittet]..